İtalya Venedik’teki “ölüm adası” Poveglia

Veba hastalığının 16. yüzyılda İtalya’da yayılması ve bu hastalığın tedavisi mümkün olmayan ölümcül bir hastalık olması sebebiyle birçok ölüm vakası görülmüştür. Bu hastalık daha çok yayıldıktan sonra önlem amacıyla, ölüme terk edilen insanlar, İtalya’nın Venedik şehrindeki minik Poveglia Adası’na getirilmiş ve ada bir karantina bölgesine dönüştürülmüş.

Salgından dolayı ölen insanların cesetlerinin bir kısmı yakıldı, bir kısmı da toprağa gömüldü. 1960’lı yılların sonuna gelindiğinde, adadaki akıl hastanesi devamlılığını sürdürdü; ancak bu süreçte hastane doktorlarından biri hastalarını kobay olarak kullanıp, onların mental sorunlarını çözmek için açık beyin ameliyatları yapmaya başladı.

Bu sebeple adadaki hastalarına, çan kulesinde çeşitli işkenceler yaptığı söyleniyor. Sonunda ise doktor kendi akıl sağlığını yitirmiş. Anlatılan “hikayelere” göre doktor, ölen kişilerin hayaletlerini görür ve onlar tarafından çan kulesinden atılır.

160.000 kişinin ölümüne ev sahipliği yapan bu adaya, anlatılan hikayelerden dolayı balıkçılar dahi gitmek istemiyor. Adada son kalan kişiler, “gidin ve asla geri dönmeyin” diyen sesler duyduklarını ifade ediyorlar; ayrıca yine rivayetlere göre, yüzyıllar geçmesine rağmen, adanın yakınında çığlık sesleri ve adada kimse yaşamadığı halde çan sesleri duyulmakta. 2014 yılında ise adanın turizme açılması konusu uzun uzun tartışılmıştı.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir