Roma’da gezilecek en iyi 25 yer

Bizans, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve günümüzde de İtalya’nın başkenti olan Roma; 2800 yılı aşkın tarihi ve tarihi yapıları ile adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Günümüzde Vatikan Şehir Devleti’ni de bünyesinde barındıran ve devasa ve zengin tarihi ile büyüleyen bu tarihi şehir, bu zengin tarihe tanıklık etmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Eski Romalıların şehrin her zaman ayakta kalacağı inancından dolayı “Ebedi Şehir” olarak da bilinen ve geçmişle bugünü birbirine karıştıracağınız bu şehri yakından tanımanızı ve oraya gittiğinizde yaşayacağınız serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Roma gezi rehberi hazırladık. Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Roma‘yı daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo‘daki Roma Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşte Roma’ya gittiğinizde görülecek en iyi 25 yer:

Kolezyum (Colosseum)

Roma Kolezyum (Colosseum) - © Fotoğraf: Phant / Shutterstock
Roma Kolezyum (Colosseum) – © Fotoğraf: Phant / Shutterstock

Kolezyum(Colosseum) veya Flavian Amfitiyatrosu, Antik Roma’nın en ünlü ve en görkemli yapılarından biri olup günümüze kadar hayatta kalan bir amfi tiyatrodur. Yapı, Roma’nın yedi tepelerinden üçü olan Esquiline, Palatine ve Caelian tepeleri arasındaki bölgede yer almaktadır. Kolezyum bir zamanlar gladyatör dövüşlerine, hayvan dövüşlerine ve hatta su savaşlarına ev sahipliği yaptı.

Yapı, İmparator Vespasian’ın halkına bir armağanıydı ve (bugünün aksine) giriş eskiden serbestti. Flavian hanedanının egemenliği altında inşa edilen ve değiştirilen Kolezyum, antik Roma kültürünün önemli bir mirası olmaya devam etmektedir.

Roma Forumu ve Palatino Tepesi

Roma Forumu ve Palatino Tepesi - © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock
Roma Forumu ve Palatino Tepesi – © Fotoğraf: kavalenkava / Shutterstock

En önemli hükümet binaları, tapınakları ve kemerleri ile çevrili Roma Forumu ve Palatino Tepesi, eskiden Antik Roma’nın merkeziydi. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi faaliyetleri bu bölgede gerçekleşmekteydi. Kompleks, stillerin ve kültürlerin bir karışımıdır. Binaların bazıları Roma Krallığı döneminden (örneğin Vesta Tapınağı), bazıları Cumhuriyet döneminden (örneğin Curia Julia – Senato Binası) ve bazıları Roma İmparatorluğu döneminden (örneğin Titus Kemeri ve Septimius Severus Kemeri) kalmadır.

Antik Roma binalarının bazıları daha sonra kiliselere dönüştürüldü (örneğin Antoninus Pius Tapınağı). Roma Forumu, günümüze ulaşan parçaları ile ziyarete açıktır. Roma Forumu’ndan yaklaşık 40 metre yukarıda bulunan Palantino Tepesi ise Roma’nın yedi tepesinden en merkezde olan tepe olmakla birlikte Roma’nın köklerinin bulunduğu ve kentin tarihi kalıntılar bakımından en zengin bölgesidir.

Aziz Petrus Bazilikası

Roma Aziz Petrus Bazilikası - © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock
Roma Aziz Petrus Bazilikası – © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock

Vatikan’da bulunan ve bir Rönesans kilisesi olan Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası, Papale di San Pietro), 15.160 m2’ye yayılan iç alanıyla dünyanın en büyük bazilikasıdır. Bazilika, Bernini’nin Baldacchino veya Michelangelo’nun Pietà adlı heykeli gibi pek çok tanınmış Barok ve Rönesans sanatçısının başyapıtlarıyla doludur.

Aziz Petrus’dan kalanlar Bazilika’nın altındaki Aziz Petrus’un mezarına Şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarmak için kubbenin tepesine çıkan merdivenleri kullanmak isterseniz, birçok basamağa hazırlıklı olun (biletinize bağlı olarak 321 veya 551 basamak). Tırmanış, özellikle yaz aylarında çok yorucu ve zahmetli olabilir.

Aziz Petrus Meydanı

Roma Aziz Petrus Meydanı - © Fotoğraf: Nikolay Antonov / Shutterstock
Roma Aziz Petrus Meydanı – © Fotoğraf: Nikolay Antonov / Shutterstock

Eliptik Barok meydan olan Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro), Aziz Petrus Bazilikası’nın hemen karşısında yer almaktadır. Meydanın merkezinde, M.Ö. 40 yılı civarında Roma’ya getirilen ve 1586’da bugünkü yerine kurulan dev bir Mısır dikilitaşı bulunmaktadır. Bugün dikilitaş bir güneş saati olarak kullanılmaktadır.

Meydan, ünlü İtalyan heykeltıraş, ressam ve Barok tarzı mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlandı ve 1667 yılında yapımı tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Bernini’nin meydan üzerindeki düşüncesi, meydanın “Kutsal Ana Kilisesi’nin kolları” şeklinde somutlaştırılmasıydı. Ayrıca Bernini, meydana büyük bir açık alan bırakması ile meydan ziyaretçilerinde bir korku ve merakla karışık saygı duygusu yaratmayı umuyordu. Meydanı çevreleyen sütunlar dizisinin her birinin başında, 140 farklı aziz heykeli bulunmaktadır.

Alanın kapasitesi yaklaşık yarım milyon kişidir. Hıristiyan törenleri veya kutlamaları sırasında Vatikan’ı ziyaret ediyorsanız, büyük turist kalabalığı için hazır olun.

Vatikan Müzeleri

Roma Vatikan Müzeleri - © Fotoğraf: Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock
Roma Vatikan Müzeleri – © Fotoğraf: Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock

Vatikan Müzeleri, dünyanın en küçük ülkesi Vatikan topraklarında bulunan bir müze kompleksidir. Koleksiyonları Roma papaları tarafından toplanmıştır ve Rönesans eserleri de dahil olmak üzere klasik ustaların sanat eserlerini içermektedir. Sistine Şapeli ile birlikte toplamda 54 galeri ve salondan oluşan müzeler; 16. yüzyılın başlarında Papa Julius II tarafından kurulmuştur. 2013 yılında Vatikan Müzeleri, 5,5 milyon insan tarafından ziyaret edildi ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında beşinci sırada yer aldı.

Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi)

Roma Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi) - © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock
Roma Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi) – © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock

Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi, Fontana di Trevi), 25,9 m yüksekliğinde ve 49,8 m genişliğinde Roma’nın en büyük çeşmesi olmakla birlikte mimar Nicola Salvi tarafından 1732-1762 yılında inşa edilmiştir. Roma’nın ünlü saraylarından Palazzo Poli ile bitişiktir. Neoklasizm unsurları ile Geç Roma Barok mimari unsurlarını barındırmaktadır. Adı Latince “trivium”dan geliyor. Çeşme, Roma’nın merkezinde, Quirinal Tepesi’nin Batı yamacında yer almaktadır.

İspanyol Merdivenleri & İspanyol Meydanı

Roma İspanyol Merdivenleri & İspanyol Meydanı - © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock
Roma İspanyol Merdivenleri & İspanyol Meydanı – © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock

Roma’daki İspanyol Meydanı‘nda (Piazza de Spagna) yer alan İspanyol Merdivenleri, hem Avrupa’nın en ünlü merdivenlerinden biri, hem de Romalılar arasında oldukça popüler bir buluşma noktasıdır. Açan çok sayıda açelyadan dolayı özellikle bahar aylarında oldukça fazla rağbet görmektedir. 135 basamaklı bu merdivenler İspanyol Büyükelçiliği ve Trinità dei Monti Katolik Kilisesi’ni birbirine bağlıyor.

Merdivenlerin yanında yer alan Keats – Shelley Anı Evi, Romantik dönemin ünlü İngiliz şairlerinden John Keats’in 1821’de doğup yaşadığı ve öldüğü ev olarak biliniyor.

Sant’Angelo Kalesi

Roma Sant'Angelo Kalesi - © Fotoğraf: Harjot2h / Shutterstock
Roma Sant’Angelo Kalesi – © Fotoğraf: Harjot2h / Shutterstock

Sant’Angelo Kalesi, Kutsal Melek Kalesi ya da Hadrianus Mozolesi olarak da bilinen, Tiber kıyısındaki Adriano Parkında yer alan, silindirik bir yapıdır. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilmiştir. Sonrasında yapı, papalık kalesi olarak kullanılmış olup papalık gücünün ayrılmaz bir niteliği olmuştur. Bir zamanlar Roma’nın en yüksek binası olarak kabul edilen yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerine açıktır.

Sant’Angelo Köprüsü

Roma Sant'Angelo Köprüsü - © Fotoğraf: Christopher Czermak / Unsplash
Roma Sant’Angelo Köprüsü – © Fotoğraf: Christopher Czermak / Unsplash

Sant’Angelo Köprüsü (Kutsal Melek Köprüsü), Roma İmparatoru Hadrian tarafından 134-139 yılları arasında inşa edilmiş, Roma Tiber Nehri üzerinde bulunan bir yaya köprüsüdür. Köprü, uzun yıllar şehir merkeziyle Hadrian’ın mezarını birbirine bağlasa da daha sonra Sant’Angelo Kalesi’nin bir parçası haline geldi. Romalılar tarafından Hadrian Köprüsü ve Elia Köprüsü isimleriyle de adlandırılmıştır.

Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emanuele Abidesi

Roma Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emanuele Abidesi - © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock
Roma Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emanuele Abidesi – © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock

İsmini Venedik Sarayı’ndan (Palazzo Venezia) alan ve Roma’nın tarihi kent merkezinde Capitol Tepesi’nin eteklerinde bulunan Venedik Meydanı (Piazza Venezia), Venedik Sarayı’nın yanı başında II. Vittorio Emanuele Abidesi ile birlikte Roma’nın en güzel meydanlarından olmakla kentin belki de en merkezi alanıdır.

Mussolini’nin sarayı karargâh olarak kullandığı ve balkonundan halka hitap edip meydandaki halkı selamladığı bir yer olarak meydan, İtalya tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. İsmini Venedik Sarayı’ndan (Palazzo Venezia) alan ve Roma’nın tarihi kent merkezinde Capitol Tepesi’nin eteklerinde bulunan Venedik Meydanı (Piazza Venezia), Venedik Sarayı’nın yanı başında II. Vittorio Emanuele Abidesi ile birlikte Roma’nın en güzel meydanlarından olmakla kentin belki de en merkezi alanıdır. Ünlü abide, İtalya’nın birleşmesi sonucu kurulan İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele anısına 1911 yılında Giuseppe Sacconi tarafından yapılmıştır.

Popolo Meydanı (Piazza del Popolo)

Roma Popolo Meydanı (Piazza del Popolo) - © Fotoğraf: Christophe Faugere / Shutterstock
Roma Popolo Meydanı (Piazza del Popolo) – © Fotoğraf: Christophe Faugere / Shutterstock

Piazza del Popolo, Pincio’nun eteğinde, Corso, Babuino ve Ripetta caddelerini birleştiren Roma’nın en ünlü meydanlarından biridir. Antik Çağ’da Aurelianus Surları’nın kuzey parçası olan bu meydan, yüzyıllar boyunca gezginlerin çoğunun Roma’ya geldiği eski Flaminian yolu buradan başladığı için Porta Flaminia olarak adlandırılıyordu. İtalyanca’da “Halk Meydanı” anlamına gelen günümüzdeki adını, meydanın kuzeydoğu köşesindeki Santa Maria del Popolo kilisesinden alıyor.

Cumhuriyet Meydanı (Piazza della Repubblica)

Roma Cumhuriyet Meydanı (Piazza della Repubblica) - © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock
Roma Cumhuriyet Meydanı (Piazza della Repubblica) – © Fotoğraf: Mitzo / Shutterstock

Roma’nın ünlü meydanlarından Cumhuriyet Meydanı (Piazza della Repubblica), ortasında Naiadi Çeşmesi, yakınlarında Diocletianus Hamamı ve Santa Maria degli Angeli e dei Martiri kilisesi yer alan yarı dairesel bir meydandır. Meydandan şehrin ana caddelerinden biri olan Via Nazionale başlamaktadır.

Pantheon

Roma Pantheon - © Fotoğraf: Daniel Klaffke / Unsplash
Roma Pantheon – © Fotoğraf: Daniel Klaffke / Unsplash

Tüm Roma yapıları arasında en korunmuş ve muhtemelen de dünyada döneminin en korunmuş yapısı olan Pantheon, ilk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Yapı, dünyanın en büyük donatısız beton kubbesine sahip olmakla birlikte kubbenin tavanında yer alan, güneş ışığı ve yağmurun da girmesine izin veren oculus ya da göz adı verilen açıklığıyla ünlüdür. Şeytanların bu delikten çıktığına dair bir inanış söz konusudur. MS 608 yılında kilise haline getirilmiştir.

Sistina Şapeli

Roma Sistina Şapeli - © Fotoğraf: Pierre Voisin / Unsplash
Roma Sistina Şapeli – © Fotoğraf: Pierre Voisin / Unsplash

Papa’nın resmi konutu olan Apostolik Sarayı içerisinde yer alan Sistina Şapeli (Papalık Şapeli), Vatikan Şehri’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Şapel, ayrıca Papa Kardinaller Meclisinin toplandığı ve yeni papaların seçildiği yer olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Şapelin içi, Sandro Botticelli gibi çeşitli Rönesans ressamları tarafından birçok fresk ile dekore edilmiştir. Bununla birlikte şapelin asıl ünü, sunak duvarındaki büyük resim – Michelangelo’nun Son Hüküm’dür. Freskte 300’den fazla kişi bulabilir ve var olan En önemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen freskte 300’den fazla insan figürü ve Eski Ahit’te tarif edilen 9 sahne bulunmaktadır.

Sistine Şapeli’nin tavanı da Michelangelo tarafından tasarlanmış tablolardan meydana gelir ve bunlardan en bilineni Adem’in Yaratılışı idi. Sistine Şapeli giriş ücreti Vatikan Müzeleri giriş ücreti içerisindedir.

Konstantin Takı (Arco di Costantino)

Roma Konstantin Takı (Arco di Costantino) - © Fotoğraf: Fabio Mancino Photography / Shutterstock
Roma Konstantin Takı (Arco di Costantino) – © Fotoğraf: Fabio Mancino Photography / Shutterstock

Roma’daki üç zafer taklarından ayakta kalanlardan en büyügü olan ve Kolezyum yakınlarında bulunan Arco di Costantino,  MS 315 yılında İmparator Konstantin’in MS 312’deki Mulvian Köprüsü zaferi anısına inşa edilmiştir. Kemer, bu amaç için yapılmış olsa da, kemeri süsleyen heykeller aslen Trajan Forumu’nda getirilmiştir. Ayrıca, kemer üzerinde görülebilen mermer madalyonlar, İmparator Hadrian anısına ithafen yapılmış bazı anıtlardan alınmıştır. Kolezyum’dan görülebilen yapı günün her saati halka açık olup yapıyı ziyaret etmek için giriş ücreti ödenmemektedir.

Navona Meydanı

Roma Navona Meydanı - © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock
Roma Navona Meydanı – © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock

MS 1. yüzyılda yapımı tamamlanan Domitianus Stadyumu’nun bulunduğu yere inşa edilen ve stadyumun açık alanını oluşturan Navona Meydanı (Piazza Navona); kafeler, restoranlar ve barok mimarinin en güzel örneklerini sunan yapılarıyla Roma’nın en ünlü ve en işlek meydanlarından birisidir. Meydanda bulunan Bernini’nin nehir tanrıları ile paganizmi ön plana çıkardığı Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi) ile Barromi tarafından yapımı tamamlanan ve Hıristiyanlığı yansıtan Sant’Agnese Kilisesi (Chiesa di Sant’Agnese), sanatçılar arasındaki rekabeti sembolize ettiği söylenir.

Campo de’ Fiori

Roma Campo de' Fiori - © Fotoğraf: V_E / Shutterstock
Roma Campo de’ Fiori – © Fotoğraf: V_E / Shutterstock

Roma’nın en ünlü ve işlek meydanlarından birisi olan ve ismini Ortaçağ’da bir çayır olmasından alan Campo de’ Fiori Meydanı’nı farklı kılan şey Roma’nın en büyük sokak pazarının burada kuruluyor olmasıdır. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü, 07.30 – 13.30 saatleri arasında kurulan çiçek, sebze ve meyve tezgahlarından alışveriş yapılabilir. Bunun yanında cumartesi günleri en kalabalık zaman dilimini yaşayan meydanda sebze, meyve, makarna, balık, peynir gibi gıda ürünlerinin satılması için de tezgahlar kurulmaktadır.

Villa Borghese Bahçeleri ve Pincio Tepesi

Roma Villa Borghese Bahçeleri ve Pincio Tepesi - © Fotoğraf: ValerioMei / Shutterstock
Roma Villa Borghese Bahçeleri ve Pincio Tepesi – © Fotoğraf: ValerioMei / Shutterstock

Roma’nın nefes alınabilen en muhteşem bölgesi haline gelen 1700 dönümlük Villa Borghese Bahçeleri; İngiliz tarzı yapısıyla dikkat çekmektedir. Bahçelerin Popolo Meydanı tarafında yer alan, İtalyanca “Bahçeler Tepesi” anlamına gelen “Colle dei Giardini” adı da verilen Pincio Tepesi ise inanılmaz bir Roma panoramasını izleyebileceğiniz şehirdeki en iyi yerdir.

Yeşilin içinde huzur bulacağınız bu tepeyi ziyaret etmek için ideal zaman, manzaranın daha da iyi olduğu günbatımı saatleridir. Villa Borghese Bahçeleri ise günün her saati ziyaret edilebilir. Ayrıca şehrin en iyi sanat galerilerinden biri olan Borghese Galerisi’ni ve Asklepios Tapınağı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Gerçeğin Ağzı Maskesi (Bocca Della Verita)

Roma Gerçeğin Ağzı Maskesi (Bocca Della Verita) - © Fotoğraf: cge2010 / Shutterstock
Roma Gerçeğin Ağzı Maskesi (Bocca Della Verita) – © Fotoğraf: cge2010 / Shutterstock

Kosmedin’deki Santa Maria Kilisesi‘nin avlusunda bulunan mermer bir maske olan Gerçeğin Ağzı Maskesi (Bocca Della Verita); 1300 kg ağırlığında olmakla birlikte maskede, pagan bir tanrı olan deniz tanrısı Oceanus’un yüzü tasvir edilmiştir. Gözleri, burun delikleri ve açık ağzıyla öne çıkan heykelin ağzına elini koyan kişi, eğer yalan söyler ise heykel tarafından ısırılacağına dair bir rivayet söz konusudur.

Trinità dei Monti Katolik Kilisesi

Roma Trinità dei Monti Katolik Kilisesi - © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock
Roma Trinità dei Monti Katolik Kilisesi – © Fotoğraf: f11photo / Shutterstock

İspanyol Merdivenleri üzerinde yer alan ve Rönesans dönemi ünvansal Roma Katolik Kilisesi olan Trinità dei Monti Katolik Kilisesi, Villa Medici de dahil olmak üzere Fransız devletinin sorumluluğundadır.

Kapitolin (Capitolini) Müzesi

Roma Kapitolin (Capitolini) Müzesi - © Fotoğraf: ansharphoto / Shutterstock
Roma Kapitolin (Capitolini) Müzesi – © Fotoğraf: ansharphoto / Shutterstock

Dünyanın ilk müzesi olarak kabul edilen ve İtalya’nın başkenti Roma’da Capitol tepesi Campidoglio meydanında yer alan Capitol Müzesi, Palazzo Senatorio, Palazzo dei Conservatori ve Palazzo Nuovo olmak üzere üç ana binadan meydana gelen sanat ve arkeoloji müzesidir. Sanatın sadece sahipleri tarafından değil herkes tarafından sevilebileceği parolasıyla 1734 yılında açılan müze, ziyaretçilerine eşsiz bir kültürel deneyim sunmaktadır.

Caracalla Hamamları (Terme di Caracalla)

Roma Caracalla Hamamları (Terme di Caracalla) - © Fotoğraf: JohnKruger / Shutterstock
Roma Caracalla Hamamları (Terme di Caracalla) – © Fotoğraf: JohnKruger / Shutterstock

Caracalla Hamamları; Roma imparatoru Caracalla döneminde açılan 1600 kişi kapasiteli Roma hamamları arasında en büyük ikinci hamamdır. MS 847 yılındaki depremde büyük zarar görmesi sonucunda günümüzde de harap durumda olan yapıda opera konserleri düzenlenmektedir.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası - © Fotoğraf: Nattee Chalermtiragool / Shutterstock
Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası – © Fotoğraf: Nattee Chalermtiragool / Shutterstock

4. yüzyılda dönemin papası Papa Liberius’un Meryem Ana’yı, kilisenin olduğu yeri işaret edecek şekilde rüyasında görmesi sonucunda Papa Liberius tarafından yaptırılan Santa Maria Maggiore Bazilikası, İtalya’daki en büyük “Kutsal Bakire Meryem”e adanan Katolik Meryem kilisesidir. Gösterişli mermerler ve etkileyici mozaiklerle dikkat çeken yapının tepesindeki piramit şeklindeki çan kulesi, Roma’nın en uzun çan kulesidir.

Trastevere

Roma Trastevere - © Fotoğraf: Iga Palacz / Unsplash
Roma Trastevere – © Fotoğraf: Iga Palacz / Unsplash

Trastevere, Roma’da Tiber Nehri’nin batı kıyısında, Vatikan ve Borgo’nun güneyinde yer alan; oldukça dar Ortaçağ’dan kalma sokakları ile ünlü bohem bölgedir. Tarihi, Etrüsk Uygarlığı’ndan, villasını bu bölgede inşa ettiren Julius Caesar’a kadar uzanmaktadır. Günümüzde şehrin kültürel ve sosyal hayatı için oldukça önemli bir yerdir.

Via Condotti Caddesi

Roma Via Condotti Caddesi - © Fotoğraf: Jae Park / Unsplash
Roma Via Condotti Caddesi – © Fotoğraf: Jae Park / Unsplash

Condotti Caddesi (Via Dei Condotti), İspanyol Merdivenleri’nin dibinden başlayan İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir moda ve alışveriş caddesidir.


Buradaki en iyi 25 gezilecek yerin dışında Roma’yı daha da derin keşfetmek istiyorsanız Gezimingo’daki Roma Gezi ve Seyahat Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın
Default image
Kadir Adıyaman
Geziyorum, yazıyorum, okuyorum, araştırıyorum, dinliyorum, söylüyorum ve seviyorum...
Articles: 1

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin