Giresun’un meşhur yemekleri nelerdir?

Hayatım boyunca en sevdiğim şey; yeni şehirler, yeni yerler keşfetmek olmuştur. Hayatım boyunca birçok ile gitmiş, birçok bölgeyi gezmiştim. Lise yıllarından beri ise görmeyi en çok istediğim bölge Karadeniz‘di. Bundan sebep üniversite tercihlerime Karadeniz Bölgesi‘nden bir çok ili yazmıştım. Sonuçlar açıklandığında Karadeniz‘i kazandığımı öğrendiğimde sevincim katlanmıştı. Daha önce hiç gitmediğim bir bölgeye gitme düşüncesi beni çok mutlu etmişti.

Giresun’a gelince vaktim oldukça şehri keşfetmeye çıktım. Küçük ama sevimli bir şehir seviyorum Giresun‘u.

Daha sonra yöresel yemeklerini tatmaya başladım zamanla. Daha önce hiç tatmadığım lezzetlerdi. Size bir kaç favorimden bahsedeceğim.

Fasulye Diblesi

fasulye diblesi

En sevdiklerim arasında birinci sırada yer alıyor. Pirinç ve taze fasulyenin birbirine en çok yakıştığı yemek. Giresun’a gelip de fasulye diplesi yemeden gitmek büyük bir kayıp olur.

Pancar Sarması (Kara Lahana Sarması)

pancar kara lahana sarma
Lahana sarmasi

Görünüş olarak nerdeyse yaprak sarmasından ayırt edemezsiniz. Ama tadı yaprak sarmasından kat kat daha güzel.

Mısır Ekmeği

misir ekmegi

Mısır unundan yapılan bir şaheser. Sadece ekmek olarak bile yeseniz yedikçe yenir bir lezzeti var. Ama Giresunda yogurt ile yenmesi daha yaygın açıkçası ben her türlü seviyorum mısır ekmeğini.

Fasulye Turşusu Kavurması

fasulye tursusu

İlk kez görüp yediğimde çok şaşırmıştım. Egede yaşayan bir insan olarak turşuyu sadece salatalık biber ve domates olarak görmüştüm. Fasulyeden yapılan turşu beni çok şaşırtmıştı ama tadı gerçekten denenmeye değer. Servisi ise diğer turşulara nazaran biraz daha değişik. Turşusu yapıldıktan sonra soğanla birlikte bir tavada kavrularak servis yapılıyor.

Isırgan Çorbası

sirgan corbasi
Fotoğraf: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

İlk adını duydugumda tatmak konusunda çekinmiştim açıkçası 🙂 ürkütücü bir adı olmasına rağmen benzersiz bir lezzete sahip mutlaka denenmeli.

Galdirik Turşusu

galdirik tursusu

Çok değişik gelen bir turşudur galdirik turşusuda. Yabanda yetişen galdirik otundan yapılıyor.

Sakarca

sakarca

İlk baharda yetişen bir ottan yapılan yemek.

Hamsi Pilavı/Böreği

hamsi pilavi borek

Ben buraya gelene kadar sadece hamsi kızartmasını biliyordum. Hamsi denince aklıma sadece kızartma gelirdi. Oysa hamsi hem pilava hem böreğe koyulabilen benzersiz bir lezzet. Karadeniz insanı yaratıcı kırk yıl düşünsem aklıma hamsili börek yapmak gelmezdi ama iyi ki birilerin aklına gelmiş bu güzel lezzeti Karadeniz mutfağına kazandırmışlar.

Genelde tattığım yemekler otlardan yapılıyordu. Bir arkadaşım demişti ki ”Giresun mutfağı vejetaryendir. Her otu pişirir yeriz.”  Ama bir o kadar da lezzetli bir mutfak. Sevdiğim ve benimsediğim yemekleri sizlerle paylaşmak istedim. Sizinde çok sevdiğiniz, vazgeçemediğiniz Karadeniz yemeklerini paylaşmak isterseniz lütfen aşağıya yorum bırakın şimdiden teşekkürler.

Giresun'u merak ediyor musunuz?

Fındığın başkenti, kirazın anavatanı olarak bilinen ve Karadeniz’in yükselen turizm destinasyonlarının başında gelen Giresun'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın
Default image
Zeynep D. Durmaz
01 Ocak 1992'de Ankara'da doğdu. Giresun Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü öğrencisidir. İlköğrenimimi Ankara'da tamamladı. Daha sonra Aydın'da Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde okudu. 2013 yılında ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünü bitirdi. Kitap okumak en büyük tutkusu, yazı yazmak ise vazgeçilmezidir. Geleceğin en iyi idari hakimi olacak.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin