Tel Aviv Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

İsrail’in kültür ve ticari başkenti olarak bilinen ve New York Times tarafından “Akdeniz’in Havalı Başkenti” olarak da adlandırılan Tel Aviv‘in aktif gece hayatı, mutfağı ve kültürü onu “hiç uyumayan şehir” yapmaya yetiyor. Bir tarafı Akdeniz ve uzun kumsallarla, diğer tarafı ise teknoloji şirketlerini barındıran cam gökdelenlerle çevrelenmiştir.

Bizler de bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına kapsamlı bir Tel Aviv gezi rehberi hazırladık. İşte Tel Aviv’e gittiğinizde görülecek en iyi yerler:

Seyahat Rehberi Uyarısı

Bu içerikteki bilgilerin değişmiş olma ihtimaline karşı; seyahat planınızı yaparken mekanların resmi web sitelerinden güncel bilgi alarak yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bize bildirmenizi rica ederiz. Keyifli yolculuklar…

Eski Yafa ve Old Jaffa Port

Tel Aviv Eski Yafa ve Old Jaffa Port - © Fotoğraf: Faruk Kaymak / Unsplash
Tel Aviv Eski Yafa ve Old Jaffa Port – © Fotoğraf: Faruk Kaymak / Unsplash

Eski Yafa, el sanatları dükkanları ve sanat galerileriyle dolu dolambaçlı sokaklara ve hareketli Jaffa Bit Pazarı’nda antikalar ve mücevherler satan tezgahlara ev sahipliği yapmaktadır. Bölge aynı zamanda kaliteli şarap barları, yaratıcı Akdeniz yemekleri ve Yafa Limanı yakınındaki deniz ürünleri restoranları ile popülerdir.

Aziz Peter Kilisesi

Tel Aviv Aziz Peter Kilisesi - © Fotoğraf: Orlov Sergei / Shutterstock
Tel Aviv Aziz Peter Kilisesi – © Fotoğraf: Orlov Sergei / Shutterstock

St. Peter Rus Ortodoks Kilisesi, Eski Jaffa’nın tarihi dokusunun içinde yer alan ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan bir Fransisken kilisesidir. Yeni-İspanyol Barok mimarisinin bu muhteşem örneği ve Aziz Peter’ın hayatından bölümleri tasvir eden iç dekorasyonlarıyla bilinir. Sağ tarafında, 13. yüzyıldan kalma bir kalenin önemli kalıntıları vardır.

Yafa Abdülhamid Han Saat Kulesi

Tel Aviv Yafa Abdülhamid Han Saat Kulesi - © Fotoğraf: Richie Chan / Shutterstock
Tel Aviv Yafa Abdülhamid Han Saat Kulesi – © Fotoğraf: Richie Chan / Shutterstock

Yafa Abdülhamid Han Saat Kulesi (Jaffa Clock Tower), Osmanlı döneminde Filistin’de inşa edilen yedi saat kulesinden biridir. Diğerleri Safed, Acre, Nazareth, Haifa, Nablus’ta bulunuyor. Ayrıca Kudüs de Osmanlı döneminde yapılmış bir saat kulesine sahipti, ancak günümüze kadar gelememiş.

Beyaz Kent (White City)

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Tel Aviv Beyaz Kent (White City) - © Fotoğraf: Blake Campbell / Unsplash
Tel Aviv Beyaz Kent (White City) – © Fotoğraf: Blake Campbell / Unsplash

Beyaz Şehir (White City), 1920-1950 yılları arasında uluslararası bir tarzda, Bauhaus tarzında inşa edilen çok sayıda beyaz veya açık renkli bina nedeniyle Tel Aviv’in merkezindeki bazı bölgelere verilen addır. Tel Aviv, 4.000’den fazla adet ile dünyanın en büyük Bauhaus bina koleksiyonuna sahiptir ve UNESCO Mirası olarak listelenmiştir.

Rabin Meydanı

Tel Aviv Rabin Meydanı - © Fotoğraf: Kvitka Fabian / Shutterstock
Tel Aviv Rabin Meydanı – © Fotoğraf: Kvitka Fabian / Shutterstock

Eski adı İsrail Meydanı olan Rabin Meydanı, Tel Aviv’in merkezinde, halka açık büyük bir şehir meydanıdır. Yıllar boyunca sayısız siyasi miting, geçit töreni ve diğer halk olaylarının merkezi olmuştur.

Kedumim Meydanı

Tel Aviv Kedumim Meydanı - © Fotoğraf: Alexander Ingerman / Shutterstock
Tel Aviv Kedumim Meydanı – © Fotoğraf: Alexander Ingerman / Shutterstock

Kedumim Meydanı bugün Eski Yafa’nın ana meydanıdır ve aynı zamanda arkeolojik bir alandır. Bu meydanda restoranlar ve kafeler vardır ve yaz aylarında halka açık küçük şovlar için bir mekan olarak hizmet vermektedir. Bu meydandan limana doğru Eski Yafa sokaklarına inebilirsiniz.

Neve Tzedek Bölgesi

Tel Aviv Neve Tzedek - © Fotoğraf: Arno Smit / Unsplash
Tel Aviv Neve Tzedek – © Fotoğraf: Arno Smit / Unsplash

Neve Tzedek, Yafa dışındaki ilk Yahudi mahallesiydi. Bu alan çeşitli küçük dükkanlara, galerilere, pitoresk sokaklara ve dar sokaklara ev sahipliği yapmaktadır. Birçok yerel restorandan birine uğrayıp geleneksel İsrail yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Florentin Bölgesi

Tel Aviv Florentin - © Fotoğraf: tottoto / Shutterstock
Tel Aviv Florentin – © Fotoğraf: tottoto / Shutterstock

Popülerliğini giderek artıran Florentin‘in hipster ortamı, bohem kafelerine ve caz gruplarının sahne aldığı canlı, özel yapım biraların sunulduğu rahat barları sayesinde oluşmuştur. Bureka poğaçaları ve falafel satılan Levinsky Pazarı, baharat tezgahlarıyla ünlüdür. Bölgenin sokak sanatlarıyla süslü sokakları eklektik sanat galerileriyle doludur. Maine Friendship House, 19. yüzyıldan kalma ahşap evlerle Amerikan Kolonisi tarihini anlatır.

Tayelet Bölgesi

Tel Aviv Tayelet - © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash
Tel Aviv Tayelet – © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash

Tel Aviv’in sadece yayalara ayrılmış bir caddesi olan Tayelet, Eski Tel Aviv Limanı’ndan Yafa’ya kadar Akdeniz boyunca uzanıyor ve yürüyüş tutkunlarına muhteşem deniz manzaraları sunuyor. Tayelet’in iç kısmında, Tel Aviv’in başlıca otellerinin yanı sıra çok sayıda restoran ve gece hayatı mekanı yer alıyor. Gezinti yolunun diğer tarafında, Gordon Plajı gibi popüler noktalar da dahil olmak üzere güzel plajlar bulacaksınız.

Rothschild Bulvarı

Tel Aviv Rothschild Bulvarı - © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock
Tel Aviv Rothschild Bulvarı – © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock

Rothschild Bulvarı, Tel Aviv’in en önemli ve ikonik caddelerinden biridir. Tel Aviv’in Beyaz Şehri’nin kalbinde yer alan Rothschild Boulevard, caddeyi sıralayan büyük finans kurumlarının, bir kültürel merkezin, bir ana tiyatronun, bir konser salonunun ve mutfak merkezlerinin bulunduğu bir ticari merkezdir.

Dizengoff Meydanı – Ateş ve Su Çeşmesi

Tel Aviv Dizengoff Meydanı - Ateş ve Su Çeşmesi - © Fotoğraf: rasika108 / Shutterstock
Tel Aviv Dizengoff Meydanı – Ateş ve Su Çeşmesi – © Fotoğraf: rasika108 / Shutterstock

Dizengoff Meydanı; Tel Aviv’de Dizengoff Sokağı, Reines Sokağı ve Pinsker Sokağının birleşimindeki ikonik bir kamu meydanıdır. Yaygın olarak “Dizengoff Meydanı Çeşmesi” olarak da adlandırılan “Ateş ve Su Çeşmesi”, Dizengoff Meydanı’nın merkezinde yer alır. 1986 yılında yapılmış olan çeşme, İsrailli sanatçı Yaacov Agam’ın eseri olan kinetik bir heykeldir.

Habima Meydanı

Tel Aviv Habima Meydanı - © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock
Tel Aviv Habima Meydanı – © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock

Habima Meydanı, Tel Aviv’in merkezinde, Habima Tiyatrosu, Kültür Sarayı ve Helena Rubinstein Çağdaş Sanat Merkezi gibi bir dizi kültürel kuruma ev sahipliği yapan, halka açık bir alandır.

Azrieli Center ve Seyir Terası

Tel Aviv Azrieli Center ve Seyir Terası - © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash
Tel Aviv Azrieli Center ve Seyir Terası – © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash

Azrieli Center, Tel Aviv’de bir gökdelen kompleksidir. Merkezin dibinde büyük bir alışveriş merkezi yer almaktadır. Aynı zamanda buradaki seyir terasına çıkarak Tel Aviv’i yüksekten izleyebilirsiniz.

HaTachana Eski Yafa Tarihi Tren Garı

Tel Aviv HaTachana Eski Yafa Tarihi Tren Garı - © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock
Tel Aviv HaTachana Eski Yafa Tarihi Tren Garı – © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock

Yafa tren istasyonu binası (HaTachana), Jaffa ve Kudüs arasındaki ilk demiryolu hattının bir parçası olarak 1892 yılında inşa edildi. Operasyonun başlangıcı İsrail’de modern ulaşım çağının başlangıcı oldu. 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın arifesine kadar, istasyon ve demiryolu, 1888’de Türk Sultan Abdülhamid tarafından Yossef Navon’a verilen lisansı satın alan bir Fransız şirket tarafından işletiliyordu.

Shalom Meir Gökdeleni

Tel Aviv Shalom Meir Gökdeleni - © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock
Tel Aviv Shalom Meir Gökdeleni – © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock

Shalom Meir Tower, Tel Aviv’de bir ofis binasıdır. İsrail’in ilk gökdeleni olan bu bina mimar Yitzhak Pearlstein, Gideon Ziv ve Meir Levy tarafından tasarlandı. İnşaatı 1965 yılında tamamlandığında, Orta Doğu’daki en yüksek bina idi ve yüksekliğiyle Avrupa’daki en yüksek binalarla rekabet etti. Bağımsızlık Salonu (Independence Hall) ise bu binanın yakınında yer alıyor.

Bağımsızlık Parkı

Pride!

Şehirdeki LGBTQ+ topluluğu tarafından benimsenmiş olan bu yer; aynı zamanda yerel halkın saygısını da kazanmıştır. Bu nedenle olası ziyaretinizde insan haklarına uygun şekilde hareket etmenizi rica ederiz.

Tel Aviv Bağımsızlık Parkı - © Fotoğraf: Jacques Bopp / Unsplash
Tel Aviv Bağımsızlık Parkı – © Fotoğraf: Jacques Bopp / Unsplash

Bağımsızlık Parkı (Independence Park), yıllarca şehirdeki en sıcak yerlerden biri olarak, hava karardıktan sonra eşcinsellerin gezinti yeri olarak biliniyor. Ancak gün boyunca Akdeniz’e bakan tepenin üzerinde, şehrin en güzel yerlerinden biridir.

Yarkon Parkı

Tel Aviv Yarkon Parkı - © Fotoğraf: liran finzi sokolovski / Shutterstock
Tel Aviv Yarkon Parkı – © Fotoğraf: liran finzi sokolovski / Shutterstock

Yarkon Park (Ha’Yarkon Park), yılda yaklaşık 16 milyon ziyareti olan Tel Aviv’de büyük bir parktır. İçinden geçen Yarkon Nehri’nin adını alan park, geniş çim alanlarını, spor tesislerini, botanik bahçelerini, bir kuş kafesini, bir su parkını, iki açık hava konser salonunu ve gölünü içeriyor.

Abrasha Parkı

Tel Aviv Abrasha Parkı - © Fotoğraf: Reiseuhu / Unsplash
Tel Aviv Abrasha Parkı – © Fotoğraf: Reiseuhu / Unsplash

Yafa burnunun üzerinde denize doğru uzanan ve Akdeniz ile entegreli şehir manzarası sunan bu bölgede; Abrasha Parkı, Ramses Kapısı, Ramses Bahçesi ve HaMidron Bahçesi bulunuyor.

Gan Meir Parkı

Pride!

Şehirdeki LGBTQ+ topluluğu tarafından benimsenmiş olan bu yer; aynı zamanda yerel halkın saygısını da kazanmıştır. Bu nedenle olası ziyaretinizde insan haklarına uygun şekilde hareket etmenizi rica ederiz.

Tel Aviv Gan Meir Parkı - © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock
Tel Aviv Gan Meir Parkı – © Fotoğraf: Boris-B / Shutterstock

Meir Park, Tel Aviv’in merkezinde, geçmişi 1940’ların başlarına kadar uzanan bir parktır. Tel Aviv’in ilk belediye başkanı Meir Dizengoff’un adını almıştır ve Tel Aviv Belediyesi LGBT Topluluk Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Charles Clore Parkı

Tel Aviv Charles Clore Parkı - © Fotoğraf: OPIS Zagreb / Shutterstock
Tel Aviv Charles Clore Parkı – © Fotoğraf: OPIS Zagreb / Shutterstock

Charles Clore Park, Tel Aviv’in güneybatısında bir sahil parkıdır. Akdeniz boyunca 29,6 dönümlük kamu alanını kaplayan ismini, bir İngiliz finansçı, mülk sahibi ve hayırsever olan Charles Clore’dan almıştır.

Tel Aviv Port

Tel Aviv Port - © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash
Tel Aviv Port – © Fotoğraf: Shai Pal / Unsplash

Tel Aviv limanında (Tel Aviv Port) mavi bir deniz, hareketli pazarlar, mağazalar ve restoranlar, çocuklar için eğlenceli şeyler ve canlı bir gece manzarası sizi bekliyor.

Tel Aviv Sanat Müzesi

Tel Aviv Sanat Müzesi - © Fotoğraf: Richie Chan / Shutterstock
Tel Aviv Sanat Müzesi – © Fotoğraf: Richie Chan / Shutterstock

Tel Aviv Sanat Müzesi (Tel Aviv Museum of Art), İsrail’in önde gelen sanat ve kültür kurumlarından biri olan bir belediye müzesidir. Müze çeşitli bölümlerden oluşmaktadır: 20. yüzyılın başından günümüze kadar kapsamlı bir yerel sanat koleksiyonuna sahip olan İsrail Sanatı Bölümü; 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar uluslararası çalışmaları kapsayan Modern ve Çağdaş Sanat Bölümü; Baskılar ve Çizimler Bölümü; Fotoğraf Bölümü; Mimarlık ve Tasarım Bölümü; ve 16. yüzyıldan 19. yüzyıla sanat eseri olan Eski Ustalar Bölümü. Kalıcı ve değişen sergi programına ek olarak, müze yetişkinler, gençler ve çocuklar için canlı bir program ve etkinlik yelpazesi sunar: konserler, sınıflar, konferanslar, rehberli turlar, atölyeler ve daha fazlası.

Steinhardt Tabiat Tarihi Müzesi

Tel Aviv Steinhardt Tabiat Tarihi Müzesi
Tel Aviv Steinhardt Tabiat Tarihi Müzesi

İnsan ve Yaşayan Dünya Müzesi (Man and the Living World Museum), Ramat-Gan Ulusal Parkı’nın yeşil gelişen alanının merkezinde bulunan müze bir Doğal Tarih müzesidir. Canlıların heyecan verici hikayesini ve aralarındaki ilişkilerin güzel karmaşıklığını sunar. Müzedeki sergiler müzenin zoolojik ve paleontolojik eserler koleksiyonlarına ve etkileşimli sergilere dayanıyor.

Ilana Goor Müzesi

Tel Aviv Ilana Goor Müzesi - © Fotoğraf: Dmitriy Feldman svarshik / Shutterstock
Tel Aviv Ilana Goor Müzesi – © Fotoğraf: Dmitriy Feldman svarshik / Shutterstock

Ilana Goor Müzesi, eski Yafa kentinde bir tepe üzerinde duran ve eşsiz Akdeniz manzarasına sahip olan ünlü İsrail heykeltıraş Ilana Goor’un bir müzesidir. Geçmişi 18. yüzyıla dayanan binasının içinde 500’den fazla sanat eseri bulunuyor.

Beit Hatfutsot Yahudi Halkı Müzesi

Tel Aviv Beit Hatfutsot Yahudi Halkı Müzesi
Tel Aviv Beit Hatfutsot Yahudi Halkı Müzesi

Beit Hatfutsot’taki Yahudi Halkı Müzesi (Museum of The Jewish People in Tel Aviv), Yahudi halkını köklerine bağlar; kişisel ve kolektif Yahudi kimliklerini güçlendirir. Yahudi Halk Müzesi, dünyadaki Yahudilerin insanlığa katkısını sunarken Yahudi kültürünün özünü, inancını, amacını ve tapusunu dünyaya aktarıyor.

Palmach Müzesi

Tel Aviv Palmach Müzesi
Tel Aviv Palmach Müzesi

Palmach Müzesi (The Palmach Museum), bireylerin ve grupların hikayeleriyle Palmach mirasını kapsayan deneyimsel bir müzedir. Müze ziyaretçilere turlar, sergiler, kalıcı ve değişen sergiler, özel eğitim programları, atölye çalışmaları ve daha fazlasını sunar. Palmach dönemini canlı ve büyüleyici bir ekran haline getiren ve şu anda Savunma Bakanlığı’nın müze birimi tarafından işletilen müze yıl ve gün boyunca birçok etkinlik ve konferansa ev sahipliği yapıyor.

Ben-Gurion Evi

Tel Aviv Ben-Gurion Evi
Tel Aviv Ben-Gurion Evi

Ben-Gurion Evi (Ben-Gurion House), Tel Aviv’de İsrail Savunma ve Başbakan olan David Ben-Gurion’un 1931 ile 1953 yılları arasında aile evi olarak hizmet veren tarihi bir ev müzesidir.

Eretz İsrail Müzesi

Tel Aviv Eretz İsrail Müzesi
Tel Aviv Eretz İsrail Müzesi

Eretz İsrail Müzesi (Eretz Israel Museum), İsrail’in Tel Aviv’in Ramat Aviv semtinde bulunan tarihi ve arkeolojik bir müzedir. 1953 yılında kurulan müzede arkeolojik, antropolojik ve tarihi eserler sergileniyor.

Tel Aviv’in Büyük Sinagogu

Tel Aviv'in Büyük Sinagogu - © Fotoğraf: ArtMediaFactory / Shutterstock
Tel Aviv’in Büyük Sinagogu – © Fotoğraf: ArtMediaFactory / Shutterstock

Tel Aviv’in Büyük Sinagogu, Shalom Kulesi’nin hemen doğusunda, Tel Aviv’deki 110 Allenby Caddesi’nde yer almaktadır. Bina, 1922’de Yehuda Magidovitch tarafından tasarlandı ve 1926’da tamamlandı. 1970’de, yeni bir dış cephe kemeri ile yenilendi.

Horace Richter Galerisi

Tel Aviv Horace Richter Galerisi
Tel Aviv Horace Richter Galerisi

Horace Richter Galerisi (Horace Richter Gallery), İsrail’in dünyadaki modern sanat dünyasını tanıtan en tanınmış galerilerden biridir. 1970 yılında kurulan Horace Richter Galerisi yıllar içinde yetenekli genç İsrailli sanatçıların eserlerini satın alarak İsrail sanatının tanıtımına yardımcı oldu.

Nahum Gutman Sanat Müzesi

Tel Aviv Nahum Gutman Sanat Müzesi
Tel Aviv Nahum Gutman Sanat Müzesi

Nahum Gutman Sanat Müzesi, 3 Mayıs 1988’de, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman’ın huzurunda Nahum Gutman Derneği ve Tel Aviv Vakfı tarafından açıldı. Tüm müze koleksiyonu, Nahum Gutman’ın çok boyutlu karakterini vurgulamak ve onu ressam, illüstratör, heykeltıraş ve çocuk yazarı olarak resmetmek isteyen, böylece halkın eserleriyle tanışmasını sağlayan sanatçının ailesi tarafından bağışlandı.

Asılı Portakal Ağacı (Floating Orange Tree)

Tel Aviv Asılı Portakal Ağacı (Floating Orange Tree) - © Fotoğraf: Sweetland Studio / Shutterstock
Tel Aviv Asılı Portakal Ağacı (Floating Orange Tree) – © Fotoğraf: Sweetland Studio / Shutterstock

Eski Yafa’nın ara sokaklarında, Asılı Portakal Ağacı (Floating Orange Tree ya da Suspended Orange Tree) olarak bilinen Ran Morin’in gizli bir eseridir. 1993 yılında bitmiş olan bu eser, yakındaki evlerin duvarlarından metal zincirlerle asılmış büyük bir toprak sürahi ile yerden yükselen küçük bir portakal ağacıdır. Ağaç, sürahiden ayrılarak, onu kırmaya çalışıyor. Morin, insanla doğa arasındaki artan ayrılık dünyasını “kaplarda yetişen yaratıklar” olarak vurgulamaya çalışıyor.

Chelouche Galerisi

Tel Aviv Chelouche Galerisi
Tel Aviv Chelouche Galerisi

Chelouche Galerisi (Chelouche Gallery), İsrail’in en önde gelen ve önde gelen galerilerinden biridir. Chelouche Gallery, yeni medyadan video sanatına, heykel, resim, enstalasyon ve fotoğrafçılığa kadar çok çeşitli işler sunan önceliğini koruyor.

Hasan Bey Camii

Tel Aviv Hasan Bey Camii - © Fotoğraf: emkaplin / Shutterstock
Tel Aviv Hasan Bey Camii – © Fotoğraf: emkaplin / Shutterstock

Hasan Bey Camii (Hassan Bek Mosque), Yafa’daki Manshiah semtinde yer almaktadır. 1916 yılında, Birinci Dünya Savaşı sırasında bu bölgenin Osmanlı Türk hükümdarı Hasan Bey tarafından yaptırılmıştır. Bugün binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olan popüler bir turistik mekandır. Bu caminin karakteristik özelliklerinden biri inşa edildiği beyaz taştır. Duvardaki beyaz cepheler dar geçmeli iskeleler tarafından küçük bölümlere ayrılmıştır.

Mahmudiye Camii Külliyesi

Tel Aviv Mahmudiye Camii Külliyesi - © Fotoğraf: Claudio Fonte / Unsplash
Tel Aviv Mahmudiye Camii Külliyesi – © Fotoğraf: Claudio Fonte / Unsplash

Mahmudiye Camii (Great Mahmoudiya Mosque), Tel Aviv Yafa’daki en büyük ve en önemli camidir. İki büyük avlu ve üçüncü, daha küçük bir avlu etrafında düzenlenmiş bir bina kompleksinden oluşur. Binalar, kapılar ve avlular 18. ve 19. yüzyıllarda farklı aşamalarda inşa edilirken, zamanında Güney Suriye Osmanlı Yönetiminin kontrolündeydi.

Arsuf (Apollonia Ulusal Parkı)

Tel Aviv Arsuf (Apollonia Ulusal Parkı) - © Fotoğraf: Alla Khananashvili / Shutterstock
Tel Aviv Arsuf (Apollonia Ulusal Parkı) – © Fotoğraf: Alla Khananashvili / Shutterstock

Apollonia Ulusal Parkı olarak da bilinen Arsuf (Tel Arshaf) eski bir Fenike kentiydi. Filistin Bizanslılara geçtiğinde, Apollon’un Yunanca adıyla da bilinen şehir, Filistin’in Sosouza’sı olarak adlandırıldı ve 640’daki İslami fetihten sonra mevcut adını aldı. İsrail’de, günümüz Tel-Aviv’in yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde, bir uçurumun tepesinde bulunan antik bir şehirdir. Apolonia Milli Parkı da burada açılmıştır.

Hilton Plajı

Pride!

Şehirdeki LGBTQ+ topluluğu tarafından benimsenmiş olan bu yer; aynı zamanda yerel halkın saygısını da kazanmıştır. Bu nedenle olası ziyaretinizde insan haklarına uygun şekilde hareket etmenizi rica ederiz.

Tel Aviv Hilton Plajı - © Fotoğraf: Lu Yang / Shutterstock
Tel Aviv Hilton Plajı – © Fotoğraf: Lu Yang / Shutterstock

Hilton Beach, Tel Aviv’in en ünlü plajlarından biridir. Hilton otelin hemen altında yer almaktadır. Eşcinsel nüfusunun da en gözde plajı olduğundan aynı zamanda “Gay Plajı” olarak da biliniyor.

Kudüs (Geula) Plajı

Tel Aviv Kudüs (Geula) Plajı - © Fotoğraf: Toa Heftiba / Unsplash
Tel Aviv Kudüs (Geula) Plajı – © Fotoğraf: Toa Heftiba / Unsplash

Geula’nın kıyı şeridinde yer alan bu sahil, yerel halkın bir numaralı gezi yerlerinden biridir.

Andromeda Kayası

Tel Aviv Andromeda Kayası - © Fotoğraf: Elton Sa / Unsplash
Tel Aviv Andromeda Kayası – © Fotoğraf: Elton Sa / Unsplash

Andromeda Kayası (Andromeda’s Rock) Yafa Kralı Cepheus ve onun güzelliği ile ünlü kızı Andromeda anlatıldığını Yunan mitolojisindeki hikayeden dolayı bu kayalar oldukça ünlüdür. Andromeda’nın, Yafa kıyılarındaki bu kayalara bağlandığı ve Zeus’un oğlu Perseus’un da geçerken Andromeda’yı gördüğü ve ona aşık olarak onu kurtardığı anlatılmaktadır.

Expo Tel Aviv (Uluslararası Kongre Merkezi)

Expo Tel Aviv (Uluslararası Kongre Merkezi)
Expo Tel Aviv (Uluslararası Kongre Merkezi)

Expo Tel Aviv, uluslararası büyüklükteki kongreler, sergiler, fuarlar, sınavlar, sahne performansları ve etkinlikler için İsrail’deki en büyük ve en gelişmiş merkezdir. Her yıl 2,5 milyondan fazla ziyaretçi çekerek yüzlerce etkinlik ve sergiye ev sahipliği yapıyor. 2019 yılı Eurovision Şarkı Yarışması da burada düzenlenmiştir.

Ramat Gan Safari

Lütfen Ziyaret Etmeyin!

Özgürlüğüne düşkün bireyler olarak, onların dünyadaki özgürlüklerini kısıtlayan ve onları ömür boyu hapse maruz bırakan; hayvanat bahçelerini, sirkleri ve gösteri merkezlerini lütfen ziyaret etmeyiniz…

Tel Aviv Ramat Gan Safari - © Fotoğraf: Alla Khananashvili / Shutterstock
Tel Aviv Ramat Gan Safari – © Fotoğraf: Alla Khananashvili / Shutterstock

Tel Aviv-Ramat Gan Zooloji Merkezi (genellikle Ramat Gan Safari olarak bilinir), Orta Doğu’daki en büyük hayvan koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır ve Afrika topraklarındaki büyük mera sürüleri nedeniyle tüm dünyada benzersizdir. 68 memeli türü, 130 kuş türü ve 25 sürüngen türü dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1.600 hayvan burada bulunuyor. Parkın merkezinde bulunan doğal tarih müzesi İnsan ve Yaşayan Dünya Müzesi (Man and the Living World Museum) ise canlıların heyecan verici hikayesini ve aralarındaki ilişkilerin güzel karmaşıklığını sunuyor. Müzedeki sergiler müzenin zoolojik ve paleontolojik eserler koleksiyonlarına ve etkileşimli sergilere dayanıyor.

Superland

Tel Aviv Superland
Tel Aviv Superland

Superland, Rishon LeZion, İsrail’de bulunan bir eğlence parkıdır. Superland, 94 dönümlük bir alanı kaplar ve 3 roller coaster, 3 ıslak ve kuru tesis, bir teleferik ve bungee jumping alanı “Skycoastr” içermektedir.

Yaffa Bit Pazarı (Shuk HaPishpeshim)

Tel Aviv Yaffa Bit Pazarı (Shuk HaPishpeshim) - © Fotoğraf: ChameleonsEye / Shutterstock
Tel Aviv Yaffa Bit Pazarı (Shuk HaPishpeshim) – © Fotoğraf: ChameleonsEye / Shutterstock

Jaffa Bit Pazarı veya İbranice Shuk HaPishpeshim (Jaffa Flea Market), kaldırımları kaplayan akla gelebilecek her çeşit ürünü satan satıcıların bulunduğu bir alandır.

Sarona Market

Tel Aviv Sarona Market - © Fotoğraf: InnaFelker / Shutterstock
Tel Aviv Sarona Market – © Fotoğraf: InnaFelker / Shutterstock

Sarona Market yiyecek pazarı haftanın yedi günü açık olan ve 90 uluslararası satıcı ve market bulunan büyük, canlı ve üstü kapalı pazar yeridir, çevresindeki semte de Sarona (Koloni) adını verir. Yerel lezzetleri burada keşfedebilirsiniz.

Carmel Pazarı

Tel Aviv Carmel Pazarı - © Fotoğraf: Nicole Baster / Unsplash
Tel Aviv Carmel Pazarı – © Fotoğraf: Nicole Baster / Unsplash

Carmel Pazarı (Shuk Hacarmel), Tel Aviv’deki en büyük pazardır. Esnafların giyimden baharatlara, meyvelerden elektroniğe kadar her şeyi sattıkları hareketli bir pazar olan Carmel Market’i ziyaret etmek Tel Aviv’de yapılacak en iyi aktivitelerden biridir.

Ben Gurion Uluslararası Havalimanı (TLV)

Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havalimanı (TLV) - © Fotoğraf: Briana Tozour / Unsplash
Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havalimanı (TLV) – © Fotoğraf: Briana Tozour / Unsplash

Ben Gurion Uluslararası Havaalanı, Tel Aviv’in güneyine 19 km (12 mil) uzaklıkta bulunan İsrail’in ana uluslararası havalimanı ve ülkedeki en işlek havalimanıdır. Adını İsraillinin ilk Başbakanı David Ben-Gurion’dan almaktadır.

Daha fazlasını keşfedin

Gezimingo’da bu şehir de dahil çok sayıda kapsamlı şehir rehberi bulunuyor. Diğer şehirleri de keşfederek kendinize bir rota oluşturmaya ne dersiniz?

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir