Şişli ilçesi nasıl bir yer?

İstanbul’un gökdeleninin bol olduğu finans bölgesini de içerisinde barındıran Şişli, İstanbul’daki merkezi konumunun faydalarını sonuna kadar kullanıyor. İstanbul Avrupa yakasında; Beşiktaş, Kağıthane, Eyüp, Sarıyer ve Beyoğlu ilçelerine sınırı bulunan Şişli‘nin, denize kıyısı yok.

İlçe; 19 Mayıs, Ayazağa, Bozkurt, Cumhuriyet, Duatepe, Ergenekon, Esentepe, Eskişehir, Feriköy, Fulya, Gülbahar, Halaskargazi, Halide Edip Adıvar, Halil Rıfat Paşa, Harbiye, Huzur, İnönü, İzzetpaşa, Kaptanpaşa, Kuştepe, Mahmut Şevket Paşa, Maslak, Mecidiyeköy, Merkez, Meşrutiyet, Paşa, Teşvikiye, Yayla olmak üzere 28 mahalle ve Bomonti, Çağlayan, Çiftecevizler, Elmadağ, Gülbağ, Kurtuluş, Nişantaşı, Okmeydanı, Osmanbey, Pangaltı, Seyrantepe, Sıracevizler, Topağacı ve Zincirlikuyu olmak üzere 14 semtten oluşmaktadır.

Öncelikle Şişli gibi İstanbul’un en önemli ilçelerinden birini bu yazımızda 3-5 satıra indirgemek doğru olmaz. Bu nedenle bu yazımda daha çok öne çıkan yerlerden bahsetmek istiyorum.

Büyükdere Caddesi

İstanbul Büyükdere Caddesi - © Fotoğraf: Kadir Celep / Unsplash
İstanbul Büyükdere Caddesi – © Fotoğraf: Kadir Celep / Unsplash

İstanbul’da gökdelenlerin en yoğun olduğu bölgelerden biri: Beşiktaş ve Şişli ilçelerinin kesiştiği bölgedir. Bundan dolayı Beşiktaş’ın ve Şişli’nin bazı semtleri birbiriyle çok karıştırılabiliyor. Özellikle de Levent’in Beşiktaş’a, Zincirlikuyu’nun ise Şişli’ye ait semtler olması birbirine yakınlıkları ve iç içelikleri nedeniyle çok karıştırılan bir durum.

Bankaların ve önemli markaların plazaları daha çok Büyükdere Caddesi üzerine sıralanır. Bu cadde Mecidiyeköy’den başlayan, Zincirlikuyu’dan kuzeye doğru dönen ve Maslak’a kadar uzanan devasa ve önemli bir caddedir. Bu caddenin batı kısmının büyük bir bölümü Şişli ilçesine aittir. (Caddenin batı kısmında Kağıthane ilçesinin de sınırları vardır)

Öne çıkan semtleri

Mecidiyeköy, Osmanbey

İstanbul Mecidiyeköy - © Fotoğraf: Furkan Sağlam / Unsplash
İstanbul Mecidiyeköy – © Fotoğraf: Furkan Sağlam / Unsplash

Şişli ilçesinin en önemli semtlerinden birisi de Mecidiyeköy’dür. Mecidiyeköy’de büyük alışveriş merkezleri ve iş merkezleri de bulunur. Mecidiyeköy’den Osmanbey ve Harbiye’ye doğru uzanan Halaskargazi caddesi de Şişli’nin önemli caddelerindendir. Bu cadde Harbiye’den sonra Taksim’e çıkmaktadır.

Nişantaşı

İstanbul Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi - © Fotoğraf: Tom Carton / Shutterstock
İstanbul Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi – © Fotoğraf: Tom Carton / Shutterstock

Nişantaşı, genel olarak İstanbul’un moda merkezi olarak anılmaktadır. Nişantaşı’nda Abdi İpekçi adında önemli bir cadde bulunmaktadır.

Maslak

İstanbul Maslak 42 - © Fotoğraf: Özgür ÜNAL / Unsplash
İstanbul Maslak 42 – © Fotoğraf: Özgür ÜNAL / Unsplash

İstanbul’un gökdelenleriyle ünlü bir diğer semti ise Maslak’tır. Maslak; İstanbul merkezinden uzak da olsa, ekonomik anlamdaki önemi, onu merkezileştirmektedir.

Harbiye

Harbiye - © Fotoğraf: vadim kaipov / Unsplash
Harbiye – © Fotoğraf: vadim kaipov / Unsplash

Harbiye için İstanbul’un Kültür-Sanat semti diyebiliriz. Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi gibi önemli mekanlar burada bulunmaktadır.

Öne çıkan semboller

Abide-i Hürriyet Anıtı

Şişli ilçesinin sembolü olarak sayılan Abide-i Hürriyet Anıtı meydanlaşması yeni tamamlanan Çağlayan’a yakın bir yerdedir. Bu anıt, Şişli Belediyesi’nin logosunu da süslemektedir.

Türk Telekom Stadyumu

Şişli’nin Mecidiyeköy semtinde bulunan Galatasaray Spor Kulübüne ait Ali Sami Yen Stadyumu eski bir yapı olması gerekçesiyle yıkılmıştı. Yerine yine Şişli ilçesine ait olan ve ilçenin daha kuzeyinde bulunan Seyrantepe Mahallesi’ne yepyeni bir stadyum yapıldı. Yeni yapılan Türk Telekom Arena Stadyumu da özelliği ve kalitesiyle ilçenin, hatta İstanbul’un yeni sembollerinden sayılıyor.

İstanbul Çağlayan Adliyesi

Çağlayan semtinde bulunan İstanbul Adliye Sarayı ise Avrupa’nın en büyük adalet sarayı olma özelliğine sahiptir.

Sanayi ve İş Dünyası

Şişli, yazının başında da belirttiğim gibi önemli bir finans merkezidir. Bundan dolayı Türkiye ekonomisinin de en önemli merkezidir. İş imkanları da yine bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Türkiye’nin en önemli şirketlerinin ofisleri genellikle burada yer alır.

Bunun dışında Şişli ilçesinde imalat fabrikaları daha çok Ayazağa gibi merkezden uzak konumlarda çok az sayıda bulunmaktadır.

İlçenin Sarıyer’e yakın kısmında ise Atatürk Oto Sanayi sitesi bulunmaktadır. Ayrıca Okmeydanı civarlarında bulunan Perpa İş Merkezi’de ekonomik anlamda önemli bir yerdir.

Alışveriş İmkanları

İstanbul’un en önemli alışveriş merkezlerinden bazıları da Şişli ilçesinde bulunmaktadır. Bunlara Cevahir, Özdilek Park, Vadi İstanbul, Kanyon, Metro City, Profilo, Nişantaşı City’s ve Astoria örnek gösterilebilir.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir