Borusan Contemporary: Haftaiçi ofis, haftasonu müze

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerken Avrupa yakasında, Rumeli Hisarı’nın yan tarafında masallardaki köşkleri andıran değişik bir yapı mutlaka dikkatinizi çekmiştir. 1910’lu yılların başında yapımına başlanan Yusuf Ziya Paşa Köşkü, halk arasında “Perili Köşk” diye anılıyor. Mahalle sakinleri arasında kulaktan kulağa dolaşan çeşitli rivayetleri de mevcut.

Bu tarihi yapıyı 2002 yılında 25 yıllığına kiralayan Borusan Holding, 2007 yılında da ofislerini “Perili Köşk”e taşıdı.

Eylül 2011’de ise bu binayı haftaiçi ofis, haftasonu müze olacak şekilde dizayn ederek, Borusan Contemporary adında harika bir modern sanat müzesi ortaya çıkarmışlar. Gelin bu müzeyi birlikte gezelim;

Ofiste Sanat Var!

“Ofiste sanat var” sloganını seçmelerinin anlamını müzeye gidince anlıyorsunuz. Çünkü burası hafta içlerinde Borusan Holding’in ofisi olarak kullanılıyor. Haftasonu ise müze olarak kullanılıyor. Diyeceksiniz ki “Ofisten müze mi olurmuş?”

Bunu ben de kendime soruyordum, ama oluyormuş. Çalışanları aslında sanatın içerisinde çalışıyorlar. Sanat ve manzara…

Çalışanların odalarında ressamlara ait resimler ve Borusan Contemporary’e ait koleksiyonları keşfediyorsunuz. Bazı eserler sizi çok şaşırtabiliyor. Çünkü çağdaş ve modern dünyanın tekniklerinden faydalanarak oluşturulmuş sanat eserleri mevcut. Müze boyunca da hiyerarşik düzene göre çalışanların, finansmanların, CEO’nun ve yöneticilerin odalarına girme fırsatı elde ediyorsunuz.

Tabi durum böyle olunca Ofis ve Müze ayrımını nasıl ayarlıyorsunuz diye bir soru sorduk rehberimize. O da haftaiçi çalışanlar çıkarken özel eşyalarını topluyor. Sabah olunca da bir müzeye dönüşüyor diyor. Dünyada bu konsepte çalışan başka bir müze var mıdır bilmem 🙂

Borusan Contemporary’de her müze gibi “fotoğraf çekilmesini istemiyoruz” deyince, sizi bu müthiş mekanın fotoğraflarını ne yazık ki yansıtamıyorum. Hava da bardaktan boşalırcasına yağdığı için balkonlara çıkıp boğazın güzel manzarasına da doyamadım. Eğer ziyaret etmek isterseniz size bu müzeyi mutlaka öneririm. Fakat ilk girişinizde “Bu ne biçim bir müze, anlamsız aletler var burada, sana uyduk geldik Fozdemir” derseniz, şimdiden uyarayım 🙂 Müze bir sanat müzesi. Bundan dolayı oranın güzelliği ve mükemmelliği; sizin hayal dünyanıza ve sanat anlayışınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Borusan Contemporary’i görünce çalışanlarını kıskanmamak için bir sebebiniz yok! Hem sanatla iç içe çalışacaksınız. Hem de çalışma odalarınızın pencereleri mükemmel bir İstanbul Boğazı manzarasına bakacak. Üstelik Perili Köşk denen efsanevi bir yerin içerisinde… Hayal gibi değil mi?

Müzenin açılış kapanış saatleri de dahil olmak üzere tüm detaylı bilgilerini Gezimingo’daki Borusan Contemporary sayfası üzerinden edinebilirsiniz.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir