Paris Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Fransa’nın kozmopolit başkenti Paris Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Fransa’nın kuzeyinde, Seine nehri üzerinde bulunan Paris; romantizm, kültür, sanat, moda, yemek ve tasarım alanlarında dünya genelinde önemli bir ölçüde üne sahiptir.

Bizler de bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Paris gezi rehberi hazırladık. İşte Paris’e gittiğinizde görülecek en iyi yerler:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi - © Fotoğraf: Stephen Leonardi / Unsplash
Paris Eyfel Kulesi – © Fotoğraf: Stephen Leonardi / Unsplash

Eyfel Kulesi, Paris’te Champ de Mars parkında bulunan bir ferforje kafes kulesidir. Adın, kuleyi tasarlayan ve inşa eden mühendis Gustave Eiffel’den almıştır.

Notre Dame Katedrali

Paris Notre Dame Katedrali - © Fotoğraf: maziarz / Shutterstock
Paris Notre Dame Katedrali – © Fotoğraf: maziarz / Shutterstock

Notre-Dame de Paris, Paris’in dördüncü bölgesinde Île de la Cité adası üzerinde yer alan bir ortaçağ Katolik katedralidir. Katedral, Fransız Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

+33 1 42 34 56 10

Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Paris Zafer Takı (Arc de Triomphe) - © Fotoğraf: Eric Isselee / Shutterstock
Paris Zafer Takı (Arc de Triomphe) – © Fotoğraf: Eric Isselee / Shutterstock

Paris’teki bu devasa Zafer Takı (Arc de Triomphe de l’Étoile) dünyanın en bilinen anıt anıtlarından biridir. Napolyon I. 1806’da, Austerlitz Savaşı’ndaki büyük zaferinden sonra (1805) Fransız ordularının askeri başarılarını kutlamak için zafer takını görevlendirmiş. Jean-François-Thérèse Chalgrin tarafından tasarlanan kemer, 50 metre yüksekliğinde ve 45 metre genişliğindedir. Dev caddelerin kesiştiği dairesel bir meydanda yer alır ve bir yıldız (étoile) oluşturur. Anıt sadece belirli sayıda ziyaretçi kabul edebiliyor. Güvenlik nedeniyle bilet satışları yoğun saatlerde erkenden kapanabilir. Erken kapanma durumunda, anıta girişler durdurulabilir.

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi - © Fotoğraf: Bucchi Francesco / Shutterstock
Paris Louvre Müzesi – © Fotoğraf: Bucchi Francesco / Shutterstock

Eski bir kraliyet sarayı olan Louvre, sekiz yüzyıldır Fransa tarihine tanıklık etmiştir. 1793’teki kuruluşundan bu yana evrensel bir müze olarak tasarlanan bu müze; Amerika’dan Asya’nın sınırlarına kadar uzanan bir bölgeye ait olan ve dünyanın en iyileri arasında gösterilen koleksiyonlarıyla ünlüdür. Bu koleksiyonlarda Mona Lisa, Samothracy’nin Kanatlı Zaferi ve Venus de Milo gibi tüm dünyada hayranlık duyulan eserler de yer alıyor. Louvre şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir.

Versay Sarayı

Paris Versay Sarayı - © Fotoğraf: bensliman hassan / Shutterstock
Paris Versay Sarayı – © Fotoğraf: bensliman hassan / Shutterstock

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan Versay (Versailles) Sarayı önceleri 13. Louis’in bir av kulübesi iken, oğlu 14. Louis tarafından bir mahkeme salonuna ve hükümet konağına çevrilmiş. Bu dev şato, 19. yüzyıldan itibaren de bir müze olarak hizmet veriyor. Bahçeleri, Trianon Sarayları ve Château de Versailles parkı ile yaklaşık 800 hektardan fazla alana yayılmaktadır.

Şanzelize Bulvarı (Champs-Élysées)

Paris Şanzelize Bulvarı (Champs-Élysées) - © Fotoğraf: Ioan Panaite / Shutterstock
Paris Şanzelize Bulvarı (Champs-Élysées) – © Fotoğraf: Ioan Panaite / Shutterstock

Avenue des Champs-Élysées, Paris’te 1,9 kilometre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde, Place de la Concorde (Concorde Meydanı) ile Arc de Triomphe’nin (Zafer Takı) arasında uzanan bir caddedir. Tiyatroları, kafeleri ve lüks mağazaları ile ünlüdür.

Orsay Müzesi (Musée d’Orsay)

Paris Orsay Müzesi (Musée d'Orsay) - © Fotoğraf: Jakub Buza / Shutterstock
Paris Orsay Müzesi (Musée d’Orsay) – © Fotoğraf: Jakub Buza / Shutterstock

Musée d’Orsay, Paris’te Seine Nehrinin sol kıyısında yer alan bir müzedir. 1898 ve 1900 yılları arasında inşa edilmiş Beaux-Arts tren istasyonu olan eski Gare d’Orsay bölgesinde yer almaktadır. Müze, çoğunlukla 1848’den 1914’e kadar uzanan, tablolar, heykeller, mobilyalar ve fotoğrafçılık gibi Fransız sanatlarını barındırmaktadır.

Sacré-Cœur Bazilikası

Paris Sacré-Cœur Bazilikası - © Fotoğraf: Marcello Landolfi / Shutterstock
Paris Sacré-Cœur Bazilikası – © Fotoğraf: Marcello Landolfi / Shutterstock

Sacré-Cœur Bazilikası, Paris’te bulunan Hz. İsa’ya adanmış bir Roma Katolik kilisesi ve küçük bir bazilikadır. Avlusunda harika bir Paris manzarası sizi bekliyor.

Montmartre Tepesi

Paris Montmartre Tepesi - © Fotoğraf: MarinaD_37 / Shutterstock
Paris Montmartre Tepesi – © Fotoğraf: MarinaD_37 / Shutterstock

Montmartre, 130 m yüksekliğinde muhteşem bir Paris manzarası sunan bir tepedir. Dar sokakları ve renkli evleriyle turistlerin bir numaralı atraksiyonlarından biri olan bu mahalle, aynı zamanda Paris lezzetlerini tadabileceğiniz butik restoranlar da sunuyor.

Sainte Şapeli

Paris Sainte Şapeli - © Fotoğraf: Pascal Bernardon / Unsplash
Paris Sainte Şapeli – © Fotoğraf: Pascal Bernardon / Unsplash

Bu 13. yüzyıl Gotik şapeli (Sainte-Chapelle) Paris’in gerçek incisidir. Sadece Gotik mimarinin etkileyici bir örneği değil, aynı zamanda Hristiyanlar için de büyük bir değer. Eskiden çok sayıda önemli Hristiyanlık koleksiyonuna ev sahipliği yapıyordu (örneğin, Dikenli Taç), ancak bunlar daha sonraları Notre Dame de Paris’e transfer edildi. Şapelin en etkileyici özelliklerinden biri, Eski ve Yeni Ahit’ten hikayeler anlatan 15 vitray penceredir. Şapel, önemli bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra klasik müzik konserleri için de popüler bir mekandır. Ziyaretinizden önce, burada konser olup olmayacağını kontrol edin.

Concorde Meydanı (Place de la Concorde)

Paris Concorde Meydanı (Place de la Concorde) - © Fotoğraf: Alexandre Peribe / Shutterstock
Paris Concorde Meydanı (Place de la Concorde) – © Fotoğraf: Alexandre Peribe / Shutterstock

Place de la Concorde, 18,8 dönümlük alanıyla Fransa’nın Paris’teki en büyük halk meydanlarından biridir. Şanzelize Bulvarı’nın (Champs-Élysées) doğu ucunda yer almaktadır.

Trocadéro Bahçeleri

Paris Trocadéro Bahçeleri - © Fotoğraf: Oscar Nord / Unsplash
Paris Trocadéro Bahçeleri – © Fotoğraf: Oscar Nord / Unsplash

Trocadéro, Paris’te Eyfel Kulesi manzarasını en iyi izleyebileceğiniz bölgedir. Çevresinde Jardins du Trocadéro olarak adlandırılan bahçeleri de barındırır. Kompleksin öne çıkan yapısı, 1937’de dünya ticaret fuarı için tasarlanmış olan Varşova çeşmeleridir. Parkın tek kötü yanı, özellikle turistlere yanaşarak selfie çubuğu ve mini Eyfel Kulesi satmaya çalışan çok sayıdaki satıcılardır.

Champ de Mars Parkı

Paris Champ de Mars Parkı - © Fotoğraf: 42 North / Unsplash
Paris Champ de Mars Parkı – © Fotoğraf: 42 North / Unsplash

Champ de Mars, kuzeybatısında Eyfel Kulesi ve güneydoğusunda askeri bir okul (École Militaire) bulunan büyük bir yeşil alandır. Parkın adı Roma’daki Roma Savaş Tanrısının Latince ismi Campus Martius’tan gelmektedir.

Tuileries Bahçesi

Paris Tuileries Bahçesi - © Fotoğraf: MarinaD_37 / Shutterstock
Paris Tuileries Bahçesi – © Fotoğraf: MarinaD_37 / Shutterstock

Tuileries Garden (Jardin des Tuileries), Paris’te Louvre Müzesi ve Concorde Meydanı arasında yer alan halka açık bir bahçedir. Catherine de’ Medici tarafından 1564 yılında Tuileries Sarayı’nın bahçesi olarak yaratılan tesis, Fransız Devrimi’nden sonra 1667 yılında halka açık bir park haline getirildi.

Alexandre III Köprüsü (Beaux Arts)

Paris Alexandre III Köprüsü (Beaux Arts) - © Fotoğraf: Léonard Cotte / Unsplash
Paris Alexandre III Köprüsü (Beaux Arts) – © Fotoğraf: Léonard Cotte / Unsplash

19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Beaux Arts köprüsü, Paris’in en güzel köprülerinden biridir. Fransa ve Rusya arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde güçlendiren Rus çarı Alexandre III’nın adını almıştır.

Paris Özgürlük Heykeli

Paris Özgürlük Heykeli - © Fotoğraf: Jerome LABOUYRIE / Shutterstock
Paris Özgürlük Heykeli – © Fotoğraf: Jerome LABOUYRIE / Shutterstock

Seine nehrindeki yapay ada olan ada Île aux Cygnes’in üzerinde bulunan heykel, insanlara Amerika’daki Özgürlük Heykeli’nin aslında Fransız kökenli olduğunu hatırlatmak için inşa edildi. Seine boyunca tekne turları, ikonik heykelin önünden geçer. Ayrıca adaya ücretsiz yürüyebilir ve heykelin ayağına kadar ulaşabilirsiniz.

Moulin Rouge Paris

Paris Moulin Rouge - © Fotoğraf: Lola Delabays / Unsplash
Paris Moulin Rouge – © Fotoğraf: Lola Delabays / Unsplash

Bu ikonik kırmızı değirmen, şüphesiz dünyadaki en ünlü kabaredir. 1889’daki açılışından bu yana, eşsiz Belle Époque ruhunu korumuştur. Popülerliği, Ewan McGregor ve Nicole Kidman’ın oynadığı “Moulin Rouge” filmi nedeniyle de vurgulanmıştır. Şovlar aylar önceden satıldığı için biletlerinizi önceden ayırtmanız gerekir. Gösteri, gösteri ve şampanya ya da gösteri ve akşam yemeği opsiyonları için bilet alabilirsiniz. Bir takım elbise ve kravat takmanıza gerek yoktur, ancak spor kıyafetlere, spor ayakkabılara ve şortlara da izin verilmiyor. 6 yaşından küçük çocukların da tiyatroya girmelerine izin verilmemektedir. 12 yaşından küçük çocukların gösteri için indirim hakkı bulunuyor.

La Défense

Paris La Défense - © Fotoğraf: Daisy S / Unsplash
Paris La Défense – © Fotoğraf: Daisy S / Unsplash

La Défense, Paris’in şehir sınırlarının üç kilometre batısında bulunan dev gökdelenler ve modern mimariyle bezeli büyük bir iş ve finans bölgesidir.

Grand Palais

Paris Grand Palais - © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock
Paris Grand Palais – © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock

Grand Palais, Paris’te Petit Palais ve Pont Alexandre III için 1900 yılında Paris Uluslararası Sergisi için inşa edilen bir sergi salonudur. Bugün geçici sergiler için devlet müzelerine hizmet vermektedir.

Ressamlar Tepesi – Place du Tertre

Paris Ressamlar Tepesi - Place du Tertre - © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock
Paris Ressamlar Tepesi – Place du Tertre – © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock

Place du Tertre, Paris Montmartre’deki küçük bir meydandır. Montmartre Kilisesi ve Sacré-Cœur Bazilikası’na sadece birkaç metre uzaklıktadır. Meydan, kreasyonlarını turistlere satan birçok sokak ressamı ve karikatüristi ile biliniyor.

Centre Pompidou

Paris Centre Pompidou - © Fotoğraf: pisaphotography / Shutterstock
Paris Centre Pompidou – © Fotoğraf: pisaphotography / Shutterstock

Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanan Centre Pompidou, 20. yüzyıldan kalma bir mimari harikadır. Dışındaki yürüyen merdivenleri ve muazzam renkli borularıyla tanınır. Ulusal Modern Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapan tesis, 20. ve 21. yüzyıl sanat koleksiyonlarıyla dünyaca ünlüdür. İkonik sanatçıların eserleri ve kalıcı koleksiyonlara ek olarak; Paris ve çatılarının nefes kesen manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz binanın en üst katında her yıl uluslararası ünlü sergiler de düzenlenmektedir.

Les Invalides (Ordu Müzesi)

Paris Les Invalides (Ordu Müzesi) - © Fotoğraf: Sebastien Gabriel / Unsplash
Paris Les Invalides (Ordu Müzesi) – © Fotoğraf: Sebastien Gabriel / Unsplash

Les Invalides, Paris’in 7. bölgesinde yer alan Fransa’nın askeri tarihinin detaylarını içeren bir askeri müzedir. Bugün aynı zamanda Fransa’nın en büyük savaş kahramanlarının da gömüldüğü bir şehitliktir.

Lüksemburg Müzesi (Musée du Luxembourg)

Paris Lüksemburg Müzesi (Musée du Luxembourg)
Paris Lüksemburg Müzesi (Musée du Luxembourg)

Musée du Luxembourg, Paris’in 6. bölgesinde yer alan bir müzedir. 1750 yılında kurulan müze, başlangıçta Lüksemburg Sarayı’nın doğu kanadında bulunan bir sanat müzesiydi, fakat 1818 yılında çağdaş sanatın ilk müzesi haline geldi.

Lüksemburg Bahçeleri

Paris Lüksemburg Bahçeleri - © Fotoğraf: Henri / Unsplash
Paris Lüksemburg Bahçeleri – © Fotoğraf: Henri / Unsplash

Lüksemburg Bahçeleri olarak da bilinen Jardin du Luxembourg, Paris’in 6. bölgesinde yer almaktadır. 1612 yılında Fransa Kralı IV. Henry’nin dul eşi Marie de Medici için yeni bir ikametgah olarak inşa ettiği Lüksemburg Sarayı için kuruldu.

La Grande Roue (Dönme Dolap)

Paris La Grande Roue (Dönme Dolap) - © Fotoğraf: Finn stock / Shutterstock
Paris La Grande Roue (Dönme Dolap) – © Fotoğraf: Finn stock / Shutterstock

La Grande Roue dünyanın en büyük ve en ünlü dönme dolapları biridir. Concorde Meydanı’nında (Place de la Concorde), Şanelize Caddesi’nin (Champs Elysées) başlangıcındadır.

Ballon Generali

Paris Ballon Generali - © Fotoğraf: Kiev.Victor / Shutterstock
Paris Ballon Generali – © Fotoğraf: Kiev.Victor / Shutterstock

Ballon Generali, turist amaçla kullanılan ve eşsiz Paris manzarası sunan bağlı bir helyum balonudur. 1999’da Paris’te Parc André-Citroën’de kurulan balon, 2000 yılının kutlaması için Fransız şirketi Aerophile SAS tarafından oluşturuldu ve geliştirildi.

Galeries Lafayette Paris Haussmann

Paris Galeries Lafayette Paris Haussmann - © Fotoğraf: Creative Lab / Shutterstock
Paris Galeries Lafayette Paris Haussmann – © Fotoğraf: Creative Lab / Shutterstock

Bu “devasa” beş katlı departman mağazası, ince butiklerden tasarım mağazalarına kadar hayal edebileceğiniz her şeyi barındırıyor. Yapımı 1912’de tamamlanan Art Nouveau binasını, bu mağazanın üne kavuşmasında önemli bir etken. Paris’in muhteşem manzarasını sunan çatı terasını da mutlaka ziyaret edin. Ayrıca birinci katta bulunan Galerie des Galeries, Moda ve Sanat arasında tematik bağlantılar sergilemeyi amaçlıyor.

Catacombs of Paris

Catacombs of Paris - © Fotoğraf: GarryKillian / Shutterstock
Catacombs of Paris – © Fotoğraf: GarryKillian / Shutterstock

Mezarlıklarda yeterli alan olmadığı için 18. yüzyılın ikinci yarısında kurulan bu yer yaklaşık altı milyon insanın kalıntıları ile dekore edilmiş. Yaklaşık 45 dakika süren turlar, kalp veya solunum problemi olan kişiler için uygun değildir.

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir