Aya İrini Kilisesi Müzesi


Topkapı Sarayı‘nın dış avlusunda bulunan bir Doğu Yunan Ortodoks kilisesi olan Aya İrini, İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmeyen en önemli kiliselerden biridir. Günümüzde şehrin en önde gelen akustik konser salonu ve müze olarak kullanılan Aya İrini’nin adı Yunanca’da “Kutsal Barış” anlamına geliyor. Tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmese de bazı kaynaklar kilisenin MS 4. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından inşa edildiğine işaret ediyor.

Çıkan bir yangın sonrası I. Justinianus tarafından tipik Bizans mimarisiyle yenilenen yapı, hem Bizans hem de Osmanlı tarihinin bir başka sembolü olan Ayasofya‘nın yanıbaşında yer alıyor.

1826 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşçı ordusu Yeniçeriler tarafından cephanelik olarak kullanılan kilisenin içine merdivenler ve giriş kapısına bir kitabe eklenmiş.

19. yüzyılın başlarından itibaren eski silahların sergilendiği bir müzeye dönüşen Aya İrini; 20. yüzyılda uzun süren restorasyon çalışmalarına maruz kaldığından popülerliğini yitirmiş olsa da tarihi önemini hala koruyor.

Aya İrini‘yi müze olarak ziyaret etmenin yanı sıra zaman zaman düzenlenen konserlere katılmanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz.


Ziyaret Saatleri

Salı günleri hariç 09:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin