Çanakkale şehir merkezinde neler yapılır?

Çanakkale şehir merkezi oldukça butik ve yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir yerdir. Zaten dar sokaklar nedeniyle araçla dolaşmak pek bir keyif vermeyecektir. Araçla gidebileceğiniz yerler sadece şehrin çıkışındaki alışveriş merkezleri olabiliyor: Esas 17 Burda, Troypark ve Kipa …

Çanakkale‘de görülmesi gereken yerlerin başında Çanakkale Deniz Müzesi ve Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye) geliyor. Çanakkale Savaşı‘nın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi de yine bu müzede yer alıyor. Çanakkale keşfini bence buradan başlatabilirsiniz.

Müzenin bahçesine giriş ücretsiz. Ama gemiyi ve kaleyi ziyaret etmek isterseniz cüzi miktarda bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Çanakkale Nusret Mayın Gemisi - © Fotoğraf: AlpKaya / Shutterstock
Çanakkale Nusret Mayın Gemisi – © Fotoğraf: AlpKaya / Shutterstock

Limana demirlenen Nusret Mayın Gemisi restore edilmiş bir şekilde sizi karşılıyor. İçinde geminin savaşın seyrini nasıl değiştirdiğine dair bilgiler veriliyor. Askerler sizi içeriye kısım kısım biriktirerek alıyorlar. Çünkü içeride sürekli tekrar eden bir savaş simülasyonu var.

Gemiden çıktığınızda müzenin bahçesinden Çimenlik Kalesi‘ne doğru yürüyebiliyorsunuz. Bu bahçede kaleye doğru giderken bir denizaltı gemisine ait dev bir periskop var. Bununla Çanakkale‘yi büsbütün görmeniz mümkün. Eski tip olduğundan kullanımı da oldukça zor. Benim oldukça ilgimi çekti ve uzun uzun Çanakkale Boğazı‘nı inceledim. Kesinlikle bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Çanakkale Çimenlik Kalesi - © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock
Çanakkale Çimenlik Kalesi – © Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock

Çimenlik Kalesi; Avrupa yakasındaki Kilitbahir Kalesi‘nin tam karşısında, boğazın en dar yerine İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından, Yakup Bey nezaretinde, 1462 yılında inşa ettirilmiş. Hala ayakta kalan bu kalenin içinde savaşın en çarpıcı yüzünü görebilmek mümkün. Hatta; 18 Mart 1915 günü, İngiliz gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisi de burada sergileniyor.

Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi‘ni keşfettikten sonra artık rotanızı şehir merkezine çevirebilirsiniz. Müzeden çıkar çıkmaz karşınıza yeme-içme ve eğlence mekanlarından oluşan bir cadde çıkıyor. Caddenin sonuna doğru, yani feribot iskelesine doğru, Çanakkale Tarihi Saat Kulesi‘ni görebilirsiniz. Bura da yine şehrin öne çıkan eserlerinden biri.

Bu zamana kadar saydıklarım feribot iskelesinin batı tarafındaydı. Batı tarafında bir başka görülmesi gereken yer, türkülere de konu olmuş olan Aynalı Çarşı.

Çanakkale Aynalı Çarşı © Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı
Çanakkale Aynalı Çarşı © Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı

Günümüzde hala aktif olarak ticaret yapılan bu tarihi çarşıda dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Şehrin doğu yakasına doğru geçtiğimizde yürümesi çok keyifli bir kordonla karşılaşıyorsunuz. Bu kordonun devamı batı tarafına doğru da uzuyor tabi. İskeleden geçip kordon boyu takip ettiğinizde, şehrin simgesi haline gelmiş o meşhur Truva Atı Heykeli ile karşılaşıyorsunuz.

Çanakkale Truva Atı Heykeli (Hollywood Hatırası) - © Fotoğraf: muratart / Shutterstock
Çanakkale Truva Atı Heykeli (Hollywood Hatırası) – © Fotoğraf: muratart / Shutterstock

Burada bulunan at, Brad Pitt‘in oynadığı o meşhur Truva filminde kullanılan orijinal at. Film çekimleri bittikten sonra sergilenmek üzere Çanakkale‘ye hediye edilmiş. Ama üzülerek söylemek gerekiyor ki atın kuyruğu kopmuş durumda. Çünkü birisi tırmanarak değişik bir şey denemek istemiş ve eserde bu kalıcı zararı bırakmaktan çekinmemiş.

gelibolu peynir helvasi
Peynir Helvası © Fotoğraf: Fatih Ozdemir

Çanakkale‘nin şehir merkezinde ziyaret edebileceğiniz başlıca noktalar buralar. Yerel bir lezzet olarak da çoğu yerde satılan Peynir Helvası‘nı deneyebilirsiniz. Tadı çok yoğun olduğundan, tatlılarla aranız yoksa, az porsiyon almanızı tavsiye ederim. 

Çanakkale‘nin bir deniz şehri olmasından dolayı biz balık yemeyi tercih etmiştik. Çanakkale’de bir balık yemeden kesinlikle ayrılmayın.

Çanakkale'yi merak ediyor musunuz?

Dünyada iki kıta üzerine kurulmuş nadir şehirlerden biri olan ve günümüzde doğal, antik ve turistik harikalarıyla öne çıkan Çanakkale'yi Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

One comment

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir