WWF listesindeki Marsis Dağı ziyaretçilerini büyülüyor

Rize-Artvin sınırındaki Marsis Dağı, her bölümünde farklı manzaralar oluşturan sisiyle “bulutların üzerine çıkmak isteyenleri” bekliyor.

Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra ender ekosistemiyle Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) “dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri” gösterilen Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarındaki Marsis Dağı, doğa ve fotoğraf tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı‘ndaki yaylalara Çağlayan Vadisi boyunca yürüyerek 11 saatte ulaşılabilirken, arazi araçları ile Arhavi ilçesinden yaklaşık 4 saatte gidilebiliyor.

marsis dagi
Fotoğraf: Türkiye Dağcılık Federasyonu

Dağın eteklerinde yer alan SırtHorhat, SakuraYurtArpaçayırÇamlık, ÇalikanÇatakMeşe yaylalarını ziyaret eden doğaseverler, buradaki ailelerin misafiri oluyor.

Doğu Kaçkar Dağları‘nın 3 bin 371 metre yükseklikle en yüksek tepesi olan Marsis eteklerinde vadilere çöken, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı manzara oluşturuyor.

Doğu Karadeniz‘de vadilere çöken sis, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz faktörken, Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor.

marsis dagi 2
Fotoğraf: Rize Valiliği

Kaçkar Dağları‘nda deniz seviyesinden bin 500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, bin 500-2 bin 500 metre rakımda iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yörede 2 bin 500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor. Sonbaharın gelmesiyle vargit çiçekleri açarken, ziyaretçiler zirvelerde yabani hayvan yatağı ve izlerine de rastlayabiliyor.

Doğa tutkunları, bölgeye günübirlik ziyarette bulunabiliyor ya da kamp kurup geceyi çadırlarında geçirebiliyor. Zirve tırmanışı gerçekleştiren dağcılar ise su ihtiyacını buzuldaki karları eriterek elde ediyor.

marsis dagi 3
Fotoğraf: Rize Valiliği

Yaylalara fotoğraf tutkunlarınca da foto safari düzenleniyor. Gruplar halinde yaylaya gelenler, sis bulutu ve gün batımının fotoğrafını çekerken, bazıları da multikopterle bölgeyi havadan görüntülemeye çalışıyor.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir