Ordu’ya gittiğinizde gezilecek 10 yer

Türkiye’nin en kalabalık 30. şehri olma özelliğine sahip Ordu, M.Ö 400’lü yıllara dayanan köklü bir geçmişe sahip. İlk kurulan şehir merkezinin, halk arasında ‘Bozukkale’ olarak bilinen bölge, Kotyora (Kut Yöresi) adıyla kurulmuştur.

Türkiye fındık üretiminin %51’ini gerçekleştiren Ordu, Türkiye ekonomisi için önemlli illerden birisi. 33 ürün için coğrafi tescil başvurusunda bulunan ilin şuanda Türk Patent Enstitüsü’nde incelenmekte olan 22 adet ürün bulunmakta.

Zengin turizm potansiyeline sahip ilde kıyı, yayla turizmi, trekking, yamaç paraşütü, gibi etkinliklere imkan sağlayacak unsurlar bulunuyor. Turizm konusunda oldukça rağbet gören Ordu, maliyeti toplam 9 milyon 100 bin TL olan teleferikle saatte çıkışta 900 kişi, inişte 900 kişi olmak üzere toplam da 1800 kişi taşıma kapasitesine sahip.

Doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerinde hayranlık bırakan Ordu’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken 10 yeri derledik;

Boztepe

Ordu Boztepe Manzara Tepesi - © Fotoğraf: marketa1982 / Shutterstock
Ordu Boztepe Manzara Tepesi – © Fotoğraf: marketa1982 / Shutterstock

Ordu şehir merkezinden teleferikle ulaşılabilen Boztepe’de ziyaretçilerine Ordu şehri ve Karadeniz’in kuş bakışı manzarası sunan doğal bir manzara tepesidir.

Ulugöl

Ordu Ulugöl Tabiat Parkı - © Fotoğraf: isa yurtsever / Shutterstock
Ordu Ulugöl Tabiat Parkı – © Fotoğraf: isa yurtsever / Shutterstock

Ordu’nun Gölköy ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan 26.5 hektar büyüklüğündeki Ulugöl Tabiat Parkı, kendisine hayran bıraktıran bir krater gölüyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir.

Bozukkale

Ordu Bozukkale (Cotyora) - © Fotoğraf: Ersin Demirel / Ordu İl Özel İdaresi
Ordu Bozukkale (Cotyora) – © Fotoğraf: Ersin Demirel / Ordu İl Özel İdaresi

Ordu şehrinin ilk kurulduğu yer olarak bilinen Cotyora (Kot Türklerinin yurdu) yarımadası, halk arasında Bozukkale olarak biliniyor. 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından buraya inşa edilen kale, yıllar boyunca bir gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

Çambaşı Yaylası

Ordu Çambaşı Yaylası ve Kayak Merkezi - © Fotoğraf: Ordu İl Kültür Turizm Müdürlüğü
Ordu Çambaşı Yaylası ve Kayak Merkezi – © Fotoğraf: Ordu İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarından biri olan Çambaşı Yaylası, hem yaz hem de kış aylarında ziyaretçilerine çok hoş deneyimler sunmaktatır. Deniz seviyesinden 1,850 m. yükseklikte olan yayla’nın ulaşımı, Ordu – Kabadüz – Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile sağlanmaktadır. Bünyesindeki kayak merkeziyle birlikte bütün doğa sporlarını profesyonel olarak burada yapmak mümkündür. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile Türkiye’nin en geniş yaylalarından biridir.

Hoynat Adası

Ordu Hoynat Adası Kuş Cenneti - © Fotoğraf: M Selcuk Oner / Shutterstock
Ordu Hoynat Adası Kuş Cenneti – © Fotoğraf: M Selcuk Oner / Shutterstock

Ordu’nun Perşembe ilçesinde yer alan Ramazan köyü sınırlarındaki Hoynat Tüneli’nin yanıbaşındaki Hoynat Adası, eskiden gemiciler tarafından depo ve sığınak olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Tepeli Karabatakların Türkiye’de tek yuva yaptığı yerdir.

Ohtamış Şelalesi

119000ohtamis selalesiulubey1.png

Ordu’nun Ulubey İlçesi Ohtamış Köyü’nde yer alan ve 30 metre yükseklikten 90 derecelik bir açıyla dökülen Ohtamış Şelalesi, Karadeniz’in en büyük şelalesi olarak kabul edilmektedir.

Kurul Kalesi

Ordu Kurul Kalesi - © Fotoğraf: M Selcuk Oner / Shutterstock
Ordu Kurul Kalesi – © Fotoğraf: M Selcuk Oner / Shutterstock

Ordu şehir merkezine 13 km uzaklıktaki Baladı Köyü’ndeki Kurul Kalesi, 1. dereceden arkeolojik ve doğal sit alanı kabul edilen antik bir yerleşkedir. 2010 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla M.Ö. 1. ve 2. yüzyıllara ait merdivenler, pişmiş topraktan çatı kiremitleri, seramik parçaları ve heykeller ortaya çıkarılmıştır. Bu heykellerin en önemlisi ilk “in-situ” örneği olmasından dolayı Kibele heykelidir.

Perşembe Yaylası

Ordu Aybastı Perşembe Yaylası - © Fotoğraf: Cpyusuf / Shutterstock
Ordu Aybastı Perşembe Yaylası – © Fotoğraf: Cpyusuf / Shutterstock

Ordu’nun Aybastı ilçesinde yer alan Perşembe Yaylası, 1500 metrelik rakımda Türkiye’nin ender yaylalarından biridir. Dinlenme, piknik, safari ve yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda tabiat harikaları ve bazı tarihi alanlar da bulunuyor.

Yason Burnu

Ordu Yason Burnu Yarımadası ve Kilisesi - © Fotoğraf: Gökhan Kırca
Ordu Yason Burnu Yarımadası ve Kilisesi – © Fotoğraf: Gökhan Kırca

Ordu’nun Perşembe ilçesinin merkezine 15km uzaklıktaki Çaytepe Köyü’ndeki Yason Burnu, 1. derece arkeolojik ve 2. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir. Doğal manzarasının yanı sıra, 1869 yılında yapılan bir kiliseye de ev sahipliği yapan bu yer, Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımadadır. Bu yarımada aynı zamanda Altınpost Efsanesi’nde de (Arganot Efsanesi) geçmektedir.

Çamaş Kanyonu

Ordu Çamaş Kanyonu
Ordu Çamaş Kanyonu

Çamaş Kanyonu, Ordu’nun Çamaş ilçe merkezine 3 km uzaklıktaki Budak Köyü sınırları içerisinde olup, Türkiye’nin en uzun dere kanyonudur. Doğu Karadeniz’in sayılı kanyonlarındandır ve derede rafting çalışmaları da yapılmaktadır.

Default image
Fatih Duran
Articles: 2

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin