Neden Pazartesi günleri uçmamalısınız?

Tatile çıkmak istediğinizde sadece tüm işlerinizi ayarlamanız, uygun tarihleri belirlemeniz, bilet araştırması yapmanız yetmiyor. Aynı zamanda biraz stratejik davranmalısınız. Bu stratejik adımlar arasında en önemlilerinden biri, uçak bileti seçimi.

Strators Jet Charters hava yolu şirketi, Amerikan Ulaştırma Dairesi’nin istatistiklerine dayanarak uçak bileti almak için en iyi gün, rota ve en sorunsuz yolculuk önerilerini bir araya getirdi. İşte uçak bileti almadan önce bilmeniz gereken bazı stratejik öneriler:

Seyahatinizin zamanını iyi ayarlayın

airport departure screen monitors
Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

Pazartesi günleri yolculuk etmek için en kötü gün. Yapılan çalışmaya göre pazartesi günleri yaşanan uçak seferi iptallerinin, salı günleri yaşanan iptallerden yüzde 41, cuma günlerinden ise yüzde 164’ten daha fazla olduğu anlaşılmış. Sefer iptali veya rötar ihtimalini en aza indirmek istiyorsanız, uçak biletinizi çarşamba, cuma veya cumartesi günlerinden birine alın. Bir başka seçenek de erken saatte uçmak. Sabah 8’den önceki uçuşlarda, diğerlerine göre daha az sefer iptali veya rötar yaşanıyor.

Güzergah seçimi

passenger plane on runway
Photo by Mohammad Saifullah on Unsplash

Sefer iptali konusunda en şanssız rotalar, soğuk ülkeler. Yapılan çalışmalar, sefer iptallerinin yüzde 70’nin hava koşullarından kaynaklandığını gösteriyor.

En iyi seçenek olduğundan emin olun

white biplane
Photo by Pascal Meier on Unsplash

En ucuz bilet seçeneğini sunan birçok hava yolu şirketi; uçuş iptali, gecikme veya bagaj ücreti konularında en kötü olanlar. Tasarruf etmeye çalışırken tatilinize can sıkıcı bir başlangıç yapmadığınızdan emin olun.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir