İstanbul’daki Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi ile tarihe tanıklık edin

Küçük yaşlardaki resim, heykel ve maket koleksiyonerliği tutkusunu müzeye çeviren Nejat Çuhadaroğlu; Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi ile bizlere Osmanlı Dönemine ait askeri ve etnografik koleksiyonları sunuyor. Gerçek olayların üç boyutlu olarak modellendiği Diorama bölümleri ise sizleri canlı bir tarihe yolculuğa çıkarıyor.

Roma imparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşı, Körfez Savaşı gibi dünya tarihine etki eden medeniyet ve olaylara ait askeri ve etnografik eserlerin sergilendiği Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi‘nde eserler, gerçek veya kurgu ürünü olayların, 3 boyutlu olarak modellenmesi anlamına gelen Diorama tekniği ile sergileniyor.

Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun İstanbul Çağlayan’daki binasının restore edilmesi ile kurulan Dünya’da ve kendi tarzında ilk ve tek müze olan Hisart, askeri ekipmanlar ve kıyafetler gibi orijinal on binlerce obje canlandırılıyor.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, sıra dışı anlatımı ile tarihe merak uyandırmayı amaçlıyor. İstanbul Çağlayan’da 1500m2’lik bir alanda 6 katlı ve on binlerce eserin sergilendiği müzede, geçmişi şekillendiren büyük devletler, olaylar, savaşlar ve dünyanın kaderini belirleyen dönüm noktaları farklı bir bakış açılarıyla ele alınıyor.

Hisart hayatın bir parçası olan savaşın toplumları nasıl şekillendirdiğini kanıtlarıyla gösteriyor. Savaşlarla birlikte yaşanan ekonomik, sosyolojik ve kültürel değişimlere ışık tutuyor. Müzeye gelenler burada savaşın çok ötesinde bir tarih görüyorlar. Bu müze konsepti ile diğerlerinden ayrılıyor. Biz mümkün olduğu kadar tarihsel bir kesiti, yeniden yaşatıyoruz ve ziyaretçilere farklı bir deneyim vaat ediyoruz. Dioramaların sayısal fazlalığı bizi diğer müzelerden ayıran en önemli özellik. Dünyada bu kadar çok diorama olan başka bir müze yok. Bunun yanı sıra birbirinden farklı ölçek çeşitliliğine sahip dioramada sadece Hisart Müze’de. Dönemsel zenginliği bu kadar yakalamış olmaktan ve yıllarca yaptığım çalışmaları ziyaretçilerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Nejat Çuhadaroğlu – Koleksiyoner

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi içerisinde yer alan Fantastik Cafe’de ise Starwars, Kızıldereliler, Vikingler gibi bilim kurgu ve çizgi roman kahramanları çocuklara farklı bir dünyanın kapılarını aralatıyor.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir