İstanbul’un en iyi botanik parkı Atatürk Arboretumu

Arboretum, yani Türkçe anlamıyla ağaç parkı/müzesi; siz botanik bahçe de diyebilirsiniz. Her ne derseniz deyin, İstanbul’daki bu muhteşem güzelliği keşfetmeden İstanbul’da yaşıyorum demeyin.

Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içine 256 hektarlık alana konuşlanan Atatürk Arboretumu; İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor.

Arboretumun asıl amacı, Orman ve Su Yönetimi Bakanlığının ilgili kurumları, orman mühendisleri, peyzaj mimarları, yerli ve yabancı bilim adamlarının araştırmalarının yanı sıra doğa severler de dahil olmak üzere İstanbul Üniversitesi Orman Bölümü öğretim üyelerine ve öğrencilere hizmet etmektir. 12 Temmuz 1982’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün (1881-1938) 100. doğum yıldönümünün onuruna açılmıştır.

Buradaki göller ve doğal güzelliklerle dolu gezi rotanız boyunca yaklaşık 2000 çeşit bitki çeşidini keşfetme imkanı tanıyorsunuz. Bu keşfiniz sırasında hayvan dostlarımız da sizleri yalnız bırakmıyor. Ördekler, kazlar, su kaplumbağaları, balıklar, kuşlar, kurbağalar, köpekler; hatta parkın en uzak noktasında bir yerde özgür ortamlarında yaşayan karacalar; arboretuma ayrı bir lezzet katıyor.

Gelenlerin çoğu bitkileri incelemek yerine doğanın tadını çıkarmayı ve gördükleri güzellikleri fotoğraflamayı tercih ediyor. Ayrıca gelin ve damatların düğün fotoğrafları için de vazgeçilmez bir tercih haline gelmiş.

Ulaşımın bir hayli kolay olduğu Atatürk Arboretumu’na ulaşmanız için size önerebileceğimiz en hızlı rota; metro ile Hacıosman durağına gelip, Bahçeköy otobüslerine binmeniz olacaktır. Ayrıca D2 numaralı Beşiktaş – Belgrad Ormanları otobüs hattının “Atatürk Parkı” durağında inerek de bu muhteşem doğaya ulaşabilirsiniz. Özel arabanız ile gelmek istiyorsanız da otoparkın mevcut olduğunu da belirtelim.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir