2023 Yılında Dublin’e Gitmek İçin Vize İşlemleri

Dublin, İrlanda’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Liffey Nehri’nin ağzındaki koyda, Leinster ilinde yer alan Dublin, güneyde Wicklow Dağlarının bir parçası olan Dublin Dağları ile sınırlanmıştır. 2016 nüfus sayımında 1.173.179 nüfusa sahipken, 2022 nüfus sayımının ön sonuçları Dublin’in 1.450.701 nüfusa sahip olduğunu ve Greater Dublin Bölgesi’nin nüfusunun 2 milyonun üzerinde olduğunu kaydetmiştir.

İrlanda’nın en ilgi çeken şehri Dublin her yıl tatil, eğitim veya çalışma amacıyla ülkeye giden çok sayıda yabancı ülke vatandaşını ağırlıyor. Özellikle son dönemde yabancı ülkelerden vize reddi alanların sayısındaki artışla beraber, Dublin’e seyahat planları yapan kişilerin aklına ilk gelen soru, “vizemi alabilecek miyim” sorusu oluyor. Bu nedenle İrlanda vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler de son zamanlarda daha sık olarak araştırılmaya başlandı.

Dublin seyahati için İrlanda vizesine başvuracak kişilerin 2023 yılında vize işlemleri hakkında bilmesi gerekenleri 2017-2023 yılları arasında İngiltere ve İrlanda vize başvuru onay oranı en yüksek aracı kurum VZM Grup danışmanı Damla Kızılkoca’ya sorduk. 

Dublin vize başvuru işlemleri için:  0850 241 1868

Dublin’e Gitmek İçin Kimlerin Vize Alması Gerekir?

Dublin’e gitmek isteyen T.C. vatandaşlarının tümü, herhangi bir istisna uygulanmaksızın vize almalıdır. Bu nedenle Dublin seyahatiniz öncesinde uygun vize türüne başvurunuz.

İrlanda vize işlemleri için https://vizem.net/irlanda/vize/

Dublin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Dublin vize başvurusu için İrlanda vize başvurularında yetkili olan aracı kurum VFS Global’in vize merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. İrlanda vize başvurusu için vize merkezine başvuru yapmadan önce online vize başvuru formunu doldurun ve daha sonra vize randevusu alın.

İrlanda vize başvurusu için bölge ayrımı bulunmadığından vize randevusunu VFS Global’in Ankara, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, İzmir, Gaziantep illerinde bulunan vize merkezlerinden herhangi biri için oluşturabilirsiniz. Ancak VFS Global’in Gaziantep vize merkezi 22 Mart 2023 tarihli duyuruya göre geçici olarak kapalı olduğu için buraya yapılacak olan başvurular Diyarbakır vize merkezinden kabul edilir.

Dublin Seyahati İçin İrlanda Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Dublin seyahati için yapacağınız kısa süreli vize başvurularını 3 ay önceden, uzun süreli vize başvurularını ise 6-8 hafta önceden yapabilirsiniz.

Dublin Vize Başvuru Sürecinde İzlenmesi Gereken Adımları Açıklar Mısınız?

Dublin vize başvuru süreci için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • AVATS üzerinden çevrimiçi olarak vize başvuru formunu doldurun.
 • Başvuracağınız İrlanda vize türüne göre gereken evrakları hazırlayın.
 • İrlanda vizesi başvurularında yetkili aracı kurum olan VFS Global’den randevu alın.
 • Oluşturduğunuz vize randevu saatinde vize merkezine gidin.
 • Vize merkezinde evrakları teslim edin ve parmak izi kaydınızı verin.
 • İrlanda vize harç ücretini de ödeyerek başvurunuzu tamamlayın.

İrlanda vize başvurusunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız halinde başvurunuz Ankara’ya gönderildikten sonra ortalama 10 gün içinde değerlendirilir ancak bazı durumlarda işlem süresi uzayabilir.

Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur?

İrlanda vize başvuru formunu online olarak İrlanda vize başvuru portalı üzerinden doldurabilirsiniz. 

İrlanda online vize başvuru formuna ulaşmak için İrlanda Cumhuriyeti Göçmenlik Servisi sayfasını ziyaret edin. Formda istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra İrlanda vize başvuru formunun çıktısını alıp imzalayın.

Online İrlanda vize başvuru formu aşağıda gösterilmiştir.

irlanda vizesi 2

Dublin Vizesi İçin Hangi Belgeler Hazırlanmalıdır?

Dublin vizesi için gereken belgeler başvuru sahibinin yaşına, mesleki durumuna ve başvuru yapacağı vize türüne göre değişmektedir. İrlanda vize başvurularında standart olarak talep edilen belgeler ise aşağıdaki gibidir.

 • Konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılmış vize talep dilekçesi
 • Detaylı nüfus kayıt örneği
 • En fazla 10 yıl içinde düzenlenmiş geçerli bir pasaport
 • Uygun kriterleri karşılayan biyometrik fotoğraf
 • Çıktısı alınıp imzalanmış İrlanda vize başvuru formu
 • Asgari teminat tutarını karşılayan seyahat sağlık sigortası
 • Eski pasaport varsa pasaportun ve önceden alınan vize sayfalarının fotokopileri
 • Daha önceden vize ret kararı verildiyse buna dair mektup
 • Seyahat masrafları için yeterli mali durum kanıtı
 • Konaklama tarihleri ile birlikte otel rezervasyonları
 • Seyahat bitiminde menşe ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt

İrlanda vize başvurusu için belgeleri orijinal halleriyle ve İngilizce olarak sunun. İngilizce olmayan belgelerin ise çeviri tarihi, çevirmenin orijinal dosyayı tam bir şekilde çevirdiğini onayı ve çevirmenin ad, soyad, imza, iletişim bilgileri ile birlikte tam çevirilerini teslim edin.

İrlanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İrlanda vize randevusunu online olarak VFS Global’in internet sitesinden oluşturun.

VFS Global üzerinden kendi adınıza bir kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra ilgili yönergeleri takip ederek İrlanda vize randevusu alabilirsiniz. 

Vizem.net danışmanlığı alarak yapacağınız İrlanda vize başvurularında uzmanlarımız sizlere en erken tarihe randevu alma ve randevu gününde refakat hizmeti sağlar.

VFS Global İrlanda vize randevu ekranı aşağıda gösterilmiştir.

irlanda vizesi 3

2023’te Dublin Vize Ücreti Ne Kadardır?

2023’te Dublin vize ücreti tek girişli vize başvurularında 60 EUR, çok girişli vize başvurularında 100 EUR’dur. Ayrıca VFS Global, vize işlem bedeli olarak her başvuru sahibinden 39,4 EUR (KDV dahil) alır. Tüm bu ücretlere ise danışmanlık ücretleri ve İrlanda seyahat sağlık sigortası dahil değildir.

İrlanda Vize Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İrlanda vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu VFS Global üzerinden çevrimiçi olarak sorgulayabilirsiniz. Ancak yine de VFS Global üzerinden İrlanda vize başvuru sonucunu öğrenemezsiniz.

İrlanda vize başvuru sonucunu pasaportunuzu teslim aldıktan sonra veya İrlanda Büyükelçiliği web sitesi üzerinden haftalık karar raporları ile öğrenebilirsiniz.

Son Olarak Dublin Seyahatinde Nerelerin Gezilmesini Önerirsiniz?

irlanda

Dublin seyahati sırasında Oscar Wilde, Katie Mcgrath ve Jonathan Swift gibi ünlü mezunları bulunan ve İrlanda’nın en popüler üniversitesi olan Trinity College; tasarımı ve derin tarihi ile meşhur olan Kilmainham Hapishanesi, modern sanatların toplanması ve sergilenmesi konusunda dünyanın önde gelen kurumu olarak bilinen İrlanda Modern Sanat Müzesi ve Dublin’de en çok rağbet gören cazibe merkezi Aziz Patrick Katedrali’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dublin’in göze çarpan mimari yapıları haricinde Ulusal Botanik Bahçeleri, Phoenix Parkı ve Killiney de görülmeye değer doğal yerlerdir.

Vize Uzmanı Damla Kızılkoca Kimdir?

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. ve 2022 yılının Şubat ayından beri İrlanda dahil 6 ülke için VZM Grup çatısı altında vize danışmanlığı yapmaktadır.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir