Çal Mağarası: Trabzon’da keşfedilmeyi bekleyen bir yer

Bilindiği üzere son yıllarda Doğu Karadeniz, turizmde ön plana çıkmaya başladı. Özellikle Trabzon ve Rize bu konuda ön plana çıkan iller arasında. Ayder, Pokut Yaylaları ve Uzungöl derken herkes Karadeniz bölgesinin sadece yeşilliği ile ün saldığını zanneder oldu. İşte bu algıyı yıkacak, yeni keşfedilmiş bir yer: Trabzon Çal Mağarası.

Dünyanın en uzun ikinci mağarası

Trabzon Çal Mağarası’nın çok önemli bir özelliği var; o da dünyanın en uzun ikinci mağarası olma özelliği. Tam 8 kilometrelik uzunluğa sahip bu mağaranın yalnızca 1 kilometrelik bölümü ziyarete açılabilmiş.

Mağaranın içinden yılın tamamında aktif olarak akan bir dere, mağaranın üzerinde vadiye hakim bir kaya ve Doğankaya adı verilen bu kayanın üzerinde de tarihi bir kale bulunmaktadır.

Yeraltı su kanalı çıkışı üzerinde bulunan mağaranın girişi, geniş olmakla birlikte içerisine ilerledikçe bu genişlik yer yer değişmektedir. Mağara, girişten 200 metre sonra iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 metre uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden (çukur-çökme) gelen suyun aktığı bir baca vardır. Sağ kolun ulaşılabilen kısmı ise yaklaşık 400 metredir. Bu kolun yaklaşık 60 metresinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır. Çal Mağarası kireçtaşı bloklar içindeki kırık (fay) sistemlerine bağlı olarak oluşmuştur.

Mağaranın bulunduğu bölge yalnızca mağarayı gezmekle bitmiyor. Mağaranın hemen üst tarafında bulunan karışık ladin ormanları, Doğankayası, Camili Tabiat Parkı ve günübirlik dinlenme tesisleri ile burası her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor.

https://gezimingo.com/yer/cal-magarasi/

Nasıl Giderim?

Çal Mağarası, Trabzon’un merkez ilçesine 40 km uzaklıkta yer alan Düzköy ilçesinde yer alıyor. Sahil kesimindeki Akçaabat ilçesi üzerinden iç kısma doğru yönelerek ulaşabileceğiniz Düzköy ilçesine vardığınızda mağaraya 5 kilometrelik bir yolunuz daha kalıyor.

Mağaraya giriş ücretli mi?

Evet, mağaraya giriş ücretli ve 7.5 TL.

Düzköy İnsanı

Trabzon Çal Mağarası’nı ziyarete geldiğinizde eskiden köy olan, fakat şuan mahalle statüsündeki Çalköy’ü de ziyaret etmelisiniz. Neşeli, misafirperver ve canayakın köy sakinlerinin işlettiği küçük yöresel yemek yerlerine konuk olarak yöresel yemeklerden yiyebilir ve ayrıca yöreye özgü elişi ürünler de satın alabilirsiniz. Bölgenin bir de acı suyu meşhurdur, giderseniz mutlaka acı sudan da içmelisiniz.

Trabzon'u merak ediyor musunuz?

Doğu Karadeniz bölgesinde hem tarihi güzellikleri hem de doğasıyla öne çıkan ve Türkiye’nin en önemli kültür miraslarını bünyesinde barındıran Trabzon'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir