Barış Manço’nun Kadıköy Moda’daki evi

Şarkılarıyla bir neslin favorisi olan ve günümüzde de hala eserleriyle ölümsüzleşen Barış Manço’nun yaşadığı Kadıköy Moda’daki evi bilmeyeniniz yoktur.

Geniş bahçeli köşkleriyle, farklı giyim ve yaşam tarzlarıyla ilgi çeken Kadıköy’ün Moda semti, büyük bir üstadı da uzun yıllar bünyesinde barındırmış.

81300 posta koduyla ünlü bu evin bulunduğu bu arazi Sultan Abdülmecit tarafından 1800’lü yılların köklü ailelerinden olan Vitol Ailesi‘ne hediye edilmiş. Bu aile de bu arazinin üzerine kendi zevklerini yansıtan evler yaptırmışlar.

Moda’daki apartmanlaşmanın sonucunda arda kalan bu köşkü Barış Manço çok beğenmiş ve romantik bulmuş. Bundan dolayı Vitol Ailesi‘nin son fertlerinden bu evi satın almış.

Barış Manço ve ailesinin bütün anılarını barındıran bu ev, günümüzde Barış Manço Müzesi olarak hizmet veriyor. Gelin birlikte bu harika evi gezelim.

baris manco moda evi 2

Eve girer girmez güzel bir salon bizi karşılıyor. Bu salonda Barış Manço‘nun Avusturya’dan bizzat satın aldığı piyanosu ve heykeli bulunuyor. Hemen diğer tarafta ise bir yemek odası bulunuyor. Yemek odasının ortasındaki masanın üstünde ise Barış Manço‘nun vefatından önce kullandığı bazı eşyaları duruyor.

Evin birinci katına çıkarken ise duvarlarda Barış Manço‘ya ait bestelerin bulunduğunu görebiliyoruz. Birinci katta Barış Manço‘nun yatak odası ve evebeyn banyosu bulunuyor. İkinci katta ise çocukların odaları ve banyoları bulunuyor. Ayrıca oğlu Batıkan’ın odası Adam Olacak Çocuk‘larla süslenmiş. Evin bir katında ayrıca misafirlere özgü bir yatak odası da bulunmakta.

Bodrum katında ise Şovalye Odası, yönetim odası ve yazlık-kışlık bahçe bulunuyor. Ve yine evin çoğu yerinde olduğu gibi, kışlık bahçede de Kurtalan Ekspres‘in heykelleri bizi karşılıyor. Ayrıca ziyaretimiz boyunca birbirinden güzel Barış Manço şarkıları da bize eşlik ediyor.

Evin ön bahçesinde dikkat çeken bir detay var ki o da Barış Manço’nun şarkısından esinlenerek yapılan Domates, Biber ve Patlıcan heykelleri 🙂

Müzeyi olası bir Kadıköy ziyaretinizde cüzi bir ücret ödeyerek gezebilirsiniz.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir