Çanakkale Troya Antik Kenti ve Troya Müzesi’ni keşfedin

1998’de UNESCO dünya mirası listesine giren ve 5000 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Çanakkale Troya Antik Kenti, geçtiğimiz yılın Troya yılı ilan edilmesinin ardından Troya Müzesi adında modern bir müzeye daha kavuştu. Alman arkeologların da katkısıyla bu müze ile Türkiye turizmine önemli bir mirasın bırakıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tarihte yaşanmış ve filmlere dahi konu olan olan Truva Atı Efsanesi’ne tanıklık etmiş bu antik kent yıllarca çeşitli doğal afetlere de maruz kalmış. Hatta 9 kere yeniden inşa edildiği söyleniyor. 

Çanakkale Troya Müzesi - © Fotoğraf: IV. andromeda / Shutterstock
Çanakkale Troya Müzesi – © Fotoğraf: IV. andromeda / Shutterstock

Troya Müzesi’ne girer girmez muhteşem bir mimari görsellik sizi karşılıyor. Hologram teknolojilerinden vücut tanıma teknolojilerine kadar bir çok imkan kullanılmış. Müzede sadece Troya kentini değil Türkiye’nin antik çağlardaki önemli konumunu da öğrenebiliyorsunuz. 

“Troyalılar nasıl yaşamış”, “Ne tür imkanları kullanmışlar”, “ görkemli şehirleri nasıl inşa etmişler”, “Günümüze kadar nasıl ulaşmışlar”… Bu ve daha bunun gibi bir çok soru müzede modern teknolojiler kullanılarak cevaplanmaya çalışılıyor. Bu müze için Türkiye’de teknik imkanların en iyi kullanıldığı başlıca müzelerden biri olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Troya Müzesi‘ni keşfettikten sonra Troya Antik Kenti‘ne doğru yol alabilirsiniz. Bu açık hava müzesine girer girmez sizi yine bir Truva atı karşılıyor. Bu at şehir merkezindekine göre biraz daha basit yapıda görünüyor. Ondan tek farkı bu atın içerisine merdivenle çıkabiliyorsunuz.

Çanakkale Troya Antik Kenti - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Çanakkale Troya Antik Kenti – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Atın hemen arkasından başlayan ahşap yolları takip ederek bu antik kenti baştan sona dolaşabiliyorsunuz. Bu bölgeyi ziyaret etmek isterseniz müzesiyle ile birlikte en az 3-4 saat ayırmanızı tavsiye ederim. “Ben hızlıca bakar çıkarım” deseniz bile birkaç saat rahat harcanıyor 🙂

Ek olarak antik müze ve antik kentin yakınlarında bulunan; Opet tarafından yeniden restore edilen Tevfikiye Arkeo-Köy‘ünü de ziyaret etmenizi öneririm.

Çanakkale'yi merak ediyor musunuz?

Dünyada iki kıta üzerine kurulmuş nadir şehirlerden biri olan ve günümüzde doğal, antik ve turistik harikalarıyla öne çıkan Çanakkale'yi Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir