Kokulu üzüm olarak da bilinen Isabella üzümünün faydaları

Isabella üzümü daha yaygın olarak ‘’Kokulu Üzüm’’ olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yöreye bağlı olarak Kara Üzüm, Macir Üzümü, Çilek Üzümü ve Favli Üzümü diye de adlandırılır. Giresun başta olmak üzere Doğu Karadeniz şehirlerinde denk gelmek mümkün.

Dünyada ise Isabella (Vitis Labrusca L. ) Üzümü olarak bilinmektedir. Isabella üzümü kendi türünde oluşabilen mantar hastalıklarına dayanıklıdır.

Isabella üzümü renklidir ve salkım şeklini aldığı ilk zamanlarda açık yeşil, olgunlaşmasını tamamlama sürecinin ilk zamanlarında kırmızı – pembe gibi renklere bürünür. Tam olgunlaşması zamanında ise siyah – mor gibi koyu renge dönüşür.

Genel olarak Ağustos ve Ekim ayları içerisinde olgunlaşmalarını tamamlarlar. Isabella Üzümü, kalın bir kabuğa sahip olmasına rağmen kolayca ayrılır ve ayrıldıktan sonra adından da anlaşılacağı gibi çok hoş bir koku yayar etrafa. Olgunlaşması tamamlandıktan sonra toplanarak şıra, sirke ve pekmez yapılır. Pekmezi samaksa veya nardek gibi yapılarak, ya da yoğurda katılarak da tüketilmektedir. Isabella‘nın kabuğunda bulunan resveratrol maddesi kanseri önlemeye yardımcı bir vitamindir ve Isabella’da yüksek oranda bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp krizi riskini de azalmakta, kansızlığa iyi gelmekte ve güzellik için iksir (cilde iyi gelmekte) niyetine de olarak kullanılmaktadır.

Karadeniz’de; Ege ve Akdeniz yörelerindeki gibi üzüm yetiştiriciliği yapılmıyor. Karadeniz’de üzüm, oradakilerden farklı olarak ya çardağa sarılır ya da Yeykin yani Karaağaç adı verilen ağaçlara sardırılır. Ayrıca sahil kesiminde sıkça görülen yeykin, odun yapımında da kullanılır.

Isabella Üzümlü Tatlı Tarifi

Bir de sizlere Isabella Üzümü ile yapılan küçük bir tatlının da tarifini vermek istiyorum. Gerekli malzemeler;

  • 1 kg kokulu üzüm ( Yerine pekmezini de kullanabilirsiniz. )
  • 2-3 kaşık un
  • Süt ve şeker

Üzümlerimizi güzelce ayıkladıktan sonra yıkıyoruz ve haşlıyoruz. Haşladıktan sonra eziyoruz, süzgeçten geçiriyoruz ve elimizde koyu renkte bir suyumuz oluşuyor. Suyumuzu tencereye koyarak ısınmasını ve kaynamasını sağlıyoruz. Daha sonra unumuzu ekliyoruz ve sürekli karıştırıyoruz. Biraz koyulaştıktan sonra tencerenin altını kapatıp kaselere koyuyoruz, soğumasını bekliyoruz. Soğuduktan sonra üzerini süt ve fındıkla süsleyerek servis yapabiliriz.

Sonuç olarak Isabella üzümünün birçok yararı bulunmaktadır. Cilt güzelliğimiz için ya da kansere ve kalp krizine önlem olarak da bol miktarda tüketebiliriz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

2 Yorum

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir