Kiev’e gittiğinizde gezilecek en iyi 25 yer

Kiev; dini mimarisi, anıtları ve tarih müzeleri ile bilinen, Dinyeper Nehri tarafından iki yakaya ayrılmış bir şehirdir. Aynı zamanda Ukrayna’nın da başkenti olan şehrin literatürde Kiev ve Kyiv adında iki adı bulunuyor. Onlar “Kiev” Rusça bir kelime olduğundan “Kyiv” kelimesini kullanmayı tercih ediyorlar. Türkçe’de Kiev kullanımı daha yaygındır.

Türk vatandaşlarının kimlik kartları ile rahatça giriş çıkış yapabildikleri bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Kiev gezi rehberi hazırladık. Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Kiev’i daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo‘daki Kiev Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşte Kiev’e gittiğinizde görülecek en iyi 25 yer:

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) - © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com
Kiev-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) – © Fotoğraf- Leonid Andronov : Shutterstock.com

Kiev-Pechersk Lavra olarak bilinen Kiev Mağaralar Manastırı, Ukrayna topraklarındaki ilk ve en eski manastırdır. Lavra statüsüne sahip olan 3 yapıdan biri olan manastır, 11. yüzyılın saygınları Anthony ve Theodosius tarafından kurulmuştur.

Manastırın Aşağı Mağara (Down Caves) ve Uzak Mağara (Far Caves) adı verilen yer altındaki mistik mağaralarda, 120’den fazla azizin bozulmamış kalıntıları yattığından dolayı oldukça kutsal sayılmaktadır ve UNESCO’nun dünya mirasları listesindedir. Dar geçitlerden oluşan mağaralar ziyarete açıktır ve ziyaretçilerini oldukça farklı bir ambiyansa davet etmektedir. Mağaralar aynı zamanda ibadete de açıktır.

Lavra (Laura); Ortodoks ve diğer Doğu Hıristiyan toplulukları tarafından içerisinde yemekhane, hücre ya da mağara bulunan kiliselere verilen addır.

Büyük Ayasofya Katedrali

Kiev Büyük Ayasofya Katedrali - © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com
Kiev Büyük Ayasofya Katedrali – © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

Yapımına 1037 yılında başlanan ve 3 yıl süren UNESCO kültür mirası listesindeki Büyük Ayasofya Katedrali, Kiev’in tarihi merkezinin tam kalbinde yer alan şehrin en ünlü simgesel yapılarından biridir. Doğu Slav bölgesinde orijinalliği tamamen korunmuş en eski Hıristiyan kilisesi olan bu yer; 11. yüzyılın orijinal mozaik ve fresklerinden oluşan dünyadaki en eksiksiz topluluğu ve muhteşem mimariyi bir arada sunuyor.

Andriyivskyy Yokuşu

Kiev Andriyivskyy Yokuşu - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Andriyivskyy Yokuşu – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Andriyivskyy Descent (Yokuşu), Kiev’in Yukarı Şehir (Upper Town) mahallesini ve tarihi Podil mahallesini birbirine bağlayan tarihi bir yokuştur. Genellikle tur rehberleri ve operatörleri tarafından “Montmartre of Kiev” olarak ilan edilen cadde, kentin en önemli turistik noktalarından biridir.

Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi

Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Stalinist binalar ve ünlü mağaza zincirleriyle dolu 1.2km uzunluğundaki Khreshchatyk Caddesi, II.Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen tahrip edilmiş ve Sovyet tarzı mimariyle yeniden inşa edilmiş. Günümüzde ise şehrin önemli meydanlarını birbirine bağlayan işlek bir cadde görevi üstleniyor.

Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti)

Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) - © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash
Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) – © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash

Kiev’in ana meydanı ve toplanma yeri olan Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti), Ukrayna’nın yakın tarihi boyunca birçok etkili protesto hareketine ev sahipliği yapmış ve miting alanı olarak kullanılmıştır. II.Dünya Savaşı sırasındaki yaşanan tahribat nedeniyle, Stalinist tarzda yeniden inşa edilen meydan; üzerindeki zafer heykelleri ve ucunda melek bulunan dev sütun ile dikkat çekiyor.

Anavatan Anıtı (Motherland)

Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) - © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com
Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) – © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com

Havada zaferle yükselen kılıç ve kalkanı simgeleyen 102 metre yüksekliğindeki ve 560 ton ağırlığındaki dev Anavatan Anıtı (Rodina Mat – Motherland), Kiev denilince akla gelen ilk simgelerden biridir. Sovyetler Birliği’nin II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının işgaline karşı vatan savunmasını anan ve heykeltıraş Yevgeniy Vuçetiç ile teknik ressam Vasyl Borodai tarafından paslanmaz çelikten yapılmış bu devasa kadın heykeli; içerisinde Kiev’in panoramik manzarasını sunan balkonlar ile donatılmıştır. “İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi”nin bir parçası olan bu anıtı ziyaret ederken, Ukrayna’nın tarihine de tanıklık edeceksiniz.

Volodymyrska Tepesi

Kiev Volodymyrska Tepesi - © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com
Kiev Volodymyrska Tepesi – © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com

Volodymyrska Tepesi veya Aziz Volodymyr Tepesi olarak bilinen, Dnipro Nehri’nin sağ kıyısındaki dik yamaçta yer alan 10.6 hektarlık parktır, Kiev’in en iyi günbatımı manzarası seyretme noktalarından biri olarak biriniyor. Parktaki bir diğer ünlü ve öne çıkan simge yapı ise St. Volodymyr anıtıdır.

Hydropark

Kiev Hydropark - © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock.com
Kiev Hydropark – © Fotoğraf: joyfull / Shutterstock.com

Kiev’deki Dinyeper ve Rusanovsky Boğazı arasında Venedik ve Dolobetsky adalarında bulunan 365 hektarlık Hydropark ; bünyesinde birçok plaj (hatta çıplaklar plajı), su atraksiyonu, spor tesisi, kumarhane, eğlence mekanı, disko, bar ve minyatür müzesi barındırıyor. Hem dinlenme hem de eğlence fırsatını bir arada sunmasından dolayı şehrin bir numaralı odak noktası haline gelmiş durumda. Ayrıca 1966’da inşa edilen ve adaları birbirlerine bağlayan 144 m uzunluğunda Venedik Köprüsü’nü de mutlaka görmelisiniz.

Aziz Andrew Kilisesi

Kiev Aziz Andrew Kilisesi - © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Aziz Andrew Kilisesi – © Fotoğraf: Oleg Totskyi / Shutterstock.com

1744 yılında Kiev’i ziyarete gelen Rusya imparatoriçesi Yelizaveta’nın emri ile mimar İtalyan asıllı Francesco Bartolomeo Rastrelli tarafından 1749-1754 yılları arasında inşa edilen Aziz Andrew Kilisesi, adını Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’tan alıyor. Barok ve modern mimarinin harmanlanmış halini sunan kilisenin içinde azizlerin resimlerinin olduğu seramik koleksiyonlar da yer alıyor. Tarihi Andriyivskyy Yokuşu’nun tam tepesinde konuşlanan bu Ortodoks kilisesi, konumu ile de dikkatleri üstüne çekiyor.

Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı

Kiev Aziz Michael'in Altın Kubbeli Manastırı - © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com
Kiev Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı – © Fotoğraf: pio3 / Shutterstock.com

Bir zamanlar Kiev’de altın banyosu olan tek kilise olan ve bu nedenle Zolotoverkha olarak da anılan ahşap kilise; 1093’te tahta oturan Sviatopolk II Izyaslavych tarafından taşlarla yeniden inşa edilmiş ve şık mermer mozaiklerle süslenmiş. Yüzyıllar boyunca arazideki bina kompleksi yeni eklemelerle genişlemiş ve günümüzdeki St. Michael Manastırı’nı oluşturmuş. Manastırın içinde yer alan ve 1998 yılında kurulan St. Michael Altın Kubbeli Manastırı Tarih Müzesi ise geçmiş çağların yaşam tarzına ışık tutuyor. Bu özelliklerinden dolayı Ukrayna’daki en önemli Ortodoks katedrallerinden biridir.

Aziz Volodymyr Katedrali

Kiev Aziz Volodymyr Katedrali - © Fotoğraf: rbrechko / Shutterstock.com
Kiev Aziz Volodymyr Katedrali – © Fotoğraf: rbrechko / Shutterstock.com

Ukrayna Kiev Patrikliği Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Kiev’deki Aziz Volodymyr Katedrali, 19. yüzyılda inşa edilen dünyanın en büyük kiliselerinden biridir. Sarı mimarisiyle bilinen katedral, Kiev’in tarihi bölgesindeki en çok ziyaret edilen yapılardan biridir.

Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi

Kiev Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi - © Fotoğraf: Dmitriy Sidanchenko / Shutterstock.com
Kiev Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi – © Fotoğraf: Dmitriy Sidanchenko / Shutterstock.com

Ukrayna’nın antik çağlardan günümüze kadar olan tarihini gösteren Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi (National Historical Museum of Ukraine), önceleri şehirde birkaç binada hizmet vermiş ve günümüzde Mimar Joseph Karakis tarafından tasarlanan ikonik bir binaya taşınmıştır. Etnografik malzemeler, İskit sanatının önemli bir koleksiyonunu içeren arkeolojik öğeler, tarihi tablolar, heykeller, nümizmatik koleksiyonlar ve basılmış kitaplardan oluşan 800.000’den fazla koleksiyonla ülkenin tarihini araştırabilirsiniz.

Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch)

Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) - © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com
Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) – © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com

Kiev’in oldukça stratejik bir noktasında 1982 yılında heykeltraş A. Skoblikov ve mimar I. Ivanov tarafından yapılan Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch); üç katmanlı bir kemer tasarımıyla şehrin çoğu yerinden görünmektedir. Yanında iki heykel de bulunan ve metal renkte olan kemer; 2017 yılında Eurovision Şarkı Yarışması düzenlendiği sırada gökkuşağı renklerine boyanmış, fakat yarışma bittiğinde halktan gelen homofobik tepkiler nedeniyle tekrar eski gri rengine çevrilmiştir.

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı - © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı – © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı; Kiev Volodymyrska Tepesi’ni deniz seviyesindeki Podil bölgesine bağlayan nostaljik bir toplu taşıma aracıdır. Kiev’in nefes kesici güzel manzarasını keşfetme ve Dinyeper Nehri’ni geniş açıyla görme fırsatı sunan tarihi füniküler hattı, mühendis Arthur Abrahamson’un projesi olarak 1902-1905 yılları arasında inşa edilmiş. İki istasyondan oluşan hattın toplam uzunluğu 238 metre ve yolculuk süresi 3 dakikadır. Günde yaklaşık 10.000 ila 15.000 yolcuya ve yılda yaklaşık 2,8 milyon yolcuya hizmet veriyor.

Vydubytsky Manastırı

Kiev Vydubytsky Manastırı - © Fotoğraf: Yurii Romanchuk / Shutterstock.com
Kiev Vydubytsky Manastırı – © Fotoğraf: Yurii Romanchuk / Shutterstock.com

Kiev’in büyük prensi Bilge Yaroslav’nın oğlu tarafından 1070 ile 1077 yılları arasında inşa edilen tarihi Vydubytsky Manastırı; manastırı yaptıran ailenin soyundan gelenlere hizmet verme amacı güden ilkel bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise barok mimarisiyle Kiev’in en dikkat çeken yapılarından biri olmuştur.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi - © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com
Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi – © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com

Ahşap yel değirmenleriyle ünlü Kiev’in güneyindeki Pyrohiv köyünde yer alan Pirogovo Açık Hava Müzesi (Ukrayna Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi – National Museum of Folk Architecture and Life); Ukrayna’nın kültürünü yakından keşfederken, geleneksel Ukrayna köy yaşamının ekonomik ve sosyal yönlerini temsil eden ahşap evleri, dükkanları, değirmenleri ve daha fazlasını görebilirsiniz. Köyü ziyaret ettiğinizde geleneksel ulusal kıyafetler giymiş bazı oyuncular da sizi oyunculuklarıyla karşılıyor olacak.

Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi)

Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi) - © Fotoğraf: Sarycheva Olesia / Shutterstock.com
Kyiv in Miniature (Kiev Minyatür Müzesi) – © Fotoğraf: Sarycheva Olesia / Shutterstock.com

Kiev’in en büyük aktivite parkı olan Hydropark’ın içinde sizlere küçük bir Ukrayna deneyimi sunan Kyiv in Miniature’de (Kiev Minyatür Müzesi); ülkedeki önemli yerlerin küçültülmüş birebir kopyalarını keşfedebilirsiniz. 18 hektarlık bir alanda sergilenen 48 minyatürün yapımı tam olarak 4 yıl sürmüş.

İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi - © Fotoğraf- Bezbod : Shutterstock.com
Kiev İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi – © Fotoğraf- Bezbod : Shutterstock.com

Ukrayna’nın en kapsamlı sergilerinden biri olan İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi Kompleksi, Sovyetler Birliği’nin II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na karşı savaşını anıyor ve bir dizi askeri eseri sergiliyor. Mağaralardan oluşan salonlarda sergilenen 300.000’den fazla koleksiyonda; II.Dünya Savaşı’ndan kalma silahlar, belgeler ve kişisel eşyalar başta olmak üzere çok sayıda eşya bulunuyor. Müzenin ayrıca zırhlı araçlar ve tanklardan dan oluşan bir açık hava koleksiyonu da bulunuyor. Müzeye bağlı olan hemen yanıbaşındaki dev Anavatan (Motherland) heykeli ise şehrin en önemli simgesidir.

Altın Kapı (Golden Gate)

Kiev Altın Kapı (Golden Gate) - © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com
Kiev Altın Kapı (Golden Gate) – © Fotoğraf: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

1017-1024’te inşa edilmiş ve bir zamanlar Kiev’in ana giriş kapısı olarak kullanılmış olan Altın Kapı (Golden Gate), günümüze kadar ayakta kalabilen eşsiz bir sur mimarisi anıtıdır. İsminin, Bizans İmparatorluğu’nun zamanın Konstantinopolis’ine (İstanbul’a) inşa ettirdiği Altın Kapı ile aynı ismi taşıyor olmasının altında Kiev prensi Yaroslav Mudry’in ülkesinin Bizans İmparatorluğu kadar güçlü olduğunu göstermek istemesi yatıyor.

M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi

Kiev M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi - © Fotoğraf: Uhryn Larysa / Shutterstock.com
Kiev M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Uhryn Larysa / Shutterstock.com

Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı M. M. Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi, canlı bitki koleksiyonlarının çeşitliliği, bölgenin ölçeği ve bilimsel araştırma düzeyi açısından Avrupa’nın en büyük botanik bahçeleri arasında önde gelen yerlerden biridir. 220 farklı aileye ve 1347 cinse ait yaklaşık 11.180 bitki bulunuyor.

Mezhyhirya Rezidans Müzesi

Mezhyhirya Rezidans Müzesi
Mezhyhirya Rezidans Müzesi

Ukrayna’da bir dönem başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış olan ve yolsuzlukları nedeniyle 2014 yılında çıkan olaylar sırasında ülkeden kaçan Viktor Yanukoviç’in 2002-2014 yılları arasında yaşadığı bu devasa konak, onun gereğinden fazla olan lüks yaşam tarzını halka karşı sergileyen bir utanç müzesine çevrilmiş. Kiev şehir merkezine 20 km uzaklıktaki bir peri masalına yolculuk etme hissine kapılacağınız Mezhyhirya Rezidansı’nda siz de bu lüksü yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi

Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Kiev’deki Ukrayna Ulusal Chornobyl Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum), 1986 Çernobil felaketine ve sonuçlarına adanmış bir tarih müzesidir. Yaşanan üzücü afeti tüm yönleriyle açıklayarak halkı eğitmeyi amaçlayan müzede; tasarlanmış görsel medya, eserler, ölçekli modeller ve diğer temsili öğelerden oluşan geniş bir koleksiyon bulunuyor.

Landscape Alley Parkı

Kiev Landscape Alley Parkı - © Fotoğraf: Kristi Blokhin / Shutterstock.com
Kiev Landscape Alley Parkı – © Fotoğraf: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Soyut heykeller ve mozaikler dahil sıra dışı heykelleriyle ünlü Kiev’deki Landscape Alley Parkı, sizlere renkli malzemelerden yapılmış çok özel bir dünya sunuyor. Bu çok özel peyzaja sahip olan park zamanla yerel halkın da toplandığı bir yer haline gelmiş.

Mariyinsky Sarayı

Kiev Mariyinsky Sarayı - © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com
Kiev Mariyinsky Sarayı – © Fotoğraf: Marianna Ianovska / Shutterstock.com

Eskiden Tsarskoe olarak bilinen bu saray, Verkhovna Rada Parlamento binasının yanında bulunuyor ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın tören konutu olarak görev yapıyor. Mariyinsky Sarayı, 1744 yılında İtalyan Barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından yaptırılmıştır. Bugün, resepsiyonlar, zirveler ve ödüllerin yanı sıra dünyanın her yerinden resmi delegelerin toplantıları gibi ulusal öneme sahip çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ebedi Zafer Parkı

Kiev Ebedi Zafer Parkı - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Kiev Ebedi Zafer Parkı – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Ebedi Zafer Parkı (The Park of Eternal Glory), Lavrska Caddesi ile Dinyeper Nehri arasında kalan bir parktır. Parkta Ukrayna tarihindeki zaferleri ve acıları simgeleyen Holodomor Soykırımı Anıtı ve Ebedi Zafer Anıtı gibi birkaç simgesel anıt bulunuyor.

Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Kiev’i daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo’daki Kiev Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 55

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin