Barselona’da gezilecek yerler ve yapılacaklar

İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barselona aynı zamanda da İspanya’nın ikinci büyük kenti.

Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımının ana merkezlerinden biri olan Barselona’da gidilmesi gereken yerleri sizin için derledik.

Gezilecek Yerler

La Sagrada Familia

Barselona La Sagrada Familia - Fotoğraf: Danil Sorokin / Unsplash
Barselona La Sagrada Familia – Fotoğraf: Danil Sorokin / Unsplash

Gaudi’nin en pöpüler eserlerinden biri olan La Sagrada Familia, UNESCO dünya mirası sit alanı olarak kabul ediliyor. 1882 yılında yapımına başlanılan ve hala inşası sürmekte olan bu devasa katedrali görmeden Barselona’yı terk etmeyin.

Dış çevresinde bulunan ince detaylardan iç atmosferinin büyüsüne kapılmamak mümkün değil. En popüler turistik yerlerden biri olan katedrale gitmeden önce online rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Casa Batlló

Barselona Casa Batlló - Fotoğraf: Ruggiero Calabrese / Unsplash
Barselona Casa Batlló – Fotoğraf: Ruggiero Calabrese / Unsplash

Gaudi’nin başyapıtlarından biri olarak görülen Casa Batlló kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Batlló ailesi için Gaudi tarafından tasarlanan binayı gezerken teknolojiden de yararlanılmış.

Binanın içinde numaralandırılmış yerlere cihazınızı tutuğunuz zaman sizlere evin mobilyalarına kadar gösteren bir simülatör eşlik ediyor.

Park Güell

Barselona Park Güell - Fotoğraf: Dorian D1 / Unsplash
Barselona Park Güell – Fotoğraf: Dorian D1 / Unsplash

Gaudi’nin masal diyarı olan Park Güell, kendine özel olan mozaik deseniyle, doğasıyla, dolambaçlı yollarıyla doğayla iç içe olan bir park. Parkın çeşitli bölümleri bulunmakta. Buna bağlı olarak da bilet fiyatları değişiklik gösteriyor. Parkın yapımı 14 yıl sürerken içersinde Gaudi’nin müzesi de bulunmakta.

Tibidabo

Barselona Tibidabo - Fotoğraf: WeLoveBarcelona.de / Unsplash
Barselona Tibidabo – Fotoğraf: WeLoveBarcelona.de / Unsplash

Barselona’nın en yüksel tepelerinden biri olan Tibidabo’da Barselona’yı ayaklar altına seren bir manzaraya sahip. Geniş bir alanda bulunan Tibidabo Parkı’nın içinde lunapark, park ve devasa bir kilise bulunuyor.

Camp Nou

Barselona Camp Nou - Fotoğraf: Tim Roosjen / Unsplash
Barselona Camp Nou – Fotoğraf: Tim Roosjen / Unsplash

Futbol severleri de unutmadık! FC Barcelona’nın 1957 yılından beri top koşturduğu stadyum, aynı zamanda İspanya’nın en büyük stadı.

La Rambla

Barselona La Rambla - Fotoğraf: Jorge Fernández Salas / Unsplash
Barselona La Rambla – Fotoğraf: Jorge Fernández Salas / Unsplash

Barselona’nın en kalabalık caddelerinden biri olan La Rambla’da ister hediyelik eşya alın ister küçük kafelerde oturup Barselona’nın keşfini çıkarın. La Rambla caddesinin paralelinde bulunan Plaça Reial mola vermek için en uygun yerlerden biri. Küçük meydanın çevrelediği kafeler sayesinde gezintinize küçük bir mola verebilirsiniz.

İspanya’nın geleneksel dansı olan flamenko aslında Endülüs bölgesinin kültürüdür. La Rambla caddesi üzerinde bulunan flamenko gecelerini de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Barselona Sahili

Barselona Sahili - Fotoğraf: Jorge Fernández Salas / Unsplash
Barselona Sahili – Fotoğraf: Jorge Fernández Salas / Unsplash

Yaz aylarında kalabalık olmanın ötesine geçen sahil, her daim kalabalık olan yerlerden biri. İsterseniz sahil kenarlarında bulunan kafelerde denizin keyfini çıkarın isterseniz aldığınız yemeklerle sahilde kumların üzerine serilin.

Kültür ve Sanat

Barselona Işık ve Su Gösterisi - Fotoğraf: twenty20photos
Barselona Işık ve Su Gösterisi – Fotoğraf: twenty20photos

Picasso Müzesi

İspanya’nın en ünlü sanatçılarından olan Picasso‘nun, müzede 3,500’den fazla eser yer almaktadır. Picasso’nun her dönemine ait eserlerin bulunduğu müze için internetten bilet almak en doğru karar olur.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi

1959 yılında kurulan müze çeşitli dönemlerde farklı sanatçılara yer veriyor. Geniş bir alanda bulunan müzenin kapasitesi ortalama 23 sergiye ev sahipliği yapabiliyor.

Yeme ve İçme

İspanya Tapas Kültürü - Fotoğraf: Tatiana Bralnina
İspanya Tapas Kültürü – Fotoğraf: Tatiana Bralnina

İspanya’nın kendine özgü yiyecekleri arasında; Tapas, Paella’yı önerirken deniz mahsulleri konusunda Barselona’nın da iddialı olduğunu söylemeden geçemeyiz.

İçecekleri için de İspanya’ya özgü olan Sangria‘nın bu güne kadar denediğiniz Sangria’lardan çok farklı olduğunu gönül rahatlıyla söylerken, Granizado ve Orxata’yı da meşrubatlar için önerebiliriz.

Bu içeriği paylaşın
Aylin Kumdagezer
Aylin Kumdagezer

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir