En iyi yurtdışı para transferi uygulaması hangisi? 2021 güncel durum

Yurtdışı para transferi yapmak isteyen herkesin aklında tek bir soru ve arkasından gelen yalan yanlış yüzlerce cevap var: Yurt dışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurt dışına sorunsuz, ucuz ve hızlı bir şekilde nasıl para gönderebilirim?

Bu noktada SWIFT ve Western Union gibi klasik bildiğimiz pahalı yöntemlerin yanı sıra, teknolojinin ilerlemesi ve bu alandaki fin-tech girişimlerinin de artmasıyla çok sayıda online hizmet veren alternatifler çıkmaya başladı. Sayısı her geçen gün artan bu uygulamaların yükselişiyle, haliyle en güveniliri hangisi diye araştırmaya çıkan kişi sayısı da oldukça arttı. Eğer siz de bu araştırmayı yaparken bu yazımıza denk geldiyseniz, harika. Çünkü sizlere bizzat denediğimiz ve başarılı bulduğumuz bazı yurtdışına para transferi sistemleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Online para transferi uygulamalarının tamamı benzer mantıkta çalıştığından, öncelikle size bu sistemler ile nasıl para göndereceğinizden bahsedelim;

 • Aşağıdaki listedeki online servislerden sizin için en avantajlı olanın internet sitesine girip kayıt olun,
 • Para göndermek istediğiniz ülkeyi seçip, o ülkenin para birimindeki anlık kur oranlarına bakarak transferi başlatın,
 • Para göndermek istediğiniz kişinin yerel banka hesap bilgilerini girin ve transferi onaylayın,
 • Ekranda size sunulan kendi para biriminizdeki toplam transfer tutarını; FAST, EFT ya da Havale ile sistemlerin yerel banka hesabına transfer edin,
 • İşte bu kadar! Şimdi arkanıza yaslanıp paranızın karşı tarafa gitmesini izleyebilirsiniz 🙂

Üstelik bu uygulamaların arkadaş davet etme sistemleri sayesinde arkadaşlarınızı sistemlere dahil ettirip, bir yere para göndermelerini sağladığınız taktirde; 200 TL ile 500 TL arasında değişen ödüller de kazanabiliyorsunuz. Bunun için her servisin ne kadar ödeme yaptığını altlarında belirttik, tıklayıp kayıt olursanız bu fırsatları da yakalayabilirsiniz. Bu arada kazandığınız paralarla bir yurtdışı seyahatine çıkmayı düşünürseniz Gezimingo olarak şehir rehberiniz olmaya hazırız 🙂

Lafı daha fazla uzatmadan gelin bu servislere birlikte bakalım. İşte detaylar;

Bu içerikteki bilgiler Ekim 2021’de güncellenmiştir.

Wise (Transferwise)

Wise ile yurtdışı para transferi
Wise ile yurtdışı para transferi

Paypal’ın yasaklanmasının ardından Türkiye pazarına giriş yapan Wise (Eski adıyla Transferwise), yıllardır anlık kur üzerinden yurt dışındaki herhangi bir IBAN numarasına ya da yurt dışından Türkiye’deki herhangi bir IBAN numarasına çift taraflı olarak çok ucuz komisyonla online para transferi yapmanızı sağlıyor. Hatta son olarak isim değişikliği ile birlikte sadece bir para transferi uygulaması olmaktan çıkıp, bankacılık hizmetleri de vermeye başladılar. Yani Wise‘a üye olarak dakikalar içinde, Avrupa’da kurumsal ya da bireysel bir banka hesabı bile açabiliyorsunuz.

İşlemleri web sitesi üzerinden kolaylıkla Türkçe olarak yönetebiliyorsunuz. Sistem oldukça şeffaf ve paranızın tahmini olarak saat kaçta ulaşacağı gönderim sırasında size söyleniyor. Ayrıca paranızın tam olarak nerede olduğu da anlık olarak her aşamada size bildiriliyor.

Yurtdışına para göndermek ya da Avrupa’da bir banka hesabı açmak için ilk olarak bu linke tıklayarak Wise ekranına ulaşın (Bu davet linki size ayrıca ilk transferinizi ücretsiz yapmanızı da sağlayacak). Mevcut para biriminizi ve göndermek istediğiniz para birimini seçin. Bunu yaptığınızda zaten anlık kur üzerinden karşıya ulaşacak miktarı görüyorsunuz. Onay verdikten sonra sistem size bir banka hesabı gösteriyor ve oraya kendi para biriminizden para göndermenizi söylüyor. Eğer yurt dışından Türkiye’ye para gönderiyorsanız banka kartı, kredi kartı, direct debit, Apple Pay ve Google Pay gibi farklı ödeme seçenekleri de çıkıyor.

Türkiye’de BDDK lisansı ile faaliyet gösteren Birleşik Ödeme Hizmetleri ile işbirliği yapan Wise, paranızı Fibabank üzerinden yönetiyor ve para transferini bu banka hesapları üzerinden gerçekleştiriyor.

Wise‘ın arkadaş davet sistemi ile 3 arkadaşınızı davet edip, onlara 650 TL’nin üzerinde para transferi yaptırdığınız taktirde 650 TL ödül para kazanıyorsunuz ve 3 gün içerisinde banka hesabınıza yatırılıyor.

Spoko

Spoko ile yurtdışı para transferi
Spoko ile yurtdışı para transferi

Avrupa Birliği ve İngiltere’den Türkiye’ye ve dünya çapındaki 50’den fazla ülkeye en iyi fiyat ve minimum komisyonla anında online para transferi yapmanızı sağlayan bir diğer servis ise Spoko.

Spoko da diğer rakipleri gibi benzer şekilde mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden işlem yapmanızı sağlıyor. Türkçe olarak sunulan Spoko uygulamasında ne kadar para gönderirseniz gönderin farketmeksizin sabit 1,25 Euro ücret ile dakikalar içerisinde anlık kur üzerinden kolayca para gönderebilirsiniz. 

Spoko‘ya üye olduktan sonra sisteme göndereceğiniz para miktarını girerek para transferinize başlayabilirsiniz. Paranızın ne zaman geleceği ve işlemler için ne kadar komisyon alınacağı ile ilgili tüm bilgiler size şeffaf bir şekilde sunuluyor. Daha sonra bulunduğunuz ülkenin ödeme yöntemine göre paranızı gönderip, gerisini Spoko‘ya bırakıyorsunuz.

Bu uygulamanın diğer sistemlere göre 2 en önemli artısı var. Birincisi, anında teslimat seçeneğinin olması. İkincisi ise sadece online olarak değil, banka hesabı olmadan çevrimdışı olarak da yurtdışına para gönderme fırsatı sağlaması. Yani para gönderdiğiniz kişinin banka hesabı yoksa, bulunduğu konuma en yakın şubeye gidip sizin gönderdiğiniz parayı nakit olarak alabiliyor.

Spoko‘nun bir başka avantajı da arkadaş davet sistemine sahip olması. Davet linkinizle uygulamaya yönlendirdiğiniz her arkadaşınız için 10 Euro kazanabiliyorsunuz. 

TransferGO

TransferGO ile yurtdışı para transferi
TransferGO ile yurtdışı para transferi

TransferGO uygulamasıyla da Türkiye’den yurt dışına, yurt dışından da Türkiye’ye online olarak para transfer etmek mümkün. Tüm süreçler diğer uygulamalar gibi aynı şekilde işliyor ve paranızın transferiyle ilgili anlık bilgileri hesabınız üzerinden takip edebiliyorsunuz. Üye olurken “fozdemir” kupon kodunu girdiğinizde ilk hızlı transferiniz de ücretsiz.

TransferGO’yu diğerleri üzerinden ayıran 2 özellik var. Bunlardan birisi anlık para transferi hizmeti. Yani o an sistem müsaitse paranızı saniyeler içinde karşı tarafa yatırıyor. Tabi bunun ek bir bedeli bulunuyor ama bunun oldukça cüzi bir miktar olduğunu söylemek mümkün. Sistemin bir diğer artısı ise eğer göndereceğiniz paranın aciliyeti yoksa ücretsiz olarak gönderim yapabiliyor olmanız. Transfer seçeneklerinde size “ücretsiz” seçeceği de sunuluyor ve bu işlemin süresi 3 günden 1 haftaya kadar bulabiliyor. Eğer komisyon ödemeden para göndermek istiyorsanız, bu sistem tam size göre.

TransferGO‘nun arkadaş davet sistemi ise davet ettiğiniz her arkadaşınız en az 500 TL ve üzerinde para transferi yaptığı taktirde 200 TL ödül para kazanıyorsunuz ve 3-5 gün içerisinde banka hesabınıza yatırılıyor.

Revolut

revolut web edited

Dünya çapında 14 milyondan fazla perakende müşterisi ve 500.000 işletme tarafından güvenilen, Avrupa’daki 1 numaralı FinTech bankacılık uygulaması olan Revolut; sunduğu banka kartı, dünyanın her yerinde ATM’den komisyonsuz para çekme fırsatı, kripto para cüzdanı, hisse yatırımları ve cashback kampanyalarının yanı sıra yurtdışına para transferi yapmanıza da olanak sağlıyor.

Diğer servislere göre daha düşük komisyonlarla bu süreci tamamlayan Revolut, para transferi uygulamaları arasında zirveye oturmaya aday gibi görünüyor. Revolut‘ta hesap açarken gereken arkadaş daveti kodu olarak “fatih1i9” kodunu kullanabilir ya da bu link üzerinden üye olabilirsiniz.

Geriye ise çok kolay bir şekilde hesabınıza para yükleyip, bu parayı güvenli bir şekilde dünyanın farklı bir bölgesindeki yerel banka hesabına transfer etmek kalıyor.

Remitly

Remity ile yurtdışı para transferi
Remity ile yurtdışı para transferi

Yurtdışına para gönderme hizmetleri, Türkiye’de bu uygulamalar ile para gönderen insan sayısının aşırı düzeyde artmasıyla birlikte teker teker Türkiye’yi hedef pazarları arasına eklemeye başladılar. Bu başarılı online hizmetlerden bir diğeri de Remitly.

Remitly de diğer servisler gibi web sitesi üzerinden online olarak para transferi yapabilmenizi sağlıyor. Türkçe dil desteği de mevcut olan Remitly, Türkiye’ye yeni geldiği için şu anda para transferlerinden de gönderim ücreti almıyor.

Remitly‘i diğer uygulamalardan ayıran en belirgin özelliği ise Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bankalar üzerinden de Türkiye’ye para transferi yapabiliyorsunuz. Diğer uygulamalar daha çok Avrupa özelinde ilerlerken; Remitly, ABD yurtdışı para transferi özelliğiyle oldukça öne çıkıyor.

Çalışma mantığı diğer uygulamalarla tamamen aynı olan bu servise de, para transfer ederken bir şans vermek isterseniz şu link üzerinden kayıt olabilir ve transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Azimo

Azimo ile yurtdışı para transferi
Azimo ile yurtdışı para transferi

Bir diğer başarılı para transferi uygulaması Azimo ise dünyanın her yerine para göndermek için en hızlı ve en güvenli çözümlerden biri. Yukarıdaki rakip çözümler gibi istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman dünyanın herhangi bir yerine banka havalesi yapabilmenizi sağlıyor.

İspanya’da ve dünyada en çok kullanılan bir online transfer hizmeti olarak da bilinen Azimo; 190 ülkede, 80 farklı para birimi ve farklı ödeme yöntemini destekliyor.

Azimo’da ilk andan itibaren komisyonlar ve döviz kurları hakkında bilgilendiriliyorsunuz, böylelikle sürpriz fiyatlarla karşılaşmıyorsunuz. İngiltere finans hukukuna tabi bir kuruluştur ve transferler klasik bankalara göre % 90 daha ucuza denk geliyor. Alıcılar gönderdiğiniz parayı birkaç saat içinde alıyor.

Azimo‘nun arkadaş davet sistemine kayıt olursanız, davet ettiğiniz her arkadaşınız için 10 Euro gelir elde edebilirsiniz.

SWIFT

SWIFT ile yurtdışı para transferi
SWIFT ile yurtdışı para transferi

Şimdi o kadar yüksek teknolojinin ve kolaylığın arasında sizlere bu transfer yöntemlerini sunmak pek içimizden gelmese de bahsetmekte fayda var.

Türkiye’de bankaların mobil uygulamalarında standart olarak sunduğu yurt dışı para transferi hizmetlerinden biri olan SWIFT ile para transferi; komisyon oranları ve para kesintileri nedeniyle şu anda oldukça geri kalmış durumda. Üstelik paranızın ne zaman ulaşacağının pek garantisi olmuyor ve hem siz hem de gönderdiğiniz kişi ekstra para kesintilerine maruz kalıyor.

Buna rağmen yine de kullanmak isterseniz; bankanızın online bankacılık uygulamasına giriş yapıp, yurt dışı para transferi seçeneğine göz atabilirsiniz.

Western Union & Moneygram

Western Union ve Moneygram ile yurtdışı para transferi
Western Union ve Moneygram ile yurtdışı para transferi

Bu iki sistem de birbirine çok benzediğinden aynı anda söyleme gereği duyduk. Yukarıda ifade ettiğimiz uygulamaların çoğu hep karşı tarafın da bir banka hesabı olduğunu düşünerek hizmetlerini sunuyorlar. Peki ya karşı tarafın o ülkede yerel bir banka hesabı yoksa?

İşte tam bu noktada Western Union ve Moneygram, karşı tarafın banka hesabı olmasa bile kimliğiyle ilgili bankalara/döviz bürolarına gidip gönderdiğiniz parayı nakit olarak almasını sağlıyor. Fiyatı SWIFT’e göre nispeten ucuz sayılır ama online servislere göre oldukça pahalı. Ayrıca kur dönüşümlerinden de zarar etme riskiniz var. Yine de çok acil ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz.


Herkesin kafasını karıştıran ve seçmek için doğru kaynak aradığı önemli bir konuda bildiğimiz tüm detayları sizlere aktarmak istedik. Tabii ki bunlara ek Bitcoin, FX gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz, ama biz size resmi olarak para gönderebileceğiniz yöntemleri sunmayı tercih ettik. Bundan sonrasın için artık seçim size kalıyor 🙂

Bu içeriği paylaşın
Default image
Fatih Ozdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

21 Yorum

 1. Ich habe zum ersten mal Geld überwiesen!
  Komischer weise steht da ,das transfer wartet bis das geld auf deren konto ist! Ist das normal das ,das Geld nicht sofort auf das konto des empfängers geht und vorher zu transfer geht?
  Und bei der Überweisung steht ein andere Bank als der Eigentlich vom Empfänger!
  Ist das eine verschlüsselung. ICH HABE KEINE BANKKARTE EINGEGEBEN Und auch keine Master oder Visa ! Ich habe Paypal kann es sein das er sich das Geld Automatisch dort geholt hat?
  Ich hoffe das das jetzt am Montag dort Ankommt🤔

 2. Transferwise’ı kullanıyorum. Çok memnunum sadece Uluslararası para gönderimi için değil reel kur üzerinden döviz alımı için de muhteşem.

 3. Merhaba. Türkiye’deki bankalar döviz girdilerinden komisyon kesiyor. O nedenle Transferwise’da TL’ye çevirip TL hesabınıza aktarmanız gerekir masrafsız olması için.

 4. Merhabalar. geçenlerde transferwiese aracılığı ile Türkiyedeki döviz hesabına 1200 Euro gönderdim fakat Türkiye finans bankası 9.72 Euro masraf kesmiş gönderdiğim paradan ben gönderim ücretini transferwieseye ödedim zaten banka böyle her para yatırdığımızda ülkeye döviz soktuğumuzda bizi sağmalık inek yerine mi koyacak?
  Bunun hukuku nedir? Böyle bir hakkı var mı bankanın?
  Varsa direkt şahsa Euro olarak wu veya moneygram üzerinden göndermek daha avantajlı.!

 5. Abi Kartimin üstünde Visa yazıyor. Atmde de visanin logosu var. Anlamadim. İnternetten sorunu yazdim belki bloke olma ihtimali var diyorlar. Teşekkürler bu arada

 6. Unicredit bildiğiniz gibi Yapı Kredi’yi elden çıkardı. Belki anlaşması bitmiş olabilir. Farklı bir bankanın ATM’sini deneyin isterseniz.

 7. Abicim bende Yapikredi atm karti. İcinde de param var. Atmden nakit cekmek istiyorum islem sonunda “ communication error,transaction cannot be processed” diye hata veriyor. Nedeni nedir acaba?

  • Merhaba.Transfer wise uygulamasını indirip 2 haftadır sorunsuz kullandım.Bugün bir anda söyelemeyecekleri nedenden dolayı hesabımı kapattılar mailde hiçbir açıklama yok ve 300€ da hesapta kaldı.Böyle sorunlar yaşamayacağım hesap hangisi yukarda belirttiklerinizden acaba ? Deneyimleri olan yazabilir mi? Şuan transfer go yu denemeyi düşünüyorum ama bi yandan da korkuyorum.

   • Merhaba, müşteri hizmetleri çok iyi çalışıyor Wise’ın, böyle bir sorun yaşamanız şaşırttı. Genelde güvenlik açısından bazen ek bilgi istiyorlar, acaba onları vermediniz mi? Paranız orda kalmaz, mutlaka iade ederler.

 8. Harika bir içerik olmuş. Herkes saçma sapan şeyler söylüyor. Ben transferwise i kullandım, 3 saatte gitti para gerçekten. Yıllardır swift ile bankaları zengin ediyormuşum boşuna. Çok sağol

 9. PeP mobil uygulamasını tavsiye ederim. Ucretsiz yurt dısı EUR GBP hesabı acabılır, Buraya yatan parayı PeP Kartınızla Halkbank ATM’lerinden çekebilirsiniz.

 10. Sistemleri değişmiş olabilir, uzun süredir kullanmadım. Türkiye’deki herhangi bir banka hesabına transfer ettirmeyi deneyin.

 11. Western union tarafından yapılacak para transferi adıma gerçekleşmiyor nedeni ne olabilir yurt dışından Türkiye’ye adıma para gönderecekler fakat olmadı gönderilmemiştir dedi en kısa zamanda dönüş yaparsanız çok sevinirim ?

 12. Bu konuda Transferwise’ı bana göre tek geçerim.Beni hiç üzmediler.Çeşitli ülkelerde çok faydalandım.Bencede listenin en üst sırasını hak ediyor.

Görüşünüzü Bildirin