En iyi mil kazandıran kredi kartı hangisi? 2021 yılı son durum

Türkiye’de artık herkesin cebinde neredeyse bir adet kredi kartı bulunuyor. Bazı kartlar sundukları avantajlarıyla öne çıkarken, bazıları da sizlere alışveriş yaptıkça kazandırdığı puan ve mil seçenekleriyle öne çıkıyor. Bu kampanyalar bazen öyle bir hal alıyor ki kredi kartı kullanmak ciddi anlamda sizlere yük olmaktan ziyade doğru kullanıldığında ekstra bir kazanç kapısına bile dönüşüyor. Bu tüketim teşviği özellikle Türkiye’deki bankalarda çok yüksek oranda.

Bu yazımızda sizlere hem kendi deneyimlerimizden hem de araştırmalarımızdan yola çıkarak 2021 yılında kullanabileceğiniz en iyi mil özellikli kredi kartlarını listelemek istiyoruz. Ama öncesinde gelin kredi kartları üzerine biraz konuşalım.

Türkiye’de genelde insanların kredi kartlarından beklentisi masrafsız olması, faiz oranlarının makul olması, taksit avantajları ve marka indirimlerine sahip olması olsa da; büyük bir kısım da maaş kartlarının bağlı olduğu bankanın kredi kartını sorgusuz sualsiz kullanmayı tercih ediyor. Kredi kartını sağlıklı ve hızlı bir ödeme yöntemi olarak gören kullanıcılar avantajlarını fazlasıyla yaşarken, kredilendirme aracı olarak görenler ise borçların ve faizlerin içerisinde boğuşmak zorunda kalıyor.

Örnek vermem gerekirse; benim kredi kartı kullanım alışkanlığım daha çok sağlıklı ve hızlı ödeme yöntemi olarak kullanmak. Bu konuda o kadar çılgınım ki asla nakit para taşımıyorum, POS cihazı kullanmamakta direten esnaftan asla alışveriş yapmıyorum ve hatta su bile alsam karttan geçiriyorum diyebilirim. Bu nedenle kredi kartının benden aldığı yıllık masrafın kat ve katını aslında geri alıyorum diyebilirim. Bu zamana kadar mil özellikli kredi kartlarından elde ettiğim tasarruf yıllık yaklaşık 2000 TL – 3000 TL civarında. Üstelik bunun sebebi sandığınız gibi lüks tüketim de değil, sakızı bile karttan geçirmek 🙂

Bu arada tekrar hatırlıyorum, bu yazımızda sizlere sadece mil veren seyahat özellikli kredi kartlarından bahsedeceğiz. Mil kartı demek yaptığınız her alışverişten seyahat (mil) puanı kazandıran kart demek. Bazı bankalar bu millerin yanı sıra kendi puan kampanyalarından da faydalandırıyor. Kazanılan miller bazı bankalarda sadece uçak bileti alımlarında geçerken, bazılarında da başka şeylerde de kullanılabiliyor.

Mil özellikli kredi kartlarını listelemeden önce belirtelim, bu içeriğimizi sürekli güncel tutuyoruz. Yani bazen bankalar çok avantajlı bir kart çıkarsalar bile bu avantajları kendilerine müşteri çekene kadar dönemsel olabiliyor. Yani en avantajlı kredi kartı bir bakmışsınız hiç kazanç sağlamayan bir kredi kartına dönüşmüş olabilir. O nedenle sizlere güncel kampanyalarını baz alarak 2021 yılının en iyi mil kazandıran kredi kartlarını listeledik.

Bu arada eğer öğrenciyseniz en iyi öğrenci kredi kartlarının tanıtıldığı diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Listelerken önce kartların genel özelliklerinden bahsedecek ve ardından da kişisel yorumlarımı ekleyeceğim.

Bu içerik en son Nisan 2021 tarihinde güncellenmiştir.

GarantiBBVA Shop&Fly Kredi Kartı

shop fly garanti bbva
GarantiBBVA Shop&Fly Kredi Kartı

Türk Hava Yolları‘nın Miles&Smiles programı ile yıllardır yaptıkları anlaşmada değişen kurallardan sonra apar topar Shop&Fly kredi kartını çıkararak sektöre ciddi bir giriş yapan GarantiBBVA, seyahat severler için en iyi platformu sunmuş gibi görünüyor. Başvurduğunuzda gelen iki adet Mastercard ve American Express (AMEX) kartları, tek ekstrede ve limitte birleşerek kazancınızı daha da yüksek tutmanızı sağlıyor. Yani bu kartı aldığınızda iki farklı kredi kartını cüzdanınızda taşımak durumundasınız.

Shop & Fly kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

GarantiBBVA‘nın müşterilerine sunduğu mil özellikli Shop&Fly kredi kartı, temelinde size her 1 TL’lik alışveriş yaptığınızda en az 1 mil puan kazandırıyor. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün. Üstelik harcamanızı American Express (AMEX) ile yaparsanız her 1 TL’lik harcamada kazandığınız mil 1,5 mil oluyor.

Basit bir hesap yaparsak 1000 TL’lik bir teknoloji alışverişinizde American Express (AMEX) kartınızı kullanırsanız 15 TL’ye denk gelen 1500 mil kazanıyorsunuz. Hiç kampanya olmadan bile sağlanan bu oranın oldukça ciddi bir oran olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca bu sabit oran dönemsel sektör ve marka anlaşmalarıyla zaman zaman artabiliyor. Eğer Bonus Flaş mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Bonus özellikli bir kredi kartı gibi görünse de Shop & Fly ile Bonus özellikli kredi kartlarına sunulan kampanyalardan faydalanamıyor ya da millerinizin üzerine bir de Bonus puan kazanamıyorsunuz. Bu kart ile sadece mil kazanmak mümkün.

Kazandığınız Shop & Fly millerini nasıl harcarsınız?

Kazandığınız milleri harcarken biriktirdiğiniz her 100 miliniz 1 TL değerine geliyor. Örneğin; 10.000 mil biriktirmişseniz, 100 TL değerinde seyahat harcaması yapabiliyorsunuz. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak da mil borçlanabiliyorsunuz.

Millerinizi Shop & Fly‘ın oldukça başarılı hazırlanmış ve sorunsuz çalışan Karya Tur Acentesi ile anlaşmalı resmi web sitesi üzerinden zahmetsizce kullanabiliyorsunuz. Üstelik milleri sadece uçak bileti alırken değil; konaklama, transfer, araç kiralama, tur satın alma, gemi/tekne kiralama ve vize hizmeti alırken de kullanabiliyorsunuz. Aldığınız uçak biletinin iptal ya da iade seçeneğinin olmadığını da söylemekte fayda var. Havayolu şirketiyle kendiniz iletişime geçip ek ücret vererek değişim yaptırabilirsiniz.

Şu anda bir başka güncel bir mil harcama kampanyası ise millerinizi Petrol Ofisi ve Shell istasyonlarında akaryakıt alırken de kullanabilmeniz. Bu kampanya ne kadar sürer bilemiyoruz ama kazandığınız milleri kullanabilmeniz için çok sayıda alternatif mevcut.

Shop & Fly kredi kartı ücreti ne kadar?

Shop&Fly‘ın en düşük segment kart ücreti şu anda 188,00 TL. Ek olarak kart başvurusu yaptığınızda size en düşük segmenti yıllık 93,00 TL olan American Express özellikli kredi kartını da zorunlu olarak yanında veriyorlar. Bu nedenle rakiplerinden kart ücreti olarak biraz yüksek ücret aldıklarını ifade etmek mümkün.

Shop & Fly kredi kartı alınır mı?

Kişisel olarak yorumum şu anda seyahat kartları arasında en çok kazançlı olan kart Shop & Fly. Şubat 2021 tarihinde kartımı alıp kullanmaya başladım ve temel harcamalar yapmama rağmen kampanyaları da takip ederek ilk aydan 250 TL değerinde mil kazandığımı ifade edebilirim. Ayrıca müşteri hizmetlerimi aradığımda kart ücretimi de 9 ay açık kalma sözüyle iade ettiler. Daha ilk aydan bu kadar kazandıysam yıl sonunda ne kadar kazanırım tahmin bile edemiyorum. Tabii bankanın bu bonkörlüğü ne kadar sürer bilinmez 🙂

Millerimi harcarken de pek zorlanmadım. Satın alım yaptığınız web sitesi gerçekten profesyonel olarak hazırlanmış ve diğer mil kartlarının siteleriyle karşılaştırdığımızda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca diğer mil kartlarının bu mil harcama web siteleri piyasaya göre daha yüksek fiyatlar sunarken; Shop & Fly‘da piyasa fiyatlarının sunulduğunu söylemek mümkün. Hatta bazı otellerde piyasanın daha da altında fiyatlar gördüm. Bu nedenle biriktirdiğiniz milleri gerçekten hakkıyla harcayabiliyorsunuz.

Mil harcaması yaptığınız web sitesi oldukça başarılı olsa da GarantiBBVA‘nın övündüğü ve kampanya takibi yaptığınız Bonuş Flaş mobil uygulaması ne yazık ki o kadar başarılı değil. Umuyorum ki yakında yeni ve modern bir sürümünü yayınlarlar.

Ayrıca biletinizi kendi sitelerinden aldığınızda uçuşunuzda rötar olduğunda havaalanında geçirdiğiniz süre için bile mil kazanırdıklarını söylüyorlar. Bunu deneme fırsatım olmadı ama eğer uygulamada başarılıysa ciddi anlamda önemli bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Seyahate çıkarken oldukça kapsamlı seyahat sigortasını da ücretsiz sunmaları sektördeki en iyi seyahat mil kartı olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

Akbank Axess Wings Kredi Kartı

akbank axess wings
Akbank Axess Wings Kredi Kartı

Akbank son yıllarda kredi kartlarına yaptığı yatırımlarla sektörde öne çıkma gayreti gösteren en iyi bankalardan biri. Ödüllü bankacılık uygulaması Akbank Direkt‘in yanı sıra size özel avantaj ve fırsatları bir arada görebildiğiniz kredi kartlarına özel uygulaması Axess Mobil ile oldukça güçlü bir bankacılık deneyimi sunuyor.

Axess Wings kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Akbank‘ın seyahat tutkunlarına sunduğu Axess Wings kredi kartının en öne çıkan özelliği yapacağınız her 1,5 TL‘lik alışverişe 1 Mil Puan vermesi. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün.

Basit bir hesap yaparsak yurt içinde yapacağınız 150 TL’lik bir alışverişten 100 mil puan kazanabilirsiniz. Üstelik yurt dışı alışverişlerinizde ise, yurt içine göre %25 daha fazla mil puan biriktirebiliyorsunuz.

Mil kazanırken aynı anda Chip-Para da kazanmanız mümkün. Yani her ay sunulan farklı kampanyalarla Chip-Para‘ların yanı sıra 1000 – 30000 arası ekstra mil kazanma fırsatı bulabilirsiniz.

Ayrıca bu sabit oranlar dönemsel sektör ve marka anlaşmalarıyla zaman zaman artabiliyor. Eğer Axess Mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Axess özellikli bir kredi kartı olduğundan Axess Wings ile Axess özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız Axess Wings millerini nasıl harcarsınız?

Wings‘te kazandığınız milleri harcama özgürlüğü, diğer bankalarla olan rekabette onu öne çıkarıyor. Normalde bazı istisnalar dışında çoğu banka bu mil puanlarını sadece kendi platformlarındaki uçak bileti alımlarında kullandırıyor (Bu platformlardaki biletler hem piyasaya göre daha pahalı olabiliyor, hem de kazandığınız millerin çoğunu komisyon ve hizmet bedeli gibi gizli ücretlerle çöp ediyorlar). Ama Wings‘te 200TL ve üzeri akaryakıt, market, seyahat, konaklama ve internet harcamalarınızı da ekstra bir çaba harcamadan, bankacılık uygulamasında ekstrenizde çıkan “Mil ile öde” seçeneğiyle 40.000 mil vererek ödeyebiliyorsunuz. Yani bu durumdan dolayı kazandığınız 40.000 mil puanın değerinin 200 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer ekstrenizde çıkan “Mil ile öde” özelliğini kullanmak istemiyorsanız gezkanatlan.com adı verdikleri oldukça kötü arayüze sahip bir web sitesi üzerinden güçlükle, geri iade edilemeyen bir uçak bileti satın alabiliyorsunuz. Havayolu şirketiyle kendiniz iletişime geçip ek ücret vererek biletinizde değişim yaptırabilirsiniz. Piyasaya göre bir tık yukarda olsa da yine de kabul edilebilir fiyatlar sunduklarını söylemek mümkün. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak da mil borçlanabiliyorsunuz.

Axess Wings kredi kartı ücreti ne kadar?

Axess Wings ve Axess Wings Black olarak kullanıcı segmentine göre değişkenlik gösteren iki kart sunan Akbank, klasik Axess Wings için şu anda 196 TL asıl kart ücreti alıyor.

Axess Wings kredi kartı alınır mı?

2019 ve 2020 yıllarında yaptıkları hamlelerle oldukça başarılı bir karta dönüşen Wings‘in, geçen süre içinde ne yazık ki bu avantajını kaybettiğini söylemek mümkün. Kişisel deneyimimden ötürü rahatlıkla söyleyebilirim ki bir zamanlar yıllık 1000 TL – 3000 TL arası tasarruf yaptıran bu kart, 2021 yılı itibariyle azalan kampanyalar ve zorlaşan kampanya şartları nedeniyle çok az kazandırmaya başladı.

Buna ek olarak karttaki en önemli dezavantajın bence mil puanlarının yanı sıra kazandığınız Chip-Para‘ların belirli bir süre içinde kullanılmadığında otomatik olarak mil puana dönüşmesi. Bu çevirim işlemi sırasında çok ciddi bir maddi kayıp yaşıyorsunuz çünkü tam puanların değerinde mil puana dönüştüğünü söyleyemeyiz.

Ayrıca seyahat tutkunlarını cezbedecek ücretsiz seyahat sigortası gibi hizmetleri de sunmuyorlar. Arada kampanyalı şehirlere çok daha az tutarda mil harcayarak promosyon verdiklerini söyleseler de, kişisel deneyimlerimle rahatlıkla söyleyebilirim ki sundukları kampanyalı mil tutarı hiç kampanyalı görünmüyor.

Diğerlerine göre fark yaratan özelliği kartın gelmesini beklemeden başvurunuz onaylandığı an akıllı telefonunuzun temassız özelliği ile kartı kullanmaya başlayabilmeniz.

Türkiye İş Bankası Maximiles Kredi Kartı

maximiles
Türkiye İş Bankası Maximiles Kredi Kartı

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, kredi kartları konusunda tam anlamıyla liderliğe oturmayı başaramıyor. Özellikle seyahat tutkunlarını kendine çekmek için çıkardığı mil özellikli Maximiles kredi kartı, ne yazık ki tam manasıyla ihtiyaçları karşılamıyor. Ama buna rağmen oldukça başarılı ve teknolojik bir mobil bankacılık uygulamasına olduklarını da söylemek mümkün.

Türkiye İş Bankası Maximiles kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Türkiye İş Bankası‘nın seyahat tutkunlarına sunduğu Maximiles kredi kartının en öne çıkan özelliği yapacağınız her 200 TL‘lik alışverişe 1 MaxiMil Puan vermesi. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün. Buna ek olarak Mil kazanırken aynı anda Maxi Puan da kazanabiliyorsunuz.

Eğer Maximum Mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla puan ve mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Maximum özellikli bir kredi kartı olduğundan Maximiles ile Maximum özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız Maximiles kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Maximiles ile kazandığınız milleri sadece özel anlaşmalı seyahat acentesi aracılığıyla Türkiye İş Bankası tarafından özel hazırlanmış bir web sitesi, Maximum Mobil uygulaması ya da özel seyahat hattı üzerinden uçak bileti satın alırken kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında milinizi harcamanın bir yolu yok. Harcarken kullandığınız her 1 mil 1 TL değerinde. Yurtdışı biletlerinizde ise her 1 mil 1,5 TL değerinde kullanılabiliyor. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak da mil borçlanabiliyorsunuz.

Maximiles kredi kartı ücreti ne kadar?

Maximiles ve Maximiles Select ile iki farklı segmente ayrılan kartın klasik asıl kart ücreti şu anda yıllık 145 TL.

Maximiles kredi kartı alınır mı?

Bir zamanlar oldukça kazançlı olan bu kartın ne yazık ki rakiplerine göre artık avantajını yitirdiğini söylemek mümkün. Son yıllarda ekstra mil kazandıran kampanyaları oldukça azaldı, hatta ayıp olmasın diye arada koyuyorlar bile denebilir.

Maximiles‘in en kötü özelliği, kazandığınız milleri kullanabileceğiniz tek yerin uçak bileti alımları olması. Aslında daha vahim olan kısmı bu değil, mil puanını seyahat dikeyinde kullandırtmasında bir gariplik yok elbette. Asıl önemli olan kısım bunu nasıl kullandırdığı.

Maximum Mobil uygulaması, Maximiles web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden uçak bileti sorgulamasını kolayca yapabiliyorsunuz. Ama dikkatli bakıldığında mevcut fiyatlara göre biraz daha pahalı sunduklarını göreceksiniz. Ödeme aşamasına geldiğinizde ise başka bir sürpriz daha bekliyor, o da biletleme ücreti adı altında ciddi bir para kesintisi daha yapmaları. Yani 100 TL karşılığı mil puanım var diye sevinirken, kendinizi bir anda daha fazla zarara girmiş bir şekilde uçak bileti alırken bulabiliyorsunuz 🙂 Bu kurnazlığı nedeniyle Türkiye İş Bankası‘nı oldukça sevmeme rağmen kullanmayı bıraktığımı ifade edebilirim.

Benim bu kartta gördüğüm güzel avantajlardan biri de seyahatinizden birkaç hafta önce çağrı merkezini aradığınızda size Anadolu Sigorta üzerinden ücretsiz 3 aylık seyahat sigortası yapıyor olmaları. Ayrıca ikamet adresinizde kullanabileceğiniz çilingirlik, boyacı, tamirat vb. hizmetler için concierge hizmeti verip ücretin bir kısmını da karşılıyorlar.

QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı

qnb finansbank milessmiles
QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı

Türk Hava Yolları, uçuş programı Miles&Smiles için uzun yıllar süren GarantiBBVA ile olan anlaşmasını tekelleştirmenin doğru olmadığını düşünerek farklı bankalara da açılma kararı aldı. Bu noktada ilk anlaşmayı QNB Finansbank ile yaparak QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı‘nı seyahat tutkunlarının hizmetine sundu.

QNB Finansbank Miles&Smiles kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

QNB Finansbank, bu kartta müşterilerini Klasik, QNB First, QNB First Plus ve Private Banking olarak segmentliyor. Statünüze ve harcama yaptığınız sektöre göre daha farklı bir mil kazanım durumu söz konusu. Yani bankada en az 150.000 TL para olması gerekiyor ki QNB First müşterisi olup bu avantajlar işinize yarasın 🙂 1.500.000 TL üzeri parası olanlar da Private Banking müşterisi oluyor. E zaten o kadar paranız varsa burada iki üç mil kazanıcam diye uğraşır mısınız bilinmez 🙂

Kazandığınız QNB Finansbank Miles&Smiles kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Miles&Smiles‘ın öne çıkan en iyi mil harcama özelliği elbette kazandığınız millerin Türk Hava Yolları Miles&Smiles uçuş programına aktarılması. Orada biriken mevcut puanınızı daha da katlayarak, hedefinizdeki uçuşa çok kolay bir şekilde bilet satın alabiliyorsunuz ya da statüsünü yükseltebiliyorsunuz. Çünkü Miles&Smiles farklı markalarla ve havayollarıyla da işbirlikleri yapıyor. Böylelikle mil havuzunuzu sadece kredi kartı harcamalarınızla kalmayıp çok daha kolay doldurabiliyorsunuz.

Güzel taraflarından birisi kazandığınız millerinizi sadece Türk Hava Yolları ya da StarAlliance üyesi hava yollarından uçak bileti alımlarında değil Shop&Miles adlı e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken de kullanabiliyorsunuz.

Bu kartın eksi yanı, her ne kadar artıları olsa da Türk Hava Yolları ile olan anlaşması olabilir. Eğer ucuza uçak bileti alma peşindeyseniz Türk Hava Yolları‘nın zaten pahalı bir yolculuk çözümü olduğunu bilirsiniz. O nedenle biriktirdiğiniz mil kadar bir tasarrufu başka bir hava yoluyla uçarak zaten yapabilirsiniz. Bu kadar kredi kartı ile uğraşmanıza gerek yok 🙂 Zaten tamamını mil ile alamıyorsunuz, her alımda biletinizin vergilerini siz ödüyorsunuz. Ayrıca söylemekte yarar var, her uçağın bir mil yolcusu kapasitesi var. Eğer o uçakta sizden önce mil puan ile bilet alan birileri olmuşsa; ya siz daha fazla mil vererek uçuyor ya da asla mil puanınız ile o uçakta uçamıyorsunuz.

QNB Finansbank Miles&Smiles kredi kartı ücreti ne kadar?

Klasik, QNB First, QNB First Plus ve Private Banking gibi farklı segmentlere ayrılan kartın klasik asıl kart ücretleri yıllık 279 TL’den başlıyor.

QNB Finansbank Miles&Smiles kredi kartı alınır mı?

QNB Finansbank, Enpara gibi harika dijital bankacılık hizmetlerini Türkiye’ye kazandırmış olsada, konu kendi mobil uygulamalarına geldiğinde çok iç açıcı değil. Ne yazık ki QNB Finansbank şu anda piyasanın en kötü arayüzü olan mobil uygulamasına sahip banka bana göre. Bu da benim gibi dijital bankacılık çözümlerine göre karar değiştiren müşterileri oldukça rahatsız ediyor olmalı. Bu kartın gelişmemesindeki en büyük etkenlerden biri bu olabilir.

Buna ek olarak QNB Finansbank kredi kartı kampanyaları konusunda da oldukça zayıf bir banka. Sektörde çok fazla bilinirliği yok. Ayrıca müşterilerini bankadaki mevduatlarına göre segmentlediği için herkese kucak açmadığından çok cazip görünmüyor.

Halkbank Parafly Kredi Kartı

parafly
Halkbank Parafly Kredi Kartı

Uzun yıllardan beri mil özellikli kredi kartını müşterilerine sunmaya devam eden Halkbank ise Parafly kartı ile seyahat tutkunlarını kendisine çekmeye çalışıyor.

Parafly kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Parafly da diğer mil kartlarıyla benzer özelliklere sahip. Her alışverişinizden çeşitli oranlarda ParafPara kazanıyorsunuz. Yurtdışı alışverişlerinde 5 kat puan kazandırması ise oldukça dikkat çekici.

Kazandığınız Parafly kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Kazandığınız milleri ise sadece kendi seyahat platformu web sitelerinde kullanabiliyorsunuz ki Türkiye İş Bankası örneğinde bunun ne demek olduğunu size söylemiştim. O nedenle birkaç seyahat avantajı dışında uçak bileti alımları için ciddi bir rakip sayılmaz.

Parafly kredi kartı ücreti ne kadar?

ParaFly kredi kartının asıl kart ücretleri yıllık 80 TL’den başlıyor.

Parafly kredi kartı alınır mı?

Halkbank, son yıllarda dijital ortama da biraz yatırım yapmış olsa da rakiplerinden sıyrılan olağanüstü bir başarısı yok. Bu kredi kartında da kişisel asistan hizmeti, seyahat hattı ve lounge indirimi gibi bazı özel indirimler de mevcut. Bir devlet bankası olarak oldukça makul avantajları var denebilir.

ING Pegasus BolBol Kredi Kartı

ing pegasus bolbol
ING Pegasus BolBol Kredi Kartı

Uygun fiyatları ile oldukça rekabetçi bir havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları, daha önce farklı bankalarla yaptığı işbirliğini ING‘ye taşıyarak ING Pegasus BolBol Kart‘ı seyahat tutkunlarına sundu.

ING Pegasus BolBol kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Klasik ve Premium olarak iki segmente sahip olan kartta eğer Klasik müşteriyseniz Her 5 TL’ye 1 BolPuan, Premium müşteriyseniz Her 2 TL’ye 1 BolPuan kazanıyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Bonus özellikli bir kredi kartı olduğundan ING Pegasus BolBol kredi kartı ile Bonus özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız ING Pegasus BolBol kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Türk Hava Yolları‘nın kartına göre daha makul fiyatlandırma ve avantajlarla gelen kartta biriken milleriniz Pegasus hesabınıza BolBol puan olarak aktarılıyor. Bu puanlar seyahat harcaması ve Pegasus uçak bileti alımlarınızda daha da katlanıyor.

ING Pegasus BolBol kredi kartı ücreti ne kadar?

ING Pegasus BolBol kredi kartının yıllık asıl klasik kart ücreti, diğer bankalara göre oldukça avantajlı olarak 81 TL olarak belirlenmiş.

ING Pegasus BolBol kredi kartı alınır mı?

Avantajlarına bakılırsa Pegasus’un oldukça tercih edilebilir bir kart programı çıkarttığını söylemek mümkün. Ek olarak ING‘nin mobil bankacılık uygulaması da idare eder bir seviyede kaliteli denebilir. Bu kartın ek olarak Bonus kart özelliklerine sahip olduğunu da ekleyelim.

Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama yine de belirtelim, kazandığınız puanlar Pegasus hesabınıza transfer olduğundan millerinizi sadece Pegasus uçak bileti aldığınızda kullanabiliyorsunuz. Bu belki size diğer kartlara göre dezavantajlı gelebilir.

Ayrıca bu karta sahip olanlar Pegasus’un merkez üssü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda hızlı geçiş (Fast Track) özelliği dahil çeşitli ayrıcalıklar da yaşayabiliyorlar.

Yapı Kredi Adios Kredi Kartı

adios kart
Yapı Kredi Adios Kredi Kartı

Bedavaya seyahat ettiren kart mottosuyla seyahat severlerin karşısına çıkan Yapı Kredi Adios Kart, ilk başlarda seyahat tutkunlarına çok iyi avantajlar sağlamış olsa da artık bu özelliğini kaybetmiş durumda. Zaten “mil” kazanımı söz konusu olmadığından tam manasıyla bir mil kredi kartı demek de doğru olmaz.

Adios kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Adios‘ta tam olarak ne kazandığınızı tam anlamıyla bilemiyorsunuz. Söylediğimiz gibi mil kavramı yok. World kart özelliklerini taşıdığından yaptığınız her harcamada diğer World kartlarda olduğu gibi aynı puanları kazanıyorsunuz. Puan kazanmak için yaptığınız işlemin Yapı Kredi’nin POS cihazından yapılmış olması zorunluluğunun dışında alışveriş yaptığınız iş yerinin de puan kazanımı anlaşması olması gerekiyor. Yani puan kazanmamanız için ellerinden gelen ortamı sunmuşlar 🙂

Kampanyaları World Mobil uygulaması üzerinden takip edebiliyor ve katılabiliyorsunuz. Böylelikle daha fazla World Puan kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız puanlar kampanyaya göre belirli bir süre sonra silinebiliyor ya da kalıcı olarak kartınızda kalabiliyor.

Kazandığınız Adios kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Kazanç konusunda cimri davranan Adios, kazandıklarınızı harcatma konusunda da oldukça zayıf. Kazandığınız puanlarla otel, tur, cruise ya da araç kiralama gibi hizmetler alabiliyorsunuz. Bunun için çağrı merkezini aramanız ve Setur üzerinden sağlanan fiyatlarla puanlarınızı kullanmanız gerekiyor. Bunun için diğer bankalarda olduğu gibi size sunulan bir web sitesi ya da uygulama ne yazık ki yok. Puanlarınızı seyahat biletleri dışında Allianz Sigorta Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planınıza da aktarırken ya da yıllık kart ücretinizi öderken de kullanabiliyorsunuz.

Seyahat bileti alırken harcadığınız puanlar sektöre göre katlanarak değerleniyor. Bu alanda diğer kartlara göre fark yarattığını söylemek mümkün.

Adios kredi kartı ücreti ne kadar?

Adios ve Adios Premium olarak iki segmentte sunulan kredi kartının yıllık asıl klasik kart ücretleri 188 TL’den başlıyor.

Adios kredi kartı alınır mı?

Yapı Kredi bu arada Akbank’tan sonra mobil uygulamasını en çok beğendiğim banka diyebilirim. Oldukça başarılı bir arayüze sahip ve erişim oldukça kolay. World Mobil uygulaması da kredi kartınızla ilgili işlemleri takip edebilmeniz için başarılı sayılır. Fakat bu kartı mil kazandıran kart olarak değil, daha çok seyahat avantajı sunan kart olarak değerlendirmelisiniz.

Türkiye’de ve dünyada çeşitli restoran ve otellerde %10’a varan indirim fırsatı sunması oldukça cazip olsa da genel mil kartı rekabetinde ne yazık ki sonlarda yer alıyor. Ayrıca karta başvurur başvurmaz sanal kart numaranız oluşuyor ve kartı hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kişisel deneyimimi aktaracak olursam bu kartı Mart 2021 tarihinde aldım ve (Yapı Kredi POS cihazından yapılanlar da dahil) 10’a yakın farklı harcama yaptım. Kazandığım puan tam olarak 0 oldu. Çağrı merkezini teknik bir sorun olabilir mi acaba diye aradım ama kartın böyle olduğunu söylediler. Bu yüzden kullanmaya başladıktan 2 gün sonra iptal ederek kapattım.

Çoğu kişiden Adios‘un çok kazandırdığına yönelik aldığım duyumlar üzerine denemek için oldukça istekliydim fakat durum karşısında şok oldum. Eğer Adios‘un kazandırdığını düşünüyorsanız başka bir mil veren kredi kartı daha deneyip ondan sonra bu düşüncenizi tekrar değerlendirmenizde fayda var 🙂

Vakıfbank – MilPlus Kredi Kartı

vakifbank milplus
Vakıfbank – MilPlus Kredi Kartı

Bizim de mil kartımız var diye ortamlarda hava atmak amacıyla çıkartmışlar gibi görünse de Vakıfbank‘ın da bir mil kartı bulunuyor 🙂

Resmi sitelerinde bir iki cümle ile tanıttıkları kartlarının hakkında pek bir bilgiye erişmek mümkün değil. “MilPlus kartlar ile yapacağınız alışverişlerden kazanacağınız Worldpuanları, kartınızın MilPlus özelliği sayesinde kat kat daha değerli kullanarak uçak bileti satın alabilir, otel veya tur rezervasyonu yaptırabilirsiniz” diyerek geçiştirmişler.

Asıl kart ücretinin 147 TL olduğu MilPlus hakkında iki cümle bilgi almak için Vakıfbank’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz 🙂

GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı

garanti bbva miles smiles
GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı

“O kadar mil kartı yazısı yazmışsın bu kartı nasıl koymazsın” diyen sevenlerini de es geçmedim ve son sıramda bu karta da yer vermek istedim 🙂 Yılların Miles&Smiles kartı, GarantiBBVA ile son demlerini oynaması ve GarantiBBVA‘nın daha çok kendi Shop&Fly kredi kartına odaklanması nedeniyle avantajını kaybetmek üzere. Yukarıda da belirttiğim gibi bu kartın yeni varisi QNB Finansbank oldu, o nedenle hakkında çok şey bahsetmeyeceğim. Eğer yine de başvurmak isterseniz detaylı bilgiyi resmi sitesinden alabilirsiniz.

Peki siz hangi kartı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Aşağıdaki yorum kısmından belirtirseniz üzerine konuşabiliriz 🙂

Birikmiş millerinizi paylaşarak nakite dönüştürebileceğiniz Pointship uygulamasını duymuş muydunuz? Pointship; aracısız, yeni nesil bir seyahat platformu. Planladığınız bir seyahatiniz yoksa kullanmadığınız milleri paylaşarak ihtiyacı olan birine uçuş düzenleyebilir ve ödüllerinizi kazanca çevirebilirsiniz. Tasarruflu uçmak isteyen diğer üyeler uçuşlarından %60’a kadar tasarruf etsin, siz kazanın. Aynı zamanda mil transferi imkanı da sunan Pointship ile eksik milinizi başka üyelerden temin edebilirsiniz. Detaylı bilgi için: https://bit.ly/pointshipikesfet

Bu içeriği paylaşın
Default image
Fatih Ozdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

13 Yorum

 1. ”Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün.” shop fly kartı için bunu yazmışsınız banka ile görüştüm sadece kampanya olan yerlerde puan verdiklerini söylediler. Bu konuda bilginiz var mıdır?

  • Merhaba, belki ekstra mil veren kampanyaları kastetmiş olabilirler. Çünkü kendi sitesinde bile zaten bu şekilde tanıtıyorlar. Müşteri hizmetleri yetkilisi az bilgi sahibi olabilir.

 2. Ben Vakıfbank Milplus Platinyum,Garanti Miles&Smiles,Halkbank Parafly Platinyum,HSBC Premier Miles kullanıyorum.Daha çok Vakıfbank ve Garanti Bankasının kartlarını kullanıyorum.Vakıfın avantajı kampanyası bol ve 900 lira avans puan kullanabiliyorsun.bunu uçak bilet alımında 2 ile çarpıyorlar.Yani 1800 liralık uçak biletini aylar önce ucuz uçuşlar için kullanıp ,istediğin havayolundan alıp 900 puan borçlanınca yılboyu kazandığın puanlarla(ki son kullanım tarihi muhabbetine takılmamış oluyorsunuz.çünkü biriktirip alıyım deyince daha bir uçak bileti parası birikmeden yüklenen puanların bir kısmının silindiğini görüyorsunuz)Ben sırf iyi kampanya takibiyle aylık max 5000 lira harcamayla en geç bu avans borcumu 6 ay gibi sürede kapadığımı gördüm.Ama bazen düşündüğünüz uçuş yakın tarihte olup fiyatlar uçmuş olabiliyor.Pegasusta bile.İşte o zaman garantinin kartı kurtarıcı oluyor.Çünkü son dakika bileti bile olsa ödemeniz gereken mil miktarı ve alan vergisi aynı.Yurtdışına (yakın avrupa)7500 puana gidiş-dönüş bilet alırken 400 lira civarı alan vergisi çıkıyor THY’de.7500 puanı ise max 6 ayda kampanya takibiyle 5000 ortalama harcama ile topluyorum.HSBC kartı gereksiz.Doğru dürüst puan kazanımı yok.Paraflyda Vakıfınkartıyla aynı mantık ama kampanyası daha az.Artısı market alışverişlerinde küsürat iadesi yapıyor.(100 lira üstünde)Ama ayda 25 şirayla sınırlı.Birde cumartesi restora alışverişlerinde %15 iade sanırım.ondada aydagaliba 75 lira sınırı var.Şuan bunların hiçbirinin lounge avantajı da kalmadı.İSG lounge da %50 indirim sunuyormuşmuş.Giriş 360 liraymışta 180 liraya düşüyormuşmuş.

 3. Bu yazıların bir bankacı ve reklam departmanı aracılığıyla yazıldığı anlaşılıyor. Ve bilgiler sonrasında yapılan yorumlar garanti miles kartıının avantajlı olduğunu işaret ediyor. Yoksa bu kadar detayla bilgileri kim niye bu kadar araştırsın ,

 4. Bir mil ve puan canavarı olarak. Bu kartların hepsi bende var. Şu anda kesinlikle ve kesinlikle Shop in fly açık ara önde ben kampanya takip ederek her ay en az 400 tl yakalıyorum. Market kampanyası harcama kampanyası size özel bir sürü kampanyası var. Mesela kişiye özel 2500 harca 100 tl lik mil veriyor bu harcama miktarı artarak nerdeyse her ay oluyor. Finans bank miles miles eğer bankada 150 binde fazla yatırımınız yoksa bir işe yaramıyor. THY den direk bilet alıyorsanız buda garanti miles miles ile aynı harcadığınız kadar mil veriyor başka bir özelliği yok. iş bankası kartı eskiden iyiydi artık limiti var diye tutuyorum. Bunların haricinde ben puana bakarım derseniz .
  Hsbc her ay 150 tl harca 10tl puan verir 100 Tl’ye kadar Burda sayılan bütün kartlardan kulanan olarak diyebilirim ki en iyisi şu an shop in fly

 5. İşim gereği mil biriktirme şansım çok oldu ve İş Bankası Maximiles ile 2013-2019 yılları arası kıtalararası 10 kez bedavaya uçtum. Uzakdoğu ve kuzey Amerika’ya uçuşlarda 2 kat mil vermekte idi ve halen devam ediyor. (100bin harcamaya 1.000 mil veriyorlardı) Ek olarak hesaplaması çok basit, diğer kartlara göre. 200.000 lira harcamaya 1.000 mil veriyor ve bu uzakdoğuya giderken bu 2.000 lira demek oluyor. Hizmet bedeli alıyorlar ama vergi dahil tüm bilet ücretini millerle ödenebiliyor.. Birçok seferde AHL’deki İş Bankası lounge hizmetinden ücretsiz faydalandım. Sonra kapandı 😞
  Garanti miles&smiles ve Akbank Wings’i denedim ama karmaşık geldi ve yeterli puan biriktirmedim. Ek olarak vergileri millerle ödeyemiyordun. 2 aydır Yapı Kredi Adios’u kullanıyorum ama resmen puan vermemek için özel çaba harcanmış, kapatacağım.

 6. Adios kullanıyorum, çok puan vermiyor doğrusu ama yine de kazandığımı düşünüyordum. Sizin yorumlarınıza bakılırsa başka bir kart daha denemenin vakti gelmiş 🙂

 7. Merhabalar.
  Mevcut Vakıfbank milplus Platinum kredi kartımı kapattım ve en avantajlı mil puan biriktiren kredi kartı arayışındayım. Şu an aklımda garanti bankasının shop & fly ve akbank’ın axess Wings arasındayım. İnternet sitenizde Akbank Wings kredi kartını kullandığınız belirtmişsiniz. Sizin tecrübeleriniz ve öneriniz benim için önemli. Yardımcı olursanız memnun olurum. Eposta ile ayrıntılı yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Garanti bbva Miles and Smiles kullanıyorum 2 yılda, bir dubai bileti kadar mil kazandım ve memnunum. 7 aydır shop and fly da kullanıyorum hatta miles and smiles ı bıraktım desem yeri, 7 ayda 1000 TL lik milim birikmiş. Bence mantıklı ve en önemli 2 mil kartı diyebilirim. Bonus flas gibi qnb nin uygulaması da vermiyor. Nasıl olurda adios vs bu gereksiz kartlar bundan önce önceliğiniz anlayamadım? Eğer mil önceliğiniz ise kart ücreti düşük kartlar önde ve mil kazandırmıyorlar doğru dürüst. Ben bizzat tecrübe ettim, shop and fly pahalı ama zaten ilk yıl ücret almadılar, 2.yıl yarısını istediler..

   • Merhaba son kullanimlariniz üzerinden shop & fly nasıl sizce tavsiye ederimisiniz mantıklı mı? Alınabilir mi bu kart. Tavsiye eder misiniz? İnternet sitesinden baktım güzel kampanyaları var aslinda takip ederek puan arttırabilir diye düşünüyorum. Hiç bunlardan bazılarını kullandınız mı?

Görüşünüzü Bildirin