Gelin Kayası


Giresun‘un merkezine yakın bir mevkiide bulunan Mesudiye Köyü‘nün Taşhan bölgesinde Kemaliye Yolu üzerinde bulunan Gelin Kayası; dik bir dağ yamacı üzerinde üst üste çıkmış iki dev kayadan oluşuyor.

İki dev kütlenin nasıl üst üste gelmiş olabileceğine ve o dağın yamacında nasıl yıkılmadan durabildiğine dair getirilen mantıklı bir cevap olmaması yüzünden, turistik açıdan oldukça ilgi görmektedir.

Gelin Kayası adı ise, kaya kütlelerinin bebeğini sırtında taşıyan bir kadın görünümünde olması ve bu duruma dayanan halk arasındaki bir efsaneden geliyor.

Efsaneye göre; güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da sıkılıyormuş, biraz da babadan korkuyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde giden at üzerinde götürülürken içinden Allah’a dua edip yalvarmış: “-Allah’ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur” demiş. İyi kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş.


Ziyaret Saatleri

Günün her saati ziyaret edilebilse de turistik bir düzenleme yapılmadığından hava kararmadan ziyaret etmelisiniz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin