Ukrayna Seyahat Rehberi: Maliyeti, Şartları, Vizesi – Mayıs 2021 Son Durum

Ukrayna; Türkiye ile vizelerin kaldırılması ve devamında gelen TC Kimlik kartı ile giriş imkanlarıyla yurtdışındaki en popüler kültürel turizm merkezlerinden biri haline geldi. Türkiye’ye uçakla 2 saatlik mesafedeki Ukrayna; daha çok başkenti Kiev ve bir diğer butik ama kültürel şehri Lviv ile öne çıkıyor.

Vize derdi olmadan zahmetsiz bir şekilde, birkaç basit prosedürü hallederek ziyaret edebileceğiniz Ukrayna’da; kısa süreli geldiğinizde neler yapabileceğinize ve ne tür maliyetlerle karşılaşacağınıza dair bu yazı serisini hazırlamak istedik. Ayrıca bu yazıda Ukrayna’da uygulanan güncel COVID-19 önlemleriyle ilgili de bilgi bulabileceksiniz.

Bu yazımızda daha çok iki şehre değineceğiz ama içeren bilgiler Kharkiv ve Odessa gibi birçok turistik şehrinde de işinize yarayabilir.


Gidiş-Dönüş Uçak Bileti

Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) - © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com
Kiev Anavatan Anıtı (Motherland) – © Fotoğraf: Iryna Kalamurza / Shutterstock.com

Kiev’e ve Lviv’e Türkiye’nin birkaç şehrinden haftanın her günü aktarmalı/aktarmasız gidiş-dönüş uçak bileti bulmak mümkün. Genellikle en uygun bilet Pegasus Havayolları‘ndan olsa da Pegasus’un İstanbul’dan Kiev’e direkt uçuşunun bulunmaması, seyahatseverleri biraz üzüyor 🙂 Pegasus için tek uçuş Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan var ve bu uçuş da İstanbul’dan düşünülünce aktarmalar da dahil olunca oldukça uzun ve yorucu oluyor. İstanbul kalkışları için aktarmasız alternatifler: Türk Hava Yolları, Ukrayna Havayolları ve SkyUp Airlines.

Üçüyle de uçuş gerçekleştirdiğim için aralarında rahat bir kıyaslama yapabilirim. Türk Hava Yolları’nı zaten biliyoruz 🙂 Diğer iki şirket ise Ukrayna merkezli havayolu şirketleri. Ukrayna Havayolları; Ukrayna’nın THY’si sayılır ve bilet ücretleri THY’nin bir tık altında oluyor her zaman, ama kalite olarak aynı diyemem. Diğer alternatif olan SkyUp Airlines’ı daha çok Pegasus ile karşılaştırabiliriz ama ne yazık ki onunla olan uçuşumda da 2 saatten fazla bir rötar yedim. Tabii genel olarak düşününce hepsi işlevini görüyor 🙂

Biletleri alırken genellikle havayolu şirketlerinin kendi sitelerini tercih ediyorum. Gidiş uçuşumu SkyUp Airlines web sitesi üzerinden aldım. Bunun dışında bir diğer tavsiyem mutlaka Ukrayna’nın yerel seyahat sitesi tickets.ua‘ya da göz atmanız. Site Ukraynaca ama şuraya tıklayarak İngilizce versiyonuna gidebilirsiniz. Buraya göz atmanızı tavsiye ediyorum, çünkü; Ukrayna’nın yerel para birimi Grivna (UAH) üzerinden işlem yapıyorlar. Bu da bazen diğer sitelere göre daha ucuza bilet almanızı sağlayabiliyor. Diğer ucuz bilet kontrol ettiğim siteler: Google Flights, Tickets, Kiwi, Setur, Omio, Trip, Lastminute,

Biletleri aldıysak hadi yolculuğu planlamaya başlayalım 🙂

Otel-Konaklama Ücreti

Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi - © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com
Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi – © Fotoğraf: Larisa Dmitrieva / Shutterstock.com

Kiev ve Lviv genel olarak ucuz şehirler. Türk Lirası her geçen gün erimesine rağmen hala Ukrayna Grivnası (UAH) karşısında biraz daha değerli. O nedenle bu durum otel ücretlerine de yansıyor.

Ben konaklamamı Kiev’de Mercure Kyiv Congress’de yaptım. Metro ve Tramvay hatlarına bağlantısı var, şehir merkezine de çok uzak değil. Ukrayna genelinde otellerin çoğunluğu çok eski olabileceğinden, biraz daha konfor ve modernizm arıyorsanız zincir otellere bakmanızı tavsiye ediyorum.

Lviv’de ise tercihim Ibis Styles Lviv Center oldu. Bu otelin artısı şehrin tam merkezinde ve her şeye yürüme mesafesinde. Otelin temizliği ve güvenilirliği de oldukça iyiydi.

Bu şehre seyahat planınızı yaparken…

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo‘dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: UcuzabiletSeturOmioKiwiTurnaTicketsTrip
Otel rezervasyonu yaparken: AgodaOtelzTouristicaSeturTatil.comHostelWorldTatilbudurTrip
Otobüs&Tren bileti alırken: TrainlineOmioInterrailTrip

Otel satın alımlarınız için çok sayıda alternatif mevcut ama ben genelde Agoda, Hotels, Booking, Setur, Tatilbudur, Trip, Lastminute, Tickets, Tatil, gibi sitelere bakıyorum. Zaman zaman ciddi anlık indirimlere denk gelebilmek mümkün olabiliyor. Genel olarak söylemeliyim ki Ukrayna’daki kaliteli oteller çok cep yakmıyor.

72 saat öncesinden PCR (COVID-19) Testi

Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

E tabii artık yeni hayatımızın yeni vazgeçilmezi COVID hastalığı. Mayıs 2021 itibariyle Ukrayna yurtdışı yolcularından 72 saat öncesinden alınmış bir PCR (COVID-19) Testi istiyor. Bu testi normal şartlarda havalimanında da 250 TL’ye yaptırabiliyorsunuz ama ben şansa bırakmamak için bir gün öncesinden İstanbul’da özel bir hastanede 200 TL’ye yaptırdım. Genel fiyatlar 150 TL – 250 TL arası, daha fazlasını talep eden hastaneden uzak durabilirsiniz.

Keyfi bir test olduğu için de devlet karşılamıyor. Aynı şekilde İstanbul Atatürk Havalimanı’nın pistinin üzerine inşa edilen pandemi hastanesi Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nde de ücret 250 TL. Bu nedenle özelde yaptırabilirsiniz. E-Nabız üzerinden alacağınız İngilizce çıktı yeterli oluyor. Hastaneden imzalı almanıza gerek kalmıyor. (NOT: Yatırım tavsiyesi değildir 🙂 Olur da ıslak imza isteyen bir memura denk gelirseniz bilemiyorum 🙂

Mayıs 2021 itibariyle Ukrayna‘da koronavirüs vakalarının oldukça düşmesi sebebiyle neredeyse serbest hayata geçildi. Sokaklarda maske takma zorunluluğu bulunmuyor. Toplu ulaşım ve kapalı alanlarda maskenizi takmanız gerekiyor. Birkaç yer dışında neredeyse tüm müzeler, restoranlar ve kafeler açık. Türkiye’den gelen karantinadan muaf yolculardan ise sadece PCR Testi ve COVID-19 Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası isteniyor.

COVID-19 Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası

Kiev Volodymyrska Tepesi - © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com
Kiev Volodymyrska Tepesi – © Fotoğraf: anmbph / Shutterstock.com

Havalimanına indiğinizde PCR test sonucunuzla birlikte COVID-19 Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası olup olmadığına da bakılıyor. Biz sigortayı Ukraynalı bir sigorta şirketi üzerinden online yaptırdık, siz de şu siteden sorgulama yapıp satın alabilirsiniz. 6 gün için 10 Dolar civarı masrafı oldu ve Ukraynaca çıktı aldık. İngilizce de götürebilirsiniz. Bizim aldığımız şirket Ukraynaca da verdiği için onu göstermeyi tercih ettik.

Yurtdışına Çıkış Vergisi (Harç Pulu)

Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) - © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash
Kiev Bağımsızlık Meydanı (Nezalezhnosti) – © Fotoğraf: Silver Ringvee / Unsplash

Yurtdışına çıkmadan önce vereceğiniz 50 TL’lik devlet haracınızı da (pardon vergisi) havalimanında alabilirsiniz. Ya da bankanızın mobil uygulaması üzerinden de alabilirsiniz. Türkiye’de gümrükten geçerken eğer harç pulunuz yoksa polis almanızı isteyecektir.

Ukrayna Pasaport Kontrol Sorguları

Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP) - © Fotoğraf: Anton Marynenko / Shutterstock.com
Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı (KBP) – © Fotoğraf: Anton Marynenko / Shutterstock.com

Ukrayna’da en çok sorulan sorulardan biri de Pasaport kontrolündeki sorgular… Vizesiz ve kimlikle girişin yanı sıra, söz konusu ülke Türkiye olunca ekstra güvenlik söz konusu olabiliyor. Burada ilk dikkat ettikleri daha önce Ukrayna’ya gelip gelmediğiniz. Geldiyseniz biraz daha şanslı oluyorsunuz. İkinci dikkat edilen nokta ise pasaportunuzdaki diğer vizeler. Eğer Schengen ya da diğer ülkelerden vizeleriniz ve damgalarınız varsa sadece dönüş biletinize bakıp hızlıca kontrolden geçmenize izin veriyorlar. (En azından benim öyle oldu. Ne kadar param olduğuna bile bakılmadı.)

Eğer pasaportunuz kalbiniz kadar temizse, o zaman sorular başlıyor. Çünkü daha önce bir yere gitmemişsiniz ve “Neden Ukrayna?” diye soruyorlar haliyle. Eğer vizeleriniz eski pasaportunuzdaysa mutlaka yanınıza götürün. Ben Ukrayna’ya ikinci girişim olduğunu söyleyince damgasını aramaya başladı. Eski pasaportumda olduğunu söyleyince onu görmek istedi ve yanımda değil dedim. Beni de kurtaran şey Schengen vizelerim oldu.

Eğer T.C. kimliğinizle geliyorsanız ya da pasaportunuz boşsa büyük ihtimalle sorguya çekileceksiniz. Sorguda da kalacak yerinizi, dönüş biletinizi, hesabınızdaki paranızı ve seyahat sigortanızı mutlaka soracaklardır. Yanınızda nakit para götürmeniz gerekmiyor, banka hesabınızı göstermeniz yeterli. Sorguların İngilizce olduğunu da hatırlatalım.

Nakit Para ve Exchange Çözümleri (+Havalimanı Transferi)

Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Kiev ve Lviv’in neredeyse her noktasında kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz mümkün. Bu konuda pek sıkıntı yaşamıyorsunuz. Çok nadir birkaç yerde nakit ihtiyacımız oldu ama onda da o aktiviteyi yapmaktan vazgeçtik. Çünkü POS cihazı olmayan bir aktivitenin zaten çok kaliteli olabileceğini düşünmüyorum 🙂

Yani özetle hiç grivnamız olmadı 🙂 Eğer siz grivna almak istiyorsanız havalimanlarındaki exchange ofislerinin oldukça zararlı bir tercih olacağını söyleyebilirim. Komisyon oranları ve kur farkı çok fazla. Ayrıca Türkiye’de CEPTETEB banka kartı gibi yurtdışında ücretsiz para çekmenizi sağlayan kartınız varsa da yine bu işe yaramayacaktır. Çünkü havalimanlarındaki ATM’ler ciddi bir para çekme komisyonu alıyor. Yani CEPTETEB ücret almasa bile yerel banka alıyor. Bu nedenle size havalimanından şehre giderken; Uber ve Bolt gibi (kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz) mobil uygulamaları indirerek şehre gitmenizi tavsiye ediyorum.

Bolt uygulamasını ilk kez kullanıyorsanız bu link üzerinden üye olarak ilk kullanımızı ücretsiz ya da indirimli yapabilirsiniz.

Daha sonra şehir içindeki döviz bürolarını ya da banka ATM’lerini nakit çözümleriniz için tercih edebilirsiniz. Eğer CEPTETEB kartınız varsa BNP Baribas üyesi UkrSibbank bankası da komisyon almıyor. CEPTETEB karta yeni başvuracaksanız, avantajlı bonus fırsatları için başvuru sırasında “111010919” davet kodunu girebilirsiniz.

Sim Kart Alma ve İnternet Paketleri

Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) - © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com
Kiev Halkların Dostluğu Kemeri (Friendship of Nations Arch) – © Fotoğraf: Elena Suvorova / Shutterstock.com

Türkiye’de her şey pahalandığı gibi telefon faturalarımız ve tarifelerimiz de her geçen gün çıldırmış durumda. Operatörler, kendi tarifenizi kullanmanıza izin veren yurtdışı paketlerini ilk çıkardığında günlük 20 TL gibi fiyatlar sunuyorken, Mayıs 2021 itibariyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom farketmeksizin 40-50 TL civarı ücretlere maruz bırakıyor.

Bu nedenle size Ukrayna’dan bir sim kart almanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben 1 aylık 20 GB interneti sim kart ücreti dahil 150 UAH’a aldım. Bu size ciddi anlamda tasarruf sağlatacaktır.

Sim kartınızı havalimanında iner inmez alabilirsiniz ama online olarak da almanız mümkün. Eğer cep telefonunuz e-sim üzerinden çift kart teknolojisini destekliyorsa, telefonunuza fiziki bir sim kart takmadan QR kodu ile ikinci bir sim kart tanımlayabilirsiniz.

Bunun için Airalo adına bir e-sim uygulaması bulunuyor. Bu uygulama üzerinde tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir sim kart planı satın alabilir ve anında akıllı telefonunuza yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer biraz daha uğraşmak sizi yormayacaksa o zaman kesinlikle Ukraynalı bir operatörden online olarak e-sim kart satın almalısınız.

Ukrayna’da bir çok operatör bulunuyor. Bunlardan en büyüklerinden biri bir Türk şirketi, yani Turkcell 🙂 Turkcell, Lifecell adıyla Ukrayna’da da hizmet veriyor. Kullandığım için söyleyebilirim ki internet kalitesi ve hızı da oldukça iyi, fiyatı ise Türkiye’ye göre bedava denilebilir. Yukarıda da belirttiğim gibi 1 aylık 20 GB interneti sim kart ücreti dahil 150 UAH. Lifecell e-sim kartınızı bu link üzerinden alabilir ve kartınızı Türkiye’deyken bile aktif edebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım Masrafları

Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı - © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com
Kiev Podil – Volodymyrska Tepesi Füniküler Hattı – © Fotoğraf- Oleg Totskyi / Shutterstock.com

Yukarıda da biraz değindiğim gibi şehir içinde metro hattı üzerinde bir oteliniz varsa şehrin her yerine ulaşabiliyorsunuz. Kiev’de metrolarda temassız kredi kartı ile geçiş imkanı bulunuyor. Yani Kiev Smart Card almanıza gerek yok. Otobüslerde ne yazık ki bu imkanı sağlamamışlar. Metroların Mayıs 2021 itibariyle tek yön geçiş ücreti 8 UAH ve aktarma ücreti yok. Bir metrodan diğer metroya ücretsiz geçebiliyorsunuz.

Lviv’de ise 3 gün boyunca tramvay ve troleybüslere sınırsız binme hakkı veren ulaşım kartı Lviv Tourist Pass‘i online olarak satın alabilirsiniz. Kart e-posta adresinize QR kodu olarak iletiliyor. Fiyatı oldukça ucuz olduğundan bu kartı alıp şehrin her yerini kafanız rahat bir şekilde gezmenizi tavsiye ederim. Araçlara binerken herhangi bir yere okutmanıza gerek yok ama arada kontrol yapan kişilere denk gelebilirsiniz. Eğer kaçak binmeye çalışırsanız cezası bu ücretten çok daha fazla olabilir.

Bunun dışında Ukrayna’da Uber ve Bolt uygulamaları ciddi anlamda çok ucuz. Vakit kaybı yaşamamak ve yorulmamak için bu uygulamalarla güvenli bir şekilde (dolandırılmadan) yolculuk yapabilirsiniz.

Ukrayna’da Gezilecek Turistik Yerler

Kiev Andriyivskyy Yokuşu - © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com
Kiev Andriyivskyy Yokuşu – © Fotoğraf: paparazzza / Shutterstock.com

Gezimingo‘da Kiev’de gezilecek yerlerle ilgili kapsamlı bir şehir rehberimiz bulunuyor. Lviv şehir rehberinin ise hazırlıkları sürüyor. Çok yakında Lviv‘i de Gezimingo‘nun desteklenen şehirleri arasına ekleyeceğiz.

Ukrayna için sizlere sunabileceğimiz en detaylı bilgileri aktarmaya çalıştık. Eğer başka sorunuz olursa lütfen sadece aşağıdaki yorum bölümünden bize iletin. Çünkü vereceğimiz cevaplar bu yazıyı okuyan diğer kişilerin de işine yarayabilir. İyi seyahatler dileriz 🙂


Bu arada seyahatinizi planlarken ya da seyahatiniz sırasında tasarruf etmek için kullanabileceğiniz yüzlerce markadan indirim kodu fırsat ve kampanyalarını yakalamak için kuponigo.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Bu şehre seyahat planınızı yaparken...

Seyahate çıkarken seyahat planı yapmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizlere seyahat planlamanızı yaparken kullanabileceğiniz Kuponigo'dan sağladığımız bazı web siteleri ve indirim kodlarını önereceğiz.

Uçak bileti alırken: Ucuzabilet - Setur - Omio - Kiwi - Turna - Tickets - Trip
Otel rezervasyonu yaparken: Agoda - Otelz - Touristica - Setur - Tatil.com - HostelWorld - Tatilbudur - Trip
Otobüs&Tren bileti alırken: Trainline - Omio - Interrail - Trip

Bu içeriği paylaşın
Default image
Fatih Ozdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

2 Yorum

  1. ukraynada e-sım üzerinden lıfecell de nasıl kayıt olup telefonumda aktif hale getirebilirim? Ekstra bir sım kartı olmadan onlıne bu işlemi yapabilir miyim ?

Görüşünüzü Bildirin