Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)


Giresun’un tarihi mahallesi Zeytinlik‘te 19. yüzyılın ortalarından kalma tarihi bir kilise binasının içinde yer alan Giresun Müzesi; bir kent ve arkeoloji müzesi olarak karşımıza çıkıyor.

Giresun’un kültürüne ait değerlerin de yer aldığı müzede; köklü bir tarihe ve kültüre sahip olan Giresun’da bu zamana kadar yapılmış olan kazılarda ortaya çıkarılan, en eskisi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergileniyor.

Bölgede yaşayan Rumlar tarafından yapıldığı bilinen bu kilise; tarihte Aziz Nikola Kilisesi ya da içinde bulunduğu eski adı Gogora olan tarihi mahalleden dolayı Gogora Kilisesi olarak da anılıyor. Çoğunlukla boş kalan bu tarihi bina, 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak da kullanılmış ve 1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek müzeye çevrilmiş.

Müzeyi ziyaretinizde ana kilise binasının yanı sıra, Papaz Evi olarak bilinen ve iki mahzenden oluşan alandaki bir diğer yapıyı da ziyaret etmeyi unutmayın.


Ziyaret Saatleri

Her gün 10:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Telefon Numarası

+90 454 212 13 22

E-Posta Adresi

[email protected]

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin