Pokut kadar şirin bir yayla: Hazindak Yaylası

Bildiğiniz üzere Ayder Yaylası’nın doğallığının gittikçe bozulması ve bakir kalmış diğer yaylaların da turistler tarafından keşfedilmeye başlaması ile Pokut, Sal, Gito, Badara ve Huser gibi az keşfedilmiş yaylalar ön plana çıkmaya başlamıştı. Karadeniz Bölgesi‘nde bu yaylaların da dışında da keşfedilecek çok sayıda yayla bulunuyor.

Ben bu yazımda sizlere Rize‘nin saklı kalmış yaylalarından biri olan Hazindak Yaylası‘nı tanıtacağım. Rize Çamlıhemşin ilçesine bağlı 1967 metrelik rakımda bulunan bu yayla, henüz tam olarak turizme açılmadığından doğallığını korumuş ve bakir kalmış durumda.

Bu yaylanın en güzel özelliklerinden birisi de, kuruluş şekli açısından Pokut Yaylası gibi sırt üzerinden olması. Yaylanın hemen yanındaki manzara tepesine çıktığınızda tıpkı Pokut kadar şirin bir manzara ile karşılaşıyor ve burada güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Yaylanın bir güzel özelliği de mimari yapı olarak diğer yaylara pek benzememesi. Evlerdeki ahşap işçiliği diğer yaylalarda görülenlerden farklı olarak oldukça süslü. Bu evlerin bulunduğu dar sokaklarda yürümek oldukça keyifli. Bu küçük yollardan yürüyerek yaylanın manzara tepesine çıkabilirsiniz.

hazindak yaylasi 3
Fotoğraf: Onur Öztürk

Yaylada henüz yapılmış bir tesis bulunmadığından sadece çay içmek için Turist Ömer adlı Ömer Bey’in evine gidebilirsiniz. Turist Ömer kendi evinde misafirlere çay servisi yapıyor.

Nasıl Giderim?

Hazindak Yaylası‘na Çamlıhemşin ilçesi üzerinden gelerek, Polovit Şelalesi yolundan içeri girip şelaleyi geçtikten yaklaşık 5 – 6 km sonra varabilirsiniz. Ayrıca Pokut Yaylası üzerinden de gidebilirsiniz. Her iki araç yolu da düzgün olmadığından, altı yüksek ve arazi tipi araçlarla buraya gelmek uygun olacaktır. Bu yaylalara henüz bir toplu taşıma mümkün olmadığından Rize kalkışlı turlar veya dağcılık klüpleri ile birlikte gelinebilir.

hazindak yaylasi 2
Fotoğraf: Onur Öztürk

Tavsiye

Eğer doğa yürüyüşü seviyorsanız, Hazindak Yaylası‘na geldikten sonra yürüyerek Ayder ya da Pokut yaylasına da gidebilirsiniz. Bu yürüyüşler yaklaşık 2-3 saat arası sürmektedir. Ayder Yaylası’na patika yoldan (3650 m), Pokut Yaylası’na ise araç yolundan yürüyerek gidebilirsiniz (14-15km). Yürüyüşçüler için Hazindak Yaylası ile Samistal ve Amlakit yaylaları arasında da patika yollarda bulunmaktadır.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir