Londra Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Londra, İngiltere’nin siyasi, ekonomik ve kültürel başkentidir ve dünya çapında ses getirmiş turistik mekanlarıyla ünlüdür. Burada her yaştan ziyaretçi için bir cazibe merkezi mutlaka var. Çok sayıda tarihi bahçesi ve tarihi binasıyla Londra’da çoğu ücretsiz olan 200’den fazla müze, 600’den fazla sinema salonu ve 100’den fazla konser salonu da bulunuyor.

Bizler de bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Londra gezi rehberi hazırladık. İşte Londra’ya gittiğinizde görülecek en iyi yerler:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Big Ben (Elizabeth Kulesi)

Londra Big Ben (Elizabeth Kulesi) - © Fotoğraf: David Dibert / Unsplash
Londra Big Ben (Elizabeth Kulesi) – © Fotoğraf: David Dibert / Unsplash

Parlamento Binası’nın (Westminster Sarayı) kuzey ucunda duran Elizabeth Kulesi 1859’da tamamlanmış ve Büyük Saat 31 Mayıs’ta dönmeye başlamış. Büyük Çan (Big Ben) ise ilk kez 11 Temmuz’da duyulmuş. Big Ben ismi genellikle kuleyi, saati ve zili tanımlamak için kullanılsa da bu isim çok önceden Büyük Çan’ı tanımlamak için verilmiş.

Buckingham Sarayı

Londra Buckingham Sarayı - © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock
Londra Buckingham Sarayı – © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock

Buckingham Sarayı, Birleşik Krallık hükümdarının Londra’daki konutu ve idari merkezidir. Westminster Şehri’nde bulunan saray genellikle devlet etkinliklerinin ve kraliyet misafirperverliğinin merkezinde yer almaktadır. Ulusal sevinç ve yas zamanlarında İngiliz halkının odak noktası olmuştur.

Westminster Sarayı (Parlamento Binası)

Londra Westminster Sarayı (Parlamento Binası) - © Fotoğraf: ventdusud / Shutterstock
Londra Westminster Sarayı (Parlamento Binası) – © Fotoğraf: ventdusud / Shutterstock

Dünyanın en tanınmış binalarından biri olan ve Parlomento Binası olarak kullanılan Westminster Sarayı, çarpıcı Gotik mimarisini 19. yüzyıl mimarı Sir Charles Barry’ye borçludur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin de bir parçası olan Saray, hem eski hem de modern binaların büyüleyici bir karışımından oluşuyor. Bünyesinde ikonik mobilyalar, köklü bir arşiv ve sanat eserleri koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Westminster Abbey (Aziz Peter Kilisesi)

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Londra Westminster Abbey (Aziz Peter Kilisesi) - © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock
Londra Westminster Abbey (Aziz Peter Kilisesi) – © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock

Manastır, 1066 yılından beri bir taç giyme kilisesidir ve 17 hükümdarın ebedi istirahatgahı olmuştur. Bugün gördüğümüz kilise 1245 yılında III. Henry tarafından kurulmuş. Ülkedeki en önemli Gotik binalardan biridir ve kalbinde Anglo-Sakson azizinin ortaçağdan kalma tapınağı vardır.

Tower Bridge

Londra Tower Bridge - © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock
Londra Tower Bridge – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Tower Bridge, 1886 ve 1894 yılları arasında Londra’da inşa edilmiş bir asma köprüdür. Londra’nın ikonik bir sembolü haline gelen bu köprü, Londra Kulesi’ne yakın konumdadır ve Thames Nehri’den geçer. Popülerliği nedeniyle Tower Bridge, bazen yaklaşık 0,5 mil yukarısında yer alan Londra Köprüsü ile karıştırılır.

Aziz Paul Katedrali (St. Paul’s)

Londra Aziz Paul Katedrali (St. Paul's) - © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock
Londra Aziz Paul Katedrali (St. Paul’s) – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Dev kubbesi ile St Paul’s, klasikleşmiş Londra silüetinin ikonik bir sembolüdür ve tüm dünyada bilinir. İçeri girdiğinizde, Katedral’in hayranlık uyandıran iç mimarisine hayran kalacaksınız.

Kensington Sarayı

Londra Kensington Sarayı - © Fotoğraf: Amy-Leigh Barnard / Unsplash
Londra Kensington Sarayı – © Fotoğraf: Amy-Leigh Barnard / Unsplash

Kensington Palace, Cambridge, Gloucester ve Kent Dükü ve Düşesleri’nin Londra’daki resmi ikâmetgâhıdır. Kensington Sarayı’nın önceki sakinleri Galler Prensesi Diana, Edinburgh Dükü ve Prenses Margaret’tir.

Hyde Park

Londra Hyde Park - © Fotoğraf: Ingus Kruklitis / Shutterstock
Londra Hyde Park – © Fotoğraf: Ingus Kruklitis / Shutterstock

Hyde Park, hem dünya standartlarında etkinliklere ve konserlere, hem de dinlenmek için sessizlik isteyenlere müthiş bir imkan sunan Londra’nın sekiz Kraliyet Parkından biridir ve şehrin ortasında yaklaşık 350 dönümlük bir alanı kaplamaktadır.

Kensington Bahçeleri

Londra Kensington Bahçeleri - © Fotoğraf: Piotr Wawrzyniuk / Shutterstock
Londra Kensington Bahçeleri – © Fotoğraf: Piotr Wawrzyniuk / Shutterstock

Hyde Park’ın bir parçası olan Kensington Gardens, adeta tarihin ve yeşilliğin bir karışımını sunuyor. Burada Serpentine Galerisi’nde çağdaş sanat ve mimariye göz atabilir, Kensington Palace’ın tarihinde ve mirasında keşfe çıkabilir ya da Albert Memorial’ın Viktorya döneminden kalma ihtişamına hayran kalabilirsiniz.

London Eye

Londra London Eye - © Fotoğraf: Patryk Kosmider / Shutterstock
Londra London Eye – © Fotoğraf: Patryk Kosmider / Shutterstock

135 metre yüksekliğe sahip olan London Eye, Marks Barfield Architects tarafından tasarlanan ve 2000 yılında açılmış, dünyanın en büyük kapsüllü dönme dolabıdır. 85’in üzerinde ulusal-uluslararası turizm ve mühendislik başarısı ödülleri kazanmış ve İngiltere’nin en çok turist çeken ücretli mekanı olmuştur.

Thames Nehri

Londra Thames Nehri - © Fotoğraf: Benjamin Davies / Unsplash
Londra Thames Nehri – © Fotoğraf: Benjamin Davies / Unsplash

Thames Nehri, 215 mil hızla İngiltere’nin en uzun nehri ve Severn Nehri’nden sonra Birleşik Krallık’ın ikinci en uzun nehridir. Londra şehir merkezi başta olmak üzere Oxford, Reading, Henley-on-Thames ve Windsor şehirleri boyunca akar.

Trafalgar Meydanı

Londra Trafalgar Meydanı - © Fotoğraf: Anton Balazh / Shutterstock
Londra Trafalgar Meydanı – © Fotoğraf: Anton Balazh / Shutterstock

Trafalgar Meydanı, Londra’nın merkezinde Westminster şehrinde yer alan ve eskiden Charing Cross olarak da bilinen ünlü bir meydandır.

Piccadilly Circus Meydanı

Londra Piccadilly Circus Meydanı - © Fotoğraf: Lukasz Pajor / Shutterstock
Londra Piccadilly Circus Meydanı – © Fotoğraf: Lukasz Pajor / Shutterstock

Piccadilly Circus, ikonik dijital reklam ekranlarına ve Eros heykeline ev sahipliği yapan, Londra’nın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Oxford Caddesi (Oxford Street)

Londra Oxford Caddesi (Oxford Street) - © Fotoğraf: alice-photo / Shutterstock
Londra Oxford Caddesi (Oxford Street) – © Fotoğraf: alice-photo / Shutterstock

Oxford Caddesi (Oxford Street) Avrupa’nın en popüler alışveriş caddesidir ve her yıl 200 milyondan fazla ziyaretçiyi çekmektedir. Bu dev cadde devasa mağazalara ve dünyanın en sevilen markalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Soho Bölgesi ve Carnaby Caddesi

Pride!

Şehirdeki LGBTQ+ topluluğu tarafından benimsenmiş olan bu yer; aynı zamanda yerel halkın saygısını da kazanmıştır. Bu nedenle olası ziyaretinizde insan haklarına uygun şekilde hareket etmenizi rica ederiz.

Londra Soho Bölgesi ve Carnaby Caddesi - © Fotoğraf: Anthony DELANOIX / Unsplash
Londra Soho Bölgesi ve Carnaby Caddesi – © Fotoğraf: Anthony DELANOIX / Unsplash

West End’deki Soho’nun enerjik sokaklarında; yeme-içme, gece hayatı ve alışveriş seçenekleri bir arada bulunuyor. Dean, Frith, Beak ve Old Compton sokakları gece gündüz aktivitelerin merkez üssü konumundadır. Tiyatro hayranları Shaftesbury Caddesi’ne giderken, alışveriş tutkunları Carnaby Street, Oxford ve Regent caddelerine akın ediyorlar. Londra’nın merkezini oluşturan ve 60 yıllarda şehri sallayan Carnaby, yıllar boyunca kendisini sürekli taze tutarak bütün ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor. Oxford Street ve Regent Street’in yakınında, birçok bağımsız moda butiği de dahil olmak üzere moda ve yaşam tarzı perakendecilerine ev sahipliği yapıyor.

Chinatown (Çin Mahallesi)

Londra Chinatown (Çin Mahallesi) - © Fotoğraf: Tania Volosianko / Shutterstock
Londra Chinatown (Çin Mahallesi) – © Fotoğraf: Tania Volosianko / Shutterstock

Çin Mahallesi’nin renkli tarihi, 1950’lerde Çin lokantaları ve işletmelerinin ortaya çıkmasıyla başlıyor. Londra’nın en merkezi noktasında yer alan bu mahalleye ister istemez yolunuz düşüyor ve Çin kültürüne ait hemen hemen her şeyi keşfedebiliyorsunuz.

Covent Garden

Londra Covent Garden - © Fotoğraf: David Sury / Unsplash
Londra Covent Garden – © Fotoğraf: David Sury / Unsplash

Covent Garden, Londra’nın tiyatro ve eğlence merkezi West End’de yer alır. El sanatlarının sergilendiği Apple Market, Royal Opera House ve giyim mağazalarının yer aldığı, araç trafiğine kapalı zarif Piazza turistlerle dolup taşar. 17. yüzyıldan kalma St. Paul Kilisesi’nin yanı başında sokak sanatçılarının performanslarını izleyebilir ve London Transport Museum’da klasik araçları görebilirsiniz. Gösteri öncesi indirimli fiyat sunan restoranlar ve The Ivy gibi lüks mekanlar, tiyatro severler tarafından sıkça tercih edilir.

Leicester Meydanı

Londra Leicester Meydanı - © Fotoğraf: Hulki Okan Tabak / Unsplash
Londra Leicester Meydanı – © Fotoğraf: Hulki Okan Tabak / Unsplash

Tüm dünyada Londra West End’in kalbi olarak bilinen meydan ve çevresi, her hafta 2,5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Şehirdeki en iyi gösterilerin ve tiyatroların yanı sıra, her yıl 52’nin üzerinde kırmızı halı film galalarına da ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki en büyük çocuk mağazalarından bazıları ailelere unutulmaz vakitler yaşatıyor. Tüm bunların yanında en büyük kumarhaneler, kulüpler, oteller ve restoranlar da en ışıltılı cazibesiyle sizleri bekliyor.

Liverpool Street

Londra Liverpool Street - © Fotoğraf: Szymon Gorski / Unsplash
Londra Liverpool Street – © Fotoğraf: Szymon Gorski / Unsplash

Liverpool Street, Londra şehrinin kuzeydoğu köşesinde, Bishopsgate bölgesinde yer alan bir tren istasyonudur. Bir tren istasyonundan çok daha fazlasını sunan bu binanın çevresindeki bölge de zamanla bu isimle anılmaya başlamış.

Marble Arch (Mermer Kemer)

Londra Marble Arch (Mermer Kemer) - © Fotoğraf: Bikeworldtravel / Shutterstock
Londra Marble Arch (Mermer Kemer) – © Fotoğraf: Bikeworldtravel / Shutterstock

Marble Arch 1827 yılında John Nash tarafından Buckingham Sarayı’nın zafer geçidi olarak tasarlandı. Eskiden Buckingham Sarayı’nın önündeydi olan kemer 1851 yılında mevcut yerine taşınmış.

Admiralty Arch (Amirallik Kemeri)

Londra Admiralty Arch (Amirallik Kemeri) - © Fotoğraf: Anibal Trejo / Shutterstock
Londra Admiralty Arch (Amirallik Kemeri) – © Fotoğraf: Anibal Trejo / Shutterstock

Admiralty Arch, Londra’nın güneybatısında yer alan The Mall ile kuzeydoğuda bulunan Trafalgar Meydanı arasındaki yol ve yaya erişimi sağlayan kemerli bir yapıdır. İngiliz hükümeti kraliçesi Victoria’nın anısına yaptırılan binanın çevresinde The Mall, Victoria Anıtı, Anıt Bahçeleri ve Buckingham Sarayı bulunuyor. Günümüzde bu bina lüks bir otel olarak kullanılıyor.

Westminster Köprüsü

Londra Westminster Köprüsü - © Fotoğraf: S.Borisov / Shutterstock
Londra Westminster Köprüsü – © Fotoğraf: S.Borisov / Shutterstock

Westminster Köprüsü; Londra’nın batı yakasında, Thames Nehri üzerinde, Westminster ile Lambeth’i birbirine bağlayan bir yaya ve araç köprüsüdür.

Millenium Köprüsü

Londra Milenyum Köprüsü - © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock
Londra Milenyum Köprüsü – © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock

Millennium Köprüsü; mimarlık, sanat ve mühendislik arasındaki yaratıcı işbirliğinin şekil bulmuş halidir. Heykeltıraş Anthony Caro ve Arup mühendisleri ile geliştirilen tasarımı, düzenlenen uluslararası bir yarışmada seçilmiş. Londra’nın ilk yaya köprüsüdür ve Thames Nehri’nin üzerinden; St Paul Katedrali’ni kuzeydeki Globe Tiyatrosu ve Bankside’daki Tate Modern’i birbirine bağlar.

London Bridge (Londra Köprüsü)

London Bridge (Londra Köprüsü) - © Fotoğraf: Peter Kunasz / Shutterstock
London Bridge (Londra Köprüsü) – © Fotoğraf: Peter Kunasz / Shutterstock

London Bridge, Londra’da Thames Nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. Şehir merkezi ile Southwark semti arasında yer alır. 1750 yılına kadar Thames’in üzerindeki tek köprü olmuştur. Köprünün kuzey bitiminde Büyük Londra Yangını’nın anısına dikilmiş The Monument bulunmaktadır.

Lambeth Köprüsü

Londra Lambeth Köprüsü - © Fotoğraf: Songquan Deng / Shutterstock
Londra Lambeth Köprüsü – © Fotoğraf: Songquan Deng / Shutterstock

Lambeth Köprüsü, Londra’nın merkezinde Thames Nehri’nin üzerinde doğu-batı yönünde geçiş sağlayan bir araç ve yaya köprüsüdür. Pembe mimarisi ile dikkat çekmektedir.

South Bank

Londra South Bank - © Fotoğraf: David Wheater / Unsplash
Londra South Bank – © Fotoğraf: David Wheater / Unsplash

Thames Nehri’nin hemen yanında yer alan South Bank, Londra’nın kültürel mekanlarının kalbini oluşturan bir alandır. Southbank Centre, Ulusal Tiyatro ve BFI film tiyatrosu bu bölgedeki dünyaca ünlü sanat merkezlerindendir. Ağaçlarla çevrili nehir kenarındaki yürüyüş yolu, restoranlar ve tarihi barların yanı sıra sık sık fuar ve etkinlikler de bu bölgede düzenleniyor.

Tower of London (Londra Kalesi)

Tower of London (Londra Kalesi) - © Fotoğraf: ZGPhotography / Shutterstock
Tower of London (Londra Kalesi) – © Fotoğraf: ZGPhotography / Shutterstock

Londra Kalesi (Tower of London), resmi adıyla Majestelerinin Kraliyet Sarayı ve Londra Kalesi, Londra’nın merkezindeki Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan tarihi bir kaledir.

British Museum (İngiliz Müzesi)

Londra British Museum (İngiliz Müzesi) - © Fotoğraf: Piotr Wawrzyniuk / Shutterstock
Londra British Museum (İngiliz Müzesi) – © Fotoğraf: Piotr Wawrzyniuk / Shutterstock

British Museum 1753 yılında kurulmuş, dünyanın ilk ulusal halk müzesidir. Açıldığı günden beri tüm “çalışkan ve meraklı” kişiler için ücretsiz hizmet veriyor. Ziyaretçi sayısı 18. yüzyılda yılda yaklaşık 5.000 iken bugün yaklaşık 6 milyona yükselmiştir.

Londra Bilim Müzesi (Science Museum)

Londra Bilim Müzesi (Science Museum) - © Fotoğraf: LuisPinaPhotography / Shutterstock
Londra Bilim Müzesi (Science Museum) – © Fotoğraf: LuisPinaPhotography / Shutterstock

Bilim Müzesi’nin dünya standartlarındaki koleksiyonu, dünyanın dört bir yanından gelen bilimsel, teknolojik ve tıbbi gelişmelerin kalıcı bir arşivini oluşturuyor.

Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum)

Londra Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum) - © Fotoğraf: Yeo Khee / Unsplash
Londra Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum) – © Fotoğraf: Yeo Khee / Unsplash

Doğanın kanunlarıyla ilgili tüm sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz. Müzenin koleksiyonları, bilim adamları ve araştırmaları hakkında hikayeleri araştırabilir, en küçük böceklerden en büyük memelilere kadar Dünya’daki doğal yaşamın tarihini keşfedebilirsiniz.

Londra Müzesi (Museum of London)

Londra Müzesi (Museum of London)
Londra Müzesi (Museum of London)

Londra Müzesi, tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar bu büyük şehri ve burada yaşamış insanlarının hikayesini anlatan bir kent müzesidir.

Tate Modern Sanat Müzesi

Londra Tate Modern Sanat Müzesi - © Fotoğraf: Kamira / Shutterstock
Londra Tate Modern Sanat Müzesi – © Fotoğraf: Kamira / Shutterstock

Tate, toplam dört sanat müzesiyle, Birleşik Krallık’ın ulusal İngiliz sanat koleksiyonuna ve uluslararası modern ve çağdaş sanatına ev sahipliği yapan bir kurumdur. Bir devlet kurumu değildir ama sponsorluğunu “UK Department for Digital, Culture, Media and Sport” yapmaktadır.

Tate Britain Sanat Müzesi

Londra Tate Britain Sanat Müzesi - © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock
Londra Tate Britain Sanat Müzesi – © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock

Tate, toplam dört sanat müzesiyle, Birleşik Krallık’ın ulusal İngiliz sanat koleksiyonuna ve uluslararası modern ve çağdaş sanatına ev sahipliği yapan bir kurumdur. Bir devlet kurumu değildir ama sponsorluğunu “UK Department for Digital, Culture, Media and Sport” yapmaktadır.

Londra Ulusal Galerisi (National Gallery)

Londra Ulusal Galerisi (National Gallery) - © Fotoğraf: A G Baxter / Shutterstock
Londra Ulusal Galerisi (National Gallery) – © Fotoğraf: A G Baxter / Shutterstock

Ulusal Galeri Koleksiyonu, 2.300’den fazla resim ile dünyanın en yakından incelenmiş ve iyice araştırılmış koleksiyonlardan biridir.

V&A Müzesi (Victoria and Albert Museum)

Londra V&A Müzesi (Victoria and Albert Museum) - © Fotoğraf: Martin Hesko / Shutterstock
Londra V&A Müzesi (Victoria and Albert Museum) – © Fotoğraf: Martin Hesko / Shutterstock

V&A, dünyanın önde gelen sanat ve tasarım müzesidir ve 5.000 yılı aşkın 2,3 milyondan fazla objeden oluşan kalıcı bir koleksiyona sahiptir. Müze, İngiltere’nin birçok ulusal koleksiyonuna sahiptir ve mimarlık, mobilya, moda, tekstil, fotoğraf, heykel, resim, mücevher, cam, seramik, kitap sanatları, Asya sanatı ve tasarımı, tiyatro ve performans konularında en büyük kaynaklardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Greenwich Kraliyet Müzeleri (Başlangıç Meridyeni)

Londra Greenwich Kraliyet Müzeleri (Başlangıç Meridyeni) - © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock
Londra Greenwich Kraliyet Müzeleri (Başlangıç Meridyeni) – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Thames Nehri’ne bakan ve Londra’nın en ikonik manzaralarından birine ev sahipliği yapan Greenwich Parkı; 17. yüzyıl peyzajı, çarpıcı bahçeleri ve Roma dönemine dayanan zengin bir tarihin inanılmaz bir karışımıdır. Parkın 183 dönümlük arazisi herkes için bir şey var. Greenwich Kraliyet Müzeleri olarak adlandırılan bu bölgenin içinde Kraliyet Gözlemevi (Royal Observatory), Planetaryum, Cutty Sark, Ulusal Denizcilik Müzesi ve Kraliçe’nin Evi (Queen’s House) yer alıyor.

Tasarım Müzesi (Design Museum)

Londra Tasarım Müzesi (Design Museum) - © Fotoğraf: Tom Eversley / Shutterstock
Londra Tasarım Müzesi (Design Museum) – © Fotoğraf: Tom Eversley / Shutterstock

Design Museum (Tasarım Müzesi); ürün, endüstriyel, grafik, moda ve mimari tasarımları kapsayan ve Londra Kensington’ya yer alan modern bir müzedir. Müze bir hayır kurumu olarak faaliyet göstermektedir ve bilet satışlarının yarattığı tüm fonlar müzedeki yeni sergilerin küratörlüğünde kullanılır.

+44 20 3862 5900

Whitechapel Galerisi

Londra Whitechapel Galerisi - © Fotoğraf: Tupungato / Shutterstock
Londra Whitechapel Galerisi – © Fotoğraf: Tupungato / Shutterstock

Whitechapel Gallery, Whitechapel High Street’in kuzeyinde, Londra Borough of Tower Hamlets’te bulunan ünlü bir sanat galerisidir.

HMS Belfast Savaş Gemisi

Londra HMS Belfast Savaş Gemisi - © Fotoğraf: Dave Francis / Unsplash
Londra HMS Belfast Savaş Gemisi – © Fotoğraf: Dave Francis / Unsplash

Deniz savaşlarında mürettebat için gemide yaşamın nasıl olduğunu keşfetmek için HMS Belfast’ın dokuz güvertesini keşfedebilirsiniz. Hayatta kalan en önemli İkinci Dünya Savaşı Kraliyet Donanması savaş gemisidir.

Ulusal Ordu Müzesi (National Army Museum)

İngiliz Ulusal Ordu Müzesi (National Army Museum)
İngiliz Ulusal Ordu Müzesi (National Army Museum)

Ulusal Ordu Müzesi, İngiliz Ordusunun merkez müzesidir. Londra Chelsea bölgesinde, Chelsea’nin huzurevi olan Royal Hospital Chelsea’nin bitişiğinde yer almaktadır.

İmparatorluk Savaş Müzesi (Imperial War Museum)

Londra İmparatorluk Savaş Müzesi (Imperial War Museum) - © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock
Londra İmparatorluk Savaş Müzesi (Imperial War Museum) – © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock

Imperial War Museums, İngiltere’de üç tanesi Londra’da bulunan, toplam beş lokasyonda şubeleri bulunan bir İngiliz ulusal müze organizasyonudur. 1917 yılında kurulan müze, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve İmparatorluğu’nun iç ve askeri savaş çabalarını ve fedakârlığını arşivlemeyi amaçlıyor.

Churchill’in Savaş Odaları (Churchill War Rooms)

Londra Churchill'in Savaş Odaları (Churchill War Rooms)
Londra Churchill’in Savaş Odaları (Churchill War Rooms)

İmparatorluk Savaş Müzesi’ndeki beş müzeden biri olan bu müzede, II.Dünya Savaşı sırasında İngiliz komuta merkezi olarak hizmet veren yeraltı tesislerinin yanı sıra 1940-1945 ve 1951 ve 1955 yılları arasında İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in yaşamına ve mirasına adanmış bir biyografik müze yer alıyor. Odaların çoğu II. Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi korunmuştur.

Londra Ulaşım Müzesi (London Transport Museum)

Londra Ulaşım Müzesi (London Transport Museum)
Londra Ulaşım Müzesi (London Transport Museum)

London Transport Museum, 1800’den beri modern Londra’nın gelişimi ve ulaşım arasındaki güçlü bağlantıyı vurgulayarak, son 200 yıldaki Londra’nın ulaşım sisteminin hikayesini araştırıyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi (RAF Müzesi)

Londra Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi (RAF Müzesi) - © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock
Londra Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi (RAF Müzesi) – © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock

Genellikle RAF Müzesi (Royal Air Force Museum) olarak adlandırılan Londra Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi; eski Hendon Havalimanı’nda, havacılık ve Kraliyet Hava Kuvvetleri tarihine adanmış beş büyük bina ve hangarlardan oluşuyor.

Holland Park ve Kyoto Japon Bahçesi

Londra Holland Parkı & Kyoto Japon Bahçesi - © Fotoğraf: Leandro Mazzuquini / Unsplash
Londra Holland Parkı & Kyoto Japon Bahçesi – © Fotoğraf: Leandro Mazzuquini / Unsplash

22.5 hektarlık bahçeleri, çocuk oyun tesisleri, spor alanları, kafeterya ve yaban hayatı ile bol ormanlık geniş alanlar sunan Holland Park, Royal Borough’un en büyük parkıdır. Parkın içinde yer alan ve muhteşem çiçeklerden oluşan Kyoto Bahçesi; 1991 yılında Kyoto Ticaret Odası tarafından bağışlanmıştır.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Londra Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri (Wakehurst) - © Fotoğraf: elRoce / Shutterstock
Londra Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri (Wakehurst) – © Fotoğraf: elRoce / Shutterstock

Kew ve Wakehurst, Londra’nın en büyük UNESCO Dünya Mirası bölgesidir. Tarihle iç içe bahçelerde ve camekanların içinde yetişen canlı bitkiler, dünyanın en büyük ve en çeşitli bahçesini ortaya çıkarıyor.

Regent’s Park ve Primrose Tepesi

Londra Regent's Park ve Primrose Tepesi - © Fotoğraf: I Wei Huang / Shutterstock
Londra Regent’s Park ve Primrose Tepesi – © Fotoğraf: I Wei Huang / Shutterstock

Regent’s Park; geniş açık alanları, ağaçlarla kaplı yolları, tertemiz bahçeleri ve dört çocuk oyun alanı ile Londra’nın merkezindeki en büyük açık hava spor alanına sahiptir. Avenue Bahçeleri’ndeki zarif çiçek tarhlarında yürüyün, Queen Mary’in Bahçeleri’nde 12.000’den fazla gülü görün veya bir kürek teknesi kiralayın ve botla gölde ördeklere katılın. Açık Hava Tiyatrosu ve Londra Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edin, ardından Londra silüetinin mükemmel manzarasını görmek için Primrose Hill’de bir yürüyüşe çıkın.

Victoria Park

Londra Victoria Parkı - © Fotoğraf: C Da Silva / Shutterstock
Londra Victoria Parkı – © Fotoğraf: C Da Silva / Shutterstock

Victoria Park Londra’nın en önemli ve en eski halka açık tarihi parklarından biridir. Yaklaşık 170 yıldır milyonlarca kişi tarafından sağlıklı bir rekreasyon, spor, oyun ve rahatlama yeri olarak ziyaret edilmiştir.

St. James’s Park

Londra St. James's Parkı - © Fotoğraf: Sapan Patel / Unsplash
Londra St. James’s Parkı – © Fotoğraf: Sapan Patel / Unsplash

Buckingham Sarayı’nın önünde konumlanan ve oldukça hoş bir bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapan bu park; devlet ziyaretleri, törenler ve diğer etkinliklerinin de merkezi sayılıyor.

Battersea Parkı

Londra Battersea Parkı - © Fotoğraf: wen chen / Unsplash
Londra Battersea Parkı – © Fotoğraf: wen chen / Unsplash

Battersea Park, Londra’da Wandsworth bölgesinde 1858 yılında açılmış 200 dönümlük bir yeşil alandır. Chelsea’nin karşı kıyısında, Thames Nehri’nin güneyinde yer almaktadır.

Notting Hill

Londra Notting Hill - © Fotoğraf: Juan Garcia Hinojosa / Shutterstock
Londra Notting Hill – © Fotoğraf: Juan Garcia Hinojosa / Shutterstock

Notting Hill; rahat kafeler, renkli evler, bohem Portobello Yolu, antika ve vintage moda ürünler satan büyük bir pazar ile ünlü haftanın her günü canlı ve şık olan bir bölgedir.

Portobello Yolu & Çarşısı

Londra Portobello Yolu & Pazarı - © Fotoğraf: Jack Gisel / Unsplash
Londra Portobello Yolu & Pazarı – © Fotoğraf: Jack Gisel / Unsplash

Portobello Yolu, her türlü antika ve koleksiyon satan 1.000’den fazla satıcısı ile Notting Hill’deki dünyanın en büyük antika pazarıdır.

Küçük Venedik (Little Venice, Paddington)

Londra Küçük Venedik (Little Venice, Paddington) - © Fotoğraf: I Wei Huang / Shutterstock
Londra Küçük Venedik (Little Venice, Paddington) – © Fotoğraf: I Wei Huang / Shutterstock

Paddington Basin (Paddington Havzası), Londra Paddington’taki uzun bir kanal havzasına ve çevresine verilen addır. Havza, Küçük Venedik olarak bilinen kavşağın 500 m güneyinde başlar.

Borough Market

Londra Borough Market (Kent Pazarı) - © Fotoğraf: KeongDaGreat / Shutterstock
Londra Borough Market (Kent Pazarı) – © Fotoğraf: KeongDaGreat / Shutterstock

Borough Market, Londra’nın doğusunda yer alan büyük bir kent pazarıdır. Her geçtiğiniz geçitte yeni bir ürünü keşfetmenin heyecanını yaşadığınız bu pazar, dünyanın dört bir yanından gelen yiyecekleri ve ürünleri sizlere sunuyor.

Brick Lane – Shoreditch

Londra Brick Lane - Shoreditch - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Londra Brick Lane – Shoreditch – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Doğu Londra’daki Brick Lane olarak bilinen bu bölge bir zamanlar fakir gecekondu mahallesi olarak biliniyordu ve hatta Karındeşen Jack cinayetlerinin suç mahalliydi. Fakat günümüzde ünlü gece kulübü Ten Bells, duvar sanatları, galeriler, restoranlar, pazarlar ve festivaller içeren Londra’nın sanatsal bir bölgesi haline gelmiştir. Brick Lane; ayrıca Banksy, D*Face ve Ben Eine gibi ünlü sokak sanatçıların eserlerine de verdiğinden dünyaca üne sahip olmuştur.

Camden Town

Londra Camden Town - © Fotoğraf: Javier Martinez / Unsplash
Londra Camden Town – © Fotoğraf: Javier Martinez / Unsplash

Camden Town, Londra’nın kuzeyinde yer alan, her yanında küçük mağazalar, tezgâhlar, kulüpler, publar, kafelerin olduğu bir semttir. Londra’da yaratıcılığın merkezi sayılabilecek bir yerdir. Camden Town’da deriler, çiviler ve postallar sıkça görülebilecek objeler arasında yer almaktadır.

Eski Spitalfields Pazarı (Old Spitalfields Market)

Londra Eski Spitalfields Pazarı (Old Spitalfields Market) - © Fotoğraf: michelmond / Shutterstock
Londra Eski Spitalfields Pazarı (Old Spitalfields Market) – © Fotoğraf: michelmond / Shutterstock

Old Spitalfields Market; sanatçılara, yaratıcılara ve büyük Bangladeşli topluluğuna ev sahipliği yapan canlı bir East End bölgesidir. Brick Lane’nin tipik evleri ile kaplı bu pazar; sokak sanatı, ilginç dükkanlar, restoranlar ve barlar ile hipsterlere ve yenilik sevenlere hitap ediyor.

Leadenhall Market

Londra Leadenhall Market - © Fotoğraf: Simon Rae / Unsplash
Londra Leadenhall Market – © Fotoğraf: Simon Rae / Unsplash

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan Leadenhall Market, başlangıçta bir et, kümes hayvanları ve oyun pazarı olmasın karşın; günümüze doğru artık bir dizi butik perakendeciye, restoranlara, kafelere, şarap barlarına ve ödüllü bir pub’a ev sahipliği yapmaktadır.

Neal’s Yard

Londra Neal's Yard - © Fotoğraf: Fatih Özdemir
Londra Neal’s Yard – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Neal’s Yard, Londra Covent Garden’da Shorts Gardens ve Monmouth Caddesi arasında renkli bir avluya açılan küçük bir sokaktır.

Sherlock Holmes Müzesi

Londra Sherlock Holmes Müzesi - © Fotoğraf: sematadesign / Shutterstock
Londra Sherlock Holmes Müzesi – © Fotoğraf: sematadesign / Shutterstock

Dünyaca ünlü danışman dedektif Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un yazdığı hikayelere göre 1881-1904 yılları arasında 221b Baker Caddesi’nde yaşıyordu. Bay Holmes, odalarını en sadık arkadaşı ve meslektaşı Dr. Watson ile burada paylaşmış. Bu ev, “özel mimari ve tarihi ilgi” nedeniyle hükümet tarafından korunuyor ve müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Abbey Road

Londra Abbey Road - © Fotoğraf: NoyanYalcin / Shutterstock.com
Londra Abbey Road – © Fotoğraf: NoyanYalcin / Shutterstock.com

Beatles grubunun kayıt stüdyosunun bulunduğu Londra’daki efsanevi Abbey Road; grubun 1969 tarihli Abbey Road albümünün kapağındaki ünlü yaya geçidi fotoğrafının çekildiği yer olmasından dolayı olduk meşhurdur. Kayıt stüdyosu halka açık olmasa da, stüdyonun dış duvarına imza atabilir ve önceki ziyaretçilerin yazdıklarını okuyabilirsiniz.

+44 20 7266 7000

Canary Wharf

Londra Canary Wharf - © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock
Londra Canary Wharf – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Canary Wharf, ışıltılı One Canada Meydanı’nı çevreleyen dev gökdelenlerle dolu şehrin en yoğun finansal bölgesidir. Canada Square Park yaz konserlerine ve kış buz pateni pistine ev sahipliği yapar. Londra Docklands Müzesi ise model gemileri ve uygulamalı interaktif ekranlarıyla ziyaretçilerini çekiyor. Gündüzleri oldukça sakin ve rahat olan kafeler; akşam saatlerindeki iş çıkış yoğunluyla birlikte yerini şık şarap barlarına bırakıyor. Thames Clippers adı verilen feribotlar ise nehir boyunca seferler düzenliyor.

Somerset House

Londra Somerset House - © Fotoğraf: Bikeworldtravel / Shutterstock
Londra Somerset House – © Fotoğraf: Bikeworldtravel / Shutterstock

Somerset House, Londra’nın kalbindeki yeni bir sanat merkezidir. Çağdaş sanat ve kültürün çeşitli ve dinamik bir kamu programı sunan Somerset House Studios da dahil olmak üzere yaratıcı işletmeler, sanatçılar ve yapımcılardan oluşan geniş bir topluluğa ev sahipliği yapıyor. Şehrin en muhteşem ve sevilen mekanlarından biri olan bu mekan, her yıl 3 milyon ziyaretçi tarafından sanatın ve kültürün hayal edildiği, yapıldığı ve yaşandığı bir yerdir.

Shakespeare’s Globe Tiyatrosu

Londra Shakespeare's Globe Tiyatrosu - © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock
Londra Shakespeare’s Globe Tiyatrosu – © Fotoğraf: cowardlion / Shutterstock

Shakespeare’s Globe, Londra Southwark’ta, Thames Nehri’nin güney kıyısında, William Shakespeare ile ilişkili Elizabeth Tiyatrosu’nun yenilenmiş halidir.

Royal Albert Hall

Londra Royal Albert Hall - © Fotoğraf: Vienna Reyes / Unsplash
Londra Royal Albert Hall – © Fotoğraf: Vienna Reyes / Unsplash

Royal Albert Hall, Kraliçe Victoria’nın kocası Prens Albert’e adanmış olan, günümüzde konserler ve diğer sanatsal aktiviteler için kullanılan bir mekandır. Londra’nın Kensington ve Chelsea bölgesindeki South Kensington’da bulunmaktadır.

The Shard Gökdeleni

Londra The Shard Gökdeleni - © Fotoğraf: Fred Mouniguet / Unsplash
Londra The Shard Gökdeleni – © Fotoğraf: Fred Mouniguet / Unsplash

Shard, insanların yaşayabileceği, çalışabileceği ve rahatlayabileceği dikey bir şehir olarak tasarlanmıştır. Dünya standartlarında ofisler, ödüllü restoranlar, 5 yıldızlı Shangri-La Hotel, seçkin rezidanslar ve İngiltere’nin en yüksek seyir terasıyla (The View from The Shard), 360 derecelik manzaralar sunmaktadır.

Sky Garden (Walkie Talkie Binası)

Londra Sky Garden (Walkie Talkie Binası) - © Fotoğraf: Pajor Pawel / Shutterstock
Londra Sky Garden (Walkie Talkie Binası) – © Fotoğraf: Pajor Pawel / Shutterstock

Fenchurch Caddesi’de Walkie Talkie olarak adlandırılan şık bir gökdelenin zirvesinde konumlanan Sky Garden; cam kubbesi, zarif peyzajlı bahçeleri ve açık hava terasıyla Londra’nın en seçkin sosyal alanlarını sizlere sunuyor. Bu terası önceden randevu almak koşuluyla ücretsiz ziyaret edebilir, eşsiz Londra manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Gherkin Binası (30 St Mary Axe)

Londra Gherkin Binası (30 St Mary Axe) - © Fotoğraf: Ed Robertson / Unsplash
Londra Gherkin Binası (30 St Mary Axe) – © Fotoğraf: Ed Robertson / Unsplash

Gherkin, Londra denince akla gelen ve en bilindik gökdelen kulesidir. Toplamda 500.000 metrekarelik alana sahip olan The Gherkin, sağladığı imkanlarla ‘dünyanın en uygar gökdeleni’ olma ününü hak ediyor.

Hyde Park Winter Wonderland

Hyde Park Winter Wonderland, her yıl Kasım ortasından Ocak ayı başlarına kadar Londra Hyde Park’ın içinde kurulan, dev lunapark ve panayırların olduğu bir Noel etkinliğidir.

ZSL Londra Hayvanat Bahçesi

Lütfen Ziyaret Etmeyin!

Özgürlüğüne düşkün bireyler olarak, onların dünyadaki özgürlüklerini kısıtlayan ve onları ömür boyu hapse maruz bırakan; hayvanat bahçelerini, sirkleri ve gösteri merkezlerini lütfen ziyaret etmeyiniz…

ZSL Londra Hayvanat Bahçesi
ZSL Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi (ZSL London Zoo) dünyanın en eski bilim hayvanat bahçesidir. 27 Nisan 1828’de açıldı ve aslen bilimsel çalışma için bir koleksiyon olarak kullanılmak üzere tasarlandı. 1831 veya 1832 yılında Tower of London Hayvanat Bahçesi de Londra Hayvanat Bahçesi’nin koleksiyonuna katıldı ve 1847 yılında halka açıldı.

Londra Emirates Teleferik Hattı

Londra Emirates Teleferik Hattı
Londra Emirates Teleferik Hattı

Emirates Air Line, Greenwich Yarımadası ile Royal Rıhtımı arasında Thames Nehri’ni geçen bir teleferik hattıdır. Kabinler her 30 saniyede bir gelmektedir ve seferler tek yön yaklaşık 10 dakikadır.

Madame Tussauds London

1836 yılında Baker Caddesi’nde kurulan, Madame Tussauds London’da; Alien, Escape, The Voice UK ve Star Wars gibi sürükleyici deneyimlerle, en sevdiğiniz ünlülerin 250’den fazla canlı balmumu figürleriyle tanışın.

London Dungeon

London Dungeon; gerçekçi tiyatro oyuncuları, özel efektler, sahneler ve gezintiler sunan gördüğünüz, duyduğunuz, dokunduğunuz, kokladığınız ve hissettiğiniz deneyimsel bir müzedir. çok eğlenceli olduğu gibi, bazen de biraz korkutucu olabiliyor.

Shrek’s Adventure London (Shrek’in Macerası)

Shrek’s Adventure London; Shrek ve onun DreamWorks arkadaşlarıyla birlikte komik talihsizliklerini ailecek deneyimleyebileceğiniz ve birlikte oynayabileceğiz etkileyici ve etkileşimli bir deneyim sunuyor.

Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu

Londra Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu - © Fotoğraf: chrisdorney / Shutterstock
Londra Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu – © Fotoğraf: chrisdorney / Shutterstock

Warner Bros. Studios Tour London — The Making of Harry Potter, İngiltere’nin güneydoğusunda Leavesden’de yer alan bir cazibe merkezidir. Universal Studios tema parkları, “Harry Potter Wizarding World of Harry Potter” ile karıştırılmamalıdır. Burası Harry Potter filmlerinin sahne arkasına otantik bir bakış sunan kalıcı bir sergidir.

Harry Potter Mağazası (Platform 9 ¾)

Londra Harry Potter Mağazası (Platform 9 ¾) - © Fotoğraf: RichartPhotos / Shutterstock
Londra Harry Potter Mağazası (Platform 9 ¾) – © Fotoğraf: RichartPhotos / Shutterstock

Platform 9 ¾ ve Harry Potter Mağazası; King’s Cross Tren İstasyonu’nun içinde Harry Potter’ın Büyücülük Dünyası ürünlerini, hediyelik eşyalarını ve koleksiyon eşyalarını barındırıyor.

SEA LIFE Londra Akvaryumu

Lütfen Ziyaret Etmeyin!

Özgürlüğüne düşkün bireyler olarak, onların dünyadaki özgürlüklerini kısıtlayan ve onları ömür boyu hapse maruz bırakan; hayvanat bahçelerini, sirkleri ve gösteri merkezlerini lütfen ziyaret etmeyiniz…

SEA LIFE Londra’daki büyük akvaryumlar, su altı dünyasına dair büyüleyici ve etkileşimli bilgiler sunar. Yerel sulardan okyanuslara doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

Harrods, Knightsbridge

Londra Harrods, Knightsbridge - © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock
Londra Harrods, Knightsbridge – © Fotoğraf: Willy Barton / Shutterstock

Harrods; son moda erkek ve kadın tasarımcı giysileri, lüks hediyeleri, gıda ve aksesuarları ile Londra’nın lüks semtlerinden biri olan Knightsbridge’de bulunan dünyanın en lüks ve en ünlü kompleks mağazasıdır. Mimarisi ile Londra’nın simgelerinden biri haline gelmiştir. Hyde Park’ın sınırında yer alan Knightsbridge, Victoria döneminden kalma büyük evlere ve yemyeşil bahçelere sahip zengin bir semttir. Turistler ve zengin kesim, ikonik Harrods mağazası da dahil olmak üzere üst düzey restoran ve mağazalarda vakit geçirirler.

Westfield London White City Alışveriş Merkezi

Westfield London White City Alışveriş Merkezi
Westfield London White City Alışveriş Merkezi

Westfield London White City, Londra’nın Hammersmith ve Fulham semtleri arasında yer alan Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezidir ve caddenin en iyilerini birinci sınıf moda ile birleştirir. 300’den fazla mağaza, 700 marka, yemek yiyebileceğiniz 70 yer ve 20 perdeli Vue sinemasıyla Westfield London, şehirdeki en iyi alışveriş merkezidir.

Westfield Stratford City Alışveriş Merkezi

250 mağaza ve 70 yemek mekanı ile Westfield Stratford City, Londra’nın en büyük alışveriş merkezi ve Doğu Londra’nın en yeni yaşam merkezidir.

King’s Cross Tren İstasyonu

Londra King's Cross Tren İstasyonu - © Fotoğraf: Jeff Whyte / Shutterstock
Londra King’s Cross Tren İstasyonu – © Fotoğraf: Jeff Whyte / Shutterstock

King’s Cross tren istasyonu Londra’nın kuzeyinde bulunan bir demiryolu terminalidir. Birleşik Krallık’taki en işlek tren istasyonlarından biridir ve Kuzey Doğu İngiltere ‘ye ve İskoçya’ya giden ana trenler buradan kalkar.

St Pancras Uluslararası Tren İstasyonu

Londra St Pancras Tren İstasyonu © Fotoğraf PhotoLondonUK Shutterstock
Londra St Pancras Tren İstasyonu – © Fotoğraf: PhotoLondonUK / Shutterstock

Londra Heathrow Havalimanı (LHR)

Londra Heathrow Havalimanı (LHR) - © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock
Londra Heathrow Havalimanı (LHR) – © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock

Heathrow Havaalanı, uluslararası yolcu trafiği ile dünyada ikinci, genel yolcu trafiği ile Avrupa’nın en yoğun havaalanı ve toplam yolcu trafiği ile dünyanın en yoğun yedinci havaalanıdır. Metro: Piccadilly Hattı (Heathrow Terminal İstasyonları)

London City Havalimanı (LCY)

Londra London City Havalimanı (LCY) - © Fotoğraf: JMAV / Shutterstock
Londra London City Havalimanı (LCY) – © Fotoğraf: JMAV / Shutterstock

London City Havalimanı, Londra Borough of Newham Royal Docks’ta, şehrin ve Canary Wharf’ın doğusunda yer almaktadır.

Londra Stansted Uluslararası Havalimanı (STN)

Londra Stansted Uluslararası Havalimanı (STN) - © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock
Londra Stansted Uluslararası Havalimanı (STN) – © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock

Londra Stansted Uluslararası Havaalanı (STN) İngiltere’nin üçüncü işlek havalimanı ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen havaalanlarından biridir. Havaalanı Londra’nın 64km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Çoğunlukla Avrupa ve Akdeniz destinasyonlarına hizmet veren düşük maliyetli havayollarına ev sahipliği yapmaktadır. Demiryolu, havaalanını Birleşik Krallık’taki tüm önemli noktalarına bağlar. Tren istasyonu havaalanının hemen altında yer aldığından, trenle ulaşım oldukça kolaydır.

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın
Gezimingo
Gezimingo

Şehir Keşfettirici Gezimingo ile seyahatinize yön verin! Gidiyoruz, geziyoruz ve listeliyoruz.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir