İstanbul’un saklı cenneti: Atatürk Arboretumu

İstanbul’un yanıbaşındaki bu muhteşem güzellikten bahsetmeden önce ilk olarak ‘Arboretum‘ kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayarak yazıma başlamak istiyorum.

Arboretum, Türkçe’mize Latince’den girmiş ve Ağaç Parkı anlamına geliyor. Yani Ağaç Müzesi de denilebilir.

İstanbul Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içine 256 hektarlık alana konuşlanan Atatürk Arboretumu; İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor. 1949 yılında kurulan arboretum, kurumsal anlamda T.C Orman Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor.

Türkiye’de sadece iki tane bulunan arboretumların bir diğeri ise Yalova‘daki Karaca Arboretumu‘dur. O da Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. Tabi İstanbul’dakine göre bayağı küçük.

Bahçeköy‘deki arboretum ilk bakışta bir açıkhava müzesini andırıyor. Çünkü içeride gördüğünüz bitkilerin türleri hemen önlerinde yazıyor. Böylelikle baktığınız ağacın türünü öğrenebiliyorsunuz.

Göller ve doğal güzelliklerle dolu gezi rotalarınız boyunca hayvan dostlarımız da sizleri yalnız bırakmıyor. Ördekler, kazlar, su kaplumbağaları, balıklar, kuşlar, kurbağalar, köpekler, hatta parkın en uzak noktasında bir yerde özgür ortamlarında yaşayan karacalar; arboretuma ayrı bir lezzet katıyor. Birçok hayvan ve bitki türünü burada doğal ortamlarında görme fırsatı elde ediyorsunuz.

Arboretumu, İstanbul’un saklı cenneti diye sıfatlandırmamın özel bir nedeni var. Çünkü burası İstanbullular tarafından pek bilinmiyor. Bu kadar güzel bir doğal mekanda az ziyaretçi görmemi ancak bununla açıklayabiliyorum. Açıkçası ben de burayı Foursquare üzerinde rastgele keşfettim. Yani bir hafta öncesine kadar burayı ben bile bilmiyordum.

Gelenlerin çoğu bitkileri incelemek yerine doğanın tadını çıkarmayı ve gördükleri güzellikleri fotoğraflamayı tercih ediyor. Ayrıca gelin ve damatların düğün fotoğrafları için vazgeçilmez bir tercih olduğu da görülüyor. Çünkü gittiğim gün 3 tane çift, düğün fotoğrafları çektirmek için arboretuma gelmişti. Özel çekimler için ekstra ücret istediklerini de hatırlatmak isterim.

Atatürk Arboretumu hakkında daha fazla bilgi almak için Gezimingo’daki Atatürk Arboretumu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir