Bakü’ye gittiğinizde gezilecek en iyi 25 yer

Kendini ateşlerin ülkesi anlamına gelen “Odlar Yurdu” olarak tanımlayan Azerbaycan, başkenti Bakü ile adeta tarihin modernizmle nasıl harmanlandığının dersini veriyor.

Hazar Denizi’nin ihtişamıyla harmanlanan bu şehrin sokaklarında kaybolurken, hemen yanı başında hiç sönmeyen ateşlerin olduğu yanar dağlarıyla şaşkına döneceksiniz.

Biz de sizler için bu serüveni kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Bakü gezi rehberi hazırladık. Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Bakü’yü daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo‘daki Bakü Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşte Bakü’ye gittiğinizde görülecek en iyi 25 yer:

İçeri Şehir

Bakü İçeri Şehir - © Fotoğraf: Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock.com
Bakü İçeri Şehir – © Fotoğraf: Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock.com

Modern kulelerin arasında tarihi surlarla çevrili bir alanda bulunan İçeri Şehir, Azerbaycan’ın tam kalbi ve kentin kültür hazinesidir. Aynı zamanda “Eski Bakü” olarak da bilinen eşsiz dar sokaklarıyla ünlü bu bölgenin tarihi Paleolitik döneme kadar uzanıyor ve Perslerden Sovyetlere, Araplardan Osmanlılara kadar pek farklı kültürden izler taşıyor.

UNESCO miras listesine giren Kız Kulesi ve Şirvanşahlar Sarayı da bu özenle korunan bölgede yer alıyor.

Şirvanşahlar Sarayı

Bakü Şirvanşahlar Sarayı - © Fotoğraf: Denis Sv / Shutterstock.com
Bakü Şirvanşahlar Sarayı – © Fotoğraf: Denis Sv / Shutterstock.com

Azerbaycan mimarisinin en eski ve en büyüleyici anıtlarından biri olan Şirvan hükümdarlarına ait Şirvanşahlar Sarayı; Bakü’nün kültürel kalbi İçeri Şehir’de, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alıyor.

Tek seferde inşa edilmediğinden dolayı 13. yüzyıldan 16. yüzyıla uzanan süre boyunca yapılan ek binalarla oldukça geniş alana yayılan bir komplekse dönüşmüş. Kompleksin içerisinde günümüze kadar sadece konut binası, Divankhana, Seyid Yahya Bakuvi Türbesi, Key Gubad Camii kalıntıları, Sultan Murad Kapısı, Aile Türbesi, Şah Camii ve Saray Hamamı ayakta kalmış ve UNESCO Kültür Mirası’na dahil edilmiştir.

Bakü Bulvarı

Bakü Bulvarı - © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com
Bakü Bulvarı – © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com

Milli Sahil Parkı olarak da bilinen Bakü Bulvarı, tarihi açından 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir gezinti yeridir. Paris’teki Seine Nehri kıyısındaki parktan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük parkı olarak biliniyor. Bakülü petrol zenginleri; konaklarını Hazar Denizi kıyısı boyunca bu bulvar üzerinde inşa etmiştir ve günümüzde çok şık mimariye sahip binalar yer alır.

Kız Kulesi

Bakü Kız Kulesi - © Fotoğraf: Azerbaijan Media Center
Bakü Kız Kulesi – © Fotoğraf: Azerbaijan Media Center

Kız Kulesi, Bakü’nün ve Azerbaycan’ın çok sevilen bir simgesel yapısıdır. Bakü’nün surlarla çevrili eski şehri İçeri Şehir’in güney ucundan denize bakan esrarengiz bir konumda yer alıyor.

Kulenin konumu kadar geçmişi de bir o kadar gizemli, çünkü kimse ne zaman inşa edildiğini, ne için inşa edildiğini ve hatta Kız Kulesi (Qiz qalasi) adını nasıl aldığını kesin olarak bilmiyor. Yapısını veya orijinal işlevini kaydeden hiçbir yazılı kaynak günümüze kadar gelemese de kulenin malzemeleri kulenin 4. yüzyılda yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Şehitler Hiyabanı (Dağüstü Parkı)

Şehitler Hiyabanı (Dağüstü Parkı) - © Fotoğraf: allamimages / Shutterstock.com
Şehitler Hiyabanı (Dağüstü Parkı) – © Fotoğraf: allamimages / Shutterstock.com

Sovyet döneminde Sergei Kirov Parkı ya da Dağüstü Parkı olarak da bilinen, Şehitler Hiyabanı; 1918 yılında Bakü Muharebesinde şehit düşmüş Azerbaycan Türk’ü ve Türkiye Türk’ü askerlerin defnedildiği bir şehitliktir.

Aynı zamanda Bakü’de yürüyüp dinlenebileceğiniz ve eşsiz deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz en gözde yerlerden biri de olan bu bölge, bu özelliğini Sovyetler döneminde bilinçli olarak özellikle bu alanda inşa edilen eğlence alanları nedeniyle kazanmış.

Uzun süre Dağüstü Parkı (Highland / Upland) olarak anılsa da 1990 yılında yaşanan Kara Ocak olayından sonra tekrar Şehitler Hiyabanı ismini almıştır. Parkta aynı zamanda Şehitler Anıtı ve Türkiye-Azerbaycan Dostluk Anıtı da bulunuyor.

Flame Towers (Alev Kuleleri)

Flame Towers (Alev Kuleleri) - © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com
Flame Towers (Alev Kuleleri) – © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com

Azerbaycan’ın “Ateşler Ülkesi” sloganını yansıtan, en uzunu 182 metrelik alev şeklindeki 3 modern gökdelenden oluşan Flame Towers; Bakü’nün en ünlü simgesi haline gelmiştir. Otel ve sinema gibi birkaç turistik amaçlarla kullanılan bu gökdelenler, geceleri alev alıyormuş gibi ışıklandırılmaktadır. Yapımı için 400 milyon dolar harcanıldığı bilinmektedir.

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Halı Müzesi - Azerbaycan Halı Müzesi - © Fotoğraf: leshiy985 / Shutterstock.com
Azerbaycan Halı Müzesi – Azerbaycan Halı Müzesi – © Fotoğraf: leshiy985 / Shutterstock.com

Dünyaca ünlü Azerbaycan halılarının en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan Azerbaycan Halı Müzesi’nde asırlık kilim ve halı dokumalarını keşfedebilirsiniz. 1967’lere dayanan köklü bir geçmişi olan müze, 2019 yılında kavuştuğu yeni adıyla ve modern yüzüyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzede 10.000’den fazla seramik, 14. yüzyıla ait metal eserler, Tunç Çağı’na ait mücevherler, 17. ve 20. yüzyıllardan halılar, ulusal giysiler ve nakışlar bulunmaktadır.

Bakü Yanar Dağı

Bakü Yanar Dağı - © Fotoğraf: Ayotography / Shutterstock.com
Bakü Yanar Dağı – © Fotoğraf: Ayotography / Shutterstock.com

Bakü Yanar Dağı, Abşeron Yarımadası’nda petrol yatakları ile çevrili bir dağın yamacında yer alan hiç sönmeyeceğine inanılan bir doğal gaz ateşidir. Dünya’daki en ilginç noktalardan biri olan bu yer, yakınlarındaki Bakü Ateşgahı ile birlikte Azerbaycan’ın “Ateşler Ülkesi” sloganının da esin kaynağı olmuştur.

Bölgeye sürekli bir gaz kokusu hakimdir ve bazı noktalarda bu ateşlerin 10 metreye kadar çıktığı söyleniyor. Turistik olarak ilgi gören bu yamacın ise 1500 yıllarında bir çoban tarafından yanlışlıkla yakıldığı iddia ediliyor. Hatta bölgedeki sakin derelerin bile basit bir kibrit kıvılcımı ile tutuşturulabileceği belirtiliyor.

Bakü Ateşgahı

Bakü Ateşgahı © Fotoğraf: azerbaijan.travel
Bakü Ateşgahı © Fotoğraf: azerbaijan.travel

“Bakü Ateş Tapınağı” olarak da anılan Bakü Ateşgahı, Abşeron Yarımadası’ndaki Surakhanı köyünün güneydoğusunda denizden çok uzak olmayan petrol yatakları ile çevrili düz bir alanda yer alan kale benzeri bir dini tapınaktır. Avlusundaki hiç sönmeyeceğine inanılan bir ateşle ünlü olan bu yer, yakınlarındaki Bakü Yanar Dağı ile birlikte Azerbaycan’ın “Ateşler Ülkesi” sloganının da esin kaynağı olmuştur.

Tarihi Farsça ve Hint yazıtlarına dayanan bu beşgen kompleks, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş ve bir Hindu ve Zerdüşt ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Farklı zamanlarda inşaası süren kompleksin çoğunluğunun, Kuzey Hindistan’dan gelip Bakü’de yaşayan Sih cemaatine mensup Hintliler tarafından inşa edildiği bilinmektedir.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock.com
Haydar Aliyev Kültür Merkezi – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock.com

Dünyanın en ünlü mimarlarından Zaha Hadid’in tasarladığı Haydar Aliyev Kültür Merkezi; kütüphanesi, müzesi, konser salonu, medya merkezi, sanat galerileri, yapay gölü ve restoranıyla Azerbaycan’ın en ünlü simgelerinden biri haline gelmiştir.

Nizami Caddesi (Targoviy)

Nizami Caddesi (Targoviy) - © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com
Nizami Caddesi (Targoviy) – © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock.com

Bakü’nün en merkezi noktalarından biri olan ve aynı zamanda Rusça “Ticari” anlamına gelen Targoviy Caddesi olarak da bilinen Nizami Caddesi; dünya çapında çok sayıda markanın sayısız mağazalarına, restoranlarına ve kafelerine ev sahipliği yapıyor.

Gobustan Çamur Volkanları

Gobustan Çamur Volkanları - © Fotoğraf: Denis Sv / Shutterstock.com
Gobustan Çamur Volkanları – © Fotoğraf: Denis Sv / Shutterstock.com

Azerbaycan’ın petrol yataklarıyla ünlü Abşeron Yarımadası’nda yer alan Gobustan Ulusal Parkı’ndaki dağlardan fışkıran garip jeolojik oluşumlar, Çamur Volkanları (Mud Volcanoes) olarak biliniyor. Azerbaycan’daki 400’den fazla çamur volkanından biri olan bu volkanlar; garip seslerle gaz çıkaran ve baloncuklar oluşturan büyüleyici bir manzara sunuyor.

Zaman zaman 1.2 metre yüksekliğe kadar fışkırdığı söylenen bu mini volkanların sıcaklıkları onlara dokunmaya engel olacak boyutta olmadığından, şifalı olabileceği düşüncesiyle ziyaretçileri tarafından deneyimlenmektedir.

Batık Bayıl Kalesi

Bakü Batık Bayıl Kalesi - © Fotoğraf: Charkaz Sadig / Shutterstock.com
Bakü Batık Bayıl Kalesi – © Fotoğraf: Charkaz Sadig / Shutterstock.com

Hazar Denizi’nin Bakü açıklarında 1306’da meydana gelen deprem sonra çöken ve sular altında kalan bir adada yer alan Bayıl Kalesi, yaklaşık 250 yıl önce keşfedilmiş. Bakü’nün aynı zamanda sular altında kalan bir kültür hazinesine de sahip olduğunu kanıtlayan bu kale; denizin geriye çekildiği bazı zamanlarda ortaya çıkıyor ve çoğu zaman da sular altında kalıyor.

Bakü Müze Merkezi Kompleksi

Bakü Müze Merkezi - © Fotoğraf: Alizada Studios / Shutterstock.com
Bakü Müze Merkezi – © Fotoğraf: Alizada Studios / Shutterstock.com

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakü Müze Merkezi (The Museum Centre) binası, 1957 yılında Vladimir Lenin’in, 90. yaş günü anısına Azerbaycanlı ünlü mimar Hasan Majidov tarafından eski Petrov Parkı arsasına inşa edilmiş ve uzun bir süre Moskova Müzesi’nin bir şubesi olarak hizmet vermiştir. 1991 yılında SSCB’nin yıkılmasının ardından bina, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’na devredilerek Müze Merkezi adını almış.

Bakü’deki Müze Merkezi bünyesinde Azerbaycan Devlet Müzik Kültürü Müzesi, Azerbaycan Devlet Tiyatro Müzesi, Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi ve Azerbaycan Devlet Din Tarihi Müzesi başta olmak üzere bir sanat galerisi, dairesel bir tören salonu ve bir toplanma yeri bulunuyor.

Bakü Müze Merkezi Kompleksi’nin içerisinde yer alan Cafer Cabbarlı Azerbaycan Devlet Tiyatro Müzesi; 137.000’den fazla farklı türlerdeki ilk tiyatro gösterilerinin afişlerini, el yazmalarını, kitapları, hatıra eşyaları, farklı tiyatroların fotoğraflarını, ses kayıtları, kıyafet ve dekorasyon eskizlerini, sahne tasarım modellerini ve kıyafetlerini bünyesinde barındırıyor.

Kompleksin içerisindeki bir diğer müze olan Azerbaycan Devlet Müzik Kültürü Müzesi‘nde ise henüz adını bile duymadığınız 20.000’den fazla egzotik yerel müzik aletinin etkileyici bir koleksiyonuna göz atabilirsiniz.

Masazir Tuz Gölü (Pembe Göl)

Masazir Tuz Gölü (Pembe Göl) - © Fotoğraf: Bikomins / Shutterstock.com
Masazir Tuz Gölü (Pembe Göl) – © Fotoğraf: Bikomins / Shutterstock.com

Pembe rengi ile dünyadaki sayılı göllerden biri olan Masazir Tuz Gölü, Bakü şehir merkezine yakınlığından dolayı fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarıyor. Göl aynı zamanda endüstriyel ölçekte tuz çıkartmak için de kullanılmaktadır.

Taze Pir Camii

Taze Pir Camii - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock.com
Taze Pir Camii – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock.com

1914’te çok daha eski bir caminin yerine, Nabat Khanum Ashurbeyova adlı ünlü bir Azerbaycan Türkü hayırsever tarafından finanse edilerek inşa edilen Taza Pir Camii; ikiz minareleriyle öne çıkan Bakü’nün en büyük camilerinden biridir. Önündeki havuzun eşlik ettiği tarihi mimarisiyle turistlerin de ilgi odağıdır.

Azerbaycan Hükümet Binası ve Azatlık Meydanı

Azerbaycan Hükümet Binası ve Azatlık Meydanı
Azerbaycan Hükümet Binası ve Azatlık Meydanı

Sovyetler Birliği zamanında Alman savaş esirleri tarafından yapımı 1952’de tamamlanmış bu devasa Barok mimariye sahip bina günümüzde Azerbaycan Hükümet Konağı olarak kullanılıyor.

Zamanında Lenin Meydanı olarak da bilinen bu meydanın ismi Azerbaycan bağımsızlık hareketi Kara Ocak olayları sırasında Azatlık Meydanı (Özgürlük Meydanı) olarak değiştirilerek, meydandan kaldırılan Lenin heykelinin yerine Azerbaycan Bayrağı dikilmiştir.

Bakü Ulu Camii (Cuma Mescidi)

Bakü Ulu Camii (Cuma Mescidi) – © Fotoğraf: alionabirukova / Shutterstock.com
Bakü Ulu Camii (Cuma Mescidi) – © Fotoğraf: alionabirukova / Shutterstock.com

Bakü’nün tarihi bölgesi İçeri Şehir’de yer alan Bakü Ulu Camii (Cuma Mescidi), 2013 yılında yapılan restorasyonunun MS 743’teki en eski versiyonuna uygun olarak yapılmasından dolayı Kafkasya’daki en eski ikinci, Azerbaycan’ın ise en eski camisi sayılmaktadır. 1859’da şehri enkaza çeviren yıkıcı deprem sırasında ve daha sonra 1918’de etnik gruplar arası çatışmalar sırasında birkaç kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş olan cami; ibadet yeri olmasının yanı sıra çok sayıda turistin de ilgisini çekmektedir.

Gosha Kale Kapısı (Çifte Kapı)

Gosha Kale Kapısı (Çifte Kapı) - © Fotoğraf: allamimages / Shutterstock.com
Gosha Kale Kapısı (Çifte Kapı) – © Fotoğraf: allamimages / Shutterstock.com

Bakü’nün tarihi bölgesi İçeri Şehir’in ana giriş kapılarından biri olan Gosha Kale Kapısı (Çifte Kapı), 19. yüzyılın sonlarına doğru ikinci sıra surların duvarlarının yıkılmasıyla yalnız kalan Zülfikar Han Kapıları’nın bu bölgeye taşınmasından dolayı Eşleştirilmiş Kale Kapıları ya da Çifte Kapı olarak da biliniyor. Aynı zamanda Şamahı Kapıları ve Şah Abbas Kapıları olarak da adlandırılır.

Filarmoni Bahçesi

Bakü Filarmoni Bahçesi - © Fotoğraf: Vastram / Shutterstock.com
Bakü Filarmoni Bahçesi – © Fotoğraf: Vastram / Shutterstock.com

Adını içerisinde bulunan Azerbaycan Devlet Filarmonisi binasından alan Filarmoni Bahçesi, Bakü’nün tarihi bölgesi İçeri Şehir’in en popüler dinlenme noktalarından biridir. Bahçedeki süslemeli fıskiyeleriyle meşhur meydanı, bir cephesinde şehrin tarihi surları çevreliyor.

Gobustan Milli Parkı ve Müzesi

Bakü Gobustan Milli Parkı ve Müzesi - © Fotoğraf: In Green / Shutterstock.com
Bakü Gobustan Milli Parkı ve Müzesi – © Fotoğraf: In Green / Shutterstock.com

Büyük Kafkas dağlarının güneydoğu ucunda, Bakü şehir merkezine 64 kilometre uzaklıktaki Gobustan Milli Parkı (Kobustan); taş oymaları, tarihi kalıntıları, çamur volkanları ve gaz taşlarından oluşan arkeolojik bir alandır. Tarih öncesi ve Orta Çağ dönemlerine ait avcılık, fauna, flora ve yaşam tarzını simgeleyen 6000’den fazla gravürden dolayı UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilmiştir.

Muhammad Camii (Siniggala Camii)

Bakü Muhammad Camii (Siniggala Camii) - © Fotoğraf: leshiy985 / Shutterstock.com
Bakü Muhammad Camii (Siniggala Camii) – © Fotoğraf: leshiy985 / Shutterstock.com

Bakü’nün tarihi bölgesi İçeri Şehir’de, tarihi 11. yüzyıla dayanan Muhammad Camii; 1723’te Rus-Pers Savaşı sırasındaki Rus bombardımanında gördüğü hasar nedeniyle “hasarlı kule” anlamına gelen Siniggala adıyla da biliniyor. 19. yüzyılın ortalarına kadar restore edilmeden hasarlı bir şekilde kalan tarihi cami, Bakü’nün öne çıkan noktalarından biridir.

Azneft Meydanı

Bakü Azneft Meydanı - © Fotoğraf: Vastram / Shutterstock.com
Bakü Azneft Meydanı – © Fotoğraf: Vastram / Shutterstock.com

Bakü’nün şehir merkezinin kalbinde yer alan Azneft Meydanı; Bakü Bulvarı, Four Seasons Hotel, Küçük Venedik, Halı Müzesi, Muğam Merkezi, Filarmoni Bahçesi ve İçeri Şehir gibi çok sayıda popüler noktanın kesişiminde yer alıyor. Meydandaki kuğulu havuz ise şık tasarımıyla oldukça ilgi görüyor.

Bakü Kristal Salon

Bakü Kristal Salon - © Fotoğraf: Elnur / Shutterstock.com
Bakü Kristal Salon – © Fotoğraf: Elnur / Shutterstock.com

Bakü’de 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmak üzere 9 ay gibi çok kısa bir sürede Bakü Bulvarı’ndaki Devlet Bayrağı Meydanı’nda, Hazar Denizi üzerinde inşa edilen Bakü Kristal Salon (Baku Crystal Hall), büyük ölçekli konserleri ve spor etkinliklerini düzenlemek amacıyla tasarlanmıştır.

Bakü Füniküler Hattı

Bakü Füniküler Hattı - © Fotoğraf: Felix Lipov / Shutterstock.com
Bakü Füniküler Hattı – © Fotoğraf: Felix Lipov / Shutterstock.com

Bakü Bulvarı ve Şehitler Hıyabanı’nı 4 dakikada birbirine bağlayan 455 metre uzunluğundaki Bakü Füniküler Hattı, Bakü’nün reformcu belediye başkanı Alish Lambaranski’nin girişimiyle 1960 yılında inşa edilmiş. Behram Gür ve Şehitler Yolu olmak üzere toplam iki istasyondan oluşuyor.

Geçen süre boyunca zaman zaman kullanılmayan ve çeşitli restorasyonlardan geçen bu tarihi hat; 2012 yılında Bakü’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması sırasında şehirde gerçekleşen modernleşme çalışmaları kapsamında yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.

Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Bakü’yü daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo’daki Bakü Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 55

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin