Avrupa’da vizesiz gidilebilen en güzel ülkeler

Vize derdiyle uğraşmadan eğlenceli bir Avrupa turu yapmak ister misiniz? Tarihi ve dokusu ile sizi uzun bir yolculuğa çıkaran her bütçeye uygun konaklama yerleri ile siz de tatil planınızı hazırlamaya başlayın. 

Kosova

besart ademi O51Toky2IR0 unsplash
Photo by Besart Ademi on Unsplash

2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri olarak sayılan Kosova, bölgenin en fakir ülkelerinden biri olarak anılıyor. Denize kıyısı olmayan Kosova, tüm olumsuzluklara karşın tarihi kiliseleri, sessiz şehir yaşantısı ve günümüze kalan Osmanlı eserleri ile sizlere tarih ve huzuru bir arada sunuyor. 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde Türk vatandaşlarına sağlanan vizesiz giriş hakkı tanıyan Kosova sizlere Balkan coğrafyasında farklı bir deneyim yaşatacak.

Gürcistan

Batum - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Batum – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Türk vatandaşlarının vizeye ve pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlikle ziyaret edebildikleri 3 ülkeden biri olan Gürcistan, ülkemizin en çok ziyaret ettiği ülkelerin ilk sırasında yer alıyor. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısında yer alan plajları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinen Gürcistan’da Batum ve Tiflis ise mutlaka görmeniz gereken şehirleri. Gürcistan’a gitmeden önce yemyeşil Karadeniz topraklarını da gezmeden ayrılmayın.

Bosna Hersek

steph smith 5pswmdUFqo unsplash
Photo by Steph Smith on Unsplash

Osmanlı izlerini hala mimarisinde taşıyan Bosna Hersek, özellikle kış sporları ile ilgilenenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olma özelliğini koruyor. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu Bosna Hersek bozulmamış doğası ile sizlere huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk tercih ettikleri ülke oluyor. Her bütçeye uygun konaklama yerlerinden yararlanabileceğiniz Bosna Hersek sizi yeşilin en güzel tonu ile tanıştıracak.

Sırbistan

Belgrad Başmelek Aziz Mihail Katedrali - © Fotoğraf: Vladimir Nenezic / Shutterstock
Belgrad Başmelek Aziz Mihail Katedrali – © Fotoğraf: Vladimir Nenezic / Shutterstock

Avrupa’nın en hesaplı, eşsiz güzellikte ülkelerinden biri olan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Renkli gece hayatının meşhur olduğu bu ülkede sıcakkanlı insanların varlığı da tatilinizi daha mutlu geçirmenize yardımcı olacak. Yöresel yemeklerini tatmadan kesinlikle ayrılmanızı tavsiye etmediğimiz  Sırbistan’da 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabilme hakkına da sahipsiniz. 

Arnavutluk

ylli gashi Ty7v eVWBG8 unsplash
Photo by Ylli Gashi on Unsplash

Kendine ait kültür ve doğasını yüzyıllardır korumayı başarmış olan Arnavutluk, özellikle Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla sizi etkileyici güzelliklerle buluşturacak. Osmanlı esintileri taşıyan Vlore, Tiran, Elbasan ve Durres gibi doğa harikası şehirlerini gezmeden ve lezzetli Arnavutluk yemeklerini tatmadan bu ülkeden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz. Türk vatandaşlar 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. 

Kuzey Makedonya

aleksandar kyng 09fKEPR7LFU unsplash
Photo by Aleksandar Kyng on Unsplash

Uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyeti altında kalan Kuzey Makedonya, Avrupa’da kendine has kültür ve özelliklerini korurken Osmanlı izlerini de taşımayı başaran yegane ülkelerden biridir. Türkiye’den ulaşımı da oldukça rahat gerçekleşebilen Makedonya’da mutlaka uğramanız gereken şehirler ise başkent Üsküp ve meşhur Ohri gölünün bulunduğu Ohri şehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Türk vatandaşlarının 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebildiği Makedonya’da  Manastır, Kırçova, Struga, Kalkanden gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme göstermiştir. 

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir