Kiev Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Kiev; dini mimarisi, anıtları ve tarih müzeleri ile bilinen, Dinyeper Nehri tarafından iki yakaya ayrılmış bir şehirdir. Aynı zamanda Ukrayna’nın da başkenti olan şehrin literatürde Kiev ve Kyiv adında iki adı bulunuyor. Onlar “Kiev” Rusça bir kelime olduğundan “Kyiv” kelimesini kullanmayı tercih ediyorlar. Türkçe’de Kiev kullanımı daha yaygındır.

Türk vatandaşlarının kimlik kartları ile rahatça giriş çıkış yapabildikleri bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Kiev gezi rehberi hazırladık. İşte Kiev’e gittiğinizde görülecek en iyi 25 yer:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) - © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com
Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) – © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com

Kiev-Pechersk Lavra olarak bilinen Kiev Mağaralar Manastırı, Ukrayna topraklarındaki ilk ve en eski manastırdır. Lavra statüsüne sahip olan 3 yapıdan biri olan manastır, 11. yüzyılın saygınları Anthony ve Theodosius tarafından kurulmuştur.

Manastırın Aşağı Mağara (Down Caves) ve Uzak Mağara (Far Caves) adı verilen yer altındaki mistik mağaralarda, 120’den fazla azizin bozulmamış kalıntıları yattığından dolayı oldukça kutsal sayılmaktadır ve UNESCO’nun dünya mirasları listesindedir. Dar geçitlerden oluşan mağaralar ziyarete açıktır ve ziyaretçilerini oldukça farklı bir ambiyansa davet etmektedir. Mağaralar aynı zamanda ibadete de açıktır.

Lavra (Laura); Ortodoks ve diğer Doğu Hıristiyan toplulukları tarafından içerisinde yemekhane, hücre ya da mağara bulunan kiliselere verilen addır.

Büyük Ayasofya Katedrali

Kiev Büyük Ayasofya Katedrali - © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com
Kiev Büyük Ayasofya Katedrali – © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

Yapımına 1037 yılında başlanan ve 3 yıl süren UNESCO kültür mirası listesindeki Büyük Ayasofya Katedrali, Kiev’in tarihi merkezinin tam kalbinde yer alan şehrin en ünlü simgesel yapılarından biridir. Doğu Slav bölgesinde orijinalliği tamamen korunmuş en eski Hıristiyan kilisesi olan bu yer; 11. yüzyılın orijinal mozaik ve fresklerinden oluşan dünyadaki en eksiksiz topluluğu ve muhteşem mimariyi bir arada sunuyor.

Andriyivskyy Yokuşu

Kiev Andriyivskyy Yokuşu - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Andriyivskyy Yokuşu – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Andriyivskyy Descent (Yokuşu), Kiev’in Yukarı Şehir (Upper Town) mahallesini ve tarihi Podil mahallesini birbirine bağlayan tarihi bir yokuştur. Genellikle tur rehberleri ve operatörleri tarafından “Montmartre of Kiev” olarak ilan edilen cadde, kentin en önemli turistik noktalarından biridir.

Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi

Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Stalinist binalar ve ünlü mağaza zincirleriyle dolu 1.2km uzunluğundaki Khreshchatyk Caddesi, II.Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen tahrip edilmiş ve Sovyet tarzı mimariyle yeniden inşa edilmiş. Günümüzde ise şehrin önemli meydanlarını birbirine bağlayan işlek bir cadde görevi üstleniyor.

Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti)

Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) - © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash
Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) – © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash

Kiev’in ana meydanı ve toplanma yeri olan Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti), Ukrayna’nın yakın tarihi boyunca birçok etkili protesto hareketine ev sahipliği yapmış ve miting alanı olarak kullanılmıştır. II.Dünya Savaşı sırasındaki yaşanan tahribat nedeniyle, Stalinist tarzda yeniden inşa edilen meydan; üzerindeki zafer heykelleri ve ucunda melek bulunan dev sütun ile dikkat çekiyor.

Anavatan Anıtı (Motherland)

Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) - © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com
Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) – © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com

Havada zaferle yükselen kılıç ve kalkanı simgeleyen 102 metre yüksekliğindeki ve 560 ton ağırlığındaki dev Anavatan Anıtı (Rodina Mat – Motherland), Kiev denilince akla gelen ilk simgelerden biridir. Sovyetler Birliği’nin II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının işgaline karşı vatan savunmasını anan ve heykeltıraş Yevgeniy Vuçetiç ile teknik ressam Vasyl Borodai tarafından paslanmaz çelikten yapılmış bu devasa kadın heykeli; içerisinde Kiev’in panoramik manzarasını sunan balkonlar ile donatılmıştır. “İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi”nin bir parçası olan bu anıtı ziyaret ederken, Ukrayna’nın tarihine de tanıklık edeceksiniz.

Volodymyrska Tepesi

Kiev Volodymyrska Tepesi - © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com
Kiev Volodymyrska Tepesi – © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com

Volodymyrska Tepesi veya Aziz Volodymyr Tepesi olarak bilinen, Dnipro Nehri’nin sağ kıyısındaki dik yamaçta yer alan 10.6 hektarlık parktır, Kiev’in en iyi günbatımı manzarası seyretme noktalarından biri olarak biriniyor. Parktaki bir diğer ünlü ve öne çıkan simge yapı ise St. Volodymyr anıtıdır.

Hydropark

Kiev Hydropark - © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock.com
Kiev Hydropark – © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock.com

Kiev’deki Dinyeper ve Rusanovsky Boğazı arasında Venedik ve Dolobetsky adalarında bulunan 365 hektarlık Hydropark ; bünyesinde birçok plaj (hatta çıplaklar plajı), su atraksiyonu, spor tesisi, kumarhane, eğlence mekanı, disko, bar ve minyatür müzesi barındırıyor. Hem dinlenme hem de eğlence fırsatını bir arada sunmasından dolayı şehrin bir numaralı odak noktası haline gelmiş durumda. Ayrıca 1966’da inşa edilen ve adaları birbirlerine bağlayan 144 m uzunluğunda Venedik Köprüsü’nü de mutlaka görmelisiniz.

Aziz Andrew Kilisesi

Kiev Aziz Andrew Kilisesi - © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Aziz Andrew Kilisesi – © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com

1744 yılında Kiev’i ziyarete gelen Rusya imparatoriçesi Yelizaveta’nın emri ile mimar İtalyan asıllı Francesco Bartolomeo Rastrelli tarafından 1749-1754 yılları arasında inşa edilen Aziz Andrew Kilisesi, adını Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’tan alıyor. Barok ve modern mimarinin harmanlanmış halini sunan kilisenin içinde azizlerin resimlerinin olduğu seramik koleksiyonlar da yer alıyor. Tarihi Andriyivskyy Yokuşu’nun tam tepesinde konuşlanan bu Ortodoks kilisesi, konumu ile de dikkatleri üstüne çekiyor.

Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı

Kiev Aziz Michael'in Altın Kubbeli Manastırı - © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com
Kiev Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı – © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com

Bir zamanlar Kiev’de altın banyosu olan tek kilise olan ve bu nedenle Zolotoverkha olarak da anılan ahşap kilise; 1093’te tahta oturan Sviatopolk II Izyaslavych tarafından taşlarla yeniden inşa edilmiş ve şık mermer mozaiklerle süslenmiş. Yüzyıllar boyunca arazideki bina kompleksi yeni eklemelerle genişlemiş ve günümüzdeki St. Michael Manastırı’nı oluşturmuş. Manastırın içinde yer alan ve 1998 yılında kurulan St. Michael Altın Kubbeli Manastırı Tarih Müzesi ise geçmiş çağların yaşam tarzına ışık tutuyor. Bu özelliklerinden dolayı Ukrayna’daki en önemli Ortodoks katedrallerinden biridir.

Aziz Volodymyr Katedrali

Kiev Aziz Volodymyr Katedrali - © Fotoğraf: rbrechko / Shutterstock.com
Kiev Aziz Volodymyr Katedrali – © Fotoğraf: rbrechko / Shutterstock.com

Ukrayna Kiev Patrikliği Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Kiev’deki Aziz Volodymyr Katedrali, 19. yüzyılda inşa edilen dünyanın en büyük kiliselerinden biridir. Sarı mimarisiyle bilinen katedral, Kiev’in tarihi bölgesindeki en çok ziyaret edilen yapılardan biridir.

Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi

Kiev Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi - © Fotoğraf: Dmitriy Sidanchenko / Shutterstock.com
Kiev Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi – © Fotoğraf: Dmitriy Sidanchenko / Shutterstock.com

Ukrayna’nın antik çağlardan günümüze kadar olan tarihini gösteren Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi (National Historical Museum of Ukraine), önceleri şehirde birkaç binada hizmet vermiş ve günümüzde Mimar Joseph Karakis tarafından tasarlanan ikonik bir binaya taşınmıştır. Etnografik malzemeler, İskit sanatının önemli bir koleksiyonunu içeren arkeolojik öğeler, tarihi tablolar, heykeller, nümizmatik koleksiyonlar ve basılmış kitaplardan oluşan 800.000’den fazla koleksiyonla ülkenin tarihini araştırabilirsiniz.

Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch)

Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) - © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com
Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) – © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com

Kiev’in oldukça stratejik bir noktasında 1982 yılında heykeltraş A. Skoblikov ve mimar I. Ivanov tarafından yapılan Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch); üç katmanlı bir kemer tasarımıyla şehrin çoğu yerinden görünmektedir. Yanında iki heykel de bulunan ve metal renkte olan kemer; 2017 yılında Eurovision Şarkı Yarışması düzenlendiği sırada gökkuşağı renklerine boyanmış, fakat yarışma bittiğinde halktan gelen homofobik tepkiler nedeniyle tekrar eski gri rengine çevrilmiştir.

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı - © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı – © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı; Kiev Volodymyrska Tepesi’ni deniz seviyesindeki Podil bölgesine bağlayan nostaljik bir toplu taşıma aracıdır. Kiev’in nefes kesici güzel manzarasını keşfetme ve Dinyeper Nehri’ni geniş açıyla görme fırsatı sunan tarihi füniküler hattı, mühendis Arthur Abrahamson’un projesi olarak 1902-1905 yılları arasında inşa edilmiş. İki istasyondan oluşan hattın toplam uzunluğu 238 metre ve yolculuk süresi 3 dakikadır. Günde yaklaşık 10.000 ila 15.000 yolcuya ve yılda yaklaşık 2,8 milyon yolcuya hizmet veriyor.

Aziz Michael’in Vydubytsky Erkekler Manastırı

Kiev Vydubytsky Manastırı - © Fotoğraf: Yurii Romanchuk / Shutterstock.com
Kiev Vydubytsky Manastırı – © Fotoğraf: Yurii Romanchuk / Shutterstock.com

Kiev’in büyük prensi Bilge Yaroslav’nın oğlu tarafından 1070 ile 1077 yılları arasında inşa edilen tarihi Vydubytsky Manastırı; manastırı yaptıran ailenin soyundan gelenlere hizmet verme amacı güden ilkel bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise barok mimarisiyle Kiev’in en dikkat çeken yapılarından biri olmuştur.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi - © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com
Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi – © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com

Ahşap yel değirmenleriyle ünlü Kiev’in güneyindeki Pyrohiv köyünde yer alan Pirogovo Açık Hava Müzesi (Ukrayna Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi – National Museum of Folk Architecture and Life); Ukrayna’nın kültürünü yakından keşfederken, geleneksel Ukrayna köy yaşamının ekonomik ve sosyal yönlerini temsil eden ahşap evleri, dükkanları, değirmenleri ve daha fazlasını görebilirsiniz. Köyü ziyaret ettiğinizde geleneksel ulusal kıyafetler giymiş bazı oyuncular da sizi oyunculuklarıyla karşılıyor olacak.

Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi)

Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi) - © Fotoğraf: Sarycheva Olesia / Shutterstock.com
Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi) – © Fotoğraf: Sarycheva Olesia / Shutterstock.com

Kiev’in en büyük aktivite parkı olan Hydropark’ın içinde sizlere küçük bir Ukrayna deneyimi sunan Kyiv in Miniature’de (Kiev Minyatür Müzesi); ülkedeki önemli yerlerin küçültülmüş birebir kopyalarını keşfedebilirsiniz. 18 hektarlık bir alanda sergilenen 48 minyatürün yapımı tam olarak 4 yıl sürmüş.

İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi - © Fotoğraf- Bezbod : Shutterstock.com
Kiev İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi – © Fotoğraf- Bezbod : Shutterstock.com

Ukrayna’nın en kapsamlı sergilerinden biri olan İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi Kompleksi, Sovyetler Birliği’nin II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na karşı savaşını anıyor ve bir dizi askeri eseri sergiliyor. Mağaralardan oluşan salonlarda sergilenen 300.000’den fazla koleksiyonda; II.Dünya Savaşı’ndan kalma silahlar, belgeler ve kişisel eşyalar başta olmak üzere çok sayıda eşya bulunuyor. Müzenin ayrıca zırhlı araçlar ve tanklardan dan oluşan bir açık hava koleksiyonu da bulunuyor. Müzeye bağlı olan hemen yanıbaşındaki dev Anavatan (Motherland) heykeli ise şehrin en önemli simgesidir.

Altın Kapı (Golden Gate)

Kiev Altın Kapı (Golden Gate) - © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com
Kiev Altın Kapı (Golden Gate) – © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

1017-1024’te inşa edilmiş ve bir zamanlar Kiev’in ana giriş kapısı olarak kullanılmış olan Altın Kapı (Golden Gate), günümüze kadar ayakta kalabilen eşsiz bir sur mimarisi anıtıdır. İsminin, Bizans İmparatorluğu’nun zamanın Konstantinopolis’ine (İstanbul’a) inşa ettirdiği Altın Kapı ile aynı ismi taşıyor olmasının altında Kiev prensi Yaroslav Mudry’in ülkesinin Bizans İmparatorluğu kadar güçlü olduğunu göstermek istemesi yatıyor.

M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi

Kiev M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi - © Fotoğraf: Uhryn Larysa / Shutterstock.com
Kiev M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Uhryn Larysa / Shutterstock.com

Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi, canlı bitki koleksiyonlarının çeşitliliği, bölgenin ölçeği ve bilimsel araştırma düzeyi açısından Avrupa’nın en büyük botanik bahçeleri arasında önde gelen yerlerden biridir. 220 farklı aileye ve 1347 cinse ait yaklaşık 11.180 bitki bulunuyor.

Mezhyhirya Rezidans Müzesi

Mezhyhirya Rezidans Müzesi
Mezhyhirya Rezidans Müzesi

Ukrayna’da bir dönem başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış olan ve yolsuzlukları nedeniyle 2014 yılında çıkan olaylar sırasında ülkeden kaçan Viktor Yanukoviç’in 2002-2014 yılları arasında yaşadığı bu devasa konak, onun gereğinden fazla olan lüks yaşam tarzını halka karşı sergileyen bir utanç müzesine çevrilmiş. Kiev şehir merkezine 20 km uzaklıktaki bir peri masalına yolculuk etme hissine kapılacağınız Mezhyhirya Rezidansı’nda siz de bu lüksü yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi

Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Kiev’deki Ukrayna Ulusal Chornobyl Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum), 1986 Çernobil felaketine ve sonuçlarına adanmış bir tarih müzesidir. Yaşanan üzücü afeti tüm yönleriyle açıklayarak halkı eğitmeyi amaçlayan müzede; tasarlanmış görsel medya, eserler, ölçekli modeller ve diğer temsili öğelerden oluşan geniş bir koleksiyon bulunuyor.

Landscape Alley Parkı

Kiev Landscape Alley Parkı - © Fotoğraf: Kristi Blokhin / Shutterstock.com
Kiev Landscape Alley Parkı – © Fotoğraf: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Soyut heykeller ve mozaikler dahil sıra dışı heykelleriyle ünlü Kiev’deki Landscape Alley Parkı, sizlere renkli malzemelerden yapılmış çok özel bir dünya sunuyor. Bu çok özel peyzaja sahip olan park zamanla yerel halkın da toplandığı bir yer haline gelmiş.

Mariyinsky Sarayı

Kiev Mariyinsky Sarayı - © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com
Kiev Mariyinsky Sarayı – © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com

Eskiden Tsarskoe olarak bilinen bu saray, Verkhovna Rada Parlamento binasının yanında bulunuyor ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın tören konutu olarak görev yapıyor. Mariyinsky Sarayı, 1744 yılında İtalyan Barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından yaptırılmıştır. Bugün, resepsiyonlar, zirveler ve ödüllerin yanı sıra dünyanın her yerinden resmi delegelerin toplantıları gibi ulusal öneme sahip çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ebedi Zafer Parkı

Kiev Ebedi Zafer Parkı - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Kiev Ebedi Zafer Parkı – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Ebedi Zafer Parkı (The Park of Eternal Glory), Lavrska Caddesi ile Dinyeper Nehri arasında kalan bir parktır. Parkta Ukrayna tarihindeki zaferleri ve acıları simgeleyen Holodomor Soykırımı Anıtı ve Ebedi Zafer Anıtı gibi birkaç simgesel anıt bulunuyor.

Holodomor Soykırımı Müzesi

Kiev Holodomor Soykırımı Müzesi - © Fotoğraf: Iryna Imago / Shutterstock.com
Kiev Holodomor Soykırımı Müzesi – © Fotoğraf: Iryna Imago / Shutterstock.com

Holodomor Soykırımı Müzesi; Sovyetler Birliği zamanında 1932-1933 tarihleri arasında, günümüzde Ukrayna ve Rusya topraklarındaki Kuban bölgesinde tahmini 8 milyon insanın yaşamını yitirmesine sebep olan Holodomor Soykırımı‘nı hakkında bilgi biriktirerek ve bu bilgileri yayarak toplumu tekrardan soykırım suçununu işlememesi konusunda uyarma görevi üstleniyor. Ukrayna nüfusunun dörtte birinin yaşamını yitirdiği tahmin edilen bu olay hakkında bilgi almak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Oleg Antonov Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi

Oleg Antonov Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi
Oleg Antonov Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi

2003 yılında açılan ve ülkenin en büyük havacılık teknolojisi olan Kiev Zhuliany Havalimanı‘nın yanıbaşındaki Oleg Antonov Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi; uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçları dahil olmak üzere, Sovyetlerden kalma havacılık teknolojilere ait çok sayıda koleksiyon içeriyor. Yakından keşfedebileceğiniz 80 aracın 2 tanesi (IL-62 uçağı ve Mi-8 helikopteri) kokpitlerine kadar ziyaret edilebilir durumdadır.

Al-Rahma Camii

Kiev Al-Rahma Camii - © Fotoğraf: Dmitry Serebryakov / Shutterstock.com
Kiev Al-Rahma Camii – © Fotoğraf: Dmitry Serebryakov / Shutterstock.com

Ukrayna‘nın başkenti Kiev‘de inşa edilen ilk cami olma özelliği taşıyan Al-Rahma Camii, 3200 metrekarelik alanda 3000 kişinin ibadet edebilmesini sağlayacak şekilde 1996-2000 yılları arasında inşa edilmiştir. İsmi Arapça “Merhamet” anlamına gelen caminin, 27 metre uzunluğunda bir minaresi bulunuyor.

Horodecki Evi

Kiev Horodecki Evi - © Fotoğraf: Leonid Andronov / Shutterstock.com
Kiev Horodecki Evi – © Fotoğraf: Leonid Andronov / Shutterstock.com

2005 yılından bu yana Ukrayna‘daki resmi ve diplomatik törenler için cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullanılan Horodecki Evi (Gorodetsky House), Art Nouveau tarzında 1901–1902 yılları arasında tasarımıyla dikkat çeken bir evdir. Çatısındaki hayal ürünü korkunç bir yaratık olan Chimaeras desenlerinden dolayı Chimaeraslı Ev (House of Chimeras) olarak da anılıyor. Güvenlik nedeniyle önündeki cadde trafiğe kapalı olsa da yaya olarak dışından ziyaret edebilirsiniz.

1943 Kiev Savaşı Ulusal Müzesi

Kiev‘in kurtuluşunun tarihi, bu tarihi yaratan insanlar ve Doğu Ukrayna’daki modern olaylar hakkında bilgi edinebileceğiniz 1943 Kiev Savaşı Ulusal Müzesi; 2. Dünya Savaşı döneminden kalma yeni sergilerle, ATO bölgesindeki modern eylemleri yansıtan koleksiyonları barındırıyor.

Tuvalet Tarihi Müzesi

Tuvalet Tarihi Müzesi
Tuvalet Tarihi Müzesi

Adından da anlaşılacağı üzere sadece Kiev’in değil, dünyanın da en ilginç müzelerinden biri olan Tuvalet Tarihi Müzesi (Museum of the Toilet History); medeniyetlerin tuvalet kullanımlarını somut örneklerle belgelerken, tuvaletin gelişiminin tarihine de ışık tutuyor. 2007 yılında açılan müze o günden beri tuvaletin geçmişten günümüze olan yolculuğunu çeşitli nesneler, kopyalar, modeller, resimler, sanatsal çalışmalar ve bilgilendirici materyallerle size sunuyor.

Bir Sokak Müzesi (One Street Museum)

Bir Sokak Müzesi (One Street Museum)
Bir Sokak Müzesi (One Street Museum)

Bir Sokak Müzesi (One Street Museum), Kiev‘in meşhur Andriyivskyy Yokuşu‘nda yer alan Aziz Andrew Kilisesi ve Richard Lionheart Kalesi başta olmak üzere sokaktaki binalardan toplanan; tarihi belgeler, el yazmaları, imzalar, antika kartpostallar, fotoğraflar ve antika eşyalardan oluşan 7000’den fazla koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Khanenko Müzesi

Khanenko Müzesi
Khanenko Müzesi

Khanenko Müzesi (resmi adı: Bohdan ve Varvara Khanenko Ulusal Sanat Müzesi); sanatsever Bohdan Khanenko ve eşi Varvara Khanenko‘nun Batı Avrupa ve Asya’daki antik sanata ait en önemli koleksiyonlarını içeren Ukrayna‘daki en önemli sanat müzelerinden biridir. İki ana binadan oluşan müzenin birinci binası Khanenko ailesinin konağı, diğeri ise yakınlarda bulunan Volodymyr ve Efrosynia Sakhnovskis ailesine ait başka bir binadır.

Kiev Yazılım ve Bilgisayar Müzesi

Kiev Yazılım ve Bilgisayar Müzesi
Kiev Yazılım ve Bilgisayar Müzesi

Dünyanın en eski yazılım ve bilgisayar sistemlerinden, günümüze kadar gelen süreçte hızlıca gelişen bu dünyanın hikayesine ışık tutan Kiev Yazılım ve Bilgisayar Müzesi (Software and Computer Museum), kafadar bilgisayar mühendislerinin zevkleri ve bilgileri doğrultusunda gelişen modern bir müzeye dönüşmüş. Serginin sonunda her gün kullandığımız teknolojik aletlerine bakış açınız değişecek.

Victoria Müzesi

Londra V&A Müzesi (Victoria and Albert Museum) - © Fotoğraf: Martin Hesko / Shutterstock
Londra V&A Müzesi (Victoria and Albert Museum) – © Fotoğraf: Martin Hesko / Shutterstock

Özel bir moda koleksiyoncusu olan Victoria Lysenko tarafından 2017 yılında Kiev‘de 19. yüzyıldan kalma bir binada kurulan Victoria Müzesi; 1830-1920 yılları arasındaki şehir modasına adanmış, modern Avrupa standartlarına göre oluşturulan Ukrayna‘daki ilk kostüm ve stil müzesidir.

PinchukArtCentre

PinchukArtCentre
PinchukArtCentre

2006 yılında hayırsever işadamı Victor Pinchuk tarafından kurulan PinchukArtCentre; 3 milyondan fazla ziyaretçisiyle Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ve en dinamik özel çağdaş sanat merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Kiev’in Besarabka bölgesinde Fransız mimar Philippe Chiambaretta tarafından tasarlanan ve restore edilen tarihi bir binada yer alan müze 3000 metrekareden fazla bir alanı kapsayan 6 katında sergi alanları, kütüphane, eğitim odası, kütüphane, video salonu ve kafe barındırıyor.

Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi

Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi
Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi

Mytetskyi Arsenal olarak bilinen bu sanat kompleksi Kiev’in tam kalbinde bulunuyor ve Ukrayna’nın en önemli kamusal kültür kurumu olarak biliniyor. Bu sanat kompleksinde her mevsim Ukrayna’nın kültürünü tanıtan sergiler, festivaller ve pazarlar düzenleniyor. Ayrıca Ukrayna moda haftası, yıllık kitap fuarı ve çağdaş sanat kutlamaları da Mystetskyi Arsenal’de gerçekleştiriliyor.

Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi

Kiev Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi - © Fotoğraf: VITALII BORKOVSKYI / Shutterstock.com
Kiev Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi – © Fotoğraf: VITALII BORKOVSKYI / Shutterstock.com

Kiev’de doğan ünlü yazar Mikhail Bulgakov’a adanan Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi, 1906’dan 1919’a kadar yazarın ailesiyle birlikte yaşadığı Andriyivskyy Yokuşu‘ndaki tarihi evde 1989 yılından beri müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Bulgakov‘un gençliği ve öğrencilik hayatı bu binada geçmiş ve ünlü kitabı Beyaz Muhafız’ı da bu evde yaşarken yazmış.

Kiev Su Müzesi

Kiev Su Müzesi - © Fotoğraf: Sharon Wildie / Shutterstock.com
Kiev Su Müzesi – © Fotoğraf: Sharon Wildie / Shutterstock.com

Khreshchatyk Parkı‘nda yer alan Kiev Su Müzesi (Museum of Water); 19. yüzyılın ortalarında inşa edilen ve şehrin merkezi su teminini sağlayan sistemin binalarının birinde yer alan bir eğitim merkezidir. Burada suyun kimyasal ve biyolojik yapısı hakkında bilgi edinebilir; buzulların nasıl eridiğini ya da yağmurun nasıl oluştuğunu öğrenebilirsiniz.

Kiev Hayvanat Bahçesi

Lütfen Ziyaret Etmeyin!

Özgürlüğüne düşkün bireyler olarak, onların dünyadaki özgürlüklerini kısıtlayan ve onları ömür boyu hapse maruz bırakan; hayvanat bahçelerini, sirkleri ve gösteri merkezlerini lütfen ziyaret etmeyiniz…

Kiev Hayvanat Bahçesi
Kiev Hayvanat Bahçesi

Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olan 34 hektarlık Kiev Hayvanat Bahçesi (Kyiv Zoo); 330 hayvan türünden 2.480 örnek içeriyor. Her yıl yaklaşık 600 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen bahçe, aynı zamanda bölgedeki canlı çeşitliliğini araştırma ve koruma görevi de üstleniyor.

VDNG (Ukrayna Fuar Merkezi)

VDNG (Ukrayna Fuar Merkezi)
VDNG (Ukrayna Fuar Merkezi)

Eleftherios Kyriakou Venizelos, Yunan devlet adamı ve Yunan ulusal kurtuluş hareketinin önde gelen liderlerinden biriydi. Yetkili, Yunanistan’ın genişlemesine ve liberal demokratik politikaların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı dikkat çekiyor. Liberal Parti’nin lideri olarak, sekiz kez Yunanistan Başbakanı olarak seçildi, 1910-1920 ve 1928-1933 arasında görev yaptı. Bu müze de, Yunan devlet adamı Eleftherios Venizelos hakkında daimi bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ona ve yaşadığı döneme atıfta bulunuyor ve olağanüstü bir kişisel kitap ve yazılı materyal koleksiyonuna sahiptir.

Mykola Syadristy Mikro Minyatürleri Müzesi

Mykola Syadristy Mikro Minyatürleri Müzesi
Mykola Syadristy Mikro Minyatürleri Müzesi

Ünlü mikro minyatür ustası ve Ukrayna Ulusal Sanatçısı Mykola Syadristy tarafından benzersiz bir teknikle elle yapılan minyatür eserlerden oluşan Kiev‘deki bu butik müzede, sanatçının eserlerini yakından gözlemleyebilirsiniz. Kiev Pechersk Lavra alanının içerisindeki bu müze şehirdeki bir diğer minyatür müze olan “Kyiv in Miniature” müzesi ile karıştırılmamalıdır.

Müze giriş ücreti yalnızca nakit para ile ödenebilmektedir.

Aziz Panteleimon Katedrali ve Feofaniya Parkı

Kiev Aziz Panteleimon Katedrali ve Feofaniya Parkı - © Fotoğraf- Alla Sheptiienko : Shutterstock.com
Kiev Aziz Panteleimon Katedrali ve Feofaniya Parkı – © Fotoğraf- Alla Sheptiienko : Shutterstock.com

Adını tıp okumasına rağmen bir Hıristiyan inanç şifacısı olarak bilinen St. Pantelemion‘dan alan Aziz Panteleimon Katedrali, ünlü mimar E. F. Yermakov tarafından 1912’de inşa edilmiş. Yapımından 8 yıl sonra II.Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gören ve savaştan sonra Bilimler Akademisi için bir laboratuvar olarak kullanılan katedralde; ilk Sovyet bilgisayarının da tasarlandığına inanılıyor.

1990 yılında Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne geri verilen binanın çevresindeki yürüyüş yolları ve gölüyle ünlü Feofaniya Parkı ise adını bölgenin yerleşmesine ve geliştirilmesine yardımcı olan Piskopos Feofaniya‘dan alıyor. Katedral, Estonya Tallinn‘deki Alexander Nevsky Katedrali ile birlikte Rus Revival dini mimarisinin en iyi örnekleri olarak kabul ediliyor.

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi
Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ünlü mikro minyatür ustası ve Ukrayna Ulusal Sanatçısı Mykola Syadristy tarafından benzersiz bir teknikle elle yapılan minyatür eserlerden oluşan Kiev’deki bu butik müzede, sanatçının eserlerini yakından gözlemleyebilirsiniz. Bu müze şehirdeki bir diğer minyatür müze olan “Kyiv in Miniature” müzesi ile karıştırılmamalıdır.

Kiev Zhuliany Igor Sikorsky Uluslararası Havalimanı (IEV)

Kiev Zhuliany Igor Sikorsky Uluslararası Havalimanı (IEV) - © Fotoğraf: BSG_1974 / Shutterstock.com
Kiev Zhuliany Igor Sikorsky Uluslararası Havalimanı (IEV) – © Fotoğraf: BSG_1974 / Shutterstock.com

Ukrayna’nın başkenti Kiev‘in Zhuliany bölgesinde bulunan Igor Sikorsky Kiev Uluslararası Havalimanı, şehirdeki iki havalimanından biridir. Şehir merkezinin yaklaşık 7 km güneybatısında yer alan havalimanı, 1923’te bir askeri havalimanı olarak hizmet vermiş ve İkinci Dünya Savaşı’nda önemli bir rol oynamış.

Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP)

Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP) - © Fotoğraf: Anton Marynenko / Shutterstock.com
Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP) – © Fotoğraf: Anton Marynenko / Shutterstock.com

Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP), Kiev şehir merkezinin 29 km güneydoğusunda Boryspil şehri yakınlarında yer alan Ukrayna’nın en büyük havalimanıdır. Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Orta Asya ve Doğu Asya’daki varış noktalarına hizmet sağlayan bir transfer merkezi konumunda olduğundan oldukça yoğundur.

Havalimanı’na ulaşmak için Boryspil Uluslararası Havalimanı – Kiev Merkez Tren İstasyonu arasında çalışan trenleri kullanabilir ya da şehrin çeşitli bölgelerine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca M3 metrosunun Boryspilska istasyonunda indikten sonra Taksi, Uber ya da Bolt çağırarak da ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir