Londra’da kaç tane havalimanı bulunuyor? Özellikleri nelerdir?

Londra; London City, London Gatwick, London Heathrow, London Luton, London Stansted ve London Southend olmak üzere her biri farklı bütçelere uçak bileti ve havayolu seçenekleri sunan altı büyük havalimanına sahiptir. Bu havalimanlarından Heathrow, Gatwick ve Stansted havalimanları; düzenli olarak Londra merkez istasyonlarına sefer yapan özel ekspres tren seferlerine de sahiptir.

Bu nedenle de Londra yolcuları çoğu zaman hangi havalimanına ineceklerini karıştırıyorlar. Çünkü eğer biletinizi alırken bir yanlışlık yaparsanız yanlış havalimanına inmeniz ya da yolculuğunuz Londra’dan olacaksa yanlış havalimanına gitrmeniz dolayısıyla uçuşunuzu kaçırmanız muhtemeldir. Uçak bileti satış sitesi ucuzucuyorum.com‘un geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarı da bu tezi destekler nitelikle.

Gelin hep birlikte Londra’nın havalimanlarını tanıyalım:

Londra Heathrow Havalimanı

Londra Heathrow Havalimanı (LHR) - © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock
Londra Heathrow Havalimanı (LHR) – © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock

Londra merkezinin 32 km (20 mil) batısında bulunan Londra Heathrow Havalimanı (LHR), dünyanın en yoğun havalimanlarından biridir. Her gün gelen ve giden 219.000’den fazla yolcu ile Heathrow, dünyadaki diğer tüm havalimanlarından daha fazla uluslararası yolcuya hizmet vermektedir.

Londra GatwickHavalimanı

Londra GatwickHavalimanı (LGW), Londra’nın 45 km (28 mil) güneyinde yer almakta ve yılda 35 milyon yolcuyu 90 ülkede 200 destinasyona hizmet veren, dünyanın en verimli tek pistli havalimanıdır.

Londra Stansted Havalimanı

Londra Stansted Uluslararası Havalimanı (STN) - © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock
Londra Stansted Uluslararası Havalimanı (STN) – © Fotoğraf: IR Stone / Shutterstock

Londra Stansted Havalimanı (STN), Londra’nın en yoğun havalimanıdır ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanlarından biridir.

Havaalanı, Londra’nın 64km (40 mil) kuzey doğusunda yer almaktadır. Çoğunlukla Avrupa ve Akdeniz destinasyonlarına hizmet veren Birleşik Krallık’ın düşük maliyetli havayollarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Londra Luton Havalimanı

Londra Luton Havalimanı (LTN), İngiltere’nin en büyük havalimanlarından biridir. Düşük maliyetli veya “olmayan” hava yolculuğu için önemli bir üs ve Londra merkezinin sadece 56 km (35 mil) kuzey batısında yer alıyor.

LondraSouthend Havalimanı

Londra SouthendHavalimanı (SEN), Londra’nın merkezinden 64km (40 mil) uzaklıkta yer almaktadır. Londra Southend Havalimanı gidişleri için: Check-in alanı, terminal binasının en ucunda yer almaktadır. Mağaza, bar, restoran, kafeterya ve döviz bozdurma işlemlerini bulabileceğiniz gidiş salonuna girmeden önce tüm yolcular güvenlik kontrolünden geçmelidir. Uçağa biniş, kalkıştan 45 dakika önce başlar.

London CityHavalimanı

Londra London City Havalimanı (LCY) - © Fotoğraf: JMAV / Shutterstock
Londra London City Havalimanı (LCY) – © Fotoğraf: JMAV / Shutterstock

Londra’nın merkezine en yakın havaalanıdır. Havaalanı tesisleri ve oraya nasıl gidip gelebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

London City Havalimanı (LCY), Londra merkezinin sadece 9,5km (6 mil) doğusunda ve Canary Wharf’tan 4,8km (3 mil) uzaklıkta olması nedeniyle Londra’daki en kolay ve en erişilebilir havalimanlarından biridir. 

Türkiyeden Londra Uçuşları ne kadar sıklıkla yapılıyor?

Türkiye’den Londra yönüne uçak seferleri bu limanlardan dördüne iniş-kalkış yapmaktadır. Bunlar; Heathrow, Gatwick, Luton ve Stansted’dir. En ucuz Londra uçak biletlerini bulabileceğiniz uygulamalardan birisi de sektöre yeni giren ucuzucuyorum.com adlı bilet satış uygulaması. 

Sadece biletinizi bulmakla değil aynı zamanda kapsamlı şekilde Londra’da nerelerin gezileceği gibi bilgileri de uygulamanın web sitesinde bulabilirsiniz. 

Londra'yı merak ediyor musunuz?

İngiltere’nin siyasi, ekonomik ve kültürel başkenti olan ve dünya çapında ses getirmiş turistik mekanlarıyla ünlüdür Londra'yı Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir