Broadway’in sezonluk hasılatı, Türkiye’yi 100’e katlıyor

Amerika’nın en iyi ve yüksek bütçeli tiyatrolarının bulunduğu New York’taki caddesi, zamanla “ Broadway Tiyatrosu “ algısını oluşturarak dev bir sektör haline geldi.

Operadaki Hayalet, Aslan Kral, Damdaki Kemancı, Paris’te bir Amerikalı gibi dev prodüksiyonlu oyunlar artık dünyanın da yakından takip ettiği oyunlar arasında.

En son İstanbul’a gelerek Türkiye tarihinin en çok para harcanan müzikali unvanını kazanan The Phantom Of The Opera (Operadaki Hayalet) müzikalinin Türkiye’de 6 hafta sergilenmesi için toplam 7 milyon dolar harcanmıştı. Zorlu PSM’de gösterimi gerçekleştirilen müzikal, dağıtılan hediye biletler sayesinde toplam 200 bin izleyiciyle ülkemizden ayrılabildi. İstanbul’dan elde ettiği gelirinin ise yaklaşık 11.5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Oldukça kötü seyreden Türkiye’deki tiyatro sektörü, turneyle gelen oyunlara da yansıyor. Milyonlarca para harcanarak ülkemize taşınan bu oyunlara ilgi ne yazık ki çok fazla değil.

Broadway’deki yükseliş sürüyor

Broadway’in gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından olan The Phantom of the Opera’nın ilk gösterimi 1986’da Londra ‘da yapılmış ve uzun yıllar boyunca dünyanın en fazla hasılat elde eden müzikali olma özelliğini korumuştu.

1997’de gösterime giren The Lion King (Aslan Kral) ise 2014 yılı biterken toplam hasılatını 6.2 milyar dolara ulaştırmış ve böylelikle 6 milyar dolar düzeyinde kalan The Phantom of the Opera ‘yı ilk kez tahtından indirmeyi başarmıştı.

Her yıl kendi rekorunu kırmaya alışık olan Broadway, geçtiğimiz 2015–2016 sezonunu 40 profesyonel tiyatro ve 13.31 milyon seyirciyle toplam 1.37 milyar dolar gelirle kapatmıştı. Bu rakam Türkiye’deki sektörün neredeyse 100 katı büyüklüğünde.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir