Amsterdam Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Amsterdam; kanallarından, dünyaca ünlü müzelerine ve tarihi manzaralarına kadar inanılmaz deneyimler sunan bir şehirdir. Aynı zamanda dünyanın da en romantik ve en güzel şehirlerinden biri olma ününe sahiptir

Bizler de bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Amsterdam gezi rehberi hazırladık. İşteAmsterdam‘a gittiğinizde görülecek en iyi yerler:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Grachtengordel

Amsterdam Grachtengordel - © Fotoğraf: Grillot edouard / Unsplash
Amsterdam Grachtengordel – © Fotoğraf: Grillot edouard / Unsplash

Ağustos 2010’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen , Amsterdam’ın merkezinde bulunan; on yedinci yüzyıldan kalma kanallarıyla ve klasik Amsterdam mimarisi dar evleriyle ünlü tarihi bir mahalledir. Olası bir Amsterdam gezinizin büyük bir çoğunluğu burada geçecek.

Dam Meydanı

Amsterdam Dam Meydanı - © Fotoğraf: Charl van Rooy / Unsplash
Amsterdam Dam Meydanı – © Fotoğraf: Charl van Rooy / Unsplash

Amsterdam’ın tam kalbinde yer alan Dam Meydanı, adını Amstel Nehri üzerinde bir baraj işlevi görmesinden dolayı almış. Meydanda 17. yüzyılda Neoklasik tarzda inşa edilen Kraliyet Sarayı ile birlikte Ulusal Anıt ve gotik bir kilise de öne çıkıyor.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı - © Fotoğraf: Travelpixs / Shutterstock
Amsterdam Kraliyet Sarayı – © Fotoğraf: Travelpixs / Shutterstock

Şehrin kalbini oluşturan Dam Meydanı’nda yer alan ve dönem kraliyet binası olarak kullanılan Amsterdam Kraliyet Sarayı (Amsterdam Royal Palace); günümüzde Hollandalı yöneticiler tarafından resmi etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılıyor. 1665’te Hollanda Altın Çağı sırasında inşa edilmiş olan sarayda dönemin seçkin sanatçıları tarafından yaratılan önemli tablo ve heykellerin yanı sıra lüks mobilyalar yer alıyor.

Rijksmuseum

Amsterdam Rijksmuseum - © Fotoğraf: Resul Muslu / Shutterstock
Amsterdam Rijksmuseum – © Fotoğraf: Resul Muslu / Shutterstock

Amsterdam’daki meşhur Müze Meydanı’nda yer alan Rijksmuseum; Hollanda’nın sanat tarihini korumaya ve sergilemeye adanmış bir müzedir. İlk olarak 1800 yılında kurulan müze 1808 yılında şimdiki yerine taşınmış. Açıldığı günden bu yana 8.000’i şu anda sergilenmekte olan 1 milyondan fazla obje ve eser satın almıştır.

Anne Frank’ın Evi

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Amsterdam Anne Frank'ın Evi - © Fotoğraf: Dennis van de Water / Shutterstock
Amsterdam Anne Frank’ın Evi – © Fotoğraf: Dennis van de Water / Shutterstock

Anne Frank Evi (Anne Frank House), II.Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Yahudi Soykırımı’ndan saklanarak günlükler tutan Anne Frank’e adanmış bir biyografi ve soykırım müzesidir. Anne Frank ve ailesinin keşfedilip toplama kamplarına gönderilmeden önceki iki yılına odaklanan müze; Amsterdam’ın merkezinde Westerkerk’e yakın Prinsengracht Kanalı üzerinde 17. yüzyıldan kalma bir evde yer alıyor. 1960 yılında halka açılan müze çıldığından beri dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere ilham vermiş ve onları eğitmiş.

Amsterdam Müzesi

Amsterdam Müzesi
Amsterdam Müzesi

Orta çağlardan günümüze Amsterdam’ın tarihini sunan Amsterdam Müzesi; bölgedeki eski bir yetimhaneden mobilyalar, başka bir hapishaneden eserler gibi şehrin farklı noktalarından toplanmış 70.000’den fazla tarihi koleksiyon içeren bir kent müzesidir. 17. yüzyıldan kalma bir yapıda barındırılan müzede, Orta Çağ ambiyansıyla Amsterdam’ın kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

De Wallen (Red Lights)

Amsterdam De Wallen (Red Lights) - © Fotoğraf: Noralí Emilio / Unsplash
Amsterdam De Wallen (Red Lights) – © Fotoğraf: Noralí Emilio / Unsplash

Amsterdam’ın ünlü parlak kırmızı ışıkları genellikle seks işçiliği için bilinir. Ama bu meşhur Red Light bölgesinde aynı zamanda çok sayıda bar, kulüp, kafe, seks dükkanları ve seks müzeleri bulunmaktadır.

Singel Kanalı

Amsterdam Singel Kanalı - © Fotoğraf: azhrjl / Unsplash
Amsterdam Singel Kanalı – © Fotoğraf: azhrjl / Unsplash

Amsterdam’ın ünlü kanalı Singel Kanalı; Orta Çağ’da Amsterdam’ı yalnızca çevrelerken günümüzde şehrin içerisine kadar girmiştir. Birçok turistik mekandan da geçen dev kanala şehri keşfederken istemeseniz de yolunuz düşecek.

Spui Meydanı

Amsterdam Spui Meydanı - © Fotoğraf: Harry Beugelink / Shutterstock
Amsterdam Spui Meydanı – © Fotoğraf: Harry Beugelink / Shutterstock

Amsterdam’ın merkezinde yer alan bir meydan olan Spui Meydanı; 1420’lere kadar şehrin güney sınırını oluşturan bir su kütlesiymiş. 1882’de burası doldurularak bugünkü meydan ortaya çıkmış. 1996 yılında restore edilen meydan çoğunlukla trafiğe kapalıdır.

Oude Kerk (Eski Kilise)

Amsterdam Oude Kerk (Eski Kilise) - © Fotoğraf: Nattee Chalermtiragool / Shutterstock
Amsterdam Oude Kerk (Eski Kilise) – © Fotoğraf: Nattee Chalermtiragool / Shutterstock

Red Light Bölgesi’nin ortasında yer alan anıtsal kilise Oude Kerk, Amsterdam’daki en eski binadır. Bugün, çağdaş sanatçılar tarafından yapılan büyük ölçekli sergiler bu antik surların içinde gerçekleşiyor ve aynı zamanda Amsterdam’ın yapısını ve tarihini onurlandırıyorlar.

De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Amsterdam De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) - © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock
Amsterdam De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) – © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock

1408 yılında şehirde kiliseye gidenlerin artması nedeniyle ihtiyaç yüzünden gotik tarzda inşa edilmiş Protestan kilisesi olan De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise); geniş iç mekanında sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Hollanda kraliyet yatırım törenlerine ve kraliyet düğünlerine de ev sahipliği yapan kilisede ayrıca geçici sanat sergileri, etkinlikler ve konser programları da düzenleniyor.

Nieuwmarkt ve De Waag Binası

Amsterdam Nieuwmarkt ve De Waag Binası - © Fotoğraf: Wut_Moppie / Shutterstock
Amsterdam Nieuwmarkt ve De Waag Binası – © Fotoğraf: Wut_Moppie / Shutterstock

Red Light bölgesinin hemen doğusundaki eski şehir merkezinde yer alan; hareketli akşam eğlencelerinin yanı sıra bir de açık pazar sunan Nieuwmarkt, 17. yüzyıldan beri Amsterdam’da ticaret ve sosyalleşmenin merkezi olmuştur. Meydana hakim olan güzel ve görkemli bir bina olan “de Waag” (Tartım Evi anlamına geliyor) eski şehir surları yıkılmadan önce şehre girişi sağlayan St. Anthony adında büyük bir kapıymış.

Leidseplein Meydanı

Amsterdam Leidseplein Meydanı - © Fotoğraf: Kjell Leknes / Shutterstock
Amsterdam Leidseplein Meydanı – © Fotoğraf: Kjell Leknes / Shutterstock

Amsterdam’ın gece hayatının ünlü merkezlerinden biri olan Leidseplein’de yüzlerce bar ve kulüp bulunuyor. Bölgenin kalbini oluşturan Leidseplein Meydanı’nda ise tramvaylar, butikler ve sokak sanatçılarıyla dolu canlı bir atmosfer var.

Muiderslot (Amsterdam Kalesi)

Muiderslot (Amsterdam Kalesi) - © Fotoğraf: Steve Photography / Shutterstock
Muiderslot (Amsterdam Kalesi) – © Fotoğraf: Steve Photography / Shutterstock

Amsterdam’ın merkezine kısa bir mesafede olan Muiderslot (Amsterdam Kalesi), Utrecht’e giden önemli su ticareti yolunu korumak için ortaçağ zamanlarında inşa edilmiş. Yüzyıllar boyunca özel bir konut ve daha sonraları bir hapishane olarak kullanılmış. Şimdi bir müze olan kalede; otantik mobilyalar, silahlar ve zırhlar ve o zamanki günlük yaşam örnekleri ile 17. yüzyılın havasını soluyabilirsiniz.

Montelbaanstoren Kulesi

Amsterdam Montelbaanstoren Kulesi - © Fotoğraf: Andrew Mayovskyy / Shutterstock
Amsterdam Montelbaanstoren Kulesi – © Fotoğraf: Andrew Mayovskyy / Shutterstock

Amsterdam Oudeschans kanalının kıyısında yer alan Montelbaanstoren Kulesi, ilk olarak 1516 yılında şehri ve limanı savunmak amacıyla inşa edilmiş. 1606 yılında ise Hendrick de Keyser tarafından tasarlanan diğer üst yarısı mevcut kuleye entegre edilerek günümüzdeki halini almıştır.

Munttoren (Nane Kulesi)

Amsterdam Munttoren (Nane Kulesi) - © Fotoğraf: Mihai Andritoiu / Shutterstock
Amsterdam Munttoren (Nane Kulesi) – © Fotoğraf: Mihai Andritoiu / Shutterstock

Munttoren (“Mint Tower”), Amsterdam’da Amstel nehrinin ve Singel kanalının buluştuğu yoğun Muntplein meydanında, çiçek pazarının ve Kalverstraat alışveriş caddesinin doğu ucunda yer almaktadır. Kule, Amsterdam’ın ortaçağ şehir duvarındaki ana kapılardan biri olan Regulierspoort’un bir parçasıydı. 1480 yıllarında inşa edilen kapı, iki kule ve bir koruma evi görevi görüyordu.

Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum)

Amsterdam Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum) - © Fotoğraf: De Jongh Photography / Shutterstock
Amsterdam Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum) – © Fotoğraf: De Jongh Photography / Shutterstock

Sloten, Amsterdam merkezindeki halka açık olan tek yel değirmenidir. Buradaki Kuiperijmuseum’da ayrıca Rembrandt’ın hayatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Değirmen sergisi, bir değirmencinin oğlu tarafından sunuluyor.

Westerkerk Kilisesi

Amsterdam Westerkerk Kilisesi - © Fotoğraf: mihaiulia / Shutterstock
Amsterdam Westerkerk Kilisesi – © Fotoğraf: mihaiulia / Shutterstock

Hollanda’da Protestanlar için inşa edilen ilk kiliselerden biri olan Westerkerk Kilisesi, günümüzde hala ülkedeki en büyük orijinal Protestan kilisesidir. Amsterdam’ın ünlü sanatçısı Rembrandt da vefatının ardından burada gömülmüştür.

Aziz Nikolaos Bazilikası

Amsterdam Aziz Nikolaos Bazilikası - © Fotoğraf: littlewormy / Shutterstock
Amsterdam Aziz Nikolaos Bazilikası – © Fotoğraf: littlewormy / Shutterstock

Hem Barok hem de Rönesans yapı tarzlarının unsurlarını birleştiren 19. yüzyıldan kalma bir Roma Katolik kilisesi olan Amsterdam’daki Aziz Nicholas Bazilikası (Church of St. Nicholas); şehrin kalbinde yer alıyor. İki heybetli kule ve kubbesiyle Amsterdam’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan kilise, Amsterdam’ın merkez tren istasyonu Amsterdam Centaal’e yakın konumda olduğundan oldukça popülerdir.

Stedelijk Müzesi

Amsterdam Stedelijk Müzesi
Amsterdam Stedelijk Müzesi

1874 yılında kurulan Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi’nde; Van Gogh, Matisse ve Warhol gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de dahil olmak üzere farklı kıtalardan 90.000’den fazla modern ve çağdaş sanat koleksiyonları yer alıyor. İlk kurulduğunda Hollandalı ve Fransız sanatçıların eserlerini barındıran müze, zaman içinde büyüyerek günümüzdeki modern halini almıştır.

Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi

Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi - © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Yahudi Tarih Müzesi (Jewish Historical Museum), Amsterdam’ın Yahudi kültür mahallesinin tam ortasındaki dört simgesel sinagog binasının oluşturduğu bir müze olarak geçmişteki ve şimdiki Hollandalı Yahudilerin yaşamının tüm yönlerine ışık tutar. Müze, resimlerden filmlere, mutfak eşyalarından 3D sunumlara kadar geniş bir koleksiyona sahiptir.

Red Light Secrets Müzesi

Amsterdam Red Light Secrets Müzesi - © Fotoğraf: Jordan Merrick / Unsplash
Amsterdam Red Light Secrets Müzesi – © Fotoğraf: Jordan Merrick / Unsplash

Şehrin seks işçiliğinin yapıldığı sokaklarıyla ünlü Red Lights bölgesinde yer alan Red Light Secrets Müzesi, Amsterdam’ın seks endüstrisi tarihi üzerine sergiler sunan ilginç müzedir.

Amsterdam Seks Müzesi

Amsterdam Seks Müzesi - © Fotoğraf: Alexey Pevnev / Shutterstock
Amsterdam Seks Müzesi – © Fotoğraf: Alexey Pevnev / Shutterstock

Amsterdam Seks Müzesi (Sexmuseum Amsterdam Venustempel); erotik resimler, tablolar, nesneler, kayıtlar ve fotoğraflardan oluşan geniş koleksiyonuyla oldukça şehvetli ve aşk temalı bir müzedir. Tüm sergiler sahipleri tarafından şahsen bir araya getirilmiştir ve Damrak’taki 17. yüzyıldan kalma tarihi bir binadadır.

Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi

Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi - © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock
Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi – © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock

1656’da Daniel Stalpaert tarafından tasarlanan 17. yüzyıldan kalma çarpıcı bir binada Amsterdam’ın 500 yıllık denizcilik tarihine ışık tutan Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum – Het Scheepvaartmuseum); denizin Hollanda kültürünü nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Tarihi haritalar da dahil olmak üzere geniş bir denizcilik koleksiyonu, modernize edilmiş eğlenceli ve çekici multimedya teknolojileriyle destekleniyor.

Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)

Amsterdam Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)
Amsterdam Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)

Amsterdam Plantage semtinde bulunan ve Hollanda’nın en iyi tarihi müzesi olarak seçilen Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum); II. Dünya Savaşı’ndaki Hollandalı halkın hikayesini anlatıyor. Yeniden yaratılmış bir dizi sokakta, savaş yıllarının atmosferini tadabilir ve işgalin insanların hayatını nasıl etkilediğini keşfedebilirsiniz. Direniş Müzesi, zamanında zor seçimler yapmak zorunda kalan insanların hikayeleriyle doludur. Müzede ayrıca Resistance Museum Junior adında çocuklara özel bir bölüm de bulunuyor.

Rembrandt Evi Müzesi

Amsterdam Rembrandt Evi Müzesi - © Fotoğraf: fibPhoto / Shutterstock
Amsterdam Rembrandt Evi Müzesi – © Fotoğraf: fibPhoto / Shutterstock

Rembrandt Evi Müzesi, Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan tarihi bir ev ve sanat müzesidir. Ressam Rembrandt, 1639-1656 yılları arasında bu evde yaşamış ve çalışmış. 17. yüzyılda içi baştan aşağı restore edilen evde, Rembrandt’ın gravürleri ve çağdaş resimlerini bulunuyor. Ayrıca evin önündeki Rembrandtplein olarak bilinen ünlü meydana da sanatçının adı verilmiştir.

Van Gogh Müzesi

Amsterdam Van Gogh Müzesi - © Fotoğraf: jeafish Ping / Shutterstock
Amsterdam Van Gogh Müzesi – © Fotoğraf: jeafish Ping / Shutterstock

1973’te açılan Van Gogh Müzesi, dünyaca ünlü Hollandalı sanatçı Vincent Van Gogh ve onun çağdaş eserlerine adanmış Amsterdam’daki bir sanat müzesidir. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan müzede yaklaşık 200 resim ve 600 çizim ile Van Gogh’un çeşitli eserlerini görebilirsiniz. “Patates Yiyenler” (1885) ve “Ayçiçekleri” (1889) gibi ünlü tabloları da müzede sergileniyor.

Houseboat Müzesi

Amsterdam Houseboat Müzesi - © Fotoğraf: SBWorldphotography / Shutterstock
Amsterdam Houseboat Müzesi – © Fotoğraf: SBWorldphotography / Shutterstock

1914 yılında inşa edilmiş eski bir gemi olan “Hendrika Maria” da yer alan Amsterdam’daki Houseboat Müzesi’nde; Amsterdam kanalındaki bir tekne evde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Herkesin gemide yaşamla ilgili merak ettiği “Su ve elektrik nasıl sağlanıyor, atık su nereye gidiyor, gemide hava soğuk, nemli ve karanlık değil mi?” gibi soruların cevabını bu müzede bulabileceksiniz.

NEMO Bilim Müzesi

Amsterdam NEMO Bilim Müzesi - © Fotoğraf: Ksenija Toyechkina / Shutterstock
Amsterdam NEMO Bilim Müzesi – © Fotoğraf: Ksenija Toyechkina / Shutterstock

Dev bir gemiyi andıran mimarisiyle dikkat çeken NEMO Bilim Müzesi, geniş bir kitlenin bilim ve teknoloji ile temas ettiği etkileşimli, resmi olmayan bir öğrenme ortamıdır. Ziyaretçiler, bilimsel fenomenlerin ve teknolojinin yaşamlarını nasıl etkilediğini görür, duyar ve deneyimler.

EYE Film Müzesi

Amsterdam EYE Film Müzesi - © Fotoğraf: Evaldas Jankauskas / Shutterstock
Amsterdam EYE Film Müzesi – © Fotoğraf: Evaldas Jankauskas / Shutterstock

Modern mimarisiyle Amsterdam’ın en dikkat çeken müzelerinden biri olan EYE Film Müzesi’nde filmle ilgili olabilecek her şey var. Müzenin sahibi olan EYE kurumu, şehrin “film evi” olmak için üstün bir çaba sarfediyor. Müzede sergilere ve film gösterimlerine de katılabilirsiniz.

Foam Fotoğraf Müzesi

Amsterdam Foam Fotoğraf Müzesi - © Fotoğraf: Daniel Lewensztain / Free Guided Tour at Foam, 2019
Amsterdam Foam Fotoğraf Müzesi – © Fotoğraf: Daniel Lewensztain / Free Guided Tour at Foam, 2019

2001 yılında fotoğraf sanatının tüm yönlerini göstermek, yerel sanatçıları sergilemek ve onları kariyerlerinin başında desteklemek amacıyla kurulan Amsterdam’daki Foam Fotoğraf Müzesi (Foam Fotografiemuseum); belgesel, sanat ve moda gibi temalara ayrılmış geçici sergilerden oluşuyor.

Allard Pierson Müzesi

Amsterdam Allard Pierson Müzesi - © Fotoğraf: Nina Alizada / Shutterstock
Amsterdam Allard Pierson Müzesi – © Fotoğraf: Nina Alizada / Shutterstock

Allard Pierson Müzesi, Amsterdam Üniversitesi’nin arkeoloji müzesidir. Eski Mısır, Yakın Doğu, Yunan Dünyası, Etrurya ve Roma İmparatorluğu gibi eski medeniyetler bu müzede canlandırılmaktadır. İçindeki sanat eşyaları ve mutfak eşyaları, M.Ö. 10.000’den M.S. 1000 yılına kadarki günlük yaşam hakkında detaylar veriyor.

Geelvinck Pianola Müzesi

Amsterdam Geelvinck Pianola Müzesi
Amsterdam Geelvinck Pianola Müzesi

Pianola Müzesi, Amsterdam’ın 17. yüzyıldan kalma eski kent merkezinin batısında yer almaktadır. Şehirdeki en küçük müzelerden biridir. Müzede otomatik piyano ve ilgili nesnelerden oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır. Müze arşivinde 25.000’den fazla müzik bestesi bulunuyor ve neredeyse hepsi müzedeki farklı enstrümanlarda çalınabilir. Ziyaretçiler, çalgıların tarihçesi ve tekniği hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Hermitage Amsterdam Müzesi

Hermitage Amsterdam Müzesi - © Fotoğraf: Roy Harris / Shutterstock
Hermitage Amsterdam Müzesi – © Fotoğraf: Roy Harris / Shutterstock

Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biri olan St.Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nin Hollanda şubesi olan Hermitage Amsterdam Müzesi; 1682’den kalma bir tarihi binada Hollanda’nın Rusya ile tarihi ilişkilerini ve sanat koleksiyonlarını sergiliyor.

Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi

Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi- © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi- © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

17. yüzyıldan kalma muhteşem bir kanal evinde bulunan Çanta ve Cüzdan Müzesi (Museum of Bags and Purses); her çantanın bir hikayesi olduğundan yola çıkarak, Orta Çağ’dan günümüze kadar çantanın tarihine yolculuk etmemizi sağlıyor. Dünyaca ünlü markalardan, gelecek vaat eden tasarımcıların ürettiği çantalara kadar çok özel koleksiyonlar bu müzede.

Van Loon Müzesi

Amsterdam Van Loon Müzesi - © Fotoğraf: Abramov Anton / Shutterstock
Amsterdam Van Loon Müzesi – © Fotoğraf: Abramov Anton / Shutterstock

1602 yılında Amsterdam’ın önemli zengin ailelerinden biri olan Dutch East-India Şirketi’nin kurucusu Ferdinand Bol tarafından inşa edilen ev; 19. yüzyılın sonlarında Willem Van Loon ailesi tarafından alınarak müzeye çevrilmiş. Bir aile müzesi de sayılabilecek olan Van Loon Müzesi (Museum Van Loon); geniş resim, mücevher ve lüks mobilya koleksiyonunu da keşfedebilirsiniz.

Tropenmuseum

Amsterdam Tropenmuseum - © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Tropenmuseum – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Daha çok batılı olmayan tropikal kültürlere odaklanan 1864 yılında kurulmuş bir etnografya müzesi olan Tropenmuseum’da; coğrafi alanlara ayrılmış modern ve geleneksel görsel sanat eserleri, fotoğraflar, kabile maskeleri ve heykelciklerden oluşan 340.000’den fazla koleksiyon bulunuyor.

Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi

Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi
Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi

1999 yılından kurulan Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi, Amsterdam’ın ilk fotoğraf müzesi olarak biliniyor. 2013’te restorasyona giren müze bu sırada yanındaki komşu binalara doğru genişlemiştir. Toplam dört sergi alanı bulunan müzedeki sergiler yılda yaklaşık 4 kez değişmektedir.

Hortus Botanicus Botanik Bahçesi

Amsterdam Hortus Botanicus Botanik Bahçesi - © Fotoğraf: Christophe Cappelli / Shutterstock
Amsterdam Hortus Botanicus Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Christophe Cappelli / Shutterstock

1638’de’de kurulan Amsterdam’ın Plantage bölgesindeki Hortus Botanicus Botanik Bahçesi, 6.000’den fazla nadir ve egzotik bitkilere ev sahipliği yapan dünyanın en eski ve Amsterdam’ın en önemli turistik botanik bahçesidir.

Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos)

Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos) - © Fotoğraf: Dennis van de Water / Shutterstock
Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos) – © Fotoğraf: Dennis van de Water / Shutterstock

Amsterdam’ın en büyük parkı olan Amsterdamse Bos (Amsterdam Forest); İngiliz peyzajıyla düzenlenmiş kalın ağaçlara, açık çayırlara ve açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapan bir şehir parkıdır. Yerel yaban hayatı, bitki örtüsü ve ekolojik hayat hakkında bilgi edinebileceğiniz bir ziyaretçi merkezi de bulunan parkta tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Amstelpark

Amsterdam Amstelpark - © Fotoğraf: David Peperkamp / Shutterstock
Amsterdam Amstelpark – © Fotoğraf: David Peperkamp / Shutterstock

Amsterdam-Zuid’de bulunan Amstelpark’ta yer değirmeni, labirent, kafe, restoran, galeri, limon bahçesi, evcil hayvan çiftliği ve bir mini golf sahası yer alıyor. Parkın içinden geçen Amstel tren hattı ise Rosarium ve Riekermolen boyunca uzanıyor.

Westerpark

Amsterdam Westerpark - © Fotoğraf: Fons Heijnsbroek / Unsplash
Amsterdam Westerpark – © Fotoğraf: Fons Heijnsbroek / Unsplash

Amsterdam’ın ünlü şehir parklarından olan yeşil alanları, canlılığı, ve gece hayatını ve ikonik mimariyi bir arada harmanlıyor. Düzenli sergileri, pazarları ve festivalleri ile birlikte dönüştürülen bina Westergasfabriek gasworks’te bağımsız dükkanlar, eklektik restoranlar, sanat evi sineması, bira fabrikası ve dans kulübü bulunuyor.

Vondelpark

Amsterdam Vondelpark - © Fotoğraf: windwalk / Shutterstock
Amsterdam Vondelpark – © Fotoğraf: windwalk / Shutterstock

Amsterdam’da 47 hektarlık oldukça büyük alanı kaplayan Zuid ilçesindeki Vondelpark, her yıl 10 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Adını şair ve yazar Joost van den Vondel’den alan parkta şairin bir heykeli ve Pablo Picasso’nun bazı tabloları gibi önemli eserler de bulunuyor. Parkın açık hava tiyatrosunda denk gelirseniz bir konsere katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Nescio Yaya Köprüsü

Amsterdam Nescio Yaya Köprüsü - © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Nescio Yaya Köprüsü – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Nescio Köprüsü, toplam 780 metre uzunluğunda Hollanda’nın en uzun ilk asma köprüsüdür. Köprü, Londra’daki Milenyum Köprüsü’nü de tasarlayan Wilkinson Eyre Architects tarafından tasarlandığından şehirde oldukça ünlüdür.

Python Köprüsü

Amsterdam Python Köprüsü - © Fotoğraf: Todamo / Shutterstock
Amsterdam Python Köprüsü – © Fotoğraf: Todamo / Shutterstock

Python Köprüsü, kırmızı yılan benzeri şeklinde Sporenburg ve Borneo Adası arasındaki Amsterdam’ın en sıradışı köprülerinden biridir. 2001 yılında inşa edilen köprü, 2002 yılında Uluslararası Footbridge Ödülü’nü kazanmış.

Magere Köprüsü

Amsterdam Magere Köprüsü - © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock
Amsterdam Magere Köprüsü – © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock

Magere Köprüsü (Magere Brug), Amsterdam’daki Amstel Nehri üzerinde; Keizersgracht ve Prinsengracht arasındaki Kerkstraat nehri kıyılarını birbirine bağlayan ikonik bir köprüdür. Merkezi bölümü beyaz boyalı ahşaptan yapılmış bu baskül köprü 1934 yılında inşa edilmiştir.

Torensluis Köprüsü

Amsterdam Torensluis Köprüsü - © Fotoğraf: Raphael Nogueira / Unsplash
Amsterdam Torensluis Köprüsü – © Fotoğraf: Raphael Nogueira / Unsplash

Torensluis (Kilit Kule); Amsterdam’daki Singel kanalı üzerinde yer alan geniş bir köprüdür. Böyle geniş inşa edilmesinin nedeni 1829 yılına kadar burada duran Jan Roodenpoortstoren Kulesi’ymiş. Kulenin altındaki cezaevleri yakın zamanda restore edilmiş ve halka açılmıştır. Aynı zamanda burası sergiler ve etkinliklere ev sahipliği yapmak için de kullanılıyor.

Our Lord in the Attic Müzesi

Amsterdam Our Lord in the Attic Müzesi - © Fotoğraf: StockphotoVideo / Shutterstock
Amsterdam Our Lord in the Attic Müzesi – © Fotoğraf: StockphotoVideo / Shutterstock

Amsterdam’ın kalbinde sıkışmış küçük bir kilise olan Our Lord in the Attic Müzesi (Museum Ons’ Lieve Heer op Solder); Hollanda’nın Altın Çağı’ndan kalma, 1663’te inşa edilmiş ve günümüze kadar korunabilmiş bir kilise müzedir. Müze şehrin en eski müzesidir ve her yıl 100.000’den fazla ziyaretçi alır.

Albert Cuyp Pazarı

Amsterdam Albert Cuyp Pazarı - © Fotoğraf: fokke baarssen / Shutterstock
Amsterdam Albert Cuyp Pazarı – © Fotoğraf: fokke baarssen / Shutterstock

1904’ten beri gelen geleneği takiben Amsterdam’da kurulan Albert Cuyp Pazarı (Albert Cuyp Market); giyim, yerel gıdalar, çiçekler ve daha fazlası satan 300’den fazla esnafa ev sahipliği yapıyor. Amsterdam’ın pahalılığından uzaklaşmak isteyen alışveriş tutkunlarını ve yerel halkın günlük yaşamını gözlemlemek isteyenleri cezbeden bu pazarı mutlaka ziyaret edin.

Bloemenmarkt Çiçek Pazarı

Amsterdam Bloemenmarkt Çiçek Pazarı - © Fotoğraf: Neirfy / Shutterstock
Amsterdam Bloemenmarkt Çiçek Pazarı – © Fotoğraf: Neirfy / Shutterstock

Bloemenmarkt, 1862 yılında kurulan dünyanın tek seyyar çiçek pazarıdır. Muntplein ve Koningsplein semtleri arasında, şehrin güney kanal kemerinde yer alan bu pazarda, 15 çiçekçi ve bahçe mağazasının yanı sıra çeşitli hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

Dappermarkt Pazarı

Amsterdam Dappermarkt Pazarı - © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Dappermarkt Pazarı – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Amsterdam’da meşhur bir mahalle pazarı olan Dappermarkt Pazarı (Dapperbuurt ya da Dapperstraat); haftanın ilerleyen günlerinde satıcıların artmasıyla haftasonuna doğru oldukça kalabalık olan bir pazardır. 1980 yılından beri burada pazar kurma geleneği hala devam ediyor.

A’dam Lookout

Amsterdam A'dam Lookout - © Fotoğraf: Konstantin Tronin / Shutterstock
Amsterdam A’dam Lookout – © Fotoğraf: Konstantin Tronin / Shutterstock

Panoramik bir Amsterdam manzarasına sahip olan A’dam Lookout; sizlere şehrin tarihi merkezini, limanını ve eşsiz Hollanda manzarasını keşfedebileceğiniz unutulmaz bir deneyim sunuyor. Seyir terasındaki salıncak, oldukça dikkat çeken öğelerden biri.

Micropia Mikrop Müzesi

Amsterdam Micropia Mikrop Müzesi
Amsterdam Micropia Mikrop Müzesi

Amsterdam’daki mikrop müzesi Micropia, insan yaşamının günlük işleyişindeki temel işlevlerine rağmen genellikle hastalık ve hastalıklarla ilişkilendirilen mikroplar hakkında doğru bilgiyi dağıtma fikriyle ortaya çıkmış. 30 Eylül 2014’te açılan müze bu alanda ilk müze olduğunu iddia ediyor.

Micropia’nın iki ana odak noktası var: Birincisi mikroplara olumlu bir bakış açısı oluşturmak. Diğeri ise bilim ile halk söylemlerinin arasındaki boşluğu doldurmak için çeşitli grupları bir araya getiren uluslararası bir mikrobiyoloji platformu olmak. Micropia’daki sergilerin çoğu, mikropların günlük yaşamdaki varlığına odaklanıyor. Müzenin ilginç yanını anlatabileceğimiz en basit örnek: Kiss-O-Meter. Öpüşürken birbirinize ne kadar mikrop bulaştırdığınızı görebiliyorsunuz.

ARTIS Amsterdam Hayvanat Bahçesi

Lütfen Ziyaret Etmeyin!

Özgürlüğüne düşkün bireyler olarak, onların dünyadaki özgürlüklerini kısıtlayan ve onları ömür boyu hapse maruz bırakan; hayvanat bahçelerini, sirkleri ve gösteri merkezlerini lütfen ziyaret etmeyiniz…

ARTIS Amsterdam Hayvanat Bahçesi - © Fotoğraf: Edwin Butter / Shutterstock
ARTIS Amsterdam Hayvanat Bahçesi – © Fotoğraf: Edwin Butter / Shutterstock

Natura Artis Magistra’nın kısaltması olan ARTIS, Amsterdam’ın merkezinde bulunan Hollanda’nın en eski hayvanat bahçesidir. Avrupa’nın da en eski hayvanat bahçelerinden biri olan ARTIS’in içinde ayrıca akvaryum, botanik bahçesi ve oldukça büyük bir sanat koleksiyonu da bulunuyor.

Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum)

Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum) - © Fotoğraf: Pamela Loreto Perez / Shutterstock
Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum) – © Fotoğraf: Pamela Loreto Perez / Shutterstock

Amsterdam’daki Peynir Müzesi’nde sadece bilmediğiniz bir peyniri bedava olarak tatmayıp; peynir yapımı tarihini de keşfedebilirsiniz. Hollanda peyniri hakkında daha fazla bilgi edinebilir, dünyanın en pahalı peynir dilimleyicisine bakabilir ve geleneksel Hollanda peyniri çiftçisi gibi giyinerek eğlenebilirsiniz.

Amsterdam Hash Marihuana & Kenevir Müzesi

Amsterdam Hash Marihuana & Kenevir Müzesi - © Fotoğraf: Photo Oz / Shutterstock
Amsterdam Hash Marihuana & Kenevir Müzesi – © Fotoğraf: Photo Oz / Shutterstock

Amsterdam’da Cannabis Sativa L.’ye adanmış dünyanın en eski ve en önemli müzesi olan Hash Marihuana & Kenevir Müzesi; aklınıza ilk gelen görevi üstlenmekten ziyade bu maddeyi tüm yönlerini kapsayan bir bilgi merkezi olarak işlevi görerek, bilimsel araştırmalar yapıyor. Bu müzede tarımda kullanılan kıyafetlerden ilaçlara kadar binlerce yıllık kenevir ve haşhaş üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz. Müzedeki kenevir bahçesi ve 1836’da saf kenevirden yapılmış İncil oldukça dikkat çekiyor.

Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi

Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi
Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi

Amsterdam’daki Body Worlds Anatomi Müzesi, bizi neyin mutlu ettiğini sorgulamak ve mutluluğun sağlığımıza olan etkisini araştırmak için insan vücudunda heyecan verici bir keşif yolculuğuna çıkaran ilgi çekici bir müzedir.

Heineken Experience Bira Müzesi

Amsterdam Heineken Experience Bira Müzesi - © Fotoğraf: Anton Ivanov / Shutterstock
Amsterdam Heineken Experience Bira Müzesi – © Fotoğraf: Anton Ivanov / Shutterstock

Amsterdam Heineken Experience, Amsterdam’da doğan ve dünyaya yayılan Heineken® birasının tarihi bira üretim fabrikası, merkez ofisi ve tadım merkezidir. Bu tarihi binadaki müzede Şerbetçiotunu biçmekten, biranın yapım aşamalarına kadar biralar hakkında önemli bilgileri edinebilirsiniz.

Madame Tussauds Amsterdam

Dam Meydanı’nın yanıbaşındaki Madame Tussauds Amsterdam balmumu müzesi, onlarca ünlü karakter sergisinin yanı sıra yer alan uluslararası şahsiyetlerle de sizi hayrete düşürecek.

Amsterdam Dungeon

Amsterdam Dungeon; gerçekçi tiyatro oyuncuları, özel efektler, sahneler ve gezintiler sunan gördüğünüz, duyduğunuz, dokunduğunuz, kokladığınız ve hissettiğiniz deneyimsel bir müzedir. Çok eğlenceli olduğu gibi, bazen de biraz korkutucu olabiliyor.

Amsterdam Centraal Tren İstasyonu

Amsterdam Centraal Tren İstasyonu - © Fotoğraf: CloudVisual / Shutterstock
Amsterdam Centraal Tren İstasyonu – © Fotoğraf: CloudVisual / Shutterstock

Amsterdam Centraal, Hollanda’nın en büyük tren istasyonudur. Büyük bir ulusal demiryolu merkezi olan bu gar, günde 162.000 yolcu tarafından kullanılmakta olup, Utrecht Centraal ve Rijksmonument’tan sonra ülkenin en işlek ikinci tren istasyonudur.

Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS)

Amsterdam Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS) - © Fotoğraf: Ben Koorengevel / Unsplash
Amsterdam Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS) – © Fotoğraf: Ben Koorengevel / Unsplash

Amsterdam Schiphol Havalimanı, şehrin 9 kilometre güneybatısındaki Haarlemmermeer bölgesinde yer alan, Hollanda’nın ana uluslararası havaalanıdır. Yolcu hacmi açısından Avrupa’nın en yoğun üçüncü havalimanıdır. Schiphol Havaalanı Tren İstasyonu, havaalanının hemen altındadır. Buradan havaalanının ana meydanı olan Schiphol Plaza’ya asansörle veya yürüyen merdivenle ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir