İstanbul’un en büyük stadyumu hangisi? İstanbul stadyum listesi

Üç büyüklerin şehri İstanbul, stadyumlar konusunda Türkiye’deki diğer illere göre daha şanslı. En iyisini yapmak için kolları sıvayan spor kulüpleri, kendilerini tatmin ederken, İstanbul’a da harika eserler kazandırıyorlar.

Şuanki durumda İstanbul’un en iyi stadyumu hangisi? Hangisi kapasite olarak daha büyük biliyor musunuz?

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

istanbul basaksehir olimpiyat stadyumu
Fotoğraf: Başakşehir Belediyesi

İstanbul’un stadyumlarını kapasiteye göre oranladığımızda en büyük stadyum; 2002 yılında açılan Atatürk Olimpiyat Stadyumu oluyor. Yapılan son düzenlemeyle kapasitesi 76.761 kişiye düşürülen 130 Milyon TL maliyetli stadyum, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da 3. büyük stadyumu olma özelliğini taşıyor.

Galatasaray Türk Telekom Stadyumu

1920px Galatasaray Arena North West Corner
Fotoğraf: Wikipedia

Mecidiyeköy’deki mekanını terk ederek Seyrantepe’ye taşınan Galatasaray’ın 52.223 kişilik yeni stadyumu Türk Telekom Stadyumu, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan sonra Türkiye’nin en büyük kapasiteli 2. stadyumu olma özelliğini taşıyor. Teknik özellikleri nedeniyle Türkiye’nin en modern stadyumu olma özelliğini de taşıyan Türk Telekom Stadyumu, 2011 yılında açılmıştı.

Fenerbahçe Ülker Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

fenerbahce sukrusaracoglu
Fotoğraf: Kadıköy Belediyesi

Kadıköy’deki mabedinden yıllardır ayrılmayan Fenerbahçe, 2006 yılında yapılan son düzenlemelerle günümüzdeki modern halini alan Şükrü Saraçoğlu stadyumunda faaliyet gösteriyor. 47.834 kişi kapasiteli Türkiye’nin en büyük 4. stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu’nun yapılış tarihi 1933 yılına dayanıyor.

Beşiktaş Vodafone Park Stadyumu

besiktas vodafone park
Fotoğraf: Vodafone Park Resmi Web Sayfası

İstanbul’un tarihi anlamda önemli bir noktasında, İstanbul Boğazının da çok şanslı bir konumunda bulunan 41.188 kişilik Vodafone Park, ilk olarak İnönü Stadyumu adında 1947 yılında açıldı. İstanbul Boğazı’na yakınlığı nedeniyle İstanbul’un denize en yakın stadyumu da denilebilir. Fakat yıllar sonra yapılan diğer stadyumlara göre biraz daha eski ve bakımsız kalmasından dolayı harekete geçen Beşiktaş kulübü, stadı baştan aşağı yenileyerek oldukça modern bir tesis inşa etti.

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

istanbul basaksehir fatih terim stadyumu
Fotoğraf: Başakşehir Futbol Kulübü

160.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan 17.156 kişilik Başakşehir Stadyumu, 2014 yılında yapımı tamamlanarak Başakşehir Futbol Kulübü’ne tahsis edilmiştir. Yeni ve modern olması açısından İstanbul’un önde gelen stadyumlarından biri haline gelmiştir.

Zeytinburnu Stadyumu

zeytinburnu stadyumu

16.000 kişilik kapasitesiyle İstanbul’un en büyük stadyumları arasına giren Zeytinburnu Stadyumu‘na 1984 yılından beri Zeytinburnuspor ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar Süper Lig’de etkinlik gösteren Zeytinburnuspor, günümüzde ligde kalma mücadelesini kaybettiği için stadyum şuanda boş. Marmaray gibi büyük ulaşım projelerine yakınlığından dolayı konumu itibariyle şanslı durumda olan Zeytinburnu Stadı’nın tribün bulunmayan güney tarafında Marmara Denizi ve Kadıköy manzarası var. Günümüzde atıl bir şekilde bekletiliyor ve kullanılmıyor.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından duyurulan yeni stadyum projesi konusunda yıllardır herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu

kasimpasa recep tayyip erdogan stadyumu
Fotoğraf: Kasımpaşa Spor Kulübü

Kasımpaşa SK tarafından kullanılan 13.856 kişi kapasiteli Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu, Haliç çevresinde bulunan en büyük stadyum olma özelliğini taşıyor. Modern bir şekilde yapılan stadyumun tribün yapısı da bir hayli ilginç.

10.000 sınırının altındaki stadyumlar

İstanbul’un 10.000 kişilik kapasitenin üstündeki stadyumları bunlar. İlçelerde irili ufaklı bu kapasitenin altında birçok stadyum daha bulunuyor. İşte alfabetik sırayla onlardan bazıları: Alibeyköy Stadyumu, Bahçelievler Stadyumu, Bayrampaşa Çetin Emeç Stadyumu, Beylerbeyi 75. yıl Stadyumu, Beykoz Stadyumu, Büyükçekmece Şenol Güneş Stadyumu, Esenyurt Hakan Şükür Şehir Stadyumu, Eyüp Stadyumu, Güngören Mimar Yahya Baş Stadyumu, Fatih Vefa Stadyumu, İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu (İTÜ Stadyumu), Kartal Stadyumu, Küçükçekmece Metin Oktay Stadyumu, Maltepe Hasan Polat Stadyumu, Pendik Stadyumu, Sancaktepe Hakan Şükür Stadyumu, Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadyumu, Şenlikköy Stadyumu, Zeytinburnu Merkezefendi Stadyumu

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir