Büyük Valide Han Kubbesi


Osmanlı Dönemi’nde 350 yıldan fazla süredir tüccarların ve zanaatkarların uğrak noktası olan Büyük Valide Han; 3 avlusu ve 210 odası ile birlikte Kösem Sultan tarafından 1650 yılında yaptırılmış.

Geçen zaman boyunca sahipsiz kaldığı için çoğu odası kullanılamayacak şekilde harabe olan hanın, kullanılabilen odalarında tekstil atölyeleri günümüzde hala üretim yapıyor. Bir zamanlar Haliç’te demirleyen ahşap gemilerdeki Doğu ve Avrupa’dan gelen malların saklanması amacıyla da kullanılmış.

Tarihi yarımadanın en işlek ticari merkezinde bulunan Büyük Valide Han’ın en dikkat çeken yeri, en üst katında bulunan kubbesi. İstanbul’un gizemli manzara izleme noktalarından biri olan bu yer Haliç’ten İstanbul Boğazı’na kadar geniş bir İstanbul panoraması sunuyor.

Günümüzde turistler tarafından da oldukça rağbet gören çatının yoğun hırçın ziyaretçisi, üstünde zıplayarak fotoğraf çekilme geleneğinden ötürü bakımsız bu tarihi kubbeyi tehlikeye sokmuş durumda. Ayrıca yakın zamanda James Bond serisinin İstanbul’da çekilen Skyfall bölümünde de tarihi film mekanlarından biri olarak kullanılmıştır.


Ziyaret Saatleri

Hava kararmadan önce ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin