Slovakya’nın ikinci büyük şehri Kösice

Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan Slovakya, Orta Avrupa’da küçük bir ülke. Küçük olması lafta kalır, kendi içinde büyük güzellikler barındıran bir ülke. Slovakya’yı beğenmemek elde değil. Başkenti Bratislava ülkenin en büyük şehri olmasıyla dikkat çekmekte. Bir ülkenin başkentinin bütün ülkeyi temsil etmesini bekleyemeyiz. O yüzden hadi o bilindik, şaşalı hayallere konu olan parıltılı şehirlerin biraz dışına çıkalım. Adına pekte aşina olmadığımız bir şehirden bahsedeceğim. Slovakya’nın Bratislava’dan sonraki en büyük şehri ve Hornad nehri kıyısında yer alan Kösice’den… Bu şehir Doğu Slovakya’nın ekonomik ve kültürel merkezidir. Ülke ki en büyük tarih merkezlerinden biriside diyebiliriz. İyi korunmuş olan bu şehirdeki tarihi eserlerin barok, rönesans ve gotik tarzda olması da şehri dikkat çekici hale getiriyor.

Slovakya’nın en büyük kilisesi Kösice’de

IMG 1383
Fotoğraf: Gizem Güney

Slovakya aynı zamanda bünyesinde birçok kiliseyi barındırıyor. Bunların en büyüğü St. Elisabeth Katedrali, 2013 yılında kültür başkenti seçilen Kösice kentinde bulunuyor.  Şehrin ve ülkenin sembolü olan bu gotik tarzdaki katedral, 1508 yılında tamamlanmış olup Katoliklikle yakın ilişki kurmuş. Özellikle mimaride renkli camların birleştirilmesiyle oluşturulan “vitray” esere büyük bir canlılık sağlıyor. Gotik mimaride dikkat çeken en büyük özellik,  düz duvarlar yerine sivri kemerlerin kullanılması. Böylece duvar önemini kaybederek kemerler ön plana çıkmış ve vitraylar sayesinde aydınlatma sağlanmış. İçerisi ne kadar loş olsa da St. Elisabeth Katedrali‘nde bulunan fresk ve heykeller sanki o kasvetten faydalanıp insanları etkilemeye başlıyor.  Mimarinin duvarlarındaki resimlerde hümanist, din gibi etkilerden ve Osmanlı’dan izlerde bulmak mümkün.  Bu büyük katedral şehrin merkezinde yer alıyor ve oraya ulaştığınız vakit asıl şehir turu başlıyor aslında… Katedrali gezdikten sonra dışarı çıkıp bir şeyler içip, yemek yiyebilir ve çok uzaklaşmadan diğer birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Sanırım şehrin en sevdiğim özelliklerden birisi bu oldu. Küçük ve rahat ama yapılacak çok şey var!

IMG 1284
Fotoğraf: Gizem Güney

Bu katedrale ilerlerken karşınıza bir meleği anımsatan heykel çıkıyor Kösice kentinin armasını yansıtan bu heykel,  armanın tarihsel süreç içerisindeki değişimini gösteriyor. Heykelse armanın son hali oluyor  ve gittikçe gösterişli bir hale büründüğü kesin. Şehrin her yerinde böyle tarihi heykeller görmek mümkün hepsi de gayet temiz ve bakımlı. Üstelik fazlaca güvenlik içerdiği söylenemez.  

Kösice’nin kardeş şehri Bursa

Katedrale giden Hlavná sokağı şehrin en ünlü yerlerinden bir tanesi. Yolunuz düşerse buraya yürüme mesafesinde ki Aupark Alışveriş Merkezinede uğramayı unutmayın. Slovakya’nın en eski kent içi ulaşım sistemlerinden birine sahip olan Košice’de toplu taşıma otobüs, tramvay ve troleybüsle sağlanıyor. Yani şehir içinde ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizden neredeyse eminim. Bu alışveriş merkezine doğru giderken gözümüze bir heykel ağaç çıktı.

IMG 1656
Fotoğraf: Gizem Güney

Her bir dalında farklı ülkelerden farklı şehir isimleri yer alıyordu. Birde ne görelim Bursa yazıyor!  Olur ya yabancı bir yerdeysek kendi ülkemizden bir iz dahi görünce heyecanlanıveririz hemen. Nedir bu falan diye etrafa sorduk, meğer Kösice ile Bursa 2000’den beri kardeş şehirmiş… Gülümseyip Aupark’ı gezmeye gittik. Sanırım AVM’ler açısından Türkiye baya gelişmiş çünkü burası bizi fazla sarmadı. Bilindik birkaç mağaza ve butik dışında zaman ayırabileceğimiz bir şey olmadı. Yine de birkaç mağazaya defalarca girdik. Restoranlara da mutlaka göz atın. En çok domuz eti, tavuk eti ve biftek tüketiyorlar. Fazlaca yöresel bir lezzet bulamayabilirsiniz. Bizde olan ne varsa yine onlardan yemeyi tercih ettim ben. Fiyatlarda bizdekiyle hemen hemen aynı. Euro kullandıkları için ona göre hesaplamayı yapıyorsunuz zaten.

Kösice’de merkez dışında gezilecek yerler

Kösice şehir merkezinde gezilecek ve yapılacak çok şey var demiştik. Bu geziniz için zamanınız yeterliyse turu biraz genişletmek isterseniz birkaç önerim olacak. Şehre fazla uzak olmayan Kösice hayvanat bahçesi ilginizi çekebilir. Fazla büyük olduğu için tüm gününüzü alabiliyor. Bu nedenle görülmeye değer birçok hayvan çeşidiyle karşılaşabilirsiniz.

Diğer gezi mekanıysa Spi kalesi bu ülkede fazlaca ünlü. Merkeze bir buçuk saatlik mesafedeki bu kale bir tepede yer alıyor.

Spi Kalesi
Fotoğraf: Gizem Güney

Tepeye çıkmadan küçük bir kasabayı andıran yerde zaman geçirebilirsiniz. Kale eskiden hapishane olarak kullanılmış ve içerisinde bir çok şey bulunuyor. Çok çeşitli işkence odalarının olması bizi bir hayli şaşırttı. Hapishane kelimesi bu yüzden Spi kalesi için biraz hafif kalıyor. Aletlere ilk baktığımızda pek bir şey anlayamıyoruz ama yanında ne işe yaradığını açıklayan görsel ve yazı sayesinde aletlerin göründüğü kadar masum olmadığını farkettik. İlgi çekici bir yer olduğundan kuşkumuz yok.

Kösice ve Budapeşte arası 4 saat

Kösice’de konaklamayı düşünürseniz Kösice Hotel’i önerebiliriz. Merkeze otobüsle 15 20 dakika mesafede bulunmakla beraber diğerlerine nazaran daha uygun diyebilirim. Slovakya denize kıyısı olmayan bir ülke olmakla beraber bir çok ülkeyle komşu. Bu nedenle burada olan en güzel olaysa sadece 4 saatte trenle başka ülkeye geçebiliyorsunuz. Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘ye Kösice’den 4 saatte ulaşabilirsiniz. Böylece akıp giden şehir turunun sonuna geldiğimizde başka bir ülkeye geçmek hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı!

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir