Çemberlitaş Sütunu (Konstantin Sütunu)


330 yılında Konstantinopolis’in Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti olmasının anısına Büyük Konstantin tarafından dikilen Çemberlitaş Sütunu; bölgedeki Forum Konstantin meydan projesinin en önemli parçalarından biridir. Roma‘daki Apollo Palatinus Tapınağı‘ndan sökülüp getirilen bu 57 metre uzunluğundaki sütun; her biri 3 ton ağırlığındaki 3 metrelik çapa sahip üst üste konmuş silindirlerden oluşuyor.

Sütunun zirvesindeki doğan güneşi selamlayan mitolojik tanrı Apollon‘un heykeli, daha sonra İmparator Konstantin tarafından kendi heykeli ile değiştirilmiştir. Daha sonraları gelen Bizans imparatorları Julianus ve Theodosius da önceki heykelleri kaldırarak kendi heykellerini koydurtmuşlardır. 1107 yılında I. Aleksios döneminde çıkan büyük bir fırtına sonucu yıkılan son heykelin ardından da sütunun üzerine büyük bir haç yerleştirilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra bu haç da kaldırılmıştır.

Konstantin Sütunu (Column of Constantine) olarak da bilinen sütun 1779’da Osmanlı Dönemi’nde çıkan bir yangın sonucunda halk tarafından Yanık Sütun (Burnt Column) olarak anılmaya başlamış. Her dönem çeşitli restorasyonlardan geçen sütunu günümüzde Sultanahmet ve Beyazıt arasındaki Çemberlitaş semtinde hala ziyaret edebilirsiniz.


Ziyaret Saatleri

Günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin