Atatürk Meydanı


Giresun’un şehir merkezinin tam kalbi olarak bilinen Atatürk Meydanı, şehrin en önemli caddesi olan Gazi Caddesi‘nin sahil yoluyla birleştiği noktada yer alıyor. Tarih boyunca çok sayıda değişiklik geçiren meydan, en son Giresun Belediyesi tarafından yapılan restorasyonla trafiğe kapatılarak, çeşitli etkinliklerin de yapılabildiği tam bir şehir meydanına dönüşmüştür.

Meydanda en çok dikkat çeken yapılardan birisi tarihi Giresun Belediyesi binasıdır. Belediye binasının önündeki başının üstünde fındık taşıyan iki köylüyü simgeleyen “Fındık Başımızın Tacıdır” heykeli, Giresun’un fındıkla kalkınan tarım ekonomisini vurgulamaktadır.

Bu havuzlu heykelin biraz ilerisinde de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün dev bir heykeli bulunuyor. Heykelin altında yazan “Afyonkarahisar ve Dumlupınar’da sizin uşaklar da vardı” yazısı ise Atatürk‘ün Cumhuriyet’in ilanının ardından 19 Eylül 1924 tarihinde Giresun’u ziyareti sırasında söylediği en dikkat çeken sözlerinden biridir.


Ziyaret Saatleri

Meydanı günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi
Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin

Agoda WW