Eurovision 2009 birincisi kemancı Alexander Rybak ile röportaj

Norveç adına 2009 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışarak yarışma tarihinin rekor oy sayısıyla birinciliği alan genç kemancı Alexander Rybak ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu röportaj 21 Aralık 2015 tarihinde ilk olarak fozdemir.com kişisel blog sitesinde yayınlanmış olup, daha sonra arşivlenmek üzere gezimingo.com’a taşınmıştır.


Fatih Özdemir — Interviewer/ Merhaba Alexander! Eurovision Şarkı Yarışmasını kazandıktan sonra meşhur bir sanatçı oldun. Ben de seni bu yarışmadan sonra tanıma fırsatı buldum. Mükemmel derecede keman çalıyorsun. Niçin kemanla ilgileniyorsun? Onu çalmayı nasıl başardın?

Hi, Alexander! You’ve been a famous singer since you won The Eurovision Song Contest. I have known after this contest too. You play the violin perfectly. Why are you interested in the violin? How did you manage to become so good at it?

Alexander Rybak/ Teşekkürler (Röportaj için)! 🙂 Benim en büyük ayrıcalığım iyi bir evebeyne sahip olmak. Onlar benim keman yeteneğimi ben 6 yaşındayken gördüler. Onlar bana çok baskı yaptı, ama sevgiyle…

Thank you! 🙂 My biggest privilege is to have good parents. They saw my violin talent when I was 6 years old. They pushed me hard, but with love.

Fatih Özdemir/ Eurovision sürecinden bahsedebilir misin? Ülkendeki halk oylamasında en yüksek oyu alarak seçildiğini biliyoruz. Hangi aşamalardan geçerek seçildin?

Can you tell us The Eurovision Song Contest process? We know that you were elected with the highest votes from your people. How were you elected? Which stages did you go though?

Alexander Rybak/ Norveç’teki seçmelerde 3 yarıfinal ve bir büyük final vardı. Ülkemde büyük bir seçim etkinliği yapıldığı için çok mutluyum. Böylece çoğu sanatçı adil bir şekilde (Eurovision için)rekabet edebiliyor. Yine de diğer ülkelerin seçim yapmadan sanatçı göndermesine saygı duyuyorum.

In Norway we have 3 semifinals and one final. I am very happy that we have such a big election in my country, so that many artists can compete in a fair competition. But I also respect that other countries send their artists without an election.

Fatih Özdemir/ Sosyal Medyada Türkiye ile yakından ilgilendiğinizi görüyorum. Fakat, İzlanda’da yaşanan Volkanik patlamadan dolayı iptal edilen İstanbul etkinliğinden sonra hiç Türkiye’de bulunmadın diye biliyorum. Türkiye’ye tekrar gelmeyi düşünüyor musun?

From your internet accounts, we see that, you’re interested in Turkey. However; I know, after the volcanic eruption in Iceland, you’ve canceled your Istanbul event and have never been to Turkey afterwards. Are you thinking of coming to Turkey again?

Alexander Rybak/ Türkiye’de bir kere bulundum, Alanya’ya geldim. Güzel bir ülke ve sıcak insanlar var. Türk organizatörlerden bir davet almayı umuyorum.

I have been in Turkey once, in Alanya. Beautiful country, and warm people. I hope I get another invitation by a Turkish promotor.

Fatih Özdemir/ Kliplerinde ve performanslarında, canlı ve enerjik bir Alexander görüyoruz. Bu enerjiyi nereden alıyorsun?

In your videos and performances, we see an energetic, lively Alex. Where do you get this energy?

Alexander Rybak/ Genellikle sakin ve ayakları yere basan biriyim. Bütün enerjimi performanslarımda ve kliplerimde de koruyorum.

I´m usually very calm and down to earth. It´s because I´m saving all the energy to my performances and recordings/ music videos.

Fatih Özdemir/ Eurovision’a katıldığın yılda, “Kazanır” dediğin bir sanatçı var mıydı? Bizim o yılki temsilcimiz Hadise hakkında ne düşünüyorsun?

In your Eurovision year, was there any who you thought would become the winner? What did you think about Hadise, our singer?

Alexander Rybak/ Kazanmama rağmen, Hadise’nin en cool şarkı olduğunu düşünüyorum. En büyük hayalim, onunla birlikte şarkı söylemek.

Although I won, I always thought that Hadise had the coolest song. My biggest dream is to sing with her.

Fatih Özdemir/ En etkileyici Eurovision gecesinin ülken Norveç’te yapıldığına inanıyorum. Gerçekten de muhteşemdi. O gece hakkında neler düşündüğünü söyleyebilir misin?

I believe the most impressive show was in Norway. It was amazing. Can you tell me your feelings about that night?

Alexander Rybak/ Ben zaten her konserimde ve gösterimde aynı duyguları yaşıyorum: Gergin, tatminkar ve mutlu!

I have the same feelings every concert, every show: I´m nervous, I´m grateful, and I´m happy.

Fatih Özdemir/ Gelecek ile ilgili planların nelerdir?

What are your plans for the future?

Alexander Rybak/ Besteci olmak istiyorum. Güzel eşim ve çocuklarımla barış içinde bir yaşam istiyorum.

I want to be a composer, and live a peaceful life with a beautiful wife and children.

Fatih Özdemir/ Senin favori Eurovision şarkın hangisi?

What’s your favourite Eurovision song?

Alexander Rybak/ Kuşkusuz Rusyalı Nineler!

The Russian Grandmothers, definitely!

Fatih Özdemir/ Dünyada örnek aldığın keman virtüözleri kimler?

Who are your idols for the violin in the world?

Alexander Rybak/ Sadece Yasha Heifetz’i örnek alıyorum. Tüm yeniler (kemancılar); sadece onlar gibi iyi görünmek için, saçma sapan yüz ifadeleri yapmayı deniyoruz.

I have only one: Yasha Heifetz. All the new ones are just trying to make stupid faces while playing, to look like they´re good.

Fatih Özdemir/ Aniden meşhur oldun. Çoğu yetenekli gencin hayali bu. Deneyimlerini onlarla paylaşabilir misin?

You’ve became famous all of a sudden. Many talented youngsters dream of it. Would you like to share your experience with them?

Alexander Rybak/ Önemli olmak güzel, ama güzel olmak daha da önemlidir. Her ne olursa olsun, insanların önünde büyük bir mutlulukla şarkı söylemeliler. Daima!

It´s nice to be important, but it´s more important to be nice. Anyway, it is a great happiness to sing in front of so many people. Always!

Fatih Özdemir/ Tekrar’dan Eurovision’a katılacak mısın?

Will you take part in Eurovision Song Contest again?

Alexander Rybak/ Evet. Çok kez, ama bestekar olarak!

Yes. Many times, as a composer.

Fatih Özdemir/ Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Is there anything you want to say to your fans in Turkey?

Alexander Rybak/ Bekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki seferde sizi ziyaret edeceğim. Bütün şarkılarımı indireceğinizi umuyorum!

Thank you so much for waiting! Until next time I visit you, I hope you keep downloading my songs!

Fatih Özdemir/ İnternette blog sitelerini okuduğuna inanıyorum. Tasarım ve genel görüntü açısından Fozdemir’i değerlendirebilir misin?

I believe, You read to Blog sites on the Internet. You think, Is Fozdemir good? (In terms of Design and general view)

Alexander Rybak/ Bence muhteşem görünüyor. Okumak için çok rahat bir blog. Tebrikler!

I think it looks great, and it´s a very easy blog to read. Congratulations!

Alexander Rybak’a ben de burdan teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisine başarılar diliyorum. Seni seviyoruz Alexander Rybak!

I convey one’s thanks you from in here. I wish someone luck to you. We love you Alexander Rybak!

Bu röportaj 21 Aralık 2015 tarihinde ilk olarak fozdemir.com kişisel blog sitesinde yayınlanmış olup, daha sonra arşivlenmek üzere gezimingo.com’a taşınmıştır.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir