İstanbul’un en iyi alışveriş merkezi hangisi? 2023 güncel AVM listesi

Avrupa’nın en çok alışveriş merkezi bulunan şehri olan İstanbul’da, gün geçtikçe yeni bir avm’nin daha inşaatına başlanıyor. Büyük bir çılgınlıkla yükselen alışveriş merkezleri sayesinde, İstanbullular için birçok seçenek ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar daha çok oturduğu eve yakın olan avmleri ve toplu ulaşım güzergahlarına yakın olan popüler avmleri tercih etse de, bazı büyük alışveriş merkezleri uzakta olsalar dahi kalitelerinden dolayı çok fazla ilgi görüyor. Bu nedenle istanbulda en iyi avm nerede diye de merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımda İstanbul’daki alışveriş merkezlerini bir bir analiz ettim ve başka yerlerde bulamayacağınız özel bir arşiv oluşturdum, üstelik yeni bilgilerle sürekli de güncel tutuyorum.

İstanbul’daki alışveriş merkezlerinin içinde en iyisi hangisi? Hangi alışveriş merkezleri, hangi kitleye hitap ediyor? Gelin sizlerle birlikte İstanbul’un en büyük ve en çok ilgi gören alışveriş merkezlerine göz atalım.

Toplu taşıma kullanarak seyahat etmeyi sevenler için de altlarına ek olarak toplu ulaşım alternatiflerini de ekledim. Eğer bilgilerde bir yanlışlık ya da eksiklik olduğunu düşünüyorsanız yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Bu içeriğin son güncellenme tarihi Mart 2021’dir.

İsfanbul

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi - © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock
İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi – © Fotoğraf: saiko3p / Shutterstock

Temalı Park ve Alışveriş Merkezi konseptiyle, İstanbul’un en iyi cazibe merkezi haline gelen, yüzölçümü ve açıkhava alışveriş imkanıyla açıldığı günden beri milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Vialand, marka kimliğini yenileyerek İsfanbul adıyla tekrar ziyaretçisiyle buluştu. İstanbul Eyüp’teki İsfanbul, M7 Mahmutbey – Mecidiyeköy Metrosu‘na “Veysel Karani” istasyonu ile bağlansa da, istasyonla arasında ciddi bir yürüme mesafesi bulunuyor. Bunun dışında İstanbul’un merkezi noktalarından otobüs ve minibüslerle de ulaşılabilirsiniz.

İsfanbul‘un içinde Türkiye’nin en büyük tema parkı projesi İsfanbul Tema Park, açık hava avm konsepti İsfanbul Alışveriş Merkezi, etkinlik ve gösteri merkezi İsfanbul Show Center, kapalı hayvanat bahçesi Jungle İstanbul ve çok yakında hizmete açılacak olan Designer Outlet bulunuyor.

Artı Yönler: İstanbul’un en büyük eğlence parkını barındırıyor. Sinema salonları başarılı. Eğlence ve alışveriş alternatiflerini bir arada sunan şehirdeki en başarılı yer denebilir.

Eksi Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım tam entegre değil, açık hava olduğundan mevsim koşulları etkiliyor.

Forum İstanbul

Forum İstanbul Alışveriş Merkezi
Forum İstanbul Alışveriş Merkezi

Multi Development Türkiye tarafından Türkiye’ye kazandırılan en büyük alışveriş merkezi projelerinden biri olan Forum İstanbul, açıldığı günden beri gerek reklamlarıyla ve gerek etkinlikleriyle büyük ses getirdi. Kısa sürede İstanbul’da hatrı sayılır avmleri arasına giren Forum İstanbul‘a raylı sistem ile en rahat ulaşım M1A Yenikapı-Havalimanı Metrosu ve M1B Yenikapı-Kirazlı Metrosu‘nun Kocatepe İstasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Gaziosmanpaşa’dan gelen HT5 ve Batışehir’den gelen HT6 otobüslerini de kullanabilirsiniz.

IKEA, Koçtaş ve Decathlon gibi diğer büyük konseptli mağazaları da çevresinde barındıran Forum İstanbul; Büyük İstanbul Otogarı’nın yanıbaşında, Bayrampaşa ilçe sınırları içerisindedir.

Artı Yönler: Metro bağlantısı nedeniyle ulaşım çok kolay, mağaza çeşitliliği oldukça fazla, çevresinde IKEA ve Koçtaş gibi büyük mağazalar, LEGO Müzesi ve Sea Life Akvaryum bulunuyor.

Eksi Yönler: Bölgedeki en iyi alternatiflerden biri olduğu için aşırı kalabalık. Haftasonları içeri girerken bile sıra bekleyebiliyorsunuz. Sinema salonları başarılı değil.

Marmara Forum

Marmara Forum Alışveriş Merkezi
Marmara Forum Alışveriş Merkezi

Zeytinburnu, Güngören, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinin tam kesiştiği noktada, Bakırköy Osmaniye’de yer alan Marmara Forum, Multi Development Türkiye’nin Forum İstanbul‘dan sonraki İstanbul’daki ikinci büyük projesidir. Ortadan otoparkla birleşen iki ana binadan oluşan projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ek bina olarak devredilen ofis kısmında ise Media Markt, Bauhaus ve Decathlon gibi büyük konseptli mağazalar yer alıyor.

Her Forum projesinde olduğu gibi büyük bir arazi üzerine kurulan Marmara Forum‘a ulaşmak için T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı, M1A Atatürk Havalimanı – Yenikapı Metrosu ve Metrobüs hattının Zeytinburnu istasyonunda indikten sonra ufak bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Kazlıçeşme Marmaray istasyonundan kalkan MR10 Zeytinburnu-Kazlıçeşme otobüsünün; 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Fildamı Yolu” durağında inerek de ulaşabilirsiniz.

Artı Yönler: Kalabalık olsa bile fazla yoğun değil, ulaşımın ana arterlerinden birinde yer alıyor, otoparkı geniş. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Artan kiralar nedeniyle bazı ünlü markalar kapandı, Zeytinburnu Metro istasyonundan sıkıcı bir yürüme mesafesi var, haftasonları otopark sırası yüzünden bölge trafiğini sıkıştırıyor.

Akasya Acıbadem

Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi
Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakasının en değerli arazilerinden birinin üzerine kurulan Akasya Alışveriş Merkezi, yakanın en lüks yaşam merkezlerinden biri haline geldi. İçerisinde rezidans ve bir kültür sanat merkezi de barındıran bu cazibe merkezine ulaşım M4 Kadıköy-Tavşantepe Metrosu‘nun “Ünalan” istasyonu ve Metrobüs‘ün “Uzunçayır” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca E-5 üzerinden geçen bir çok otobüs hattıyla da ulaşmak mümkün.

Artı Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım kolay, oldukça ferah ve geniş, modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı. Kültür merkezi bulunuyor.

Eksi Yönler: Metro bağlantısı tünel ile sağlanmasına rağmen mesafesi çok uzun.

Mall of İstanbul

Mall of İstanbul Alışveriş Merkezi
Mall of İstanbul Alışveriş Merkezi

İstanbul’un merkezi bölgelerine uzak olmasına rağmen büyüklüğüyle İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi olma tahtına oturan Mall Of İstanbul, İkitelli bölgesinde yer alıyor. Yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapan avm, kültür-sanat faaliyetlerinin bölgeye taşınması konusunda da büyük görev üstlenmiş durumda. Kanal İstanbul projesiyle birlikte yakın gelecekte İstanbul nüfusunun o bölgelere kayacağı düşünülürse, Mall Of İstanbul yeni İstanbul’un kralı olabilir.

Alışveriş merkezine M3 Kirazlı-Olimpiyat Stadyumu-Başakşehir Metrokent Metrosu‘nun “İkitelli Sanayi” istasyonu üzerinden uzun bir yürüyüş gerçekleştirerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Yenikapı/Aksaray bölgesinden de buraya giden express otobüsler bulunuyor.

Artı Yönler: Oldukça büyük ve mağaza çeşitliliği fazla. Modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım zor. Metro var ama direkt bağlantısı yok, sanayinin içinden yürümeniz gerekiyor.

Emaar Square Mall

Emaar Square Istanbul Alışveriş Merkezi
Emaar Square Istanbul Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası’nın en büyük alışveriş merkezi projelerinden biri olan Emaar Square Mall, 2017 yılında hizmete açılan oldukça yeni bir alışveriş merkezi olarak Libadiye’de yer alıyor. Dubai merkezli Emaar grubunun Türkiye’deki ilk yatırımı olan projenin içerisinde bir de büyük bir akvaryum yer alıyor.

Alışveriş Merkezi’ne toplu taşımayla en kolay ulaşım, çoğunluğu E-5 üzerindeki Göztepe otobüs durağından da geçen 8E, 9K, 11E, 14B, 14DK, 14ES, 15BK, 15SK, 15YK, 15ÇK ve 129T otobüslerinin “Mobilyacılar Çarşısı” durağı olacaktır.

Artı Yönler: Dünyaca ünlü markaları da bulabilirsiniz. Akvaryum’u bulunuyor. Modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Raylı sistemler ile bağlantısı yok, ulaşım için karayolunu kullanmanız gerekiyor.

Vadi İstanbul

Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi
Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi

Avrupa Yakası’nın ilk Havaray hattına kavuşmasını sağlayan, Türk Telekom Ali Sami Yen Stadyumu’nun yanı başında, İstanbul’un en yoğun metro hattına aktarmayla entegreli olan Vadi İstanbul; alışveriş ve yaşam konseptiyle karşımıza çıkıyor.

İstanbul’un kuzey ormanlarının oksijeniyle çoğu ihtiyacınızı burada karşılayabilirsiniz. Raylı sistemle ulaşım için M2 Yenikapı – Hacıosman Metrosu‘nun “Sanayi Mahallesi” durağında indikten sonra sırasıyla “Seyrantepe“ye, ordan da Havaray‘a aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanacaklar içinse; Yenikapı’dan 41Y, Hacıosman’dan 47L ve 62H otobüsleri en uygun alternatifler olacaktır.

Artı Yönler: Geniş ve ferah, İstanbul’un merkezi noktalarına yakın, ormana komşu, modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: İstanbul’un en yoğun metro hattından ulaşmak için 2 farklı aktarma yapmanız gerekiyor. Havaray seferleri yavaş ve seyrek. Maç günleri aşırı yoğun. Otobüs hatları çok dolanarak gidiyor.

Cevahir

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi - © Fotoğraf: ColorMaker / Shutterstock
İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi – © Fotoğraf: ColorMaker / Shutterstock

İstanbul’un en eski gözdesi Cevahir Alışveriş Merkezi, ilk günki popülaritesini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Mecidiyeköy’de şehrin en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir her kesimden insana hitap ediyor.

M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs‘ün Mecidiyeköy istasyonunda inerek de ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un dört bir yanından kalkan Mecidiyeköy otobüsleri de Cevahir‘e ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif. Son yıllarda Arap turistler tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir.

Artı Yönler: İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde. Metro ve Metrobüs bağlantısı var. Devlet tiyatroları salonu bulunuyor.

Eski Yönler: Popüler ve merkezi olduğu için günün her saati aşırı yoğun, çok farklı kültürlerden aşırı turist akımı var. Yemek katı konforlu değil. Eski tip mimarisi var. Sinema salonları başarılı değil.

Hilltown

İstanbul Hilltown Alışveriş Merkezi
İstanbul Hilltown Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası modern tarzdaki alışveriş merkezleri projelerine daha yeni yeni kavuştu. Küçükyalı’da yükselen Hilltown projesi de deniz manzarası olan özel yarı açık hava alışveriş merkezlerinden biri. Sahipleri ise bu konuda uzmanlaşan Rönesans grubu. AVM’ye ulaşım M4 Kadıköy – Tavşantepe Metrosu‘nun Küçükyalı durağından sağlanıyor. Ayrıca E-5 karayolu üzerinden geçen 500T gibi önemli otobüs hatlarıyla da ulaşabilmek mümkün.

Artı Yönler: Modern mimarisi var. Açık hava restoran konseptleri oldukça şık. Sinema salonları başarılı.

Eski Yönler: Metroya yakın ama direkt bağlantısı yok; uzun ve sıkıcı bir yol yürümeniz gerekiyor.

Viaport Asia Outlet

İstanbul Viaport Asia Outlet Alışveriş Merkezi
İstanbul Viaport Asia Outlet Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası’nda açıkhava konseptli en iyi alışveriş merkezlerinden biri olan Viaport Asia, uzun yıllar yoğun ziyaretçi ağırladı ve ağırlamaya da devam ediyor. Açık alanında bir lunapark da bulunduran Kurtköy‘deki alışveriş merkezi, Sabiha Gökçen Havalimanı‘na yakın olmasından dolayı da fazlasıyla tercih ediliyor.

Viaport‘a en iyi ulaşım 130H, 132K, 133Ü, 134 ve KM25 otobüslerinin Dedepaşa Bulvarı durağı.

Artı Yönler: Yatay olarak çok geniş, havalimanına yakın, eğlence parkı bulunuyor.

Eski Yönler: Havalimanına giden çok fazla express ulaşım aracı çevresinden geçmesine rağmen durmuyorlar, bu nedenle toplu taşıma ile ulaşım zor. Açık hava konsepti olduğu için mevsimden etkileniyorsunuz.

İstinye Park

İstanbul İstinye Park Alışveriş Merkezi - © Fotoğraf: Burcu Ergin / Shutterstock
İstanbul İstinye Park Alışveriş Merkezi – © Fotoğraf: Burcu Ergin / Shutterstock

Raylı ulaşım alternatiflerine uzakta bulunan bir diğer yüksek zümreye hitap eden alışveriş merkezi ise İstinye Park. Magazin ünlülerinin uğrak noktası olan alışveriş merkezinde her gün mutlaka bir ünlü simaya denk gelmeniz mümkün. Alışveriş merkezine en kolay ulaşım özel arabalar ve taksiler olsa da çevresinde toplu ulaşım alternatifleri de yok değil.

Bölgeye yakın bir noktadan geçen M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun “İTÜ Ayazağa Kampüsü” istasyonunda indikten sonra uzun bir yürüyüş yaparak ya da bir vasıta daha kullanarak İstinye Park‘a ulaşabileceğiniz gibi, İstinye’den geçen birçok otobüs hattı ile de ulaşabilmeniz mümkün.

Artı Yönler: Dünyaca ünlü lüks markalar var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Eski tip bir mimarisi var. Direkt metro bağlantısı yok, uzun ve sıkıcı bir yol yürümek zorundasınız. Bazı zamanlar aşırı kalabalık oluyor.

Viaport Marina

Viaport Marina ve Korsan Adası Tema Parkı
Viaport Marina ve Korsan Adası Tema Parkı

İstanbul’un Anadolu yakası çıkışında bulunan Tuzla ilçesindeki marina yenilenerek, Viaport Marina projesine dönüştürüldü. Artık bölge şimdi hem marina, hem açıkhava alışveriş merkezi, hem de temalı park. Türkiye’nin en büyük ikinci temalı parkı olan ViaSea‘yı bünyesinde taşıyan Viaport Marina‘ya ulaşım özel arabanız yoksa bir hayli zor.

Uzun aralıklarla sefer yapan 130 Numaralı Kadıköy-Tuzla otobüslerinin “Marmados Sitesi” durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray‘ın Tuzla istasyonu da bir diğer alternatif.

Artı Yönler: Modern mimarisi var, marina ile denize kıyısı var, eğlence parkı bulunuyor.

Eski Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım zor, açık hava olduğundan mevsim şartlarından etkileniyorsunuz.

Marmara Park

İstanbul Marmara Park Alışveriş Merkezi
İstanbul Marmara Park Alışveriş Merkezi

İstanbul’un nüfusunun batıya doğru kaymasından istifade yepyeni bir yaşam alanına dönüşen Beylikdüzü, Tatilya arazisi üzerine kurulan yeni devasa alışveriş merkeziyle birlikte artık bütün bölgenin ihtiyaçlarını karşılıyor. E-5 karayolunun paralelinde uzanan Marmara Park Alışveriş Merkezi, sadece Beylikdüzü’nden değil, İstanbul’un çoğu bölgesinden de ziyaretçi ağırlıyor. Marmara Park‘a en iyi ulaşım alternatifi elbette Metrobüs.

Artı Yönler: Beylikdüzü bölgesinin en büyük alışveriş merkezi. Alternatifi yok. Metrobüs bağlantısı var.

Eksi Yönler: İstanbul’un merkezi bölgelerinden gitmek için bir sebep yok, sadece Beylikdüzü bölgesine hitap ediyor. Alternatifi olmadığından bazı zamanlar oldukça kalabalık.

Venezia Mega Outlet

İstanbul Venezia Mega Outlet Alışveriş Merkezi
İstanbul Venezia Mega Outlet Alışveriş Merkezi

Venezia Mega Outlet; Venedik’in sokaklarını, mimarisini, gondollarını ve kanallarını İstanbul’a taşıyor. İlk çıktığı zaman Viaport Venezia adıyla başlayan projenin adı, daha sonra Venezia Mega Outlet olarak değiştirildi. Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde bulunan alışveriş merkezine T4 Topkapı-Habibler Tramvayı‘nın “Metris” istasyonu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Karadeniz Mahallesi” istasyonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Artı Yönler: Venedik konseptli modern mimarisi var. Toplu taşıma ile ulaşım kolay.

Eksi Yönler: Tramvay hattı yavaş işliyor. Mecidiyeköy bağlantılı metrosu yapım aşamasında. Açık hava olduğundan mevsimsel şartlardan etkileniyorsunuz.

İstmarina

İstanbul İstmarina Alışveriş Merkezi
İstanbul İstmarina Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası’nın alışveriş merkezleri bakımından yoksun bölgesi olan Kartal’da sahile konuşlanan İstmarina, yarı açıkhava konseptiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Ulaşım Kartal sahilden geçen otobüsler üzerinden sağlanıyor. Ayrıca M4 Kadıköy-Tavşantepe Metrosu‘nun Kartal istasyonundan sahile giden minibüs ve otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Marmaray‘ın Yunus istasyonu da bir diğer alternatif.

Artı Yönler: Denize çok yakın, yemek katı başarılı. Modern mimarisi var.

Eksi Yönler: Çok mağaza çeşidi yok. Marmaray’a yakın olmasına rağmen entegrasyonu zayıf.

Özdilekpark İstanbul

Özdilekpark İstanbul Alışveriş Merkezi
Özdilekpark İstanbul Alışveriş Merkezi

İstanbul’un gökdelenler ve büyük iş merkezleri caddesi olan Büyükdere Caddesi üzerindeki geniş bir araziye kurulan Özdilekpark İstanbul, Levent bölgesindeki her kesimden insana hitap edecek alışveriş merkezi ihtiyacını bir nebze olsun karşılıyor. Dikey bir yapıya sahip olan alışveriş merkezi, açıldığı günden beri ciddi ziyaretçi rakamlarına ulaşmış durumda.

Alışveriş merkezine en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi Metrosu‘nun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Artı Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım aşırı kolay, İstanbul’un en yoğun metrosunun en yoğun istasyonlarından birine direkt bağlantısı var.

Eski Yönler: İş çıkış saatlerinde bölgedeki trafik ve insan yoğunluğu tam bir kaos. Yarı açık hava terasında sigara içilmesine müsade ediliyor. Sinema salonları başarılı değil. Otoparkı ücretsiz olduğundan her zaman kalabalık.

Kanyon

İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi
İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi

Göz doldurucu tasarımıyla uzun yıllardır ziyaretçi ağırlayan Kanyon, Levent bölgesindeki yüksek zümreye hitap eden en şık cazibe merkezi sayılabilir. Açıkhava konseptiyle karşımıza çıkan proje, adı üzerinde doğal yeryüzü şekillerinden olan kanyonu andırıyor. Projeye en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi Metrosu‘nun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Artı Yönler: Aşırı şık modern bir mimarisi var. Toplu taşıma ile ulaşım aşırı kolay, İstanbul’un en yoğun metrosunun en yoğun istasyonlarından birine direkt bağlantısı var. Yemek katı başarılı. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: İş çıkış saatlerinde bölgedeki trafik ve insan yoğunluğu tam bir kaos. Açık hava konseptinde sigara içilmesine müsade ediliyor ve mevsimden etkileniyorsunuz. Mağaza çeşidi az.

Zorlu Center

İstanbul Zorlu Center Alışveriş Merkezi
İstanbul Zorlu Center Alışveriş Merkezi

Yarı açıkhava konseptiyle oldukça lüks tüketimi seven bir kitleye hitap eden Zorlu Center, bulunduğu konum açısından İstanbul’un tam ortası sayılabilecek oldukça değerli bir arazi üzerinde bulunuyor. Proje bünyesinde bulunan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, açıldığı günden bu yana İstanbul’a dünyaca büyük üne sahip kültür-sanat etkinliklerini taşıyabildi ve taşımaya da devam ediyor.

Zorlu Center‘a en kolay ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun “Gayrettepe” istasyonu ve Metrobüs‘ün “Zincirlikuyu” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Yine bu bölgeden geçen çok sayıda otobüs hattını da kullanabilirsiniz.

Artı Yönler: Modern mimarisi var. İstanbul’un en merkezi noktasında ve toplu taşıma ile ulaşımı kolay. İstanbul’un en büyük kültür-sanat merkezini bünyesinde barındırıyor. Yemek katı aşırı başarılı. Dünyaca ünlü lüks markaları bulabilirsiniz. Sinema salonları oldukça başarılı.

Eski Yönler: Mimarisi modern ama oldukça boğucu ve karmaşık. Bazı zamanlar oldukça yoğun oluyor. Yemek yiyebilmek için isim yazdırıp sıra beklediğiniz bile oluyor. Metro bağlantısı var ama tünel çok uzun. Trafiğin tam kilit noktasında olduğundan günün çoğu saatinde karayolu ulaşımı zor.

Olivium Outlet Center

İstanbul Zeytinburnu Olivium Outlet Center
İstanbul Zeytinburnu Olivium Outlet Center

Türkiye’yi Outlet ile tanıştıran, Türkiye’nin ilk Outlet alışveriş merkezi olan Olivium; İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biri olmasına rağmen hala ciddi oranda ziyaretçi ağırlamaktadır. Son yıllarda Arap turistlerin de oldukça ilgisini çeken alışveriş merkezi, outlet ürün zinciriyle oldukça ilgi görüyor. İçerisinde Nike, Adidas, Hummel, Puma, Mango gibi dünyaca ünlü markaların outlet satış mağazaları da yer alıyor.

Alışveriş Merkezine Marmaray’ın Kazlıçeşme istasyonu üzerinden yürüyüşle ya da 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Olivium” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı‘nın “Seyitnizam – Akşemsettin” istasyonu da bir diğer önemli alternatifler arasında.

Artı Yönler: Outlet olduğundan ucuz ürünler bulunabiliyor. Dünyaca ünlü markaların outlet satış noktaları bulunuyor. İstanbul’un merkezi noktalarına yakın.

Eski Yönler: Ulaşım kolay ama direkt bağlantısı yok. Marmaray’dan uzun ve sıkıcı bir yol yürümeniz gerekiyor. Tur otobüsleri devamlı farklı kültürlerden turist taşıdığından bazı zamanlar aşırı yoğun. Eski tip mimarisi var. Sinema salonları başarılı değil.

Aqua Florya

İstanbul Aqua Florya Alışveriş Merkezi
İstanbul Aqua Florya Alışveriş Merkezi

Denize sıfır olmasından dolayı oldukça başarılı bir AVM olan Aqua Florya, bölgesinin en çok tercih edilen alışveriş merkezlerinden biri. Deniz manzaralı restoranları ve mağaza çeşitliliği ile ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. İstanbul’un en büyük Akvaryum konseptini de bünyesinde barındırıyor.

Raylı sistem ile en iyi ulaşım Marmaray hattının “Florya Akvaryum” istasyonudur. Ayrıca BN1 Halkalı – Eminönü otobüsü ve Bakırköy’den 73B ile Kuyumcukent’ten 73Y otobüsü de önünden geçiyor.

Artı Yönler: İstanbul’un deniz manzaralı en iyi restoranlarına sahip. Raylı sistem ile ulaşımı kolay. İstanbul’un en büyük akvaryumu yer alıyor. Sahil ile bağlantısı var.

Eksi Yönler: Otoparkı aşırı yoğun. Restoranlar da bazı saatlerde aşırı yoğun oluyor. Sinema salonu başarılı değil.

Trump

İstanbul Trump Tower Alışveriş Merkezi
İstanbul Trump Tower Alışveriş Merkezi

İstanbul’un en merkezi destinasyonlarından olan Mecidiyeköy’de, Cevahir’in yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin de favori uğrak noktası olan Trump, kendini sürekli diri tutan ve çeşitli projelere ev sahipliği yapan bir alışveriş merkezi olarak karşımıza çıkıyor.  M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs‘ün “Mecidiyeköy” istasyonunda inerek de direkt olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un 4 bir yanından kalkan Mecidiyeköy otobüsleri de Trump’a ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif.

Not olarak belirtmekte de fayda var, bu ikiz kulelerin tamamı ABD Başkanı Donald Trump‘ın yatırımıdır.

Artı Yönler: Açık hava yemek katı konsepti bulunuyor. Metrobüs’e direkt bağlantısı var. Kültür merkezi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Metro bağlantısı var ama biraz uzun. Çok mağaza çeşidi yok. Bölge trafiği her zaman yoğun.

Akbatı

İstanbul Akbatı Alışveriş Merkezi
İstanbul Akbatı Alışveriş Merkezi

İstanbul’un mevcut merkezi bölgelerine en uzak, fakat Kanal İstanbul projesiyle birlikte oluşacak olan yeni İstanbul bölgesine oldukça yakın olan yeni yaşam merkezi Bahçeşehir’de bulunan Akbatı Alışveriş Merkezi, büyüklüğüyle bölgede hatrı sayılır yerler arasına girmiş durumda. Fakat ulaşım sadece otobüslerle sağlanıyor.

Artı Yönler: Bulunduğu bölgenin en iyi alternatifi. Çevresinde tenis stadyumu (Garanti Koza Arena) bulunuyor.

Eksi Yönler: Raylı sistem ile ulaşım yok. Otobüsler ise oldukça fazla dolanarak buraya ulaşıyor. Bölge trafiği bazen yoğun olabiliyor. İstanbul’un merkezi noktalarına uzak.

Diğer büyük ölçekli alışveriş merkezleri

Bu listedeki alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Akmerkez (Etiler), Akyaka Park (Ümraniye), Anatolium (Kartal), Arenapark (Atakent), Avlu 34 (Arnavutköy), Axis İstanbul (Bayrampaşa), Buyaka (Ümraniye), Capacity (Bakırköy), Capitol (Altunizade), Maltepe Park (Maltepe), Metropol İstanbul (Ataşehir), Nişantaşı City’s (Nişantaşı), Optimum Premium Outlet Center (Yenisahra), Palladium (Ataşehir), Piazza (Maltepe), Starcity Outlet Center (Yenibosna), Tepe Nautilus (Kadıköy), Torium (Haramidere), Ümraniye Meydan (Ümraniye)

Yaşam merkezleri

Bu listedeki alışveriş merkezleri sadece yeme-içme, kültür ve eğlence ağırlıklı olan yerler baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Bulvar 216 (Ataşehir), Bomontiada (Şişli), Büyükyalı Fişekhane (Zeytinburnu), Narmanlı Han (Beyoğlu), Uniq İstanbul (Sarıyer), Watergarden (Ataşehir), Zorlu PSM (Beşiktaş)

Diğer alışveriş merkezleri

Bu listedeki alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

212 İstanbul Power Outlet (İkitelli), Airport Outlet (Yenibosna), Armonipark (Sefaköy), Arissa (Silivri), Autopia Otomobil (Esenyurt), Astoria (Gayrettepe), Asitane Historia (Fatih), Ataköy Marina Park (Bakırköy), Ataköy Plus (Ataköy), Atlaspark (Sultanbeyli), Atrium (Ataköy), Axis İstanbul (Kağıthane), Beylikdüzü Migros (Beylikdüzü), Biz Cevahir Outlet (Haliç), Brandium (Ataşehir), Canpark (Ümraniye), Carausel (Bakırköy), Carrefour (İçerenköy), Demirören İstiklal (Taksim), Esenyurt City Center (Esenyurt), FlyInn Yeşilköy (Bakırköy), Fox City Premium Outlet (Büyükçekmece), Galleria (Ataköy), Grand Pera AVM (Beyoğlu), Güngören Park (Güngören), Güneşli Park (Bağcılar), Hayat Park Outlet (Küçükçekmece), HOM Design Center – Skyland İstanbul (Seyrantepe), İdealistpark (Dudullu), Kale Outlet Center (Güngören), Kozzy (Kozyatağı), M1 Merkez (Kartal), Marintürk (Pendik), Maslak 42 (Sarıyer), Mayadrom Uptown (Etiler), Maxi Center (Silivri), Merkez Kayaşehir (Kayaşehir), Metrogarden (Dudullu), Metro City (Levent), Metroport (Bahçelievler), Nev Çarşı (Üsküdar), Novada (Ataşehir), Oasis Designer Outlet (Bağcılar), Olimpa (Başakşehir), Pendorya (Pendorya), Pelikan Mall (Avcılar), Plato (Sultanbeyli), Rings (Sancaktepe), Sapphire Çarşı (4.Levent), Zeruj Port (Zeytinburnu)

Yapımı devam edenler

Bu listedeki alışveriş merkezleri inşaat ya da proje halinde olmaları baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Galataport (Beyoğlu), Home City (Pendik), İsfanbul Designer Outlet (Eyüp), Koru Florya (Florya), Yedi Mavi (Zeytinburnu)

Küçük ölçekli alışveriş merkezleri

Bu listedeki alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Address İstanbul (Şişli), Ağaoğlu Andromeda (Ataşehir) Asya Park (Dudullu), Atirus (Büyükçekmece), Aymerkez (Büyükçekmece), Beyaz City (Beylikdüzü), Beylicium (Beylikdüzü), Colony Outlet (Florya), Deposite Outlet Center (İkitelli), Espri Outlet Center (Esenler), Fabulist (Sancaktepe), İstanbul Outlet Park (Büyükçekmece), Kadir Has (Bahçelievler), Kardiyum (Çekmeköy), KemerMall (Kemerburgaz), İş Kule Çarşı (Levent), MarkaCity (Beylikdüzü), Mesa Studio (Göktürk), Mozaik Çarşı (Ataşehir), Nar Point (Ataşehir), Neomarin (Pendik), Neva (Sultangazi), Ömür Plaza İncirli (Bakırköy), Paradise (Büyükçekmece), Pashador Cadde (Bayrampaşa), Pendik Park (Pendik), Perlavista (Beylikdüzü), Prestige Mall (Beylikdüzü), Profilo (Mecidiyeköy), Sancakpark (Sancaktepe), Star Arena (Güngören), Town Center (Bakırköy), Upcity (Kartal), Veneris (Beylikdüzü), Verdemolino (Başakşehir), Wedding World (Yenibosna-Kuyumcukent), White Hill (Eyüp), World Atlantis (Kurtköy)

Kapananlar (Alfabetik)

Akvaryum (Bayrampaşa), Green Park (Büyükçekmece), M1 Meydan Merter (Güngören), Platform Merter (Güngören), Sancak Park (Sancaktepe), Ora İstanbul (Bayrampaşa)

Türkiye’deki tüm alışveriş merkezlerini incelemek ve kendinize bir gezi planı oluşturmak istiyorsanız şehir rehberi Gezimingo‘yu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca alışverişlerinizde kullanabileceğiniz indirimlere ve alışveriş fırsatlarına göz atmak için kupon ve indirim platformu Kuponigo‘yu ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

48 Yorum

 1. mersinde ikamet ediyorum gümüş üzerine firmam var İstanbulu bilmiyorum. İstanbul’da yeni açılacak olan bir Avm ye Tobacco shop açmak istiyorum.yakın zamanda açılacak bu işin gideceğini düşündüğünüz bir Avm var mı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz?
  yeni açılacak olan Avm lerin bir listesine en doğru nereden ulaşabilirim? listeleri arama motorlarından döküyorum ama eksik yanlış bilgi çıkıyor genelde.

 2. Merhaba. Ben şu an Mersinde ikamet ediyorum gümüş üzerine firmam var İstanbulu bilmiyorum. İstanbul’da yeni açılacak olan bir Avm ye Tobacco shop açmak istiyorum.yakın zamanda açılacak bu işin gideceğini düşündüğünüz bir Avm var mı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz?
  yeni açılacak olan Avm lerin bir listesine en doğru nereden ulaşabilirim? listeleri arama motorlarından döküyorum ama eksik yanlış bilgi çıkıyor genelde.

 3. Fatih Bey, AVMlerle ilgili dolu dolu bir yazı hazırlamışsınız. Yılalrdır İstanbul’da yaşayan birisi olarak hepsine gittim diyebilirim. İlk açılan Galeria ve Akmerkez’in önemi benim için büyüktür, onlar ilklerdi. 🙂
  Yazınızdaki her bir AVM’nin kendine has özellikleri var. Viaport, Emaar, Akasya vb… hepsinin birbirinden güzel yönleri var, pandemi bitse de rahat rahat gitsek. Bu arada pandemi ile açılışı ertelenen Galataport İstanbul da yakında yazınızda yer bulur sanırım. Büyük turist gemileri gelecek misafirler, İstanbul’a döviz kazandıracak diye duydum.

 4. Vadi İstanbul’un kesinlikle ön plana çıkarmayı hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle yemek bölümünün orman manzarası çok güzel.
  Astoria iyice küçüldü. Küçük ölçekli olarak nitelemek daha doğru olur.
  Skyland dekorasyon üzerine olduğu için sadece ilgilenenlere hitap ediyor. Geçtiğimiz günlerde gittim. AVM’deki çalışanlar dışındaki 3-4 kişiden biriydim. Yemek yeri de yok.

 5. Bu yazımı sürekli güncel tutmaktayım. Burada görmüş olduğunuz yorumların çoğunun 7-8 yıl öncesine kadar dayanmış olabileceği ihtimalini unutmamanızı rica ederim. Eğer bilgilerde bir eksiklik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen burada yorum yazarak belirtiniz. Keyifli ziyaretler dilerim 🙂

 6. Yenibosnada kalicaz.Starcity zaten yaninda.amma ne kadar büyük ve mağazalarla bol.bilemem.Araştirdim ve Marmara forum,Atrium,Mall of İstanbul ,Emaar ve Zeytinburnu outlet aralarinda kaldim???Hangisini seçsem acaba?)))

 7. Merhaba, Zorlu Center merkezi olmasına karşın, küçük ve sıkıcı bir yer geliyor bana. Açıkhava ve outlet istiyorsanız Venezia Outlet, Viaport Tuzla Marina ya da Isfanbul olabilir. Biraz uzaklar tabi ama. Anadolu Yakasında Emaar ve Hilltown olabilir. Avrupa’da Marmara Forum ya da Forum İstanbul alternatifleri iyidir. Mall of Istanbul da çok büyük ama yol uzak. Yolun uzaklığı nerede kaldığına göre de değişir tabi. 2 tane istemişsin ama bayağı söyledim. Övünsek mi bilemedim ama alternatif çok 🙂

 8. Merhaba.Gördüyüme gore AVM gökde yildiz kadar))Peki benim 4 günüm var Istanbulda ve avmede gece-gündüz gezmek isteyim yok. En iyisi.guzel magazalarla dolu olan.istediyim har sheyi bula bilecegim ve pahali.luks olmayan 2 avm yaza bilirmisiniz?Guzel outletde ola bilir.Bana Starcity ve Zorlu centr tavsiye etdilar

 9. Listenin çoğunda Anadolu Yakası da yer alıyor aslında. Karmaşık halde; büyüklükleri, işlevleri, modernlik durumları, konumları ve ziyaretçi sayılarına göre değerlendirme yaptım. Palladium ise Ataşehir ilçesinde yer alıyor. Bölge olarak İçerenköy’e yakın. Eğer kafa karıştırıcıysa Ataşehir olarak değiştiriyor olacağım bir sonraki güncellemede.

 10. Hep Avrupa Yakasından olmuş yav 🙂 Hilltown eklenmesi iyi olmuş, Palladium içerenköye mi bağlıymış? Benim favorim pelican mall.

 11. Marmara park ulaşım açısından bana çok yakın her ihtiyacımı da rahatlıkla karşılayabiliyorum e5 üzerinde metrobüs kullanarak erişim sağlamanız mümkün.

 12. Ya, ben de doğma büyüme İstanbul’luyum. ÇOĞUNU duymamıştım ya 🙂 Ama tembel, üşengeç birinin tekiyim. Kolay kolay, bana uzak yerlere takılmıyorum uzundur 🙂

 13. Doğduğumdan beri İstanbul’da oturuyorum gitmediğimi bırakın duymadığım bile varmış. Venezia Mega Outlet’i nasıl bu zamana kadar duymam ona çok şaşırdım.

 14. İstanbul’da o kadar çok alışveriş merkezi var ki hangisine gideceğimi bilemiyorum. Genelde bana en yakın olana gitmeyi tercih ediyorum.

 15. Avm işindede bir rekabet var tabiki .İyi olanlar ayakta kalacak , yetersiz olanlar mecburen bu sektörden çekilecek zamanla

 16. detaylı ve bilgilendirici bir içerik olmuş. diğer arkadaşların yorumlarıyla da konu zenginleşmiş yani. teşekkürler herkese..

 17. Fatih Özdemir Bostancı İdo iskelesi dış hatlar kısmının önünden saat 11'den itibaren saat başı servisi var.35 -40 dk sonra Viaport

 18. 13.05.212 tarihi itibariyle gezdiğim İstanbul Avm sayısı 72 oldu..hala favorilerim İstinye Park ve Viaport.Haksızlık yapmayalım Marmara Forum,İstanbul Forum ve Ora Outlet burun farkı geçebilirler.

 19. Ümraniye'de IKEA yanında BUYAKA AVM açıldı, Avrupa yakasında yeni sayılabilecek çok yönlü bir alşveriş merkezi daha var Bayrampaşa otogar yakınlarında ORA OUTLET

 20. Anadolu yakasında Pendik Kurtköyde'ki VIAPORT'u da tavsiye ederim Bence ölmeden önce İstanbulda görülmesi gereken 10 AVM diye bir kitap yazılsa Avrupa yakasında İstinye Park Anadolu yakasında Viaport ilk sıralarda yerini alır.

 21. İstanbulda 65 adet avm'yi gezmiş biri olarak Tepe Nautilus, Neomarin ve Pendorya'yı gelişmemiş sınıfına sokmanızı kabul edemedim.

 22. ORA’nın tek eksik yanı ulaşımının zor olması. Fakat Forum’lar İstanbul’da ulaşımın iyi olduğu yerlere kuruluyor. Forum İstanbul’da sadece metro var. Ama Marmara Forum’da Metrobüs-Metro-Tramvay ve otobüs var… O biraz daha şanslı…

 23. Forum istanbul avrupa yakasındaki en iyi alışveriş merkezidir. Ben bütün avmleri dolaştım özellilke en son forum istanbulun karşısındaki ORA Avm’ye gittim ama gözlerime inanamadım 400 m euroluk yatırım ve kimsecikler yok ! Üstelik ulaşımı ise berbat kış şartlarında kimsenin tercih etmek istemeyeceği bir yer. 10 dk kalmadık hemen forum istanbula gittik , tıklım tıklım ulaşımı ise okadar kolayki metro ile indiğin yerde 2 dk içinde içeri giriyorsun aynı Bahcelievler metroport gibi. Araba ile gitmek isteyenler için ise belkide trafik rahatlığı açısından tek mükkemmel yer Forum istanbul . Saygılar.

 24. PALLADIUM VE İSTİNYE PARK benim favorilerim kaliteli markalar ve restoranları bünyesinde barındırıyor palladium’daki mıdpoınt ve cookshop’u tavsiye edebilirim ve tabi vee… istinye pazarıda kesinlikle dolaşılması gereken yerlerden biri. favorilerime yakında AKASYA AVM’de girecek mütiş bi yer olacak benden söylemesi

 25. sakin yere kurulmamalı çünkü ik gün sonra yanına bin tane yer inşa ediyorlar bölgenin özelliği gidiyor.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir