Giresun Hacı Abdullah Duvarı: Çin Seddi’nden sonraki en büyük ikinci set

Çin’in kuzeybatısında 2500 kilometre uzunluğundaki (orjinali 6000 kilometre) Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarı olma özelliğini koruyor. Peki ikincisi nerede diye hiç düşündünüz mi?

Giresun‘un Alucra Çakrak Köyü‘ne bağlı Çıkrıkkapı Yaylası‘nda yer alan 6,5 kilometre uzunluğundaki Hacı Abdullah Duvarı‘nın, Çin Seddi‘nden sonra ayakta kalmayı başarabilmiş en uzun savunma duvarı olduğu iddia ediliyor.

400 yıl önce inşa edilen 1,5 metrelik yüksekliğe sahip olan tarihi duvarın, Hacı Abdullahzade tarafından 1600’lü yıllarda Rum işçilere yaptırıldığı rivayet ediliyor. Duvarın yapılma amacı ise ekilen ürünleri hayvanlardan korumak.

Hacı Abdullahzade’nin onlarca göbekten torunu olan Süreyya Yılmaz, duvarla ilgili olarak şu bilgileri veriyor;O yıllarda ekili alanların korunması için böyle bir duvarı dedemiz ördürmüş. Çambaşı, Mıcıklı deresi, Çıkrıkkapı (Batı düzü), Bardaklı mezarlığı, Karyalağı, Karabacak, Kaymasoğlu tarlası diye adlandırılan bölümler duvarın hududunu oluşturuyor. Rumlardan önce bu topraklarda Cenevizlilerin de yaşadığı belirtiliyor. Ancak Hacı Abdullah Çıkrıkkapı’ya Horasan’dan gelmiş.

Kız hakkı olarak Hacı Abdullah’ın oğluna aldığı bir gelinin sülalesi tarafından verilen bu geniş topraklar, ekili alanlar sınırlandırılsın düşüncesiyle tüm bu duvarlar örülmüş. İşin ilginç tarafı kız hakkı olarak zamanında böyle bir takım haklar verilirken, şimdilerde bu şekilde kız hakkı diye bir şey söz konusu değil. 

Turizm açısından oldukça önemli olan Çıkrıkkapı Yaylası ve Hacı Abdullah Duvarı günümüzde kaderine terk edilmiş durumda. Bakanlık tarafından da eserin korunmasına yönelik bir çalışma bulunmuyor.

Giresun'u merak ediyor musunuz?

Fındığın başkenti, kirazın anavatanı olarak bilinen ve Karadeniz’in yükselen turizm destinasyonlarının başında gelen Giresun'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir