Şehirlerin ünlü simgeleri ve hikayeleri

Dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerin simgelerini ve bu simgelerin dikkat çeken hikayelerini sizler için derledik.

Eyfel Kulesi

stephen leonardi rN8N9bdiEeE unsplash
Photo by Stephen Leonardi on Unsplash

1887-89 arasında Fransız İhtilali’nin 100. Yılındaki kutlamalar için düzenlenen Eiffel KulesiGustave Eiffel’in firması tarafından fuarın açılışında giriş kapısı olması amacıyla inşa edilmiş. 324 metre uzunluğundaki kule ziyaretçilere açık üç kattan oluşuyor.

Çin Seddi

Great Wall of China
Photo by Melissa on Unsplash

Çin Seddi’nin tarihi, M.Ö. 8. yüzyılda Çin’de bulunan 7 krallığın arasında geçen savaşa kadar dayanıyor. Qin Krallığı tüm diğer krallıklara karşı zafer kazanmayı başarınca duvarın birleştirilmesi başlanmış ve ülkenin kuzey bölümüne de duvar çekme emri verilmiş. Duvarın örülmesinde 1.000.000’a yakın işçi çalıştığı söyleniyor.

Kurtarıcı İsa Heykeli

woman in beige dress raising her hands under blue sky and white clouds during daytime
Photo by Marcos Paulo Prado on Unsplash

Rio de Janerio’da bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli Fransız heykeltıraş Paul Landowski ve Brezilyalı mühendis Heitor da Silva Costa tarafından yapılmış. 30 metre yükseklikte, 635 ton ağırlığında olan heykel 1922-31 yılları arasında inşa edilmiş.

Keops Piramidi

camel walking on desert
Photo by Fynn schmidt on Unsplash

Keops Piramidi Mısır’ın Gize kentinde bulunan üç piramidin en eskisi ve en görkemlisi. Kral Khufu için bir anıt mezar olan bu piramidin yapımına M.Ö 2540 civarı başlandığı ve 23 yıl kadar sürdüğü düşünülüyor. 152 metre yükseklikte olan piramidin 9 metre kadarını erozyon nedeniyle kaybettiği düşünülüyor.

Pisa Kulesi

Leaning Tower of Pisa, Rome
Photo by Heidi Kaden on Unsplash

Kathedralin arkasında bulunan Pisa Kulesi‘nin zemindeki yumuşaklığı nedeniyle yamuk duruşu ve şehirdeki üçüncü en eski bina oluşu kulenin bütün dünyada tanınmasını sağlıyor. Boyu 55 metre olan kulenin 1173 yılında yapımına başlanmış.

Berlin Duvarı

jeison higuita KSNkTaUmHKk unsplash 2
Photo by Jeison Higuita on Unsplash

Berlin DuvarıBerlin’i 1961’den 1989’a kadar ikiye bölen bariyer olarak tarihte yerini aldı. Aslında basit bir tel örgü çekilmesiyle başlayan süreç, bu tel örgülerin duvara çevrilmesi, ardından duvarın doğu tarafından batıya kaçmaya çalışan kişilerin daha kolay görülebilmesi için beyaza boyanması ve gözlem kulelerinin çoğaltılmasıyla daha da sıkı bir hale geldi.

Özgürlük Anıtı

statue of liberty new york city
Photo by Dimitry Anikin on Unsplash

Özgürlük Anıtı yani orijinal adıyla Statue of LibertyNew York City’e gidenlerin görmeden dönmeyeceği bir anıt olarak dikkat çekiyor. Bakır heykeli Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi tasarlamış, Gustave Eiffel 1886 yılında inşa etmiş. Fransızlardan bir hediye olarak Amerikalılara armağan edilen anıt, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi anısına adanmış.

Sidney Opera Binası

Opera House
Photo by Arvin Wiyono on Unsplash

20’nci yüzyılın en ilgi çekici binalarından biri olan Sidney Opera Binası’nda yaklaşık 3000 etkinlik düzenleniyor. Dünyaca ünlü binanın mimarı ise Jorn UtzonUnesco Dünya Mirası listesinde de yer alan binaya yılda ortalama 2 milyon kişi seyirci olarak katılıyor.

Tac Mahal

people walking on green grass field near white concrete building during daytime
Photo by Mike Swigunski on Unsplash

İnşasına 1632 yılında başlanan Tac Mahal’ın yapılması yaklaşık 20 yıl sürmüş. Yapımında 20.000’e yakın işçi çalışmış ve binayı oluşturan taşların taşınabilmesi için binlerce fil kullanılmış. Şah Cihan’ın ölen üçüncü karısına adadığı bu yapıyı UNESCO 1983 yılında koruma altına almış.

Big Ben

Londra Big Ben (Elizabeth Kulesi) - © Fotoğraf: David Dibert / Unsplash
Londra Big Ben (Elizabeth Kulesi) – © Fotoğraf: David Dibert / Unsplash

Orijinal adı Elizabeth Tower olan kulenin aslında büyük çanına verilen isim Big Ben olsa da yaptırıldıktan sonra tüm dünyada bilinirlik açısından bu şekilde anılmaya başlamış. Westminster Sarayı 1830’lu yıllarda çıkan yangınla zarar gördüğünde, eklenilen saat kulesiyle üne kavuşan Big Ben İngiliz kültürünün en belirgin ögesi olarak görülmeye devam ediyor.

Londra'yı merak ediyor musunuz?

İngiltere’nin siyasi, ekonomik ve kültürel başkenti olan ve dünya çapında ses getirmiş turistik mekanlarıyla ünlüdür Londra'yı Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir