Kiev’de öne çıkan görülecek en iyi 8 yer

Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kiev aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık yedinci şehri olarak biliniyor. Dinyeper Nehri’nin yanında yeşil tepeler üzerine kurulmuş olan Kiev, turistler için de uğrak noktası oluyor ve doğal güzellikleri dışında kültürel zenginliğiyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Bu şehrin yaklaşık 1500 yıl öncesine dayanan köklü bir tarihi bulunuyor. Kiev, bu tarih boyunca şehre inşa edilen toplamda 950 kilise, katedral ve anıt ile de turistler için ilgi odağı oluyor. İşte doğal güzellikleri ve zengin tarihi ile dikkat çeken Kiev’de gezilecek yerler:

Ayasofya Katedrali

Kiev Büyük Ayasofya Katedrali - © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com
Kiev Büyük Ayasofya Katedrali – © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

Ukrayna’nın en ünlü yapıtlarından biri olan Ayasofya Katedrali, 1037 yılında yapılmaya başlanmış ve yapımı 3 yıl sürmüştür. Kimi kaynaklara göre ise Aziz Sofya Katedrali’nin yapılmaya başladığı yıl 1011 olarak geçebiliyor. Ayasofya Katedrali bugüne kadar yalnızca birkaç kez restorasyon geçirdi. Yani katedral neredeyse orijinal yapısı ile ünümüze kadar kalmayı başardı. Katedral Kiev’in dört ana yolunun birleştiği noktada bulunuyor ve Ayasofya Katedrali’nin çan kulesine tırmanan ziyaretçileri harika bir manzara bekliyor.

Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi

Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi
Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi

Mytetskyi Arsenal olarak bilinen bu sanat kompleksi Kiev’ in tam kalbinde bulunuyor ve Ukrayna’nın en önemli kamusal kültür kurumu olarak biliniyor. Bu sanat kompleksinde her mevsim Ukrayna’nın kültürünü tanıtan sergiler, festivaller ve pazarlar düzenleniyor. Ayrıca Ukrayna moda haftası, yıllık kitap fuarı ve çağdaş sanat kutlamaları da Mystetskyi Arsenal’de gerçekleştiriliyor.

Aziz Andrew Kilisesi

Kiev Aziz Andrew Kilisesi - © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Aziz Andrew Kilisesi – © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com

Kiev’deki St. Andrew Kilisesi (Aziz Andreas Kilisesi), çarpıcı Barok Dönemi mimarisi ile dikkat çekiyor. Mimarisi ile oldukça dikkat çeken bu kilise, konumu ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor. Kilise, Kiev’in en eski mahallelerinden birine bakan yapay bir tepe üzerine inşa edilmiş. Ve kilisenin terasına demir merdivenler ile iki kat tırmandıktan sonra çıkılabiliyor. Aziz Andrew Kilisesi, kendisine çarpan iki yıldırımdan sonra dahi ayakta kalabiliyor. Günümüzde turistlere turlarla gezdirilen Aziz Andrew Kilisesi, Kiev’de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi

Kiev Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi - © Fotoğraf: VITALII BORKOVSKYI / Shutterstock.com
Kiev Mikhail Bulgakov Edebiyat Anıtı Müzesi – © Fotoğraf: VITALII BORKOVSKYI / Shutterstock.com

Kiev’de doğan yazar Mikhail Bulgakov’a adanan müze hem edebiyat hem de anma müzesi olarak geçiyor. 1906’dan 1919’a kadar bu evde yaşayan yazar ayrıca ünlü kitabı Beyaz Muhafız’ı da bu evde yaşarken yazdı. Bulgakov’un kitabında evin iç dizaynı tamamen aynı olacak şekilde anlatılmıştı.

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi
Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi sergisi, Kiev’in Rus hakimiyeti zamanlarına dayanan Ukrayna resim ve heykel başyapıtlarını içeriyor. Müzede şu anda yaklaşık 40 bin sergi bulunuyor ayrıca müze Ukrayna’daki en zengin antik simge koleksiyonlarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) - © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com
Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) – © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com

Kiev’de gezilecek yerler arasında bulunan Kiev Pechersk Manastırı’nın tarihi 11. yüzyıla dayanıyor. Kiev’in en eski manastırlarından biri olan bu manastır bir Ortodoks manastırı olarak tanınıyor.

Mariyinsky Sarayı

Kiev Mariyinsky Sarayı - © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com
Kiev Mariyinsky Sarayı – © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com

Eskiden Tsarskoe olarak bilinen bu saray, Verkhovna Rada Parlamento binasının yanında bulunuyor ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın tören konutu olarak görev yapıyor. Mariyinsky Sarayı, 1744 yılında İtalyan Barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından yaptırılmıştır. Bugün, resepsiyonlar, zirveler ve ödüllerin yanı sıra dünyanın her yerinden resmi delegelerin toplantıları gibi ulusal öneme sahip çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı

Kiev Aziz Michael'in Altın Kubbeli Manastırı - © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com
Kiev Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı – © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com

St. Michael Manastırı, St. Andrew Kilisesi’ne ve St. Sophia Katedrali’ne 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 900 yıl boyunca birkaç savaştan kurtulmasına ve hatta tamamen yıkılmasına rağmen yine de Ukrayna’daki en önemli Ortodoks katedrallerinden biri olmaya devam etmektedir.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir