Atina Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Atina, Neolitik çağın ilk yerleşiminden kalma uzun bir geçmişe sahip olan Avrupa’nın tarihi başkentlerinden biridir. Atina’nın uzun, büyüleyici tarihinin doruk noktası olan M.Ö. 5. yüzyılda (Perikles’in Altın Çağı) kentin değerleri ve medeniyeti evrensel bir önem kazanmıştır. Yıllar geçtikçe, çok sayıda halk Atina’yı işgal etti ve her biri eşsiz, görkemli anıtlar inşa etti. 1834 yılında şehir, modern Yunan devletinin başkenti oldu ve rakipsiz cazibesi ile çekici bir modern metropol haline geldi.

Bizler de bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Atina gezi rehberi hazırladık. İşte Atina’ya gittiğinizde görülecek en iyi yerler:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Atina Akropolisi

Atina Akropolisi - © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock
Atina Akropolisi – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Antik Atina’nın en büyük ve en iyi sığınağı olan, tanrıça Athena’ya adanmış Akropolis; kayalığın tepesinde, şehre tamamen hakim olabileceğiniz bir bölgedir. Antik Atina’nın en ünlü mitleri, en büyük dini festivalleri, kültleri ve şehir tarihindeki belirleyici olayların neredeyse tümü bu kutsal bölge ile bağlantılıdır. Akropolis’in anıtlarının kalıntıları doğal ortamlarıyla uyum içinde hala ayaktadır. Antik mimarinin bu eşsiz şaheserleri, Klasik sanatın farklı emir ve tarzlarını en yenilikçi bir şekilde bir araya getirmekte ve yüzyıllardır dünyanın sanat ve kültürünü etkilemektedir. Atina Akropolisi’nin içindeki yapılar: Parthenon, Propylon, Erehteyon, Athena Nike Tapınağı

Akropolis Müzesi

Atina Akropolis Müzesi - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Akropolis Müzesi – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Akropolis Müzesi, Atina Akropolisinin arkeolojik alanının bulgularına odaklanmış modern bir arkeoloji müzesidir. Müze, Yunan Tunç Çağı’ndan, Roma ve Bizans’a kadar; kayaların üzerinde ve çevredeki diğer yamaçlarda bulunan her eseri arşivlemek için inşa edilmiştir.

Monastiraki Meydanı ve Bit Pazarı

Atina Monastiraki Meydanı ve Bit Pazarı - © Fotoğraf: cge2010 / Shutterstock
Atina Monastiraki Meydanı ve Bit Pazarı – © Fotoğraf: cge2010 / Shutterstock

Bit Pazarı ile ünlü Monastiraki Mahallesi ve Monastiraki Meydanı, özellikle Pazar günleri insanların mallarını satmak için geldiği; Türk Çarşısı gibi eski ve Roma kalıntılarının, otellerin, restoranların, kafelerin, barların ve küçük dükkanların yer aldığı muhteşem bir bölgedir. Neredeyse Atina’daki herkes burada yemek yiyor, içiyor ve alışveriş yapıyor.

Atina Agorası

Atina Agorası - © Fotoğraf: Anastasios71 / Shutterstock
Atina Agorası – © Fotoğraf: Anastasios71 / Shutterstock

Agora, antik Atina’nın kalbi; siyasi, ticari, idari ve sosyal faaliyetlerin, dini ve kültürel merkezin ve adaletin merkeziydi. Burası, neredeyse şehrin tarihinin tüm dönemlerinde işgal edildi. Geç Neolitik döneme (M.Ö. 3000) kadar bir yerleşim ve mezar alanı olarak kullanılmıştır. 6. yüzyılın başlarında, Solon zamanında Agora halka açık bir alan haline getirildi. İçindeki Rüzgar Kulesi (Tower of the Winds) ya da Andronikos Kırrhestes Horolojyonu ise, bu Roma Agora’da yer alan sekizgen Pentelic mermer saat kulesidir. Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu olarak kabul edilir. Gayri resmi olarak, anıt da Rüzgarlar anlamına gelen Aerides olarak adlandırılır.

Parthenon

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Atina Parthenon - © Fotoğraf: Spencer Davis / Unsplash
Atina Parthenon – © Fotoğraf: Spencer Davis / Unsplash

Parthenon, Atina halkının koruyucusu olarak gördüğü tanrıça Athena’ya adanmış, Atina Akropolü’ndeki eski bir tapınaktır. İnşaat M.Ö. 447 yılında, Atina İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu dönemlerde başlamış. Bu yapı Akropolis’in içindedir. Ücretler ve saatler için lütfen Akropolis sayfamızı ziyaret ediniz.

Propylon

Atina Propylon - © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock
Atina Propylon – © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock

Propylon (Propylaea), antik Yunan mimarisinde anıtsal bir ağ geçididir. Bu anıtsal geçit, Akropolis’in kutsal bölgesine giriş olarak hizmet etti. Daha önceleri özenle korunmuştu, yani ritüel olarak temiz olmayan insanlar bu kutsal alana giremezdi. Yapı beyaz pentalen ve gri eleusinian mermerinden yapılmıştır. Bu yapı Akropolis’in içindedir. Ücretler ve saatler için lütfen Akropolis sayfamızı ziyaret ediniz.

Athena Nike Tapınağı

Atina Athena Nike Tapınağı - © Fotoğraf: repetylo / Shutterstock
Atina Athena Nike Tapınağı – © Fotoğraf: repetylo / Shutterstock

Athena Nike tapınağı, Mycenaean’da Akropolis’e girişi koruyan kutsal kayanın güneydoğu kenarında durmaktadır. Mimar Kallikrates tarafından tasarlanan ve M.Ö. 426-421’de yapılan Klasik tapınak, Athena Nike’ye adanmıştır. Bu yapı Akropolis’in içindedir. Ücretler ve saatler için lütfen Akropolis sayfamızı ziyaret ediniz.

Erehteyon

Atina Erehteyon - © Fotoğraf: Josh Stewart / Unsplash
Atina Erehteyon – © Fotoğraf: Josh Stewart / Unsplash

Akropolis’in kutsal kayasının kuzey tarafında bulunan ve Erehteyon (Erechtheion) olarak bilinen bu zarif bina, M.Ö. 421-406 yılında Athena Polias’a adanmış bir tapınağın yerine inşa edilmiştir. Bu yapı Akropolis’in içindedir. Ücretler ve saatler için lütfen Akropolis sayfamızı ziyaret ediniz.

Syntagma Meydanı

Atina Syntagma Meydanı - © Fotoğraf: Pit Stock / Shutterstock
Atina Syntagma Meydanı – © Fotoğraf: Pit Stock / Shutterstock

Syntagma (Anayasa) Meydanı, Atina’nın merkez meydanıdır. Meydan, Yunanistan’ın ilk Kralı Otto’nun 3 Eylül 1843’te düzenlenen popüler ve askeri bir ayaklanma sonrasında vermekle yükümlü olduğu Anayasa’nın adını almıştır. 1934’ten beri Yunan Parlamentosu’na ev sahipliği yapan 19. yüzyıldan kalma Eski Kraliyet Sarayı’nın önünde yer almaktadır.

Omonya Meydanı

Atina Omonya Meydanı - © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock
Atina Omonya Meydanı – © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock

Omonya (Omonoia) Meydanı, Atina’nın merkez meydanıdır. 19. yüzyılın şehir planlarıyla tanımlanan yeni şehir merkezinin kuzey köşesini işaretler ve kentin başlıca trafik merkezlerinden biridir.

Filopappou Tepesi ve Anıtı

Atina Filopappou Tepesi ve Anıtı - © Fotoğraf: Anastasios71 / Shutterstock
Atina Filopappou Tepesi ve Anıtı – © Fotoğraf: Anastasios71 / Shutterstock

Filopappou Tepesi (Periler Tepesi) ve zirvesinde öne çıkan anıt (Filopappous Anıtı), Kommagene Krallığı’ndan bir prens olan Philopappus’a adanmış eski bir Yunan türbesi ve anıtıdır. Akropolis’in güneybatısında yer almaktadır ve harika bir Akropolis manzarası sunmaktadır.

Meçhul Askerin Mezar Anıtı

Atina Meçhul Askerin Mezar Anıtı - © Fotoğraf: sun Ping chieh / Unsplash
Atina Meçhul Askerin Mezar Anıtı – © Fotoğraf: sun Ping chieh / Unsplash

Meçhul Asker Mezarı, Atina’daki Syntagma Meydanı’nda, Eski Kraliyet Sarayı’nın önünde bulunan bir savaş anıtıdır. Savaş sırasında öldürülen Yunan askerlerine adanmıştır. Heykeltıraş Fokion Rok tarafından 1930-32 yılları arasında heykel olarak simgelenen bu yer, Başkanlık Muhafızları Evzones tarafından korunuyor.

Peristeri

Atina Peristeri - © Fotoğraf: Pit Stock / Shutterstock
Atina Peristeri – © Fotoğraf: Pit Stock / Shutterstock

Çok sayıda restoran, kafe ve bara sahip olan bu semt, Atina’nın birçok popüler gece hayatı alanından biridir. Yerel mutfağın tadına bakmak için buraya gelin, sokak sanatına hayran kalın ve güneş battıktan sonra parti yapın.

Plaka

Atina Plaka - © Fotoğraf- Alvaro German Vilela : Shutterstock
Atina Plaka – © Fotoğraf- Alvaro German Vilela : Shutterstock

Akropolis’in ve antik tapınaklarının gölgesindeki yamaçta yer alan Plaka; mücevher, giysi ve yerel seramik satan küçük dükkanlarla kaplı dar Arnavut kaldırımlı sokaklara sahip bir köy havasına sahip semttir. Kaldırım kafeleri ve aile tarafından işletilen tavernalar geç saatlere kadar açıktır. Cine Paris’te açık hava klasik filmler gösterilir. Yakınlarda yer alan Anafiotika mahallesinin beyaz badanalı evleri bu küçük yerleşim yerine bir Yunan adası havası verir.

Ermou Caddesi

Atina Ermou Caddesi - © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock
Atina Ermou Caddesi – © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock

Atina’daki en prestijli bu alışveriş caddesinin tarihi 1883’e kadar uzanıyor. Modern Atina’da tasarlanan ilk caddelerden biri olan cadde büyüleyici vitrinleri, moda mağazaları ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra çok sayıda kafe, bar ve restoranı barındırıyor.

Athinas Caddesi

Atina Athinas Caddesi - © Fotoğraf: RUBEN M RAMOS / Shutterstock
Atina Athinas Caddesi – © Fotoğraf: RUBEN M RAMOS / Shutterstock

Omonia Meydanı’ndan Ermou Caddesi’ne kadar uzanan Atinas Caddesi, mağaza ve restoranlarla dolu, hareketli ve modern bir bölgedir. Tezgahlarda sık sık çeşitli otları, baharatları, yerel peynir türlerini ve taze meyve ve sebzeleri görebilirsiniz. Sokakta ayrıca et ve balık satın alabileceğiniz geniş bir kapalı pazar alanı bulunmaktadır.

Dionysiou Areopagitou Caddesi

Atina Dionysiou Areopagitou Caddesi - © Fotoğraf: Theastock / Shutterstock
Atina Dionysiou Areopagitou Caddesi – © Fotoğraf: Theastock / Shutterstock

Dionysiou Areopagitou Caddesi, Atina’nın Makrygianni bölgesinde Akropolis’in güney yamacının bitişiğinde, trafiğe kapalı bir caddedir.

Lycabettus Dağı

Atina Lycabettus Dağı - © Fotoğraf: Romas_Photo / Shutterstock
Atina Lycabettus Dağı – © Fotoğraf: Romas_Photo / Shutterstock

Lycabettus, Yunanistan’ın Atina kentinde deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki bir kireçtaşı tepesidir. Çamlar üssünü kaplar ve iki tepesinde 19. yüzyıl Aziz George Şapeli, bir tiyatro ve bir restoran bulunmaktadır.

Atina – Lycabettus Dağı Füniküleri

Atina - Lycabettus Dağı Füniküleri
Atina – Lycabettus Dağı Füniküleri

Bu füniküler, ziyaretçileri bir tünelden 10 dakikada Lycabettus Dağı ‘nın tepesine çıkarıyor.

Attalos Stoası (Antik Agora Müzesi)

Atina Attalos Stoası (Antik Agora Müzesi) - © Fotoğraf: Georgios Tsichlis / Shutterstock
Atina Attalos Stoası (Antik Agora Müzesi) – © Fotoğraf: Georgios Tsichlis / Shutterstock

Attalos Stoası (Stoa of Attalos), Yunanistan’ın Agora’sında bulunan bir stoa idi. MÖ 159 ile MÖ 138 yılları arasında hüküm süren Pergamon Kralı II. Attalos tarafından inşa edilmiş ve adını almıştır. Antik Agora Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. : Antik Yunanistan mimarisinde bir sokak ya da agoranın yanında yer alan, üstü kapalı, sütunlu galerilere verilen addır.

Çınar (Tsinari) Mahallesi

Selanik Çınar (Tsinari) Mahallesi - © Fotoğraf: ColorMaker / Shutterstock.com
Selanik Çınar (Tsinari) Mahallesi – © Fotoğraf: ColorMaker / Shutterstock.com

Adını 20. yüzyılın başlarında oraya dikilen çınar ağacından (Platanus) alan Ano Poli (Yukarı / Eski Şehir) bölgesi olarak da anılan Çınar (Tsinari) Mahallesi; küçük kahvehaneleri ve ticaret mağazalarıyla tarihi dokusunu hala koruyor. Mahallenin en karakteristik noktası ise II. Murad’ın Osmanlı çeşmesidir.

Dionysus Eleuthereus Tiyatrosu

Atina Dionysus Eleuthereus Tiyatrosu - © Fotoğraf: Aleksandar Todorovic / Shutterstock
Atina Dionysus Eleuthereus Tiyatrosu – © Fotoğraf: Aleksandar Todorovic / Shutterstock

Dionysus Eleuthereus Tiyatrosu, Atina Akropolisi’nin eteklerinde inşa edilen ve dünyanın ilk tiyatrosu olarak kabul edilen, Atina’daki büyük bir tiyatrodur.

Herodes Atticus Odeonu

Atina Herodes Atticus Odeonu - © Fotoğraf: Drozdin Vladimir / Shutterstock
Atina Herodes Atticus Odeonu – © Fotoğraf: Drozdin Vladimir / Shutterstock

5.000 kişilik Herodes Tiyatrosu MS 161 yılında inşa edilmiş ve varlıklı bir Yunan aristokrat olan Herodes Atticus tarafından karısını onurlandırmak için finanse edilmiştir. Akropolis’in güney yamacında, batı ucuna hakimdir. Perikles Odeon ve antik Agora’daki Agrippa Odeon’dan sonra inşa edilen üçüncü Odeon’dur. Bugün bile konserler için popüler bir mekan olan bu tiyatro, Elton John ve Andrea Bocelli gibi ünlü sanatçıların performanslarına da ev sahipliği yapmıştır. Odeon: Antik Yunan’da, konserler verilen, şiirler okunan, oyunlar oynanan, genellikle dikdörtgen biçiminde, üzeri kapalı yapı.

Hephaistos Tapınağı

Atina Hephaistos Tapınağı - © Fotoğraf: RossHelen / Shutterstock
Atina Hephaistos Tapınağı – © Fotoğraf: RossHelen / Shutterstock

Atina’nın Antik Agora’sını batıya sınırlayan Agoraios Kolonos tepesindeki bu tapınak, iyi korunmuş antik tapınaklardan biridir. Kısmen bir Hıristiyan kilisesine dönüştürülmüştür.

Hadrianus Kütüphanesi

Atina Hadrianus Kütüphanesi - © Fotoğraf- Milan Gonda : Shutterstock
Atina Hadrianus Kütüphanesi – © Fotoğraf- Milan Gonda : Shutterstock

M.S. 132 yılında İmparator Hadrian tarafından inşa edilmiş olan bu yer, M.S. 267 yılında Herulae tarafından yok edilmiş ve daha sonra Roma surlarına dahil edilmiştir. M.S. 412’de Roma eparkus Herculius tarafından onarılmıştır ve 5. yüzyılda Hristiyan kilisesinin dörtlü binası peristyle mahkemesinin merkezinde inşa edilmiştir. Yıkımından sonra, 7. yüzyılda kalıntıları üzerine üç koridorlu bir bazilika dikildi ve bu da 11. yüzyılda Megale Panagia tek koridorlu kilisesi tarafından değiştirildi.

Atina Savaş Müzesi

Atina Savaş Müzesi - © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock
Atina Savaş Müzesi – © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock

Atina Savaş Müzesi, ülkenin özgürlüğü için savaşan herkesi onurlandırmak için 1964 yılında Yunan Devleti tarafından kurulmuştur. İlgili çalışma Atina Ulusal Teknik Üniversitesi (N.T.U.A) Profesör Thoukidides Valentis başkanlığındaki seçkin bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Bizans ve Hristiyan Müzesi

Atina Bizans ve Hristiyan Müzesi - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Bizans ve Hristiyan Müzesi – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Atina’da bulunan Bizans ve Hıristiyan Müzesi (Byzantine and Christian Museum), Yunanistan’ın ulusal müzelerinden biridir. Hristiyanlık, Bizans, Ortaçağ, Bizans sonrası ve daha sonraki dönemlere ait heykeller, resimler, mozaikler, freskler ve ikonlar gibi yaklaşık 25.000 dini eser üzerinde yoğunlaşmıştır.

Olympian Zeus Tapınağı

Atina Olympian Zeus Tapınağı - © Fotoğraf: Georgios Tsichlis / Shutterstock
Atina Olympian Zeus Tapınağı – © Fotoğraf: Georgios Tsichlis / Shutterstock

Olympieion veya Olympian Zeus Tapınağı, Yunanistan’ın başkenti Atina’nın merkezinde bulunan eski devasa bir tapınaktır. “Olympian” Zeus’a adanmıştır. Bu ismi almasının sebebi Olympian tanrılarının başı görevinden kaynaklanmaktadır.

Goulandris Doğa Tarihi Müzesi

Atina Goulandris Doğa Tarihi Müzesi
Atina Goulandris Doğa Tarihi Müzesi

Goulandris Doğal Tarih Müzesi (GNHM), kar amacı gütmeyen özel bir kurumdur. 5 üyeli Yönetim Kurulu, sürekli bilimsel, yönetsel ve teknik kadrodan oluşmakta olup, fen ve eğitim alanlarında özel bilimsel danışmanlar tarafından desteklenmektedir. Goulandris Doğal Tarih Müzesi (1964) yılında kurulan ve ülkede çevre eğitimi başlatan ilk müzedir.

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock
Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunanistan’ın en büyük arkeoloji müzesi ve antik Yunan sanatına adanmış dünyanın en önemli müzelerinden biridir. 19. yüzyılın sonunda Yunanistan’ın dört bir yanından gelen antik eserleri barındırmak ve korumak için kurulmuştur ve ülkenin kültürel ve sanatsal değerlerini sergilemektedir.

Keramikos Arkeoloji Müzesi ve Ören Yeri

Atina Keramikos Arkeoloji Müzesi ve Ören Yeri - © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock
Atina Keramikos Arkeoloji Müzesi ve Ören Yeri – © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock

Ermou, Peireos ve Asomaton Sokakları arasındaki Kerameikos mezarlığı arkeolojik alanı, şehrin kuzeybatı kıyısında bulunan antik Atina’nın en büyük demelerinden biri olan Kerameon’un küçük bir parçasıdır. Kerameikos (Yunanca çömlekçilik kelimesinden), çömlekçilerin ve vazo ressamlarının yerleşim yeri ve ünlü Attic vazolarının ana üretim merkezidir. Burada ayrıca bir Arkeoloji Müzesi de bulunuyor.

Hadrian Kemeri

Atina Hadrian Kemeri - © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock
Atina Hadrian Kemeri – © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock

Hadrian Kapısı olarak da bilinen Hadrian Kemeri, bazı açılardan Roma zafer kemerini andıran anıtsal bir geçittir. Atina’nın merkezinden, kentin doğu tarafındaki Olimpiyat Zeus Tapınağı’nı içeren yapılara kadar antik bir yola yayılmıştır.

Atina Demiryolu Müzesi

Atina Demiryolu Müzesi
Atina Demiryolu Müzesi

Atina Demiryolu Müzesi (veya Yunan Demiryolları Müzesi) 1979 yılında kurulan, Yunanistan’ın en büyük demiryolu müzesidir. İki ana binadan ve çocuk eğlence treni de dahil olmak üzere açık hava etkinlikleri için düzenlenmiş bir avludan oluşmaktadır.

Ulusal Tarih Müzesi (Eski Parlamento)

Atina Ulusal Tarih Müzesi (Eski Parlamento) - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Ulusal Tarih Müzesi (Eski Parlamento) – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Ulusal Tarih Müzesi (National Historic Museum), 1960 yılından beri Stadiou Caddesi’ndeki (Kolokotronis Meydanı) Eski Parlamento Binası’nda kalıcı olarak yer almaktadır. Müze, Modern Yunanistan’ın tarihini anlatıyor: Osmanlı ve Latin yönetimi dönemi, Yunan Kurtuluş Savaşı (1821), kurtuluş mücadeleleri, bağımsız bir devletin kurulması, Yunanlıların günümüze kadar siyasi, sosyal ve ruhsal gelişimi buna dahil.

Eleftherios Venizelos Tarih Müzesi

Atina Eleftherios Venizelos Tarih Müzesi
Atina Eleftherios Venizelos Tarih Müzesi

Eleftherios Kyriakou Venizelos, Yunan devlet adamı ve Yunan ulusal kurtuluş hareketinin önde gelen liderlerinden biriydi. Yetkili, Yunanistan’ın genişlemesine ve liberal demokratik politikaların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı dikkat çekiyor. Liberal Parti’nin lideri olarak, sekiz kez Yunanistan Başbakanı olarak seçildi, 1910-1920 ve 1928-1933 arasında görev yaptı. Bu müze de, Yunan devlet adamı Eleftherios Venizelos hakkında daimi bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ona ve yaşadığı döneme atıfta bulunuyor ve olağanüstü bir kişisel kitap ve yazılı materyal koleksiyonuna sahiptir.

Benaki Yunan Kültür Müzesi

Atina Benaki Yunan Kültür Müzesi - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock
Atina Benaki Yunan Kültür Müzesi – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock

Benaki Yunan Kültürü Müzesi, Atina’daki en güzel neoklasik tarzdaki binalardan birinde, Ulusal Bahçe ve Yunan Parlamentosu’nun yakınında yer almaktadır. Antonis Benakis’in koleksiyonlarını barındırmak için müzeye dönüştürülmüş. Kendisi ve üç kız kardeşi Alexandra, Penelope ve Argine tarafından Yunanistan’a bağışlanmıştır.

Benaki İslam Sanatı Müzesi

Atina Benaki İslam Sanatı Müzesi - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Benaki İslam Sanatı Müzesi – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Benaki Müzesi’ndeki İslami sanat koleksiyonları, Atina’nın tarihi merkezinde, Kerameikos bölgesinde yer alan neo-klasik binalardan oluşan bir komplekste yer almaktadır. Agion Asomaton ve Dipylou sokaklarının köşesindeki bu bina kompleksi, daha sonraki yıllarda Müze Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı olarak görev yapan Lambros Eftaxias tarafından müzeye bağışlandı.

Yunan Motor Müzesi

Atina Yunan Motor Müzesi - © Fotoğraf: r.nagy / Shutterstock
Atina Yunan Motor Müzesi – © Fotoğraf: r.nagy / Shutterstock

Yunan Motor Müzesi (Hellenic Motor Museum), Atina’da bulunan bir araba müzesidir. Theodore Charagionis Vakfı’na aittir ve Mart 2011’de açılmıştır.

Goulandris Kiklad Sanat Müzesi

Atina Goulandris Kiklad Sanat Müzesi - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock
Atina Goulandris Kiklad Sanat Müzesi – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock

Kiklad Sanat Müzesi (The Museum of Cycladic Art or The Nicholas P. Goulandris Foundation), M.Ö. 3. binyılın Kiklad Sanatına özel vurgu yaparak, Ege ve Kıbrıs antik kültürlerinin incelenmesi ve tanıtımına adanmıştır. Nicholas ve Dolly Goulandris koleksiyonuna ev sahipliği yapmak için 1986 yılında kuruldu. O zamandan beri, doğrudan satın alma yoluyla veya önemli koleksiyoncular ve kurumlar tarafından bağışlarla elde edilen yeni satın alımları barındırıyor.

Atina Nümismatik Müzesi

Atina Nümismatik Müzesi - © Fotoğraf: Baloncici / Shutterstock
Atina Nümismatik Müzesi – © Fotoğraf: Baloncici / Shutterstock

Atina’daki Numismatik Müzesi (Numismatic Museum), Yunanistan’ın en önemli müzelerinden biridir ve dünyanın antik ve modern çağa ait en büyük sikke koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Müze, resmi olarak Iliou Melathron olarak bilinen arkeolog Heinrich Schliemann’ın malikanesinde yer almaktadır.

Atina Ulusal Bahçesi

Atina Ulusal Bahçesi - © Fotoğraf: vivooo / Shutterstock
Atina Ulusal Bahçesi – © Fotoğraf: vivooo / Shutterstock

National Garden, Yunanistan’ın başkenti Atina’nın merkezinde bulunan 15,5 hektarlık bir halka açık parktır. Yunan Parlamentosu binasının hemen arkasında yer alan tesis, 1896 Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği Panathenaiko / Kalimarmaro Olimpiyat Stadyumu’nun karşısındaki Zappeion’un bulunduğu bölgeye doğru ilerliyor.

Ahmed Kapandji Köşkü

Ahmed Kapandji Köşkü - © Fotoğraf: Thessaloniki Tourism Organisation - thessaloniki.travel
Ahmed Kapandji Köşkü – © Fotoğraf: Thessaloniki Tourism Organisation – thessaloniki.travel

Ahmed Kapandji için 1898 yılında Osmanlı mimarisiyle inşa edilen büyüleyici bu köşk, eklektizmin tipik bir mimari örneğidir. Ana bina ve kuleden oluşur. Eleftherios Venizelos, 1917’de Selanik merkezli geçici devrim hükümeti başkanı olarak burada yaşadı. Bugün Selanik’in Yunanistan Ulusal Bankası Kültür Vakfı (M.I.E.T) Kültür Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor.

Mordoch Köşkü

Mordoch Köşkü - © Fotoğraf: Thessaloniki Tourism Organisation - thessaloniki.travel
Mordoch Köşkü – © Fotoğraf: Thessaloniki Tourism Organisation – thessaloniki.travel

Neoklasik, Rönesans, Barok ve Art-Nouveau unsurlarının bir arada sunan ünlü mimar Xenophon Paionidis’in çizdiği bu köşk, Türk tümen komutanı Seyfullah Paşa için 1905 yılında inşa edilmiş. Günümüzdeki adını daha sonraki sahibi Samuel Mordoch’tan almıştır ve günümüzde Kültür ve Turizm Müdürlüğü binası olarak kullanılıyor.

Atina Akademisi ve Ulusal Kütüphane

Atina Akademisi ve Ulusal Kütüphane - © Fotoğraf: yiannisscheidt / Shutterstock
Atina Akademisi ve Ulusal Kütüphane – © Fotoğraf: yiannisscheidt / Shutterstock

Atina Akademisi Yunanistan’ın ulusal akademisi ve ülkedeki en yüksek araştırma kuruluşudur. 1926 yılında kurulmuş olup Milli Eğitim Bakanlığı’nın gözetimi altında faaliyet göstermektedir. Akademi’nin ana binası Atina’nın en önemli simgelerinden biridir. Yunanistan Ulusal Kütüphanesi ise Danimarkalı mimar Theophil Freiherr von Hansen tarafından Atina Akademisi ve Atina Üniversitesi’nin orijinal binası da dahil olmak üzere neo-klasik binaların ünlü Üçlemesi’nin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Ioannis Kapodistrias tarafından kurulmuştur.

Atina Metropol Katedrali

Atina Metropol Katedrali - © Fotoğraf: Photo Oz / Shutterstock
Atina Metropol Katedrali – © Fotoğraf: Photo Oz / Shutterstock

“Mētrópolis” olarak bilinen Metropol Katedrali, Atina Başpiskoposluğu ve Yunanistan’ın katedralinin kilisesidir. Katedralin inşaatı 1842 yılbaşı günü Kral Otto ve Kraliçe Amalia’nın köşe taşının döşenmesiyle başladı.

Panagia Kapnikarea Kilisesi

Atina Panagia Kapnikarea Kilisesi - © Fotoğraf: Roman Sigaev / Shutterstock
Atina Panagia Kapnikarea Kilisesi – © Fotoğraf: Roman Sigaev / Shutterstock

Panagia Kapnikarea Kilisesi ya da sadece Kapnikarea Yunan Ortodoks kilisesi olarak da bilinen bu kilise Atina’nın en eski kiliselerinden biridir.

Atina Ulusal Gözlemevi

Atina Ulusal Gözlemevi - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Ulusal Gözlemevi – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Atina Ulusal Gözlemevi, Atina kentinde bulunan bir araştırma enstitüsüdür. 1842’de kurulmuş olup, Yunanistan’ın 1829’da bağımsız hale gelmesinden sonra inşa edilen ilk bilimsel Araştırma Enstitüsü ve Güney Avrupa’daki en eski araştırma enstitülerinden biridir.

Technopolis & Gazi

Atina Technopolis & Gazi - © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock
Atina Technopolis & Gazi – © Fotoğraf: Milan Gonda / Shutterstock

Gazi olarak bilinen sanayi müzesi ve sergi alanı olan “Teknopolis” eski Atina gaz fabrikasını çevreleyen, Keramikos’un yanında ve Akropolis’e yakın bir konumdadır. Atina Teknopolis Şehri, kültürel etkinliklerin merkezi haline gelmiştir.

Panathenaic Stadyumu

Atina Panathenaic Stadyumu - © Fotoğraf: PNIKOL / Shutterstock
Atina Panathenaic Stadyumu – © Fotoğraf: PNIKOL / Shutterstock

Bu muhteşem çok amaçlı stadyum, tamamen beyaz mermerden yapıldığı için eşsizdir. 1896’da ilk modern Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yaptı ve daha sonra 2004 Yaz Olimpiyatları için bir yer olarak tekrar kullanıldı.

Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH)

Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH) - © Fotoğraf: Giannis Papanikos / Shutterstock
Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH) – © Fotoğraf: Giannis Papanikos / Shutterstock

Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı 28 Mart 2001 tarihinde faaliyete başlayan, Atina kenti ve Attika bölgesine hizmet veren birincil uluslararası havaalanıdır. Havaalanına Metro 3 numaralı hattan erişilebilir ve banliyö treni ile şu bağlantılara sahiptir: Atina Merkez Tren İstasyonu (Larissis İstasyonu) ve SKA (Acharnes Tren Merkezi)

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir