Metrobüs’te 34BZ’ye binerseniz ne olur?

Günlük 870bin yolcu taşıyarak İstanbul’un en temel toplu taşıma alternatifi haline gelen Metrobüs, 52km uzunluktaki Beylikdüzü ve Söğütlüçeşme arasını 100 dakikaya indiriyor.

Yolcu yoğunluğu nedeniyle İstanbulluları zaman zaman çileden çıkartan hattın; özellikle Zincirlikuyu ve Cevizlibağ istasyonları iş giriş-çıkış saatlerinde aşırı yoğunluğa sahne oluyor. Bu yoğunluğu aza indirgemek bir yandan da İstanbulluların elinde.

Çünkü Metrobüs güzergahı üzerinde 34 Avcılar-Zincirlikuyu, 34A Söğütlüçeşme-Cevizlibağ, 34AS Avcılar-Söğütlüçeşme, 34BZ Beylikdüzü-Zincirlikuyu, 34C Beylikdüzü-Cevizlibağ, 34G Beylikdüzü-Söğütlüçeşme, 34U Uzunçayır-Zincirlikuyu ve 34Z Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme olmak üzere 8 farklı otobüs hattı bulunuyor. Bu hatlar yolcu yoğunluğunu en aza indirgemek amacıyla kurgulansa da bilinçsiz kullanımlar nedeniyle istasyonlarda yoğunluğa sebep oluyor.

Bu durumu 3 farklı örnekle açıklamak gerekirse;

Avcılar durağından Zincirlikuyu’ya gitmek isteyen bir yolcu metrobüsün dijital tabelasına bakmama ya da boş koltuk bulma gibi gerekçelerle bazen son istasyonu Cevizlibağ olan 34C hat numaralı otobüsleri kullanıyor. Yolcunun hedefi Zincirlikuyu olduğundan dolayı da Cevizlibağ’da inerek bir sonraki metrobüsü bekliyor. Halbuki direkt olarak 34BZ’yi veya 34 ‘ü kullansa hiçbir istasyona ek yoğunluk oluşturmuyor.


Aynı şekilde Avcılar’dan Zincirlikuyu’ya gitmek isteyen bir yolcu da son istasyonu Söğütlüçeşme olan 34AS’yi kullandığı zaman yoğunluk yaşanıyor. Metrobüs Zincirlikuyu istasyonuna geldiğinde yolcu mecburen inerek aktarma yapmaya çalışıyor. Bu sırada zaten yoğun olan durakta bir de inen yolcular yoğunluk yaşatıyor. Halbuki yolcu son istasyonu Zincirlikuyu olan 34BZ’yi ya da 34 ‘ü kullansaydı burada biraz daha geride inerek durakta yoğunluk yaşatmayacaktı.


Aynı durum Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçişlerde de yaşanıyor. Söğütlüçeşme istasyonundan Avcılar’a gitmek isteyen bir yolcu, daha sık geldiği için 34Z hattıyla Zincirlikuyu üzerinden aktarma yaparak yoluna devam etmeyi tercih ediyor. Bu durum da yine bazı saatlerde Zincirlikuyu istasyonunun kilitlenmesine sebep oluyor.

Mevcutta zaten yoğun olan bu ara istasyonlara bir de aktarma yapan yolcular eklenince kalabalık iyice artıyor ve araçların bekleme süreleri uzuyor.

Bu nedenle daha iyi bir ulaşım deneyimi için yolcular gitmek istedikleri hedef noktaya göre metrobüslere binerse, Zincirlikuyu ve Cevizlibağ gibi ana ara istasyonlarda yaşanan aşırı yoğunluk bir nebze olsun azalabilir.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir