Giresun Kalesi


Giresun’un şehir merkezinin tam ortasındaki yarımadada, deniz seviyesinden 100 metre yükseklikteki volkanik kayalığın zirvesini oluşturan Giresun Kalesi; tarihi özelliklerinin yanı sıra, eşsiz bir Giresun şehir manzarası panoraması da sunuyor. Manzaralı restoranları ve barbekü alanlarının bulunduğu mesire alanıyla aynı zamanda şehrin piknik noktası da olan tarihi Giresun Kalesi, Karadeniz Bölgesi’nin ayakta kalmış en önemli tarihi noktalarından biridir.

Giresun’a akropol görevi de üstlenen bu tarihi kalenin, M.Ö 2. yüzyılda Pontus Kralı I. Farnakes tarafından yaptırıldığı biliniyor. İçerisinde saray kalıntısı barındıran bir iç kale ve giriş kapılarının konumlandığı dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan kale; birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olarak korunuyor. Yazılı kaynaklarda amfi tiyatrolar gibi yapılardan da bahsediliyor olsa da bu yapılar günümüze kadar ulaşmamıştır.

Kalenin zirve noktasında Milli Mücadele Dönemi’ndeki kahramanlıklarıyla bilinen halk kahramanı Topal Osman Ağa‘nın anıt mezarı da yer alıyor. Kalede ayrıca tarihi bir savaş topu, manzara izleme noktaları, sarnıçlar, kuyular, su yalakları, gözetleme kuleleri ve mağaralar bulunuyor.


Ziyaret Saatleri

Günün her saati kaleye ulaşmak mümkündür.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi
Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin

Agoda WW