Eurovision 2004 birincisi Ruslana ile röportaj: İstanbul zaferimin sembolü oldu

2003 yılında Sertab Erener’in ülkemize kazandırdığı birinciliğin ardından 2004 yılında İstanbul’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nı Ukrayna adına yarışarak kazanan Ruslana ile yaptığım röportajda onun hakkında bir çok bilgiyi edinebileceksiniz.

İstanbul’daki yarışmada vahşi bir dans eşliğinde seslendirdiği “ Wild Dances” şarkısıyla 280 puan alarak birincilik elde eden Ruslana, yeni tarzı ile de çok konuşulacağa benziyor. Bu yıl Türkiye ‘de de konser vereceğinin müjdesini veren güzel şarkıcı, röportajda İstanbul hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Bu röportaj 19 Haziran 2015 tarihinde ilk olarak fozdemir.com kişisel blog sitesinde yayınlanmış olup, daha sonra arşivlenmek üzere gezimingo.com’a taşınmıştır.


Fatih Özdemir / Merhaba Ruslana! İstanbul’daki Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazandığından beri çok meşhur biri oldun. Ben de seni bu yarışmadan sonra tanıdım. O gece müthiştin. İstanbul’u beğendin mi?

Ruslana / Kesinlikle! İstanbul benim için zaferin sembolü gibi oldu.

Fatih Özdemir / Metropol şehrimiz, İstanbul hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaşabilir misin?

Ruslana / Nerede olursa olsun, dolaştığın şehrin caddeleri kendine has tarifi imkansız izlenimlere sahiptir. Bu büyük ihtimalle çoğu artistin ve yazarın çalışma karakterlerini etkilemiştir. Bana kalırsa ben bu duyguları şehrin sahillerinde yürüdüğüm zaman bile aşırı derecede hissediyorum. İstanbul, 16 milyonluk nüfusa rağmen sessizliğe ve çok özel bir ambiyansa sahip. İstanbul geçmişin, büyüklüğün ve ihtişamın bir arada bulunduğu bir yer.

Fatih Özdemir  / Bize Eurovision Şarkı Yarışması sürecinden bahsedebilir misiniz? Ülkende nasıl bir eleme oldu. Hangi aşamalardan geçtiniz?

Ruslana / 2004 yılında, Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkem Ukrayna‘yı temsil etmek için NTU tarafından yapılan ulusal seçimlerdeydim. Seçimlerden önce zafere ulaşacak en favori aday olarak gösteriliyordum. 2004’deki Eurovision Şarkı Yarışmada kendi bestelediğim şarkımla yer aldım. Ve şarkım “Wild Dances” 280 puan alarak yarışmayı kazandı.

“Wild Dances” şarkım kendisiyle aynı ismi taşıyan albümümde yer aldı. Albüm Ukrayna’nın en çok satanları arasında yer aldı. Şarkının bir bölümü İngilizce, bir bölümü ise Ukraynaca seslendirildi. Performans modern olarak tarif edilse de; içindeki ritimler ve danslar Ukrayna’nın etnik müziği üzerine kurulmuştu. Etnik dans ve Rock müziğinin karışımıydı.

Fatih Özdemir  / Senin ateşli gösterin çok vahşiydi. Ve o çok özenilmiş bir işti. Bize çabalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ruslana / Tasarımcılar, dansçılar, müzisyenler ve sanatçılardan oluşan ekibimizle birlikte; uhrevi bir ortam üzerinde melodileri, dinamik ritimleri, renkleri ve hareketleri birleştirerek kendi sahne şovumuzu yarattım. Biraz vahşiydi. Biraz da enerjik. Zor bir işti. Işık ve mikrofonlardan, müzik ve muhteşem danslara kadar birçok insan bu gösteriyi yaratmak için çalıştı.

Fatih Özdemir  / Senin Eurovision’a katıldığın yıl kazanabilir dediğin isimler var mıydı? Bizim o yılki temsilcimiz Athena hakkında ne düşünüyorsun? Ve de Sertab Erener?

Ruslana / Benim yarışmayı kazandığım yıl, Goran Bregović‘in ilk sıraya yerleşmesi muhtemeldi. Athena‘ya gelince, onlar Ska Punk’tı (Rock ve Punk karışımı bir müzik tarzı). Ve ben onların müziğini beğendim. Özellikle artık ben de yeni saç stilimle bir parça Punkçı oldum 🙂

Sertab Erener çok muhteşem bir sanatçı ve güzel bir kadın. 2005 Eurovision Yarışması’nın açılışında onunla birlikte sahne almıştım.

Fatih Özdemir  / Ben en farklı Eurovision gecesinin İstanbul’da yapıldığına inanıyorum. O gece hakkındaki hislerini bize söyleyebilir misin?

Ruslana / Mutluydum! Bana inananlara, yardımcı olanlara, farklı ülkelerden bizi izleyen ve oy veren herkese teşekkür ettim. Benim Eurovision’daki zaferim, aslında Ukrayna’nın zaferiydi. Kazandıktan sonra arkadaşlarım ve meslektaşlarımdan sabaha kadar telefonlar aldım.

Fatih Özdemir  / Ülkene döndüğünde neler hissettin? Ukrayna halkı tarafından takdirle karşılandın mı?

Ruslana / Eurovision yarışmasından çıkıp ülkeme döndüğüm zaman Boryspil Havalimanı‘na birçok insan beni karşılamaya geldi. Onlar bana çiçek vererek tebrik etti. Tabiki, kıskanan insanlar da var, ya da aşağılık duygusuna kapılarak küsen de. Ama çok şükür, benim bu küçük entrikalara ayıracak kadar çok vaktim yok.https://gezimingo.com/media/8a883ef0b974493ad57cdde6c78a83e2

Fatih Özdemir  / Yarışmadan önce Türkiye’de bulundun mu? Konser için veya başka bir şey için Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor musun?

Ruslana / Ben her yıl ve her sezon konser için Türkiye’yi ziyaret ediyorum. Benim son etkiniğim geçen yıl Ankara’daydı. Bu konserle çok tanındım. Her yaz tatil yerlerinde sahne alıyorum, bir yandan da dinleniyorum.

Fatih Özdemir  / En favori Eurovision şarkın hangisiydi?

Ruslana / Söylemesi çok zor. ABBA’nın seslentirdiği Waterloo şarkısı olabilir. Annem daima söylüyor. Bu onun favori şarkısı.

Fatih Özdemir  / Tekrar Eurovision’da yer almayı düşünüyor musun?

Ruslana / Büyük ihtimalle hayır 🙂

Fatih Özdemir  / Yarışmayı kazandın. Birçok yetenekli gencin hayali de buydu. Deneyimlerini onlarla paylaşabilir misin?

Ruslana / Deneyimlerimi genç müzisyenlerle paylaşmaya çalışıyorum. Meşhur Voice of (O Ses Türkiye formatında bir müzik yarışması) yarışmasında juri üyesi oldum. Program boyunca takımıma çok alıştım ve birilerinin aramızdan ayrılması çok zor oluyordu. Kimin kazandığı benim için çok da önemli değil. Ama onlar bu aşamalardan sonra gerçek bir sanatçı olacak. Ve ben onların hepsini konserlerimde sahneye davet ederek onlara yardım ettim.

Fatih Özdemir  / Benim aklıma takılan en önemli şey, senin Ukrayna’da meclis üyesi olman. Şarkıcı ve politikacı olmak nasıl bir duygu?

Ruslana / Öncelikle söylemeliyim ki, ben politikanın içinde değilim. Bundan dolayı çok mutluyum. Çünkü bir şarkıcı olarak benim için çok zor bir dönemdi. Rose-Colored Glasses ile politikanın içine dahil oldum ve çok hayal kırıklığına uğradım. Ben bunu bizim ülkemiz için gerçekleştirdim. Eğer sen de kendi ülken için bir şey yapmak istiyorsan — kendi kendine yapmalısın; zannetme ki birileri seni duyacak ve sana yardım edecek.

Fatih Özdemir  / Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Ruslana / Onlara söylemek istiyorum ki; yakında sizi göreceğim. Çünkü birçok konser için Haziran ve Temmuz aylarında Türkiye’ye geleceğim. Ruslana’nın yeni kitlesel ölçekteki konserine hazır olun!

Bu röportaj 19 Haziran 2015 tarihinde ilk olarak fozdemir.com kişisel blog sitesinde yayınlanmış olup, daha sonra arşivlenmek üzere gezimingo.com’a taşınmıştır.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir