Batum’a gittiğinizde gezilecek en iyi 25 yer

“Karadeniz’in İncisi” olarak da bilinen Batum; Gürcistan’ın güneydoğu kıyısındaki Acara Özerk Cumhuriyeti’nde yer alan ve Türkiye ile güneyden sınır komşusu olan modern bir şehirdir.

Avrupalı mimarlar Batum’da 20. yüzyılın başında çok sayıda proje üstlendi ve şehir bugün halen daha mimari bir yenilik merkezi olmaya devam ediyor. Ziyaret edenler aynı zamanda bölgenin bozulmamış doğasına da hayran kalıyorlar.

Türk vatandaşlarının kimlik kartları ile rahatça giriş çıkış yapabildikleri bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Batum gezi rehberi hazırladık. Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Batum‘u daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo‘daki Batum Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşte Batum’a gittiğinizde görülecek en iyi 25 yer:

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı - © Fotoğraf: Zotov Dmitrii / Shutterstock
Batum Bulvarı – © Fotoğraf: Zotov Dmitrii / Shutterstock

Batum Bulvarı, şehir ziyaretçileri için ana cazibe merkezlerinden biridir. 1987’den beri yedi kilometrelik bir sahil şeridi üzerinde konumlanan tarihi sokaklar, bisiklet yolları, farklı zamanlarda dikilmiş 40 binden fazla ağaç, plaj barları, kafeler, restoranlar, çocuklar için eğlence alanları ve çeşitli renklerle müzik eşliğinde dans eden fıskiyeleri kapsamaktadır. 2009 yılında İspanyol bir mimar tarafından modern standartlarda tasarlanarak yenilenen bulvarın alanı önemli ölçüde genişletilmiş.

Bulvarda görülmesi gereken başlıca yerler: Miracle Park, Ali ve Nino’nun Aşk Heykeli, Japon Bahçesi, Alfabe Kulesi, Manolyalar Yolu, Palmiyeler Yolu, Batum Sütunları, Yazlık Tiyatro, Ukrayna Meydanı, Ardagani Gölü Dans Eden Fıskiyeler, Merkezi Dans Eden Fıskiyeler, ZooCorner Hayvanat Bahçesi, Michael D’Alfons Heykeli, Iason Gordezian Heykeli, Yazlık Tiyatro, Deniz Feneri, Bisikletli Kadın Heykeli, Fantastik Ahtapot Cafe

Piazza Meydanı

Batum Piazza Meydanı - © Fotoğraf: kavalenkau / Shutterstock
Batum Piazza Meydanı – © Fotoğraf: kavalenkau / Shutterstock

Batum Piazza Meydanı (Batumi Piazza), Batum’un tam kalbinde otel, restoran, kafe ve bar içeren 5700 metrekarelik bir alandır. Şanslı gününüzdeyseniz, meydanda Batum’a gelen dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine de denk gelebilirsiniz.

Mozaikleri ve vitray sanatı kullanılan, Gürcistan kültürüne uzak İtalyan mimarisi ünlü Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanmıştır.

Avrupa Meydanı & Midia Heykeli

Batum Avrupa Meydanı & Midia Heykeli - © Fotoğraf: Vasilii Gubskii / Shutterstock
Batum Avrupa Meydanı & Midia Heykeli – © Fotoğraf: Vasilii Gubskii / Shutterstock

Batum’un Avrupa Bölgeleri Meclisi’ne katılmasından olayı Avrupa Meydanı (Europe Square) adı verilen bu meydan, şehrin tam kalbinde yer aldığından olası bir Batum ziyaretinizde buradan çok kez geçmek zorunda kalıyorsunuz. Meydanın tam ortasındaki, Yunan mitolojisinde bir Colchian prensesi olan, Medea heykeli ise Gürcistan’ın Avrupa’yla ilişkilerinin bir sembolü olarak yerleştirilmiş.

Tiyatro Meydanı – Neptün Heykeli

Batum Tiyatro Meydanı - Neptün Heykeli - © Fotoğraf: Leonid Andronov / Shutterstock
Batum Tiyatro Meydanı – Neptün Heykeli – © Fotoğraf: Leonid Andronov / Shutterstock

Altın kaplanmış Neptün Heykeli ve çeşmesiyle ünlü olan, Neptün veya Poseidon Meydanı olarak da bilinen Batum’daki Tiyatro Meydanı; mimarisiyle dikkat çeken Batum Tiyatrosu’nun yanında yer alıyor. Ayrıca meydanın çevresindeki Sovyet Rejimi’ne ait mimari yapılar da bölgeye ayrı bir hava katıyor.

Geçimini yüzyıllardır denizden sağlayan halk için oldukça önemli olan Neptün Heykeli, orijinali İtalya’nın Bologna kentindeki Nettuno Meydanı’nda bulunan asıl heykelin replikasıdır.

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi - © Fotoğraf: Anastassiya_s / Shutterstock
Batum Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Anastassiya_s / Shutterstock

Dünyanın en büyük ve en zengin botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesi; Chaqvistskali haliçi ile Yeşil Burun’un arasında deniz seviyesinden 220 metre yüksekte kalan, 1 kilometre uzunluğundaki 111 hektarlık devasa bir alanda 1912 yılında kurulmuştur. Bahçenin sınırları içinde Avustralya, Yeni Zelanda, Himalayalar, Doğu Asya, Kuzey Amerika, Meksika ve Akdeniz bölgesinden de gelen 5.000’den fazla bitki ve ağaç bulunuyor.

Olası ziyaretinizde Botanik Bahçe’ye girebilmek için “Green Cape” adı verilen ana girişi; Chakvi kapısını ya da Eski Tarım Enstitüsü geçişini kullanabilirsiniz.

Ali ve Nino’nun Aşk Heykeli

Batum Ali ve Nino'nun Aşk Heykeli - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Batum Ali ve Nino’nun Aşk Heykeli – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Azerbaycanlı Müslüman bir genç olan Ali ile Gürcü bir Hıristiyan kız olan Nino‘nun birbirine olan imkansız aşkını simgeleyen Ali ve Nino Heykeli; inovatif yapısından dolayı Batum’un olduğu kadar dünyanın da en öne çıkan modern sanat heykellerinden biridir.

Karadeniz kıyısında konumlanan ve Tamar Kvesitadzade tarafından tasarlanan heykeldeki; Ali ve Nino’yu simgeleyen 8 metre yüksekliğindeki iki kadın-erkek figürü, gün boyunca hareket ediyorlar ve birbirinin içinden geçerek hareketlerini sonsuz döngüde tamamlıyorlar. Temelinde trajik bir aşkı barındıran heykel, hava karardığında kırmızı ve mavi ışıklarla donatılıyor.

Astronomik Saat Kulesi

Batum Astronomik Saat Kulesi - © Fotoğraf: Grisha Bruev / Shutterstock
Batum Astronomik Saat Kulesi – © Fotoğraf: Grisha Bruev / Shutterstock

Batum Belediye Meclisi’nin girişimleriyle Almanya’da yapılan ve Avrupa Meydanı yakınlarındaki Gürcistan Ulusal Bankası’nın cephesine yerleştirilen Astronomik Saat Kulesi; Prag ve Venedik’teki benzer işlevdeki kuleleri andırıyor ve mimarisiyle dikkat çekiyor.

Her saat başı melodik bir zil, yarım saatte bir de kısa bir uyarı tonu çıkaran kule, saati bildirmenin yanı sıra; güneşin, ayın, burç takımyıldızının ve gezegenlerin konumu gibi astronomik bilgileri de gösteriyor. Hatta bununla yetinmeyip meridyeni, ufku, gün doğumunu ve gün batımını, ayın yaşını ve ayın dünya etrafındaki gerçek hareketini de sunuyor.

Chacha Saat Kulesi & Çeşmesi

Batum Chacha Saat Kulesi ve Çeşmesi - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Batum Chacha Saat Kulesi ve Çeşmesi – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Daha önce Batum’da deniz kenarındaki bir yapının birebir kopyası olarak 2012 yılında Batum Bulvarı üzerinde yeniden inşa edilen 25 metre yüksekliğindeki Chacha Saat Kulesi; İzmir Saat Kulesi‘ne olan benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

Simgesel kule, adını çeşmesinden akan meşhur Gürcü içeceği Chacha’dan alıyor. Çeşme haftada bir 10-15 dakika boyunca açılıyor ve içeceği ücretsiz tadabiliyorsunuz.

Alfabe Kulesi

Batum Alfabe Kulesi - © Fotoğraf: naskami / Shutterstock
Batum Alfabe Kulesi – © Fotoğraf: naskami / Shutterstock

Batum Bulvarı’ndaki Miracle Park’ın içerisinde yer alan 130 metre yüksekliğindeki Alfabe Kulesi; 2011 yılında mimar Alberto Domingo Cabo tarafından tasarlanmış ve Gürcü alfabesinin 33 harfiyle sarmalanmış DNA modeliyle Gürcü halkının benzersizliğini simgeliyor. Şehri panoramik olarak izleyebileceğiniz terası, rasathanesi ve 360 derece dönen panoramik restoranıyla önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Batum Bulvarı Müzikal Çeşmeleri (Singing Fountain)

Batum Bulvarı Müzikal Çeşmeleri (Singing Fountain) - © Fotoğraf: Dimvideos / Shutterstock
Batum Bulvarı Müzikal Çeşmeleri (Singing Fountain) – © Fotoğraf: Dimvideos / Shutterstock

Ünlü Gürcü mimar Giorgi Erkomaishvili ve Ermeni mühendislerin girişimleriyle, 1977’de Batum Bulvarı’nın girişindeki bölgeye canlılık getirmesi adına kurulan renkli çeşmeler; 2007 yılında restore edilerek ritmle dans eden bir şova dönüştürülmüş ve Batum Bulvarı Müzikal Çeşmeleri (Singing Fountain) olarak biliniyor.

Şehirdeki bir diğer müzikli çeşme olan Ardagani Gölü’ndeki Dans Eden Fıskiyeler ile karıştırılmamalıdır.

Ardagani Gölü Dans Eden Fıskiyeler

Batum Ardagani Gölü Dans Eden Fıskiyeler - © Fotoğraf: Alexander Antonoff / Shutterstock
Batum Ardagani Gölü Dans Eden Fıskiyeler – © Fotoğraf: Alexander Antonoff / Shutterstock

Dans Eden Çeşme olarak da bilinen Batum Bulvarı’nda yer alan Ardagani Gölü üzerindeki Müzikli Dans Eden Fıskiyeler (Dancing Fountain), ışıklarıyla estetik bir tasarım yaratan ve müzik eşliğinde lazerlerle dans eden bir çeşit animasyon çeşmesidir. Ses ve ışık eş zamanlı olarak senkronize hareket ederek harika görüntüler oluşturur.

6 Mayıs Parkı (Nuri Gölü)

Batum 6 Mayıs Parkı - © Fotoğraf: Lagutkin Alexey / Shutterstock
Batum 6 Mayıs Parkı – © Fotoğraf: Lagutkin Alexey / Shutterstock

Gürcistan’ın en eski halka açık parkı olan 6 Mayıs Parkı; 1881’den beri Batum halkının bir numaralı nefes alma noktalarından biridir. Sakinliği ve temizliği ile dikkat çeken parkın içerisinde; Nuri Gölü, yürüyüş yolları, hayvanat bahçesi, yunus gösteri merkezi ve çocuk parkları da bulunuyor. Burada şehrin gün batımı manzarasını izlemek oldukça keyiflidir.

ARGO Batum – Anuria Dağı Teleferik Hattı

ARGO Batum - Anuria Dağı Teleferik Hattı - © Fotoğraf: Grisha Bruev / Shutterstock
ARGO Batum – Anuria Dağı Teleferik Hattı – © Fotoğraf: Grisha Bruev / Shutterstock

Batum’un ve çevresindeki Karadeniz dağlarının muhteşem bir manzarasını sunan 2.586 metre uzunluğundaki ARGO Batum – Anuria Dağı Teleferik Hattı; 20 adet sekiz koltuklu araçlarla şehir merkezinden deniz seviyesinden 256 metre yükseklikteki Anuria Dağı’na çıkıyor. Tek yön yolculuğun yaklaşık 15 dakika sürdüğü teleferik hattının Anuria Dağı durağında muhteşem bir şehir manzarası sizleri bekliyor.

Restoran, kafe, alışveriş noktaları ve seyir teraslarından oluşan tesiste şanslı gününüzdeyseniz çeşitli sanatsal etkinliklerine de denk gelebilirsiniz.

Batum Panoramik Dönme Dolabı

Batum Panoramik Dönme Dolabı - © Fotoğraf: Lina Mo / Shutterstock
Batum Panoramik Dönme Dolabı – © Fotoğraf: Lina Mo / Shutterstock

Batum Bulvarı’ndaki Miracle Park içerisinde bulunan Karadeniz kıyısındaki Batum Panoramik Dönme Dolabı, Batum’u panoramik olarak yukarıdan gözlemleyebilmeniz için Teleferik Hattı ile birlikte şehirdeki en iyi noktalardan biridir. 15 dakika süren yavaş yolculuğunuz 55 metre yüksekliğe kadar uzanıyor.

Batum Deniz Feneri

Batum Deniz Feneri - © Fotoğraf: Maria Komar / Shutterstock
Batum Deniz Feneri – © Fotoğraf: Maria Komar / Shutterstock

1863 yılında aynı yerde aynı amaçlarla inşa edilen eski bir kulenin yerine, 1882 yılında Fransız müteahhitler tarafından yeniden inşa edilen Batum Deniz Feneri; 150 yılı aşkın süredir Karadeniz’e giren gemilere, 14 deniz miline ulaşan ışığı ile rehberlik etmektedir.

Aynı zamanda meteorolojik gözlemlerin de yapıldığı fener, ilerici bir mühendislik sanatına sahip olduğundan Batum’da görülmeye değer yerlerden biridir ve Batum Bulvarı’nda yer almaktadır.

Batum Sütunları

Batum Sütunları - © Fotoğraf: Studio MDF / Shutterstock
Batum Sütunları – © Fotoğraf: Studio MDF / Shutterstock

Batum Bulvarı’nın ikonik sembollerinden biri haline gelen Batum Sütunları (Batumi Colonnades); 1930’da yerel bir doktor olan Ivane Mtchedlidze’nin girişimleri ve kentin baş mimarı Pavle Nadareishvili’nin denetimiyle, Gürcistan’nın önemli mimarlarından biri olan Bogdan Bogdankkosyan tarafından yürütülerek 1934’te yılında tamamlanmıştır.

Petra Hisarı

Batum Petra Hisarı - © Fotoğraf: upslim / Shutterstock
Batum Petra Hisarı – © Fotoğraf: upslim / Shutterstock

Acara Bölgesi’ndeki bir sahil kasabası Tsikhisdziri Köyü’nde yer alan ve 535 yılında dönemin Bizans İmparatoru John Strathegos tarafından korunma amaçlı yaptırıldığı bilinen Petra Hisarı (Kajeti Kalesi); deniz seviyesinden 440 metre yükseklikteki konumda günümüzde hala kalıntılarına erişilebilir haldedir.

Bizans döneminde Karadeniz kıyılarından geçen gemileri kontrol amaçlı da kullanılan ve bu nedenle Gürcistan’ın siyasi yaşamında önemli bir rol oynayan kalenin duvarları 2,5 metre uzunluğundadır.

Daha sonraları Osmanlı Dönemi’nde de önemli rol oynayan kale; Ruslar ve Türkler arasındaki savaşlara da sahne olmuştur. Kırım Savaşı sırasında burada 25 topun konuşlandığı söyleniyor. Türk hakimiyetindeki Tsikhisdziri Köyü, 1878’de imzalanan Berlin Antlaşması uyarında Gürcistan’a iade edilmiş. Ayrıca kalenin batı kısmı 19. yüzyılda Bakü-Batum demiryolunun inşası sırasında patlamış.

Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi - © Fotoğraf: Bassem Elmeligy / Shutterstock
Batum Arkeoloji Müzesi – © Fotoğraf: Bassem Elmeligy / Shutterstock

1994 yılında kurulan ve Gürcistan’ın en önemli bilim, eğitim ve kültür merkezlerinden biri haline gelen Batum Arkeoloji Müzesi; Acara bölgesinde çıkarılmış Taş Devri’nden Orta Çağ’a kadar olan dönemleri içeren taş aletler, bronz, cam ve seramik çanak çömlek, bozuk para koleksiyonu, mücevherler ve diğer birçok ilginç arkeolojik kalıntıdan oluşan arkeolojik eserleri sergiliyor.

Mtirala Milli Parkı

Batum Mtirala Milli Parkı - © Fotoğraf: Oksana Maselko / Shutterstock
Batum Mtirala Milli Parkı – © Fotoğraf: Oksana Maselko / Shutterstock

Kafkasya’nın güneybatı kesimini oluşturan 15bin hektarlık alanda yer alan Mtirala Milli Parkı; zengin bitki çeşitliliğinin yanı sıra içerisinde barındırdığı şelale ve gölleriyle de öne çıkıyor. Parkı ziyaretiniz öncesinde turist merkezinden bilgi alarak keşfe çıkabilirsiniz.

Parkta ayrıca yürüyüş parkurları, binicilik tesisleri, zipline, tırmanma duvarları ve çocuk parkları da yer alıyor. Dilerseniz düzenlenen bilimsel eko-turlara da katılabilirsiniz. Ziyaret için en iyi mevsim ilkbahar, yaz ve sonbahar başıdır.

Makhuntseti Şelalesi ve Yeşil Göl

Batum Makhuntseti Şelalesi ve Yeşil Göl - © Fotoğraf: ARTPROXIMO / Shutterstock
Batum Makhuntseti Şelalesi ve Yeşil Göl – © Fotoğraf: ARTPROXIMO / Shutterstock

Batum’dan arabayla sadece bir saatlik uzaklıktaki Keda kasabası yakınlarında yer alan Makhuntseti Şelalesi ve Yeşil Göl; şehrin yoğunluğundan kaçıp nefes almak isteyenler için harika bir fırsat sunuyor. Doğal faunasının yanı sıra, soğuk suyuyla da dikkat çeken göl ve şelalenin çevresindeki mesire alanında piknik de yapabilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı ziyaretçiler bazen yoğunluktan ve seyyar satıcı tacizlerinden de şikayet edebiliyor.

Olası ziyaretinizde bölgenin yakınlarındaki taştan yapılmış Kral Tamara Köprüsü olarak da bilinen tarihi Makhuntseti Köprüsü‘nü de ziyaret etmeyi unutmayın.

Gonio Apsaros Kalesi

Batum Gonio Apsaros Kalesi - © Fotoğraf: Oriole Gin / Shutterstock
Batum Gonio Apsaros Kalesi – © Fotoğraf: Oriole Gin / Shutterstock

Batum’un 12 km güneyinde Chorokhi ve Adjaristskali vadilerinin girişlerini koruma amacıyla 1. yüzyılda inşa edildiği iddia edilen tarihi Gonio Apsaros Kalesi ve surları; yakın tarihte sırasıyla Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanıldığından her katmanında ayrı bir tarih barındırıyor.

Çok sayıda restorasyondan geçen 44.460 m2’lik alandaki kalenin 228 metre uzunluğundaki sur duvarları 18 kule ile güçlendirilmiş. Efsaneye göre, Mesih’in 12 havarisinden biri olan Matatha da burada gömülüdür. Chorokhi Nehri’nin bir kolunun kapatılmasıyla müdahale ile oluşan Gonio Gölü ise bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Bu özellikleri nedeniyle bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi yerlerin başında geliyor.

Aziz Nikoloz Kilisesi

Batum Aziz Nikoloz Kilisesi - © Fotoğraf: BSG_1974 / Shutterstock
Batum Aziz Nikoloz Kilisesi – © Fotoğraf: BSG_1974 / Shutterstock

Acara Bölgesi’de 1865 yılında Batumlu Rumlardan oluşan bir heyetin Osmanlı Padişahı’ndan izin istemesiyle temelleri atılan Aziz Nikoloz Kilisesi; dönemin Osmanlı padişahının çanların asla çalınmaması şartına istinaden inşa edilebilmiş.

Sovyet döneminde şehirdeki diğer ibadet yerleri gibi 10-12 yıllık bir süreyle işlevini yitiren tarihi kilise, 1999 yılında geçirdiği son restorasyonla günümüzdeki halini almıştır.

Batum Ters Ev (Up&Down Beyaz Restoran)

Batum Ters Ev (Up&Down Beyaz Restoran) - © Fotoğraf: Dmitriy Feldman svarshik / Shutterstock
Batum Ters Ev (Up&Down Beyaz Restoran) – © Fotoğraf: Dmitriy Feldman svarshik / Shutterstock

Oldukça zeki bir işletmeci tarafından işletildiği aşikar olan ve genellikle Ters Ev olarak da bilinen Batum’daki Up&Down Beyaz Restoran (White Restaurant); Gürcü yemekleri tadabileceğiniz bir restaurant olarak hizmet veriyor. Ters dönmüş beyaz bir ev şeklinde tasarlanmasından dolayı Batum’un ve dünyanın ünlü simgelerinden biri haline gelmiş.

Acara Sanat Müzesi

Batum Acara Sanat Müzesi - © Fotoğraf: imranahmedsg / Shutterstock
Batum Acara Sanat Müzesi – © Fotoğraf: imranahmedsg / Shutterstock

Ünlü mimar Kakha Javakhishvili tarafından Batum’un 1949 yılından kalma tarihi binalarından birinde kurulan Acara Devlet Sanat Müzesi; açıldığı 1998 yılından bu yana Gürcü ve yabancı sanatçılar tarafından sağlanan 500’e yakın resim, heykel, grafik ve dekoratif sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Batum Ilia Chavchavadze Drama Tiyatrosu

Batum Ilia Chavchavadze Drama Tiyatrosu - © Fotoğraf: Havoc / Shutterstock
Batum Ilia Chavchavadze Drama Tiyatrosu – © Fotoğraf: Havoc / Shutterstock

İlk olarak 1952’de kapılarını açan Batum Ilia Chavchavadze Drama Tiyatrosu (Batum Devlet Drama Tiyatrosu), Batum’un en eski tiyatrosudur ve Gürcü edebiyatı için de büyük öneme sahiptir. Klasik Batum mimarisi I. Teplitski tarafından tasarlanan tarihi bina şehrin en önemli simgelerinden biridir ve önündeki Neptün Heykeli bulunan ünlü Tiyatro Meydanı‘na da ismini vermiştir.

Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Batum’u daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo’daki Batum Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 55

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

Agoda WW